| DanionM a întrebat:

"Cine dă ascultare poftelor sale devine propriul său duşman." (-proverb egiptean-)
"Dacă nu te vei face împărat peste pofte şi gânduri, nu vei moşteni Împărăţia Cerurilor."

În ce mod îl pot împiedica pe om viciile în aspiraţia sa spre Împărăţia Cerurilor?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Acuma să facem diferența între pofte și necesități firești.

Pofta are o conotație negativă pentru că e un efect al patimii.

Pe când necesitățile sunt niște lucruri necesare pentru funcționarea armonioasă a organismului.

Nu de alta dar unii se forțează uneori peste puteri schilodindu-se, fără să vrea.

"În ce mod îl pot împiedica pe om viciile în aspiraţia sa spre Împărăţia Cerurilor?"

În măsura în care îl fac prizonier exclusiv, la preocupările lumești; necesare până la un punct, pentru că trăim în lume dar, nu un motiv de a trăi.

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

"Cine dă ascultare poftelor sale devine propriul său duşman." (-proverb egiptean-)=
=așa o fi

"Dacă nu te vei face împărat peste pofte şi gânduri, nu vei moşteni Împărăţia Cerurilor." == eu nu am moștenit mare lucru, nici pe Pământ

În ce mod îl pot împiedica pe om viciile în aspirația sa spre Împărăția Cerurilor?== până la ipotetica „ Împărăție a Cerurilor ", ne chinuim pe aici, pe Terra.

http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83m%C3%A2nt

| Angel0 a răspuns:

Un om cu vicii nu are ce cauta in imparatia cerurilor, chiar daca crestinii incearca sa se autoconvinga ca se poate.

| reihiuke a răspuns (pentru Angel0):

Ce intelegi prin vicii? Daca se rezuma doar la a bea si a fuma, e simplu. Daca se refera la modul tau de a gandi si de a simti, atunci e mai complicat, pentru ca trebuie sa-ti schimbi si cum anume gandesti si cum simti.

| Angel0 a răspuns (pentru reihiuke):

luxuria (desfrâul/pofta)
îmbuibarea
avariția/lăcomia
acedia/descurajarea/apatia spirituală
furia
invidia
mândria

| reihiuke a răspuns (pentru Angel0):

Cum iti dai seama cand esti lacom sau ca traiesti in lux? Mama spune ca nu poate trai fara 3 televizoare, ca are nevoie de ele. happy

| costis a răspuns:

Corect proverbul egiptean.
Viciile pot sa il impiedice pe om si in aspiratiile pentru viata lui actuala, altarandu-i caracterul si distrugandu-i trupul si mintea.

| danay72 a răspuns:

O persoana care are vicii nu poate mosteni regatul. 1Corinteni6:9,10

| zurick a răspuns:

Cred ca in modul asta nimeni n-ar merge la ceruri.

| iurii75 a răspuns:

Cauți un răspuns sau mai degrabă scopul e doar să pui o întrebare?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1 Corinteni 6:9, 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un singur mod-nu ajungi acolo atata timp cat ai vicii.