| Meme10Memu a întrebat:

Cine e de vina ca omul nu are spatiu suficient pe pamant cand spatiu in univers e mult mai mult, adica planete mult mai multe? Daca Dumnezeu ar exista si ar iubi oamenii cum de le-a dat doar o planeta? Fiindca oamenii se inmultesc la nesfarsit nu ar fi normal ca Dumnezeu sa le dea tot universul nesfarsit oamenilor? Nu s-ar fi ucis oamenii pentru o bucata de pamant. Ce Dumnezeu iubitor mai e si asta daca ar exista?

Răspuns Câştigător
| Octavian199 a răspuns:

Danut,iar scrii prostii. Daca nu pacatuaiau Adam si Eva,nu mureaua, si automat se distrugea pamantul, pentru ca nu suporta atatia oameni, animale, etc.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu păcătuiau adam si eva nu ar fi existat niciodata planul lui dumnezeu, absolut totul se destrama, dumnezeu a predestinat absolut totul

32 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Avem suficient spatiu. Tot ceea ce avem de facut, este sa facem curatenie. Atat fizica cat si spirituala!

| Meme10Memu explică (pentru baru):

Cand vor disparea toate animalele in afara de vaci, porci, pui de gaina, pesti, fructe de mare ce constituie hrana animala a omului?

Bula
| Bula a răspuns:

Pamantul este un spatiu suficient de mare pentru dezvoltarea si auto-dezvoltarea omului si ale speciilor de animale si plante, care formeaza impreuna un mediu de habitat comun.
In acest loc, fiecare specie se dezvolta din faza ei initiala, se auto-reprogrameaza genetic, iar rezultatul se echilibreaza in continuu.
Daca o specie se dezvolta suficient, va gasi modalitatea de a iesi si in afara spatiului terestru sau se va autodistruge, in functie de rezultatul auto-dezvoltarii.

| anonimg a răspuns:

Dar nu ne interzice nimeni să nu ne ducem pe Marte sau pe Venus, pe Pluto sau chiar pe Lună. ^_^
Spațiu este destul pe pământ. Dar îți trebuie din aceia ca banii ca să poți cumpăra o bucată. Pentru că cei mari au pus stăpânire pe el de parcă ei ar fi făcut pământul.
Și dacă Dumnezeu ne-ar fi dat acceptul să accesăm și alte planete locuibile cu ființe necazute în păcat, am fi adus nenorocirea și amprenta morții care este în natura noastră și pe chipurile noastre, la acele suflete nevinovate.
Până când moartea nu va fi nimicită, vom rămâne aici.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Dumnezeu a creat moartea.

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu. Moartea este rezultatul pacatului.
"Vrajmasul cel din urma, care va fi nimicit, va fi moartea." (1Corinteni.15:26)
"El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut." (Apocalipsa.21:4)
"Marea a dat inapoi pe mortii care erau in ea; Moartea si Locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii care erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui." (Apocalipsa.20:13)
"Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)

| Celcestietot a răspuns:

Aveam suficient spatiu, nu trebuia să ne ucidem in trecut. Dacă stăm să ne gândim bine, în ziua de astăzi este pământul mai aglomerat ca in trecut, așa că pregătește-te de al Treilea Război Mondial :-))!

| milan9 a răspuns:

Problematica aceasta cu faptul ca am fi prea multi e o mare gargara pentru cei usor de prostit si de tampit. Planeta asta poate sustine de sustine relaxat de 10-20 de ori mai mult. Dar... cum ar mai putea controla populatia mai marii lumii daca ne-am inmulti 'prea mult'? thinking

| Meme10Memu explică (pentru milan9):

Daca era suficient spatiu dumnezeu nu ar fi luat viata miliardelor de oameni care au murit. Cand un om e ucis de alt om in cele din urma dumnezeu ucide pentru ca nu reconstituie victima. Asta nu inseamna ca omul care a ucis nu este vinovat pentru fapta sa.

| milan9 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu Dumnezeu se afla in spatele accidentelor, bolilor sau tarelor cu care se confrunta omenirea in prezent. Spune-mi si mie o boala care nu e generata de stilul nostru tampit de existenta... Dumnezeu este acolo suferind langa cel aflat in suferinta, dandu-si viata pe cruce pentru el, asta chiar daca tot el, omul, a fost dobitoc si s-a imbolnavit de diabet sau intra in dializa, etc...

Nu exista cerc patrat! thinking Cele doua se exclud reciproc: LIBERTATEA si INTERVENTIA lui Dumnezeu pentru toate bullshit-urile pe care omul le face. De unde ar trebui sa intervina Dumnezeu in evitarea raului? Iti spun eu: de la cel mai mic gand liber cretin, murdar, iresponsabil sau nefolositor... Stii mai exact ce ar insemna asta? Ar fi exact opusul libertatii (responsabile) incredintate oamenilor!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu este vina lui Dumnezeu pentru raul din lume. Poate ca in timp ce mingea se afla pe teren la jucatori, antrenorul sfasie in zadar cu dintii prosopul pe margine pentru ca nu poate interveni? sad Sa apere tot el poarta, sa dea tot el goluri...
Sau poate pentru ca trebuie sa ne decidem odata si odata daca tot cu indarjire ne dorim combinatia libertate/ responsabilitate...

Dumnezeu este in continua compasiune si continuare a sacrificiului de pe Golgota din cauza pacatelor si nedreptatilor din lume... sad
O moarte si niste suferinte care se actualizeaza si se CONTINUA pe sfintele altare in Liturghii atat timp cat in lume se comit pacate si abuzuri ale omului contra omului, atat cat va mai tine lumea...
Este una din formele de compasiune ale lui Dumnezeu Fiul pentru lumea pe care a creat-o si careia i-a incredintat si pe cel mai periculos dintre daruri: libertatea (cu responsabilitatea pentru fapte).

Nici parintii nu ii obliga pe copii sa le urmeze profesia, un motiv in plus de a intelege de ce nici Dumnezeu nu ne forteaza sa-i urmam vocatia: aceea de a lucra binele...

| mentholinks a răspuns:

De unde ai scos asemenea aberatie? Cica n-are omul spatiu pe Pamant laughing. Esti cioban? Ca voi aveti nevoie de spatiu sa pasteti oile.

| Meme10Memu explică (pentru mentholinks):

Daca omul avea suficient spatiu pe Pamant NASA nu cheltuia multi bani pentru misiuni in spatiul cosmic inclusiv cautarea unor planete locuibile de catre oameni.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

NASA nu cheltuie bani de la ei. Au si ei un loc de munca. Mai degrabă le e frica de revenirea Domnului Isus, si ar dori sa se adăpostească, știind ca nu au nici o șansă de a scăpa de judecata de apoi.Habar nu au ca de Dumnezeu si de Isus Hristos nu ai unde te ascunde, fiind stăpâni pe tot ce au creat.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cu ce e vinovata NASA ca nu e loc pentru toti oamenii pe pamant?

| Bizon95 a răspuns:

Deci, EVIDENT, d-zeu NU e iubitor

RAZBOIUL e bun pentru progres, inainte de ww1 avioanele erau o gluma proasta, facute din lemn hartie si textile, la sfarsitul ww1 erau din metal, puteau sa care sute de kile de bombe si comunicau prin radio, iar la inceputul ww2 ajungeau la aproape de viteza sunetului

iar spatiu e mare si pragul e transportul interplanetar/interstelar... 4 ani lumina la cea mai apropiata stea, inseamna cateva sute de ani intr-un transport clasic (poate chiar mii de ani), dar, spatiul poate fi indoit (teoria relativitatii extinse a lui Einstein, care a fost dovedita si redovedita negru pe alb), deci sunt solutii, si avem la dispozitie tot universul, insa suntem abia la inceput, abia am inceput sa zgariem suprafata cand e vorba de stiinta (oricat ar parea de mare si tare in momentul asta), TOTUSI sunt contestate serios aterizarile pe luna din cauza ca in afara de programul Apolo (care, cica, ca ar fi ajuns pe luna) nici o misiune cu oameni la bord nu a iesit din campul magnetic al pamantului (care ne protejeaza de radiatia solara)... atat de la inceput suntem

CONCLUZIA: D-zeu are propriul plan cu oamenii care NU include si iubire

iar ideea e contestabila, daca D-zeu ne-ar iubi, atunci am fi niste animalute fericite dar care nu fac nimic semificativ decat ca te fac sa zambesti

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dumnezeu e omnipotent. Daca cunostinta e ca un pixel iar mai multi pixeli formeaza o imagine, luand in calcul ca Dumnezeu e omnistient rezulta ca Dumnezeu are cea mai clara imagine de ansamblu din univers, cu alte cuvinte este cel mai inteligent. Dumnezeu e drept, deci isi foloseste cunostiintele pentru a face dreptate. Omul nu are cum sa-l traga la raspundere pe Dumnezeu fiindca cunostiintele acestuia sunt infime fata de ale lui Dumnezeu.
Multi oameni care nu suporta crestinii, nu sunt de acord cu ei sau vor sa-i "trezesca" se raporteaza gresit la Dumnezeu. Astfel, crestinul vorbeste despre Dumnezeu luand in calcul natura Sa Divina iar ateul vorbeste despre El neluand in calcul aceasta. Crestinii accepta ca sunt creaturi inferioare care nu vor intelege totul dar au incredere in Dumnezeu care stie totul in timp ce ateii se cred superiori lui Dumnezeu. Intrebarea e, cum ii demonstreaza un ateu crestinului ca Dumnezeu nu exista neluand in calcul natura Sa? Hai ca ei sunt mai destepti insa trebuie sa raspunda pe intelesul crestinilor ca sa inteleaga adica sa spuna:"Bun, Dumnezeu e omnipotent." De aceea cele doua tabere nu ajung la o intelegere si asa se deosebesc crestinii adevarati de cei falsi.
Acum, fiinta inferioara care nu va intelege niciodata totul, cu cunostinte limitate si necinstita datorita pacatului, acuza-L pe Dumnezeu. Nu poti. Prin urmare nu poti schimba mentalitatea adevaratilor crestini.

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Dumnezeu introduce dezbinare cu legile lui. Daca ar fi atotputernic nu ar pune legi cu pedepse capitale.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mantuirea vine din har, nu din lege. Harul e cel care te face capabil sa respecti legea din iubire adica nu cu fapta. Nu respecti legea pentru binele tau ci pentru binele celuilalt - asta e mentalitatea. Astfel nu exista dezbinare in legea lui Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pamantul e prima planeta. Probabil vor fi amenajate si altele de Dumnezeu. Aceasta planeta Pamant nu va fi distrusa niciodata.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

De unde le scoti?

Pamantul e prima planeta? Si de ce n-ar fi existat altele inaintea ei?
Urmeaza sa spui ca Pamnatul este in centrul universului si Soarele impreuna cu toate celelalte corpuri ceresti se invart in jurul sau. Nu mai nascoci si adu argumente Biblice nu imaginate.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Eh, uite ca dupa cum cred ca te-ai inspirat de la mine cu aceasta intrebare, si dupa cum am vazut amandoi: avem mandria de a spune ca "(...)Eu sunt steaua care rasare dimineata." (Apocalipsa lui Ioan 22:16).
Iar noi ceea ce numim "Sistem Solar" (in cazul bibliei, tronul lui Dumnezeu cand vine vorba de prezenta serafimilor cei 4) este tot ce e mai apropiat de Soare, iar ce e mai aproape de Iisus (care cica e Soarele pe cer din punct de vedere metaforic, normal, ca doar nu e inchinatorie la idoli, ca ai avut dreptate atunci cand ai evidentiat asta, dar stiam si eu; eu le iau strict metaforic).
In fine, este ciudat, ca in ezechiel apar acei "heruvimi" tot patru la numar care ar completa numarul de 8 planete importante si oficiale in Sistemul Solar.
De ce aceasta se poate numi coincidenta? Deoarece al treilea serafim din Apocalipsa lui Ioan are intruchiparea omului (al treilea la ordine ca serafim corespunde cu al treilea la ordine cu planeta noastra fata de Soare), iar ceilalti trei serafimi au intruchipare de animale, de unde reiese indepartarea de umanitate pe plan terestru, in sens metaforic, deci este un fel de a spune: daca noi consideram animalele ori inferioare omului, ori straine, asa este si cu celelalte planete alte Sistemului Solar, ca tocmai de aceea acestea nu au intruchiparea omului, ca sa arate ca planeta Pamant este planeta oamenilor, iar celelalte planete nu au de a face cu omul. Aceste reprezentari animalice sunt un fel de fabule pentru celelalte planete din Sistemul Solar.

Deci putem spune ca nu doar Pamantul este considerat ca fiind in "ochii lui Dumnezeu", asa cum a sustinut odata un papa de la Roma, zicand ca nu exista extraterestrii, este posibil ca ei sa existe. Deci Dumnezeu considera si cosmosul ca fiind in sistemul sau de referinta, intrucat Sistemul Solar se intelege a fi Sfant inaintea Lui.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Deci oriunde este simbolul lui Iisus, Soarele, este sfintenie. Deci nu doar Israelul ca tara este sfant, ci tot ce reprezinta Soarele in jurul nostru.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Creștinismul și cu oamenii care îl conduc (sioniștii) a pus capăt evoluției tehnologice în Evul Mediu. Dacă imperiile păgâne ar fi continuat să se dezvolte fără să fie distruse de creștinism, cine știe unde era umanitatea acum, poate am fi ajuns să colonizăm alte planete. Creștinismul a fost mereu împotriva științei și a spiritualității care trebuie să meargă mână în mână. În timpul inchiziției torturau până la moarte pe oricine care se opuneau dogmelor creștine precum pământul plat sau pământul care se află în centrul sistemului solar.
https://tinyurl.com/y3kgsbnk

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Vezi ca scrie in scrierile sfinte ca planeta Pamant nu este plata.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Despre cine vorbești tu nu au fost niciodată creștini. Isus nu ar fi făcut niciodată așa ceva. Si creștinii adevărați au suferit din cauza lor. Si va veni vremea sa mai sufere. Isus in Biblie ne cere sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi înșine.La fel si pe dușmani. Citește Tragedia Veacurilor de Elleg G. White si te vei convinge.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Celcestietot):

Era un creștin pe site mai de mult care tot bătea câmpii cum că pământul este plat și în general adepții creștinismului susțin teoria asta și cunosc exemple personal.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Au fost creștini. Asta au făcut israeliții când au avut putere maximă prin Biserica Catolică, au distrus orice urmă de prosperitate și evoluție în toată Europa și nu numai și au înrobit populația în sărăcie și sclavie. Cam asta se întâmplă și în România doar că Biserica nu are atât de multă putere cum avea atunci. Oamenii sunt săraci, sclavii mentali ai religiei pe care o susțin indiferent de cantitatea covârșitoare de dovezi istorice care o discreditează. Și in România tot „oamenii lui Israel" controlează biserica și se află mână în mână cu statul corupt.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

O treaba cam ciudata.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu exista creștini păgâni.Creștinii sunt pocăiți. Nu vor face niciodată rău, nimănui. Daca ai citi Biblia ai putea face deosebirea. Numai ca creștinii pocăiți sunt o minoritate împrăștiata prin toate denominațiunile de pe pamant. Cei care se pretind a fi creștini, si reprezintă majoritatea, de fapt ii slujesc lui Anticrist, care apăruse in biserica creștină inca din timpurile lui Pavel. Acest Anticrist se face vinovat de tot răul de pe acest pământ, dar oamenii nu il recunosc si il urmează deoarece le place calea cea larga. Slujitorii lui Isus urmează calea cea îngustă si putini aleg sa umble pe ea.In timp ce pe calea cea larga merg tot restul omenirii.
Învinovățiți pe creștinii adevărați degeaba. Iar daca le spuneți creștini celorlalți, aceea nu au nimic din Isus si din Dumnezeu. Sper ca m-ai înțeles!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Răspuns total irelevant. Biblia e plină de războaie, crime în masă și dezastre aruncate asupra păgânilor de israeliți și zeul vostru Yahve.

Exod 15:3 – Domnul este un războinic viteaz: Numele Lui este Domnul.

Numeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i

1 Samuel 15:3 – Du-te acum, bate pe Amalec şi nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți şi să omori bărbații şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.

Păgânii n-au cum să fie creștini și creștinii n-au cum să fie păgâni. Creștinismul a fost inventat de „israeliți" cu scopul expres de a distruge păgânismul și a controla masele. Oamenii spălați pe creier n-o să recunoască niciodată că sunt spălați pe creier pentru că în mintea lor au iluzia că ei știu adevărul absolut.

Un anticrist „fizic" nu are cum să există pentru că nici „crist" (Cristos) nu a existat, nu prea are sens. Este un personaj mitologic inventat din alegorii păgâne. nu a fost un personaj istoric.

Nu am de ce să te înțeleg pentru că am fost și eu spălat pe creier creștin și am realizat că toate balivernele creștine sunt false.