| anonim_4396 a întrebat:

Cine este Iisus Hristos?

34 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei este fiul lui Dumnezeu. Coloseni1:15-17,ioan3:16.

| RAY a răspuns:

Istoric vorbind nu se stie cine a fost si ce rol a avut,posibil a fost un profet mesanic, nu cred ca a promis viata de apoi sau ca a pretins ca e fiul lui dumnezeu, astea sunt inventi religioase, primi crestini erau gnostici, plus ca biserica a ales doar ce a vrut ia ce era in interesul ei atat

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Profet mesianic nu prea cred, era considerat astfel de evrei, dar Iisus in primul rand a fost un reformator religios, asta reiese din modul in critica preotimea ebraica. Primi crestini erau evrei nu gnostici, desi a dreptate cu viata de apoi, de fapt pentru evrei conceptul de rai e o aberatie, Iisus chiar s-a crezut Fiul lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

De fapt pentru evrei conceptul de rai e o aberatie
ei in ce cred? ce dovezi exista ca a existat iisus?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Cuvantul Sheol desemneaza ceea ce cred evrei, ei cred ca sufltele sunt bagate intr-o groapa comuna pana la inviere, asta e ceea ce crestini au tradus ca iad, deoarece au amestecat conceptul ebraic cu cel grec de Hades. Dovezile existentei lui Iisus nu aceleasi ca dovezi existentei lui Pitangora sau altui om din Antichitate, mici sau nule. Iar cel mare necaz e ca nu ii s-a gasit trupul, si chiar daca s-ar gasi, nu ar putea fi certificat.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Corect seby

| RAY a răspuns:

Acum o oră | Desteaptateromane a răspuns:
Dumnezeu
iisus nu a fost dumnezeu, prin tatal fac totul, tata de ce mai parasit?

| Holiday a răspuns:

Un sectant schizofrenic, pe a carui nebunie a fost creata o poveste care ulterior s-a numit Noul Testament si care e baza credintelor in spiridusi de tip crestin.

| SG1995 a răspuns:

Un reformator religios divinizat, acestea se credea fiul lui Yahve.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru SG1995):

Oare ce părinți ai avut tu sau ai? care nu cunosc nimic ca sa te fi invatat si pe tine ceva.Stii cumva ce înseamnă a vorbi impotriva lui Dumnezeu?! Oare tu ce vei face cu viata ta? DE CINE APARTII? Încotro te îndrepți? Mândria si prejudecata vin dintr-o inimă haină, stapănita de adversarul lui Dumnezeu, care este SatanDiavolul.care este dumnezeul oamenilor ce nu- accepta pe Dumnezeul care i-a creiat.

| SG1995 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mult bla, bla, bla si nimic concret, parintii mei sunt bine-mersi, mi-au varat o educatie religioasa puternica, doar ca mi-am pus nitel creierasul la contributie si am vazut cum stau lucruriile. Nu e vorba ca nu cred in divinitatea lui Iisus, asta o cred, totusi dovezi indica ca Iisus n-ar putea fi considerat Mesiah in sens ebraic al religiei. Apropos a spune ca Iisus e Dumnezeu ar fi erezie din punctul de vedere al sectei tale, dar vad ca atunci cand vrei sa-ti aperi doctrina faci abstractie de reguli. Mai apoi daca doamna sunt credincios nu cretin, deci nu imi inchid mintea in dogme.

| SG1995 a răspuns:

Acele preluari vin din vremea lui Constantin, la origine crestini sarbatoreau Pastele ebraic, iar nasterea lui Iisus nu era sarbatorita ca nu se stia cand s-a nascut, chestia asta a fost stabilita ulterior.

| SG1995 a răspuns:

Trinitatea hindusa e compusa din Brahma, Vishnu si Shiva nu Krisna, in plus desi povestea lui Krisna si Iisus se aseamana prin originea divina modesta, cel din urma este crucificat, in timp ce primul preia titlu de print mostenitor si duce campani militare. Horus nu e cel mort, ci Osiris si este inviat de Isis in lumea de apoi, de asemenea Horus ca si Krisna isi ucide uchiul si reia tronul, Horus fiind considerat primul faraon si imaginea lui Osiris pe pamant. Da evrei au preluat acest concept de la egipteni astfel Iisus devine imaginea lui Iahve pe pamant, dar chiar si asa nu putem vorbi de plagiat in perioada lui Iisus panz in secolul II, datorita cosmopolismului roman are loc sincretism religios, si mai toate popoarele isi mixeaza religiile, de fapt taman de-asta printre altele au si inceput revoltele evreisti, acestia erau conservatori cu religia lor monoteista, desi cercetatori sunt parere ca evrei au fost influentati de akneton csre practica o monogamieabsurda dedicata lui Ra, zeul soare.

| SG1995 a răspuns:

Crestinismul a aparut in cadru culturi iudaice, dar a suferit modificari cand a intrat in contact cu cultura europeana politeista, daca nu erau Saul din Tars crestinismul nu era decat o mica secta iudaica, asta daca mai exista, cand Saul a introdus crestinismul printre non-evrei i-a asigurat supravituirea, deoarece prea putini evrei erau adepti noile doctrine raspandite de Ya'shua.

| Nilsson a răspuns:

Cel de care avem cea mai mare nevoie

| Mclaren12 a răspuns:

Un personaj fictiv dintr-o carte de basme.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

ISUS CRISTOS FIUL DUMNEZEULUI ATOTPUTERNIC al cărui nume este IEHOVA! Ce stiu crestinii adevărați despre Isus? Iată: - a fost primul creat in cer de către Iehova Dumnezeul Atotputernic deci a avut o viata pre umană în cer (argument biblic Proverbele 8:22-30, Geneza 1:1...,a participat alaturi de Dumnezeu la creierea lucrurilor din cer si de pe pamant. A fost un fiu supus umil si ascultator.)Nu stim ce perioada de timp a stat alături de Tatăl Său in cer, dar stim ca dupa creierea cu plăcere a omului, a avut multa bucurie de ceea ce Dumnezeu a facut foarte bine. Dupa ce omul a pacatuit sub influienta lui Satan Pamăntul si urmasii ce i se nasteau lui Adam au fost blestemati si condamnati la moarte.Insa Dumnezeu i-a acordat favoare omului pentru a fi rascumparat din păcat si din moarte, si l-a dat pe fiul Sau ca pret de răscumpărare pentru om (argument: Ioan 3:16; psalmul 40:6-10).ISUS a venit pe pamant de buna voie, a renuntat la viata din cer, si Dumnezeu a facut posibila transferarea vietii lui spirituale in persoana fizica, intr-un mod miraculos descris in Biblie (Ev. Matei1.,Luca,Ioan 1. si atunci a primit numele Isus Cristos.si multe alte argumente arata scopul lui in organizația lui Iehova.Studierea Bibliei cu Martorii lui Ienova, te va ajuta sa găsesti adevărul si viata vesnică promisă de Dumnezeu, oamenilor care vor înfăptuiri vointa Sa.

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu il vad pe hristos, nepasator, rau, rece, tu cum il vezi pe hristos? are dragoste pentru noi?

Răspuns utilizator avertizat
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

O poți dovedi?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

1. Consider ciudat că scrii „paganism" cu p mare dar Paști și Crăciun cu p mic.
2. https://strangenotions.com/horus-manure/
http://bib.irr.org/......nd-krishna

Wow! am făcut un search și am văzut că nimic din ce spui nu este adevărat! ironic.

3. Nimeni nu a spus niciodată că Mântuitorul S-ar fi născut într-o zi anume, faptul că noi creștinii am crede asta este un mit.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Du-te și trăiește în ignoranță.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Îmi pare rău de tine că trăiești în minciuni, dar ai timp să te schimbi...

| leapșa a răspuns:

Un halucinant aberant.

Răspuns utilizator avertizat
| GohanSSJDIOS a răspuns:

Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu