| bambibambi11 a întrebat:

Cine este dumnezeu? de ce?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor si al nostru.

| Mădă0611 a răspuns:

E un nene invizibil ce sta in cer --> http://slavesincstrip.files.wordpress.com/2012/04/god-zeitgeist.png
E invizibil pentru ca nu exista si sta in cer pentru ca nici cerul nu exista.

Hm :-? N-ai injurat in intrebare, sa imi iau popcorn pentru raspunsuri. :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Tatal Ceresc.

| dragos9234 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi.
Poate fi creatorul nostru insa poate fi doar o poveste sau un mijloc de control in masa.

| CryChristiAN a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul, Facatorul cerului si al pamantului,Imparatul,Stapanul, Atotstiutorul, Atottiitorul, Atotputernicul si Atotvazatorul lucrurilor vazute si nevazute.

''Nu-L stii? Nu L-ai auzit? Dumnezeul Cel vesnic, Domnul, Creatorul extremitatilor Pamantului, El nu oboseste nici nu poate fi golit de puterelintelepciunea Lui nu poate fi patrunsa. EL da tarie celui obosit si mareste puterea celui care nu mai este in stare de nimic. '' ( Isaia 40, 28-31)

'' CIne oare are nebunia sa stea in picioare-n fata Lui in ziua Cea Mare'' ( Apocalipsa numai stiu din pacate versetul ).

| dragos9234 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu l-am golit de putere pe dumnezeu, i-am luat locul.
Eu sunt noul dumnezeu dar sunt rau si nu vreau ca voi sa stiti ca eu pot scapa lumea de rau.
De unde stii tu ca nu am dreptate.

| CryChristiAN a răspuns (pentru dragos9234):

''Nu va-nselati. Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Ce seamana omul, aceea va si secera ''( Galateni 4, 7 parca)

| dragos9234 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Treaba ta, vei vedea tu.

| savvy12 a răspuns:

Sti cum este, omul ramane doar biet animal si rational pierdut in sine, dar daca speri ca exista cineva acolo care te iubeste si te asteapta, viata are sens...
Noi simtim nevoia de un sens, simtit nevoia sa ne ruguam, si in Biblie scrie ca Dumnezeu ne-a facut sa simtim aceasta nevoie.
Si daca sar descoperii ca nu exista Dumnezeu, as ramane in Isus Hristos.

| RAY a răspuns:

Produsul nevoilor noastre, pentru ca omul are nevoie de o speranta iar religia i ofera o speranta

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Deci toti crestini sunt fericiti? iar ateul e trist?

| AlexeHellsing a răspuns:

Creatorul a toate câte au fost, sunt, și vor fi. Cred că se supra-înțelege de ce...

| creative16 a răspuns:

DUMNEZEU Este Credinta In Fiecare Dintre Noi.nu stiu dc

| Katoteshika a răspuns:

Multi avem pareri diferite dar intrebarea este pentru fiecare dintre noi...
toti zic repede ca Dumnezeu este tatal ceresc sau creatorul lumiii, este adevarat dar este mult mai mult:
este acea persoana, care ne vegheaza, ajuta, sprijina, protejeaza...
de ce face aceste lucruri?
pentru ca El vrea sa credem in El si sa-i cerem ajutorul mereu, sa fim alaturi de El si ne invata ca sa-i ajutam pe ceilalti si sa fim mai buni!
sper ca te-am ajutat dar sa stii ca pentru fiecare dintre noi Dumnezeu este una dintre cele mai importante persoane din viata noastra!

| ionutzul31 a răspuns:

Da,doua laughing

| NoNameW a răspuns:

Dumnezeu este un spirit, energie, suflet...
Dumnezeu nu exista sub forma de om batran (asta este parerea mea). Dumnezeu am putea fi noi adica sufletul nostru

| GRs a răspuns (pentru savvy12):

"Si daca sar descoperii ca nu exista Dumnezeu, as ramane in Isus Hristos."
Iisus e fiul lui Dumnezeu corect? Atunci daca Dumnezeu nu exista inseamna ca nu a avut nici un fiu deci nici Iisus nu exista.

| Resurrection a răspuns:

Din punctul meu de vedere, este o entitate superioara noua.