| Elide a întrebat:

Cine este într-adevăr Antihrist? Sa nu.mi ziceți de papă că nu cred,cred doar că terenul e pregătit și urmează să.si facă apariția! Chiar daca vom apuca acei ani,va fi că un test pentru noi, cine va intra în împărăția cerurilor și cine va intra în focul veșnic!

124 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia spune ca ACELA care spune ca este reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant este anticristul, exista o singura functie religioasa cu acest tupeu, functia papala. Acest lucru a fost descoperit INCA din secolul XIII ce catre credinciosi catolici dar este indicat foarte clar si in Biblie prin locul unde sade, numarul numelui sau 666 dar si activitatea sa unica. Este vorba despre functia papala, oricine ar fi. Antihristul este de peste 1400 de ani printre noi. P.S. Nu exista un foc vesnic ci CONSECINTELE LUI vor fi vesnice.

| Elide explică (pentru danut):

Cand va fi sa fie Antihrist la putere si cei care se vor insemna cu acel nr va timite Dumnezeu peste ei toata mânia lui si asta spune in Biblie ca va fi niste ani cum nu au mai fost vteodata pe acest Pamant.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Elide):

Se vede că voi creștinii sunteți paraleli cu lumea reală. Nu este vorba de niciun număr imprimat, ci despre un microcip, care a început să fie patentat de evrei și încă este în stadiu de dezvoltare. Tu deja ai un număr fără de care nu exiști în societate, adică CNP-ul, pe care îl primești odată cu certificatul de naștere. Ăsta este sistemul evreiesc de identificare, fără CNP nu exiști.
Microcipul le va permite evreilor să aibă acces la absolut tot ce ține de tine, inclusiv localizarea în timp real dar și "citirea" gândurilor pentru că gândurile sunt impulsuri electrice care vor fi recepționate de microcip și trimise probabil spre un calculator extern spre a fi decodate.
Zici de "cei care se vor însemna", păi dacă se va ajunge la comunismul ăla extrem, nimeni nu prea va mai avea de ales pentru că microcipul va deveni indispensabil în viața individului și fără el nu prea o să mai exiști. Ai deranjat sistemul evreiesc? Printr-o apăsare de buton îți dezactivează microcipul și te dezactivează și pe tine. Totuși eu nu cred că o să ajungem până în halul ăla de sclavie sub obediența evreilor.
http://bucurialuisatan.com/forum/viewtopic.php?id=1496

| danut a răspuns (pentru Elide):

Cati ani ai, ceea ce se petrece ACUM nici nu-si imagina cineva ca se va intampla acum 25-30 de ani. ACUM sunt acei ani, practic nu va dati seama ca traim vremuri fantastice. Numai cineva a trait si alte vremuri poate face diferenta, suntem la SFARSITUL omenirii asa cum a fost pana acum. Antihristul este de peste 1400 de ani la putere. PAPA.

| danay72 a răspuns:

Anticrist înseamnă împotriva sau în locul lui Cristos, se aplică tuturor celor care neagă ce spune Biblia despre Isus Cristos, tuturor celor care îi persecută pe continuatorii săi. Cuvântul se referă şi la persoane, organizaţii sau naţiuni care pretind în mod fals că îl reprezintă pe Cristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Anticrist înseamnă împotriva sau în locul lui Cristos, se aplică tuturor celor care neagă ce spune Biblia despre Isus Cristos, tuturor celor care îi persecută pe continuatorii săi. Cuvântul se referă şi la persoane, organizaţii sau naţiuni care pretind în mod fals că îl reprezintă pe Cristos." happy

| RAY a răspuns:

Imi placi esti amuzanta, am speranta ca nu vorbesti serios

| RAY a răspuns:

1 Ioan 2:22-23 afirmă că cine neagă faptul că Iisus ar fi Hristosul (adică Mesia, care înseamnă Mântuitor sau mesager în limba ebraică) este un antihrist[4] („care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul"). Prin urmare, ateii, agnosticii, hindușii, musulmanii, evreii, budiștii, thelemitii, jainiștii, confucianiștii, taoiștii, șintoiștii, etc., într-un cuvânt toată lumea cu excepția creștinilor este formată din antihriști, deși viziunea conform Sola Scriptura este redată în versetul 19: "Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Antihrist

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In concluzie 5, 5 miliarde de persoane vor arde vesnic in iad ca nu au fost crestini, asta da iubire divina, inclusiv pe evrei dumnezeu i va arde ce basme

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu este asa, Dumnezeu va vedea in constiinta fiecaruia care NU a avut vreodata de cunoscut despre crestinism si in functie de ceea ce gaseste acolo face alegerea. DAR daca a auzit de Dumnezeu si nu l-a acceptat ci a ramas in crezul sau va suporta alegerea facuta.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu sau iisus? Dumnezeu are un singur popor atar

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu ESTE Isus si Isus face parte din Dumnezeire. Cand spui Isus te referi la Dumnezeu Fiul care este UNA cu Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iisus nu este una cu dumnezeu, iisus de ce s-a rugat la dumnezeu? de ce a spus tata de ce mai parasit? iisus a facut totul prin dumnezeu chiar el afirma asta

| RAY a răspuns (pentru danut):

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

Doresc să închei acest articol aşa cu aceleaşi cuvinte care a încheiat Apostolul Pavel Epistola II către Corinteni:

Harul Domnului Isus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi! Amin. (2 Corinteni 13:14)

| danut a răspuns (pentru RAY):

Isus Hristos ESTE DUMNEZEU, citeste Biblia,

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cu toarte ca voi ati aparut datorita unui adventist, deviatile adoptate de iehovisti conform Bibliei ii plaseaza in gruparea satanista prin negarea Dumnezeiri lui Hristos. Nimic din Biblie nu ar fi rational daca Hristos nu ar fi Dumnezeu, nu ar exista salvare, mantuire sau Viata Vesnica. Alegerea voastra, un efort inutil pentru voi, mare tragedie, in foarte scurta vreme va veti repezi la sefii vostri care v-au inselat. Domnul este la usi.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Citim!
1 corinteni 13: 3 Dar vreau să ştiţi aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul şi capul lui Cristos este Dumnezeu
1 ioan 20 :17 «Eu urc la Tatăl meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul meu şi Dumnezeul vostru»
revelația 1:16 6 şi a făcut din noi un regat, preoţi pentru Dumnezeul şi Tatăl său
1 corinteni 15:28 Însă, când toate lucrurile îi vor fi supuse, atunci şi Fiul însuşi se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul pentru toţi
Unde vezi tu că Fiul lui Dumnezeu este același cu Dumnezeu și egal cu El?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Citim 1Ioan 2, 22 Cine este MINCINOSUL, daca nu cel ce tagaduieste ca ISUS este HRISTOSUL? Acela este ANTIHRISTUL, care tagaduieste pe TATAL si pe FIUL.
23 Oricine tagaduieste pe FIUL, n-are pe TATAL. Oricine marturiseste pe Fiul, are si pe TATAL.,
DE AICI vad eu ca Fiul ESTE DUMNEZEU iar cine tagaduieste ce scrie aici este ANATEMA, eu le spun satanisti fiindca asta a facut ca sa apara pacatul in univers, dorinta Dracului de a lua locul Fiului lui Dumnezeu iar cei ce sustin acelasi lucru cu Satana se numesc Satanisti.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

1 Ioan 2:22 - Credem cu fermitate că Isus este Cristosul! Nici nu-l negăn pe Tată-l sau pe Fiul Său. (Ceea ce faci se numește calomnie, credcă știi al cui nume înseamnă calomniator)
Dar, sincer, nu scrie în aceste versete că Isus este Dumnezeu și egal cu Tată-l!
Faci exact lucrul pentrucare îl mustrai pe milan -închizi ochii și mintea la versetele care nu-ți convin și citești în altele ceea ce acolo nu scrie!
Trist!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

1 Ioan 5, 7 Caci TREI sunt care marturisesc in CER, Tatal, Cuvantul (Isus Hristos) si Duhul Sfant si acestia TREI sunt UNA.
Cred ca este de ajuns, nu ma acuza de ce nu intelegi. Este dreptul vostru sa credeti ce vreti dar realitalea o citesti mai sus in textul lui Ioan. Cine nu aste cu noi este impotriva noastra, alegerea voastra de partea cui sunteti.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Bănuiesc că știi destul de bine că nici unul dintre cele mai vechi manuscrise nu conţin aceste cuvinte. Ele au fost adăugate pentru a sprijini doctrina trinităţii.
Cu privire la acest pasaj trinitarian, criticul F. H. A. Scrivener a scris: „Nu trebuie să ezităm să ne declarăm convingerea că aceste cuvinte controversate nu au fost scrise de Sf. Ioan, ci au fost introduse iniţial în copiile latineşti din Africa, în cadrul unei note marginale, unde au fost inserate ca o pioasă şi ortodoxă adnotare la v. 8, că ele s-au strecurat din latină în două sau trei codice greceşti târzii şi de aici în textul grecesc tipărit, unde nu aveau un loc legitim". — A Plain Introduction to the Criticism of the New Testament (Cambridge, 1883, ed. a III-a), p. 654.
Și repet, dai la o parte toate versetele care afirmă clar că Isus ste inferior și supsu Tatălui și promovezi o minciună aducînd ca dovadă altă minciună. Trist.
Sau poate mai ai ceva dovezi?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca tu crezi ca vei fi cu Dumnezeu dupa ce spun unii si altii despre ce cred ei ca s-ar fi intamplat cu Scriptura TAGADUIND ASTFEL puterea lui Dumnezeu de as tine Cuvantul insuflat in armonie, lasand astfel GENERATII de oameni in amagire, atunci cine crezi tu ca este Dumnezeu, nu este. Pot enumera destule texte Biblice care sa arate ce spun eu, Ioan 1, 1-3 ajunge deoarece asa cum am mai spus, negand Dumnezeirea Fiului, treci de partea Satanei si de acolo NU MAI SCAPI. Imi pare rau.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"TAGADUIND ASTFEL puterea lui Dumnezeu de as tine Cuvantul insuflat" -faptul că unii și-au luat libertatea să adauge ceva la scripturi nu înseamnă că Iehova nu veghează ca să avem la ceea ce este adevărat, fără adaosuri. Sau păstrat mii de copii vechi și consultîndule depistăm ușor ce a fost adăugat. Varianta ortodoxă a bibliei conține și o mulțime de cărți apocrife - le accepi?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ioan 1:1-3 Isus este numit "un dumnezeu". Dar aceasta nu-l face egal cu Tată-l.
ioan 10:35 Dacă el i-a numit «dumnezei» pe cei împotriva cărora a vorbit cuvântul lui Dumnezeu, şi totuşi Scriptura nu poate fi anulată, 36 cum de-mi ziceţi mie, pe care Tatăl m-a sfinţit şi m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu?
Faptul că niște oameni au fost numiți "dumnezei" nu i-a făcut egali cuTată-l.
și Satan este numit "dumnezeul acestui sistem".
În plus, dacă Isus ar fi egal cu Tată-l cum susții tu că ar afirma versetul respectiv, cum comentezi restul Scripturii care îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu (și nu dumnezeu fiul cum spun unii, nici nu apare în Biblie așa ceva) supus și inferior Tatălui, indiferent că este vorba de perioada de înaintea nașterii sale ca om, perioada vieții pe pămînt ca om sau perioada după revenirea sa în cer?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cartile apocrife nu sunt ceva care sa sustina alte idei fata de restul Bibliei ci sunt carti care nu au avut decat o insemnatate locala de aceia nu fac parte din canonul Biblic universal, in rest sunt OK.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ai destule doovezi despre Dumnezeirea lui Hristos, daca tu ai nevoie de ierarhi, Tatal este primul, Fiul este urmatorul, Duhul Sfant este si EL Dumnezeu, oricum asta nu are importanta pentru noi muritorii.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" cărțile apocrife... în rest sunt OK" - N-aș zice. Chiar din contra. Uite de exemplu http://www.biblia-ortodoxa.ro/......i-lui-bel/
din biblia ortodoxă. Pînă și limbajul se deosebește net de restul Bibliei, și este o poveste de doi bani.
Pe lîngă aceasta este avertismentul clar din revelația de a nu adăuga sau scoate ceva din scripturi.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Tatal este primul, Fiul este urmatorul," - păi aceasta contrazice definiția trinității care susține că toți trei sunt eterni și egali, fără a avea cineva întîietate.
Sau ceia ce crezi diferă de definiția tradițională?
", oricum asta nu are importanta pentru noi " - de ce? Isus a spus că cei care se închină tatălui trebuie să se închine în spirit și adevăr. Cum aș putea spune că mă închin în adevăr dacă nu aș înțelege ce relație este între Tată și Fiu?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Chiar nu ai inteles ce am scris, de aceia acele carti nu sunt canonice dar daca le adaugi nu strica cu nimic mesjului central al Bibliei.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ceea ce spui tu este valabil pentru o minte cu noblete spus, bolnavicios-ranchiunoasa. Unde ai gasit tu "definitia trinitatii" CU EXTENSII? Adica UNDE SCRIE fara a avea cineva INTAIETATE? Te rog, Cartea, capitolul si versetul, fara acest verset sa nu mai scrii bazaconii asa cum debiteaza inseland oameni pe la colturi cei ai vostri.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" nu sunt canonice dar daca le adaugi nu strica cu nimic mesjului central al Bibliei." nu sunt de acord, dar fiecare cu părerea lui, dcă dorești - citeștele.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"bolnavicios-ranchiunoasa" -?
Îmi părea că am scris fără răutate, contrazice definiția trinității tradiționale (Potrivit Crezului atanasian, există trei persoane divine (Tatăl, Fiul şi Duhul sfânt), fiecare dintre ele fiind considerată eternă şi atotputernică, nici mai mare, nici mai mică decât celelalte, fiecare fiind considerată Dumnezeu, toate împreună formând totuşi un singur Dumnezeu). Și te-am întrebat normal - ceea ce crezi diferă? Cum definești tu trinitatea?
Versete cu definiția trinității n-am cum să-ți aduc, nu există așa ceva în Biblie.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce este Crezul atanasian? Despre ce cred eu in privinta Dumnezeirii pot comenta in functie ce crezi tu despre Duhul Sfant. Astept parerea ta privind Duhul Sfant.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Simbolul_atanasian
Ajungem și la Spiritul Sfînt. Dar să terminăm ce am început. Deci - cum vezi tu relația dintre Dumnezeu și Fiul său? Cum definești tu trinitatea?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cand m-am referit la Crez, m-am referit la Crezul Ortodox si nu la ce a scris acel Atanasie. Sunt doua lucruri total diferite.
Ce vrei sa termini, eu inteleg Dumnezeirea asa cum este ea exprimata in Biblie, nimic mai mult sau mai putin.
Matei 28,
18. Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, si le-a zis: "Toatã puterea Mi-a fost datã în cer si pe pãmânt.
19. Duceti-vã si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh.
20. Si învãtati-i sã pãzeascã tot ce v-am poruncit. Si iatã cã Eu sunt cu voi în toate zilele, pânã la sfârsitul veacului. Amin.
Ioan 1,
18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Ioan 5,
43. Eu am venit în Numele Tatãlui Meu, si nu Mã primiti; dacã va veni un altul, în numele lui însusi, pe acela îl veti primi.
Ioan 6,
40. Voia Tatãlui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sã aibã viata vesnicã, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."
Ioan 14,
24. Cine nu Mã iubeste, nu pãzeste cuvintele Mele. Si cuvântul pe care-l auziti, nu este al Meu, ci al Tatãlui, care M-a trimis.
2 Ioan 1,
3. Harul, îndurarea si pacea sã fie cu voi din partea lui Dumnezeu Tatãl, si din partea Domnului Isus Hristos, Fiul Tatãlui, în adevãr si în dragoste!
Apocalipsa 14,
1. Apoi m-am uitat, si iatã cã Mielul stãtea pe muntele Sionului si împreunã cu El stãteau o sutã patruzeci si patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Sãu si Numele Tatãlui Sãu.
Mai departe trebuiesc lamuririle tale privind Duhul Sfant.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Cand m-am referit la Crez, m-am referit la Crezul Ortodox si nu la ce a scris acel Atanasie" - cînd ai făcut tu referire le "crez"? Tu doar ai întrebat ce este crezul atanasian! În plus acesta este cel acceptat de ortodoxie.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Dacă ceia ce crezi este în armonie cu versetele citate - ești bravo!
""Toatã puterea Mi-a fost datã în cer si pe pãmânt. " - dată de Cineva cu o autoritate mai mare desigur(1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".).
" botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh. " - doar că aici nu este arătată care este poziția unuia faă de celălalt.
"43. Eu am venit în Numele Tatãlui Meu," "Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu;" "40. Voia Tatãlui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El," " Si cuvântul pe care-l auziti, nu este al Meu, ci al Tatãlui, care M-a trimis. " " din partea lui Dumnezeu Tatãl, si din partea Domnului Isus Hristos, " - toate arată clar că sunt două persoane diferite și că tatăl e autoritatea supremă iar Fiul îi este inferir și supus.
Te-am înțeles corect?
happy

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Am Crezul Ortodox tiparit pe o carte de la Muntele Athos, nu este ceea ce spui tu, nu seamana nici la lungime, nici la continut. Daca vrei Crezul Ortodox, mergi la Patriarhie sau mai bine la libraria Patriarhiei si il vei afla. Nu mai comentati dupa informatii bramburistice de pe net.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tu intelegi perfect dar spiritul tau are probleme Daca exista un Tata si un Fiu este EVIDENT ca INTODEAUNA Tatal este Primul DAR si Unul si Celalalt sunt Dumnezei. Nimeni nu a spus ca cele doua FIINTE (treaba cu persoanele ar arata ca sunt umani Amandoi ceea ce NU SUNT) sunt o singura persoana ci mai multe. Un singur lucru inca nu l-ati inteles voi si asta este sfarsitul vostru (fara suparare). Cand Dumnezeu l-a facut pe OM i-a facut 2 persoane, un complement de doua fiinte, barbat si femeie, suma celor doi fiind un OM. Dumnezeu este alcatuit din trei FIINTE, Tatal,. Fiul si Duhul Sfant. Cred ca vei intelege corect ceea ce spun.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu încurca crezul ortodox cu definiția trinității a ortodoxiei.
"Dogma Sfintei Treimi cuprinde nu numai invatatura despre unitatea fiintei, egalitatea celor trei ipostase, ci si invatatura despre insusirile fiecarei persoane, adica ce este propriu unei persoa­ne si o face distincta de celelalte. Fiinta unica a lui Dumnezeu nu poate fi conceputa in afara exis­tentei ipostatice a celor trei persoane. Dumnezeu-Unul este Dumnezeu-Treime. Nici o persoana nu se cugeta, nu se numeste fara sau in afara de celelalte.

In modul in care persoanele ipostaziaza in chip liber fiinta, se pot face urmatoarele distinctii :
Persoanele sunt caracterizate prin nume ipostatice : Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Cuvantul, Dumnezeu-Preasfantul Duh.

Ipostasele nu au venit una dupa alta, ci exista concomitent din vesnicie in mod personal."
-Astfel definește ortodoxia trinitatea. Ei le consideră pe tate trei persoane (persoană nu înseamnă nepărat om) egale în putere, autoritate, eterne. De aceia te-am întrebat cum o definești tu deoarece înțeleg că crezi altfel.
" mergi la Patriarhie " am altceva de făcut mult mai de folos.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" barbat si femeie, suma celor doi fiind un OM. " Rău exemplu, și incorect.
Tatăl - Dumnezeul Atotputernic. (: „Pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el).
Fiul lui Dumnezeu - prima creatură a Tatălui, („întâiul născut din toată creaţia" (Coloseni 1:15).„începutul creaţiei lui Dumnezeu" (Rev. 3:14)
Spiritul Sfînt - Este forţa activă a lui Dumnezeu.
Este ceva normal ca ceva neînsuflețit, un lucru, să fie personificat (. De exemplu, despre înţelepciune se spune că are ‘copii’ (Luca 7:35). Păcatul şi moartea sunt nişte regi care ‘domnesc’ (Rom. 5:14, 21). apa și sîngele depune mărturie 1 ioan5:7). Este o "figură de stil".
Însă e de neconceput ca despre o persoană (ființă) să se vorbească ca despre ceva (mai ales despre dumnezeu, ar fi absurd!). Și totuși despre Spiritul Sfînt se vorbește și ca despre "ceva"!
Oamenii pot fi ‘umpluţi’, ‘botezaţi’ şi ‘unşi’ cu el (Luca 1:41; Mat. 3:11; Fap. 10:38). Niciunul dintre aceste cuvinte n-ar fi potrivit dacă spiritul sfânt ar fi o persoană.
„«În zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne»" faptele 2:17
Deși unele versete prezintă spiritul ca pe cineva, adică în personifică, faptul că în general despre spirit se vorbește ca despre ceva indică clar că nu este o persoană.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Deci Duhul Sfant comunica, preia indatoriri, va voi trimite un Mangaoetor, cum poate alina pe cineva o energie?
Matei 28, 19. Duceti-vã si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh.
Cum poate insusi Dumnezeu Fiul sa ALATURE de doi Dumnezei, doua Fiinte un curent electric sau o alta forma de energie?
Cum poate curentul electric sa INVETE PE CINEVA, sa mangaie o o fiinta plina de durere?
Dragule, satana va orbit rau de tot. Eu nu pot face nimic, doar Dumnezeu ar putea DAR si pe Acesta L-ATI respins. Discutile intre noi au o nulitate a evenimentelor viitoare deoarece voi v-ati hotarat viitorul orice am face noi ceilalti. In esenta comentariile sunt inutile prin abordarea pe care o aveti.
CUM POTI PACATUI impotriava unei ENERGI iar pacatul acesta sa fie vesnic? Te-ai intrebat cum poti pacatui impotriva curentului electric sau a unei reactii de orice natura ar fi ea?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu definesc Trinitatea ca in Biblie. Dar crezul ortodox spune acelasi lucru folosind doar un limbaj mai arhaic. Definirea ortodoxa a Trinitatii o gasesti in Crezul Ortodox, a mea in Biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

laughing Sincer nici nu mă așteptam să dai o definiție a trinității cu o crezi tu. Te-ai eschivat ca de obicei!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Am imresia că nu citești ce nu-ți convine. Este o figură de stil, o personificare.
Și-ți repet, ar fi de neconceput ca despre "dumnezeu"( spiritul sfînt) să se vorbească ca despre ceva!
De ce nu ții cont de toate versetele dar alegi ca milan doar ce-ți place?!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

„Puterea Celui Preaînalt"
Scripturile arată clar că spiritul sfânt este o forţă pe care Dumnezeu o foloseşte pentru a-şi îndeplini voinţa. Când îngerul Gabriel a anunţat-o pe Maria că va avea un fiu, deşi aceasta era fecioară, el i-a spus: „Spiritul sfânt va veni peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va acoperi cu umbra sa. Astfel, şi cel ce se va naşte va fi numit sfânt, Fiul lui Dumnezeu" (Luca 1:35). Potrivit cuvintelor lui Gabriel, spiritul sfânt are legătură cu „puterea Celui Preaînalt".
O idee asemănătoare apare şi în alte locuri din Biblie. De exemplu, profetul Mica a spus: „Eu sunt plin de putere, prin spiritul lui Iehova" (Mica 3:8). De asemenea, Isus le-a promis discipolilor săi: „Veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi" (Faptele 1:8). Iar apostolul Pavel a vorbit despre „puterea spiritului sfânt" (Romani 15:13, 19).
Ce concluzie putem trage din cele de mai sus? Între spiritul sfânt şi puterea lui Dumnezeu există o strânsă legătură. Spiritul sfânt este mijlocul prin care Iehova Dumnezeu îşi exercită puterea. Simplu spus, spiritul sfânt este puterea lui Dumnezeu în acţiune, sau forţa sa activă. Şi cât de uimitoare este această forţă! Este imposibil să înţelegem cât de mare a fost forţa necesară pentru crearea întregului univers! Prin intermediul profetului Isaia, Iehova ne-a îndemnat să reflectăm la următoarele: „Ridicaţi-vă ochii şi priviţi! Cine a creat aceste lucruri? Este Cel ce face să iasă, după număr, armata lor. El le cheamă pe toate pe nume. Datorită marii lui energii dinamice şi puterii sale nemărginite, niciuna nu lipseşte" (Isaia 40:26).
Biblia arată, aşadar, că ordinea şi armonia din univers se datorează ‘energiei dinamice’, sau forţei, Dumnezeului Atotputernic. Fără îndoială, puterea lui Dumnezeu este imensă, iar existenţa noastră depinde de ea. (Vezi chenarul „Spiritul sfânt în acţiune".)
Iehova îşi poate folosi forţa activă la scară mare. Acest lucru s-a întâmplat când a creat universul. De asemenea, el poate să o folosească spre binele oamenilor. Biblia vorbeşte de multe ori despre modul în care spiritul sfânt le-a dat putere slujitorilor lui Dumnezeu.
„Spiritul lui Iehova este peste mine"
Serviciul desfăşurat de Isus constituie o dovadă impresionantă a modului în care Dumnezeu le poate da putere slujitorilor săi prin intermediul spiritului sfânt. Isus le-a spus nazarinenilor: „Spiritul lui Iehova este peste mine" (Luca 4:18). Ce a realizat Isus prin „puterea spiritului"? (Luca 4:14) A vindecat diverse boli, a potolit apele unei mări învolburate, a hrănit mii de oameni cu câteva pâini şi cu câţiva peşti şi chiar a înviat morţi. Apostolul Petru l-a descris pe Isus drept ‘un om pe care Dumnezeu li l-a arătat direct, prin lucrări de putere, prin minuni şi prin semne, pe care Dumnezeu le-a făcut prin el’ (Faptele 2:22).
De ce spiritul sfânt nu este o persoană?
Biblia compară spiritul sfânt cu apa. Când a promis că îşi va binecuvânta poporul, Dumnezeu a spus: „Voi turna apă peste cel însetat şi pâraie line peste locul uscat. Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi" (Isaia 44:3).
Când Dumnezeu îşi ‘toarnă’ spiritul peste slujitorii săi, ei devin ‘plini de spirit sfânt’ sau ‘se umplu de spirit sfânt’. Biblia spune că Isus, Ioan Botezătorul, Petru, Pavel, Barnaba şi discipolii adunaţi cu ocazia Zilei Penticostei din 33 e.n. s-au umplut de spirit sfânt sau au devenit plini de spirit sfânt (Luca 1:15; 4:1; Faptele 4:8; 9:17; 11:22, 24; 13:9).
Dar ce crezi: Ar putea fi o persoană ‘turnată’ peste mai multe persoane? S-ar putea afirma despre o persoană că poate ‘umple’ un grup de persoane? Categoric, nu! Aşa ceva este absurd! Biblia vorbeşte despre persoane ‘pline’ de înţelepciune, de pricepere sau chiar de cunoştinţă exactă. Însă nu spune niciodată că o persoană a fost ‘umplută’ cu altă persoană (Exodul 28:3; 1 Regi 7:14; Luca 2:40; Coloseni 1:9).
Termenul grecesc tradus prin „spirit" este pneúma, care transmite şi ideea de putere invizibilă. Potrivit unui dicţionar, termenul pneúma „înseamnă vânt. . . şi respiraţie; apoi, în special, spirit, care, asemenea vântului, este invizibil, imaterial şi puternic" (Expository Dictionary of New Testament Words, de W. E. Vine).
Aşadar, este cât se poate de clar că spiritul sfânt nu este o persoană.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cum poti avea o definitie despre ceva ce nu sti nici cum arata? Nu ca ai luat-o usor la vale?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Aleg ce duce la intelegerea intrebarii nu la ce-mi convinemie sau grupului meu. Ce relevanta ar avea un verset care nu duce la intelegerea problemei, doar sa bat campii.Atata timp cat EXISTA versete care lamuresc problema de ce m-as adresa celor care abordeaza alta tema? Cam vraiste abordarea ta.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Abordez doar o problema care mi-s-a parut interesanta:
"Dar ce crezi: Ar putea fi o persoană ‘turnată’ peste mai multe persoane? S-ar putea afirma despre o persoană că poate ‘umple’ un grup de persoane? Categoric, nu!"
Tocmai aici ai ratat toata treaba. Chiar asta este rolul Duhului Sfant. Numai EL poate citi ce se afla in mintea umana si apoi transmite catre Dumnezeu Tata si Dumnezeu Fiul. De aici si PACATUL contra Duhului Sfant care este fara iertare, de ce Duhul Sfant ca Fiinta se poate SUPARA din incapatanarea de a repeta CONSTIENT un pacat si atunci D.S. incepe sa se retraga pana CAND respectivul este parasit. Omul poate la un moment dat sa revina DAR nu mai este cine sa faca legatura intre el si Dumnezeire, Dumnezeu nu mai aude cererile respectivului DEOARECE DOAR Dumnezeu Duhul Sfant poate citi ce este in mintea ta. Citeste Biblia, care vrei tu, Cornilescu ca exemplu si vei afla. Duhul Sfant ESTE o FIINTA de natura necunoscuta dar fiinta, nu persoana.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Cum poti avea o definitie despre ceva ce nu sti nici cum arata?" - nici nu te-am întrebat cum arată sau care-i mai înalt. Te-amîntreba cm definești relația dintre cei trei care deși sut trei formează totuși unul singur. Deci?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Aleg ce duce la intelegerea intrebarii " -exact același lucru îl spune și milan cînd afirmă că omul are un suflet nemuritor ignorînd versetele care afirmă contrariul și explică care este adevărul.
"Ce relevanta ar avea un verset care nu duce la intelegerea problemei," - deci faptul că despre Spirit despre care afirmi că ste o persoană (și chiar dumnezeu) se vorbește ca despre un lucru neînsuflețit este irelevant, lipsit de importanță? - Cam vraiste abordarea ta!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"DEOARECE DOAR Dumnezeu Duhul Sfant poate citi ce este in mintea ta. " - este doar părerea ta nesusținută de nici o dovadă Biblică. Sau poate ai?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu am spus nimic despre definitie, tu ai nevoie de definitii.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Vraiste e pentru ca nu vrei sau nu poti intelege dar ca sa continui voi cita din Pavel.
ROMANI 8,
26. Si tot astfel si Duhul ne ajutã în slãbiciunea noastrã: cãci nu stim cum trebuie sã ne rugãm. Dar însusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negrãite.
27. Si Cel ce cerceteazã inimile, stie care este nãzuinta Duhului; pentru cã El mijloceste pentru sfinti dupã voia lui Dumnezeu.
1 Duhul, ajuta.
2 Duhul MIJLOCESTE cu SUSPINE NEGRAITE. (oare o energie suspina?)
3 Cerceteaza inimile. (oare cum o ajunde Duhul Sfant in creier sa cerceteze?)
4 Duhul ARE NAZUINTE. (fenomenal, o ENERGIE cu NAZUINTE, poate explici tu)
5 Duhul MIJLOCESTE pentru sfinti. (scopul tau o fi sa ai parte numai de mijlocirea unei energi, cool)
Dupa cum observi NUMAI atribute ale unei ENERGI "gasim"in cele doua versete. Ori esti gica contra ori esti orb. (iertare dar nu este o insulta ci o constatare enorm de vizibila si pentru un sugaci).

| danut a răspuns (pentru danut):

Ai dovada mai sus.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ești adventist de ziua a șaptea?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Absolut.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Și atuci care e problema ta - de ce nu poți defini ce crezi despre trinitate? Mai ales că confraii tăi o fac. (http://www.azsromania.org/doctrina/Cap02.htm)
Felul cun i-ai descris deja arată că ar exista o "asociație" din trei dumnezei, care aparte nu este nici unul atotputernic dar împreună ar forma "un dumnezeu atotputernic" deși sunt trei, nu unul.

Cum armonizezi crezul vostru că Isus există dintotdeauna cu ceea ce spune Biblia - că Isus are început și că este prima creație a Tatălui? El este Fiul întâi născut. De fapt, el este „întâiul născut din toată creaţia" (Col. 1:15). Isus este „începutul creaţiei lui Dumnezeu" (Rev. 3:14). Rolul pe care l-a avut el în procesul de creare a fost, de asemenea, unic. Fiul unic-născut nu a fost Creatorul, sau Proiectantul a tot ce există, ci reprezentantul, sau mijlocul, prin care Iehova a creat toate celelalte lucruri. (Citeşte Ioan 1:3.) Apostolul Pavel a scris: „Pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el" (1 Cor. 8:6).

Dacă cineva ar vorbi dspre tine ca despre un lucru neînsuflețit - nu cred că ți-ar face plăcere.
De ce despre Spiritul sfînt se vorbește ca despre ceva, nu cineva?
Elisabeta a fost umplută cu spirit sfânt" (Luca 1:41)
„«În zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne» faptele 2:17
El vă va boteza cu spirit sfânt şi cu foc - matei 3:11
și ALTELE

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Se vede ca nu ai citit TOT, dar e bine ca ai citit.
IOAN 1, 3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
FIUL a fost CREATORUL si CHIAR insusi Pavel in versetul citat de tine spune ca PRIN DOMNUL ISUS
este Creatorul (ce nu sti a citi?) :"PRIN CARE SUNT TOATE LUCRURILE şi NOI PRIN EL".
Chiar tu ai adus in discutie versetul din Corinteni si nu sti ce ai scris? Reciteste-l.
Sunt foarte multe versete care arata ca Duhul Sfant este o FIINTA, le-am mai enumerat, vrei sa le reiau?
Uite un verset de baza si nu mai repet:
1ioan 5, 7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
Numai o fiinta poate MARTURISI sau POATE din cand in cand curentul electric iti mai arunca cate o soapta de dincolo de pereti?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ești bine?
Prin El au fost făcute toate celelalte lucruri, Dumnezeu L-a folosit pe Isus pentru a crea restul, dar întâi la creaat pe Isus, motiv din care este numit și Întâiul Născut!
Încetează să-l imiți pe Milan rămânând orb la versetele cere nu-ți convin și răspunde la ce te-am întrebat (și luna este numită un martor - înseamnă că este ființă? în plus ți-am scris deja - acest verset este o adăugare și nu face parte din Cuvîntul lui Dumnezeu, te bazezi pe o minciună!)
Deci - de ce despre spirit se vorbește ca despre ceva?!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

In momentrul in care PRIN CINEVA se face ceva, acel cineva A FACUT, nimeni nu spune ca Tatal nu este TATAL DAR PRIN Fiul au fost Create, PRIN ISUS HRISTOS, deci EL este IHW. De altfel Fiul spune CLAR ca NIMENI de pe pamant NU LA VAZUT pe Tatal si noi stim de TATAL prin FIUL. In situatia DUMNEZEIRI, vorbim de FIINTE, nu luna iar daca vrea Dumnezeu si o luna poate da dovada.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Când astfel de răspunsuri vin de la Ray - îi dau crezare, este un adolescent frustrat și cu probleme atît la gramatică cît și la logică.
Totuși tu nu mai ești nici pe departe adolescent, ar fi de așteptat de la tine răspunsuri la ceia ce te întreb (văd că preferi să ignori ce nu-ți convine), și judecată logică, să privești lucrurile în ansamblu că doar cailor li se pun "ochelari" să vadă doar înainte.
" PRIN ISUS HRISTOS, deci EL este IHW." - prostii! Faptul că Fiul a luat parte la lucrările de creaţie ale Tatălui nu înseamnă că el este un cocreator. Întrucât Iehova este Sursa vieţii, toată creaţia animată, vizibilă sau invizibilă, îi datorează Lui viaţa (Psalmul 36:9). Prin urmare, Fiul nu a fost un cocreator, ci mai degrabă instrumentul prin care Iehova, Creatorul, a lucrat. Isus însuşi i-a atribuit lui Dumnezeu creaţia, aşa cum, de altfel, o face întreaga Biblie. — Matei 19:4–6.
revelația 4:11 11 „Tu eşti demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primeşti gloria, onoarea şi puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile şi datorită voinţei tale ele au venit în existenţă şi au fost create!"
Nu încerca să-l introduci pe isus în ", Iehova, da, Dumnezeul nostru, " deoarece 1 corinteni 11:3 Dar vreau să ştiţi aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul şi capul lui Cristos este Dumnezeu și ioan 20:17 - : «Eu urc la Tatăl meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul meu şi Dumnezeul vostru»"

" De altfel Fiul spune CLAR ca NIMENI de pe pamant NU LA VAZUT pe Tatal si noi stim de TATAL prin FIUL. " - nici o legătură cu subiectul discutat.
Deci aștept răspuns la ce te-am întrebat, nu le mai repet, le ai în mesajele anterioare.
Succes.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tu spui:
Deci aștept răspuns la ce te-am întrebat.
Suntem cumva la scoal si tu esti profesorul iar eu elevul? Pai daca intrebi prosti cum vrei sa-ti raspund?
COCREATOR, unde ai citit tu asa ceva?
Bravo neamule, am aflat ceva nemaipomenit.
Isus este INSTRUMENT ati luat-o rau razna mai baieti, UNDE scrie asa ceva in Biblie.
Faptul ca Tatal este sursa vietii, nu-L face pe Fiul cu nimic mai prejos decat cel care LA TRIMIS.
Despre Tatal NU STIM DECAT ce a spus FIUL.
Exemplu: Cineva, un constructor, vine si imi face o casa, nu INSEAMNA ca arhitectul mi-a facut casa ci constructorul DAR arhitectul mi-a proiectat casa impreuna cu constructorul TOTUSI constructorul a facut-o. Aici voi spuneti ca Arhitectul a facut-o, nu constructorul DAR toate astea nu au importanta cat TATAL SI FIUL UNA SUNT.
A-ti face orice si ati spune orce IDIOTENIE ca sa iasa ca voi, nu merge, nu se POTRIVESTE, discutia este inutila asa cum am banuit, voi sunteti pe un drum fara intoarcere, poate va avea Dumnezeu mila de voi dar dpdv uman sunteti asa cum am mai repetat si scrie si in Biblie, ANATEMA.
Consider ca aveti mari probleme deci intrerup discutia aici PANA vei face un curs Biblic in afara a ceea ce sunteti voi, nu conteaza la ce religie dar la voi s-au strans prea multi demoni ca oamenii normali sa poata face fata.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Isus este INSTRUMENT ati luat-o rau razna mai baieti, UNDE scrie asa ceva in Biblie." - Anume acolo și scrie! Nu scrie "Isus a creat restul" ci " RPIN EL au FOST create celelalte"!
" toate astea nu au importanta cat TATAL SI FIUL UNA SUNT." - tu te contrazici singur. Ba afirmi că sunt trei și încă fiecare avînd unele capacități pe care celălalt nu le are, ba îsunt una.
Isus a spus că sunt în unitate dar tu o iai pe arătură. Biblia arată cu claritate că sunt două persoane diferite, Tatăl existînd din veșnicie iar Fiul fiind prima Sa creație, tot ce face Fiul vine de la Tatăl, este difert și supus chiar și după revenirea sa la cer - totuși rămîi orb și surd la toate fiindcă poți interpreta un verset așa cum îți convine!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Biblia TA, iehovista, a mea arata altceva. Faptul ca am spus ca Tatal si Fiul sunt una este Biblic iar a treia fiinta a Dumnezeiri nu este exclusa ci face legatura dintre cei DOI. Nu incerca sa gasesti hibe ca nu tine, hibele sunt DOAR in capul vostru si in curand veti vedea ceea ce spun eu (*nu de la mine ci din Biblie). Versetele Bibliei se EXPLICA BIBLIC nu cum vreti voi. Bine inteles ca Tatal si Fiul sunt DOUA FIINTE diferite dar sunt UNA IN FAPTA SI GANDIRE. P.S. NU SUNT persoane, cand te referi la persoane te referi la oameni, doar FIUL are natura umana, Tatal NU.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Biblia TA, iehovista, a mea arata altceva" - nu-ți face deloc cinste prostia scrisă!
Din ce ai înșirat înțeleg că nici sindur nu înțelegi ce încerci să explici referitor la trinitate! Și nu e de mirare, trinitatea nu este o învățătură Biblică!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cumva domnia ta nu cunoaste Biblia iehovista, eu am vazut-o la un coleg de al tau, multe comentarii si modicari, inclusiv indicatii. Nu comentez ce spune Biblia ci doar o iau asa cum scrie acolo. Sunt destule scrieri care arata si in Vechhiul Testament legatura dintre Tatal si Fiul dar iti pot spune orice, tu esti deja pe un drum fara intoarcere. Numai Dumnezeu poate face ceva cu voi deoarece puterile care va "CONDUC" sunt peste puterile unui om.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" multe comentarii si modicari, inclusiv indicatii." - habar nu ai cîte cercetări s-au făcut și cîte manuscrise au fost consultate pentru a se asigura că această traducere redă cu fidelitate cuvîntul lui Dumnezeu și nu include adăugiri de genul celei pe care te bazezi tu. Informațiile adugătoare prezentate la urmă nu au pretenția că fac parte din cuvântul inspirat dar sunt utile.
" Sunt destule scrieri care arata si in Vechhiul Testament legatura dintre Tatal si Fiul" - exact, de aceia și te-am întrebat cum împaci tu crezul tău cu faptul că Biblia arată că Isus este prima creatură a Tatălui.
" puterile care va "CONDUC"" - te uiți la paiul din ochiul altuia.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Este o vorba romaneasca, "fugi la furat" (iar eu complectez) cu cercetarile voastre iehoviste.
In rest sa auzim numai de bine si te rog scrie doar daca ai ceva important si in afara ideilor voastre, ceva Biblic, incearca Biblia Cornilescu, Sinodala dar nu satanista.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" incearca Biblia Cornilescu," - ok.
Romani 10: 4 Căci Hristos* este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.
Romani 7:* Rom 6:13; ** Rom 6:21; Gal 5:19; Iac 1:15;
6 Dar acum, am fost izbăviţi de Lege şi suntem morţi faţă de Legea aceasta, care ne ţinea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu într-un* duh nou, iar nu după vechea slovă.
7 Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am* cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să** nu pofteşti!" - imediat după ce a scris că evreii deveniţi creştini erau „eliberaţi de sub Lege", ce exemplu din Lege a citat Pavel? Porunca a zecea. Astfel, el a arătat că aceasta făcea parte din Legea de sub care fuseseră eliberaţi.Deci nici această traducere nu-ți susține convingerea că legea ar fi împărțită în două!
1 corinteni 11:3 Dar vreau să ştiţi că Hristos* este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul** femeii şi că Dumnezeu este capul† lui Hristos.
ioan 20:
17 „Nu mă ţine", i-a zis Isus, „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci du-te la fraţii* Mei şi spune-le că Mă** sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul† Meu şi Dumnezeul vostru."
coloseni 1:15 El este chipul* Dumnezeului celui nevăzut, Cel Întâi Născut** din toată zidirea.
- și în această privință traducerea cornilescu transmite aceiași idee pe care ți-am arătat-o din traducerea făcută de Martori.
Nu mă mai obosesc să-ți redau și versetele privitoare la Spiritul Sfînt, le compari și singur.

P.S. matei 12:36 Vă spun că, în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit. - să nu crezi că nu va trebui să răspunzi pentru vorbele scrise din abundența prostiei ( incearca Biblia Cornilescu, Sinodala dar nu satanista.)

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu a DAT doua tipuri de legi una VESNICA, Legea Morala sau cele 10 Porunci si care a fost scrisa de Dumnezeu si una temporara sau ceremoniala ce avea sa functioneze pana la Venirea LUI Hristos sau Mesia, Dumnezeu Fiul, scrisa de Moise

LEGEA MORALA
Exodul 24,
12. Domnul a zis lui Moise: "Suie-te la Mine pe munte, si rãmâi acolo. Eu îti voi da niste table de piatrã cu legea si poruncile pe care le-am scris pentru învãtãtura lor."
Exodul 31,
18. Când a isprãvit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i-a dat cele douã table ale mãrturiei, table de piatrã, scrise cu degetul lui Dumnezeu.
Exodul 32,
15. Moise s-a întors si s-a coborât de pe munte, cu cele douã table ale mãrturiei în mânã. Tablele erau scrise pe amândouã pãrtile, pe o parte si pe alta.
16. Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, si scrisul era scrisul lui Dumnezeu, sãpat pe table.
19. Si, pe când se apropia de tabãrã a vãzut vitelul si jocurile. Moise s-a aprins de mânie, a aruncat tablele din mânã, si le-a sfãrâmat de piciorul muntelui.
Exodul 34,
1. Domnul a zis lui Moise: "Taie douã table de piatrã ca cele dintâi, si Eu voi scrie pe ele cuvintele care erau pe tablele dintâi pe care le-ai sfãrâmat.

LEGEA CEREMONIALA
Exodul 21,
1. "Iatã legile pe care le vei pune înaintea lor.
2. Dacã vei cumpãra un rob evreu, sã slujeascã sase ani ca rob; dar în al saptelea, sã iasã slobod, fãrã sã plãteascã nimic ca despãgubire.

PANA LA capitolul 24.

Exodul 24, 3. Moise a venit si a spus poporului toate cuvintele Domnului si toate legile. Tot poporul a rãspuns într-un glas: "Vom face tot ce a zis Domnul."
4. Moise a scris toate cuvintele Domnului. Apoi s-a sculat dis de dimineatã, a zidit un altar la poalele muntelui, si a ridicat douãsprezece pietre pentru cele douãsprezece semintii ale lui Israel.

ioan 20:
17 „Nu mă ţine", i-a zis Isus, „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci du-te la fraţii* Mei şi spune-le că Mă** sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul† Meu şi Dumnezeul vostru."
Raspuns
Ioan 6, 46. Nu cã cineva a vãzut pe Tatãl, afarã de Acela care vine de la Dumnezeu; da, Acela a vãzut pe Tatãl.
8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns." Ioan 14,
9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"

Romani 10: 4 Căci Hristos* este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.
Intr-adevar Hristos este sfarsitul legilor Ceremoniale in care un miel era jerfit pentru pacate deoarece:
Ioan 1
29. A doua zi, Ioan a vãzut pe Isus venind la el, si a zis: "Iatã Mielul lui Dumnezeu, care ridicã pãcatul lumii!

La cruce S-A SFARSIT CU Legea Ceremoniala dar nu cu LEGEA MORALA.
Ce a fost SCRIS de Dumnezeu RAMANE VESNIC.

7 Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am* cunoscut decât prin Lege
FARA LEGE NU ESTE PACAT deci Legea nu dispare ci este VESNICA.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" Hristos este sfarsitul legilor Ceremoniale" "La cruce S-A SFARSIT CU Legea Ceremoniala dar nu cu LEGEA MORALA." - Povești cu zmeii! Isus n-a despărțit nici o dată legea în două iar Pavel după ce spune că legea a fost abolită dă ca exemplu chiar una dintre cele 10 porunci. mai mult, Pavel scrie despre "codul gravat cu litere pe piatră" ( sper că știi că se referă la cele 10 porunci și nu e nevoie să-ți amintesc) care trebuia să fie desființat. Dar dă, tu ești mai presus de Pavel și chiar de Isus și nu ai nevoie să ții cont de ei!

ioan 6:46 dacă ai avea discernămînt ți-ai da seama ce înseamnă cele spuse de Isus și că explicațiile pe care le încerci se contrazic. Singur ai recunoscut că Isus și Tatăl sunt două persoane sau ființe diferite și isus este supus Tatălui!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Pavel scrie despre "codul gravat cu litere pe piatră" ( sper că știi că se referă la cele 10 porunci și nu e nevoie să-ți amintesc) care trebuia să fie desființat. Dar dă, tu ești mai presus de Pavel și chiar de Isus și nu ai nevoie să ții cont de ei!"
Cartea, capitolul, versetele UNDE scrie asa ceva.
Uite ce SCRIE Pavel:
Romani 2,
13. Pentru cã nu cei ce aud Legea sunt neprihãniti înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihãniti.
Cred ca ajunge cu ereziile voaste, vino cu ceva nou.

"Hristos este sfarsitul legilor Ceremoniale""
Matei 27,
50. Isus a strigat iarãsi cu glas tare, si si-a dat duhul.
51. Si îndatã perdeaua dinlãuntrul Templului s-a rupt în douã, de sus pânã jos, pãmântul s-a cutremurat, stâncile s-au despicat,

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Cartea, capitolul, versetele UNDE scrie asa ceva." - ți le-am arătat nu o dată, la fel ca și cele unde Pavel dă exemplu din cele 10 porunci după ce spune că legea nu mai e în vigoare, dar se vede că ai boala lui milan, nu vezi ce nu-ți convine! ( totuși le mai scriu o dată, 2corinteni 3:7-11 - (7 Acum, dacă slujba* aducătoare de moarte, scrisă** şi săpată în pietre, era cu atâta slavă...11 În adevăr, dacă ce era trecător era cu slavă.)
"Uite ce SCRIE Pavel:
Romani 2, " - dă dovadă de maturitate și de judecată logică - citește toată scrisoarea către romani! Și dacă vei fi fără prejudecăți vei vedea că Pavel nu desprte Legea în două, deoarece unii erau încă atașați de lege îi ajută să înțeleagă că creștinii nu sunt sub lege (6:15 Ce urmează deci? Să comitem păcat fiindcă nu suntem sub lege, ci sub bunătate nemeritată?
7:4 Şi voi, fraţii mei, aţi ajuns morţi faţă de Lege prin corpul lui Cristos, ca să fiţi ai altuia, ai celui care a fost sculat din morţi
7: 6 Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris)
Multe din prevederile legii au fost repetate și pentru creștini ( sunt implantate de fapt în toți oamenii de Dumnezeu prin faptul că ne-a înzestrat cu conștiință, (deși unii refuză s-o folosească), și la aceasta s-a referit Pavel - 2:13 Căci nu cei ce ascultă legea sunt drepţi înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi declaraţi drepţi. 14 Fiindcă ori de câte ori oamenii naţiunilor, care nu au lege, fac din fire lucrurile legii, aceştia, deşi nu au lege, îşi sunt ei înşişi lege.
Dar zeciuiala, sabatul și altele n-au fost transmise creștinilor!

""Hristos este sfarsitul legilor Ceremoniale""
Matei 27,
50. Isus a strigat iarãsi cu glas tare, si si-a dat duhul.
51. Si îndatã perdeaua dinlãuntrul Templului s-a rupt în douã, de sus pânã jos, pãmântul s-a cutremurat, stâncile s-au despicat,
laughing Socoți că aceste versete arată că legea era împărțită în două și s-a sfîrșit doar cea ceremonială?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Socoți că aceste versete arată că legea era împărțită în două și s-a sfîrșit doar cea ceremonială?"
Ce-ti spusesi, tu iei doar ce-ti convine, citeste TOATA Biblia si da sens la ceea ce scrie acolo, nu ce a spus un GURU de al vostru. In rest nu merita comentarii.
UNDE scrie de :
"Pavel scrie despre "codul gravat cu litere pe piatră"
UNDE scrie asa ceva:
"ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris)"
Numai prosti indrugi, gata ca ai (ati) luat-o rau razna si discutia devine hilara pentru altii.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

laughing
Domnule, ți-am arătat clar că te limita la un verset din romani fără a te obosi să analizezi toată cartea Romani și după asta îmi recomanzi mie să citesc toată Biblia? Întîi aplică singur și apoi îndeamnă pe alții, mai ales că noi asta facem!

"UNDE scrie de :
"Pavel scrie despre "codul gravat cu litere pe piatră" - suferi cumva cu vederea? Și le-am citat și încă din traducerea ta prferată (chiar dacă nu e tare reușită)

"UNDE scrie asa ceva:
"ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris)"
Romani 7:6 - Traducerea lumii noi - 6 Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris.
cornilescu - 6Dar acum, am fost izbăviţi de Lege și suntem morţi faţă de Legea aceasta, care ne ţinea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu într-un duh nou, iar nu după vechea slovă.
BVA 2015 -6Dar acum suntem liberi față de lege, pentru că am murit față de aceea care ne ținea sclavi; și am făcut acest lucru ca să putem sluji nu în vechea formă cerută de legea scrisă, ci în noua realitate creată de Spirit.
Mai caută și alte traduceri și compară, nu te limita la una.

"Numai prosti indrugi, gata ca ai (ati) luat-o rau razna " - nici nu prea mă așteptam la alt comentariu de la tine.
Nai reușit să-ți argumentezi nimic din ce și-am combătut. Și nici nu vei reuși. Sau poate greșesc? Încearcă!

| Nilsson a răspuns (pentru danut):

Chiar e un pic hilara discutia, tinand cont ca postarea e din septembrie, se apropie Anul Nou si dezbaterea inca continua, desi s-a abatut destul de mult de la intrebarea initiala care se refera la antihrist happy
Ma interesa sa vad ce opinii se mai vehiculeaza cu privire la cine este antihrist si am pus intrebarea la favorite, dar am ajuns sa primesc notificari la fiecare raspuns care se da, si vezi si tu ca au fost vreo cateva happy
Daca imi permiti un sfat prietenesc, si eu sunt adventist, am vazut ca s-a dezbatut mult pe tema Duhului Sfant si parerea mea e ca degeaba ne afundam in discutii teologice interminabile, si tu si Iurii v-ati dat coate si intepaturi care nu fac onoare nimanui.
Eu cred ca Duhul Sfant trebuie lasat sa lucreze in viata noastra si sa fim mai degraba preocupati sa ii manifestam roadele decat sa ne luam la intrecere care e mai tare in versete.

| danut a răspuns (pentru Nilsson):

Discutia nu este numai in postarea ta, ea vine dintr-un timp mai indelungat si lupta se duce in principi fundamentale ale credintei crestine si cea a martorilor lui iehova, Dumnezeirea lui Isus Hristos. Cat timp nu-L recunosti pe Domnul Isus ca Dumnezeu, Duhul Sfant nu VINE si deci nu-si face lucrarea. Sfatul tau este bun dar lupta nu este pentru iurii75 ci pentru ceilalti care citesc. Oricum ma bucur ca nu sunt singur pe aici.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Sincer, nu citesc orice traducere deoarece in ultima vreme au aparut multe versiuni partizane.
Opinile sunt clare si asa cum am mai repetat, fiecare are dreptul la opinia lui DAR din nefericire una duce la moarte Vesnica. Alege bine.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ca de obicei te eschivezi. De fapt faci astfel întotdeauna cînd nu poți comenta, cănd convingerile tale se bat cap în cap cu c spune Biblia. Și deoaece te abați mai ales cînd sunt în discuție mai multe versete, explică-mi unul singur ( dacă ai zice de ce ai face-o - tu doar aplici la tine romani 15:1  Noi deci, care suntem tari, să purtăm slăbiciunile celor ce nu sunt tari,- deci explică unuia ce nu este tare) - Cum armonizezi credința ta că cele zece porunci sunt separte e cealaltă prte a legii dată de Iehova israeliților cu faptul că Scriptup spune -
Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu pofteşti»
Ca exemplu din legea de care am fost eliberați pavel citează una din cele 10 porunci, deci ele fac parte din lege.
Deci - cum armonizezi ceia ce crezi tu cu ceia ce spun Scripturile?
P.S. Dacă nu poți explica - apelează la tovarășul tău, poate în doi reușiți.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tu ai scris:
Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu pofteşti»
"De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea.|
Sa intelegem ACUM ca nu mai exista pacat fiindca sa DESFINTAT LEGEA? Pai atunci TOTI suntem in CER si mai lasati-ne cu iehovismele voastre in pace, cam asa ar trebui sa-ti raspund DACA LEGEA S-A DESFINTAT. SUNTE-TI INUTILI si aici si pe strada, nu vezi ca te contrazici singur?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Mda! Deci că scrie ""De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea." vezi, dar că scrie "Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege" nu vezi!
Și nici nu înțlegi care era rostul Legii și că sfîrșitul Legii nu înseamnă sfîrșitul restricțiilor și principiilor.
" fiindca sa DESFINTAT LEGEA? Pai atunci TOTI suntem in CER si mai lasati-ne cu iehovismele voastre in pace, cam asa ar trebui sa-ti raspund DACA LEGEA S-A DESFINTAT. SUNTE-TI INUTILI si aici si pe strada, nu vezi ca te contrazici singur?" - Ia mai vorbești aiurea. Se contrazice cel care este atît de orb încât nu vede tot versetul ci anulează o parte din scriptură pentru a putea tălmăci în felul său o parte a versetului!
Suntem sub Legea lui Cristos, iar cea dată evreilor nu mai e valabilă.
Totuși ești fidel obiceiurilor tale și ca de obicei răspunzi nu la ce te întreb ci pe alături!
Ți-am dat exemplu ca dovadă că legea nu este din două părți, ceremonială și morală care rămîne.
Cu privire la aceasta argumentează! laughing Sau nu ești în stare să răspunzi la obiect?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tu spui: "Suntem sub Legea lui Cristos, iar cea dată evreilor nu mai e valabilă."
Marcu 1, 21. S-au dus la Capernaum. Si în ziua Sabatului, Isus a intrat îndatã în sinagogã, si a început sã învete pe norod.
Marcu 6, 2. Când a venit ziua Sabatului, a început sã învete pe norod în sinagogã. Multi, când Îl auzeau, se mirau si ziceau: "De unde are El aceste lucruri? Ce fel de întelepciune este aceasta, care I-a fost datã? Si cum se fac astfel de minuni prin mâinile Lui?
Luca 4, 16. A venit în Nazaret, unde fusese crescut; si, dupã obiceiul Sãu, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogã. S-a sculat sã citeascã,
31. S-a coborât în Capernaum, cetate din Galilea, si acolo învãta pe oameni în ziua Sabatului.
Luca 23, 56. s-au întors, si au pregãtit miresme si miruri. Apoi, în ziua Sabatului, s-au odihnit, dupã Lege.
Care lege, legea desfintata? Pai daca era DESFINTATA de ce HRISTOS o mai tinea?
Uite ce zice Hristos in Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc PORUNCILE LUI Dumnezeu si credinta lui Isus.
S-au desfintat poruncile? Unde scrie asa ceva, de ce Hristos le RESPECTA cu toate ca EL le-a scris pe muntele Sinai?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Greu de cap ești!
La tine se aplică zicala "- buna ziua mătușică.
- lapte acru-n putinică.
- mătușică, ești surdă?
- n-are baba urdă.
Te întreb una și tu delirezi alta.
" Pai daca era DESFINTATA de ce HRISTOS o mai tinea?" - Nici nu mă miră că nu înțelegeți lucruri elementare, era și normal să o respecte deoarece legea dată evreilor, care era un tutore care urma să-i conducă spe Cristos, a luat sfîrșit la moartea lui Isus. De atunci suntem sub legea lui Cristos, ( 1 corinteni 9: 20, 21
; pentru cei ce sunt sub lege m-am făcut ca şi cum aş fi sub lege — deşi eu nu sunt sub lege —, ca să-i câştig pe cei ce sunt sub lege. 21 Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca şi cum aş fi fără lege — deşi, faţă de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos )
Mai aștept încă răspunsul la ce te am întrebat!
(deși sunt sigur că nu-l voi primi, la fel și milan nu răspunde la ce-l întrebi cînd știe că ce afirmă nu este în armonie cu Biblia dar mîndria și încăpăținarea îl împiedică să recunoască, să facă schimbări și să lase la o parte minciunile)

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce sa-i faci nu toate se potrivesc cu ce vrem unii din noi. Legea Morala nu s-a desfintat NICIODATA ci doar cele care duceau spre Moartea lui Hristos. Sunt doua lucruri diferite dar pentru voi este greu sa intelegeti. Raspunsurile nu sunt cum doresti tu ci asa cum sunt in realitate. Nimeni nu poate spune ce spui tu deoarece spui numai aiureli. 1 Tu nu poti intelege ce spun eu fiindca NU CREZI CA Isus Hristos ESTE Dumnezeu. Legea pe Sinai, cele 10 Porunci sunt DATE DE Hristos inainte de intruparea ca OM. Deci DACA esti sub legea lui Hristos ESTI sub cele 10 Porunci. P.S. Tu nu esti GREU DE CAP ci nu poti intelege deoarece Dumnezeu vazand alegerea ta nu-ti permite accesul catre mantuire, asa scrie in Biblie. Ca sa intelegi trebuie sa o iei pe alt drum.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

:-) )
Cel puțin ai încercat.
Acum încearcă să folosești logica. Pavel dă ca exemplu o poruncă din cele 10 după ce spune că am fost eliberați de sub lege, deci toată " explicația" ta se duce fe râpă.
Cum poți afirma că au rămas dacă Biblia spune că nu?!
Dumnezeu permite accesul, mândria ta te împiedică să recunoști adevărul.
Mai încearcă vreo explicație :-)

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Uite ceva dupa Pavel scrisa de cel mai iubit ucenic al lui Hristos:
Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc PORUNCILE LUI Dumnezeu si credinta lui Isus. De rapa va duceti voi antihristi daca nu va schimbati ideologia.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ori milan care repetă unele versete fără să le înțeleagă și care închide ochii la toată scriptura bazându-se pe tradiții umane, ori tu - nici o diferență!
Nu un verset și nu două ci o mulțime plus aproape întreaga carte "romani" arată că Legea era un tot întreg și a ținut până la jertfirea lui Isus. Și totuși ești orb și surd la toate, refuzi să-ți folosești capacitatea de gândire și logica cu care Iehova i-a înzestrat pe oameni ținând la minciuna pe care ai apucat-o!
" care pãzesc PORUNCILE LUI Dumnezeu" - și de unde ai luat-o că se referă la cele 10?
Sau crezi că Iehova este ca tine inconsecvent? Întâi inspiră să se scrie că nu mai suntem sub Lege și apoi cere totuși s-o repectăm?( Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu pofteşti»)
Încă una, ți-am argumentat întotdeauna versetele pe care le menționai, tu însă nu ești în stare să argumentezi unul deși te întreb de fiecare dată!
Mai încearcă, explică Romani 7:6, 7

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cine este mai mare Hristos sau Pavel? Si fiindca tot refuzi sa accepti realitatea promit sa INCEP un TURNEU prin religia ta de care se stiu putine lucruri ca sa ne lamurim odata si sa punem cap unor fantezi de ale voastre. P.S. Legea Morala ESTE dinainte de existenta omului pe pamant si va fi vesnica, cum nu puteti face diferenta dintre legea scrisa de Moise si Cele 10 Porunci? Nu cumva obligativitatea TINERI acelor Legi?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

laughing
După cum se vede domnul nu prea înțelege ce este Biblia!
De ce este numită nu cuvintele lui Pavel, Ioan, Petru... Moie, ci Cuvântul lui Dumnezeu!
Altminteli ai ști că "toată scriptura este insirată de Dumnezeu și de folos...".
Dar după tine ar reeși mai că a scris cine a vrut și ce a vrut și că se contrazice - cu ce te deosebești de ateii care aduc această acuzație Bibliei (că se contrazice)?!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Și pentru că te încerci să te referi la Isus -
Mat. 5:17, 21, 23, 27, 31, 38: „Să nu credeţi că am venit să desfiinţez Legea sau Profeţii. N-am venit să desfiinţez, ci să împlinesc". Observă acum la ce porunci a făcut Isus referire în continuare: „Aţi auzit că li s-a zis celor din vechime: «Să nu ucizi [Ex. 20:13; porunca a şasea]»
Dacă îţi aduci darul la altar [Deut. 16:16, 17; nu făcea parte din cele Zece Porunci]. Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter [Ex. 20:14; porunca a şaptea]». De asemenea, s-a zis: «Cine divorţează de soţia lui să-i dea un certificat de divorţ [Deut. 24:1; nu făcea parte din cele Zece Porunci]». Aţi auzit că s-a zis: «Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte [Ex. 21:23–25; nu făcea parte din cele Zece Porunci]»".
Deci, dacă Isus n-a făcut nicio diferenţă între cele Zece Porunci şi celelalte cerinţe ale Legii, tu cu ce ocazie le desparți?!
Când Isus a fost întrebat: „Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?", a separat el cele Zece Porunci de restul Legii? Nu, ci a spus: „«Să-l iubeşti pe Iehova, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată mintea ta». Aceasta este cea mai mare şi cea dintâi poruncă. A doua, asemenea ei, este: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi». De aceste două porunci depind toată Legea şi Profeţii" (Mat. 22:35–40).
Dacă tu rămân ataşaţi de cele Zece Porunci (Deut. 5:6–21), afirmând că acestea sunt obligatorii pentru creştini, iar celelalte nu, oare nu respingi tu ceea ce a zis Isus (citând din Deut. 6:5; Lev. 19:18) despre cele mai mari porunci?
Sau tu ești mai mare ca Isus?!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Contrazicere este in mintea voastra, Biblia este perfecta.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Sau tu ești mai mare ca Isus?!"
Nicidecum eu DOAR spun ce a spus Hristos in Biblie, problema la tine este dorinta de a alinia Cuvantul lui Dumnezeu dupa aiurelile voastre.
Si fiindca sunteti atat de tari, cere a fost prima denumire a voastra si cand ati aparut voi pe firmament?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu știam că unii sunt lipsiți de logică. Nu insult, doar constatez.
"Contrazicere este in mintea voastra" - Biblia e perfectă, da, dar contradicția e în răspunsurile tale!
Ai scris " Uite ceva dupa Pavel scrisa de cel mai iubit ucenic al lui Hristos:" și "Cine este mai mare Hristos sau Pavel" - deci recunoști că Pavel a fost inspirat să scrie că nu suntem sub lege și că a arătat că cele 10 fac parte din ce legea ce a luat sfîrșit, totuși afirmi că Isus ar fi cerut altceva (deși nu e adevărat și ți-am dovedit deja mai sus). Deci afirmi că este contradicție între ce a scris Pavel sub inspirație și ce a transmi ulterior Isus.
Vai de capul tău, e greu când logica lipsește!
" problema la tine este dorinta de a alinia Cuvantul lui Dumnezeu dupa aiurelile voastre. " - problema e în interpretările tale care se contrazic cu Scripturile!
"cere a fost prima denumire a voastra si cand ati aparut " - până a trece la alt subiect termină-l pe unul!
""Sau tu ești mai mare ca Isus?!"
Nicidecum " - și dacă nicidecum atunci nu vorbi aiurea, ți-am arătat din scripturi atitudinea lui Isus față de toată Legea, nu le-a separat!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Vom vedea in curand cine are dreptate dar nu ai raspuns la intrebari simple si vrei comentari profunde, CARE ESTE PRIMA VOASTRA DENUMIRE? Sau nu sti?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"dar nu ai raspuns la intrebari simple si vrei comentari profunde, " rolling on the floor
Deci tu ești cel ce nu a fost în stare să comentezi un verset de la Romani, tot bați câmpii pe alături și te contrazici singur, și după asta îmi zici că eu nu dau răspuns la întrebări simple?
Ai tupeu domnule nu glumă!
Nici nu mă gândesc să sar din subiect în subiect de fiecre dată când tu nu vei putea dovedi ceva și vei căuta iar să schimbi subiectul!
O explicare bună a unui verset ține cont de toată Scriptura și este în armonie cu toate versetele care vorbesc despre subiectul dat, nu se contrazice cu nici unul!
Ți-am arătat clar pe ce se bazează convingerea noastră că TOATĂ legea este un tot întreg, nu două părți și că acest legământ încheiat cu națiunea Israel a ținut până la Isus ( dacă exact - la penticosta din 33 e.n. când discipolii au fost unși cu Spirit Sfânt)
- Atitudinea lui Isus față de lege, nu le-a socotit pe cele 10 mai mari (am scris mai înainte, nu repet)
- Pavel a fost inspirat să scrie că nu suntem sub lege
- ca exemplu de lege de sub care am fost eliberați el dă una din cele 10 porunci.
- creștinii sunt sub lege lui Cristos (care include multe din cele care erau pentru israel - referitor la adulter, ucidere, idolatrie... dar care nu include sabatul (Voi ţineţi zile, luni, timpuri şi ani. Mă tem pentru voi să nu fi lucrat în zadar printre voi" (Galateni 4:8–11)
nici zeciuiala (2 corinteni 9: 7 Fiecare să facă aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie.)
nici cea cu privire la animale necurate ( 1 corinteni 10:25 Mâncaţi orice se vinde la măcelărie, fără să puneţi întrebări din cauza conştiinţei voastre, 26 căci „al lui Iehova este pământul şi tot ce este pe el". 27 Dacă vă invită cineva dintre cei necredincioşi şi doriţi să vă duceţi, mâncaţi orice vi se pune înainte, fără să puneţi întrebări din cauza conştiinţei voastre.)

Deci dacă consideri că greșesc - dovedește cu Biblia lucrul acesta, comentează versetele pe care m-am bazat și ai grijă ca explicațiile tale să nu contrazică Scripturile ( ca de obicei)!
Arată pe ce te bazezi când afirmi contrariul!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ca sa terminam cu smecheria pe care tot o manevrezi. Numele vostru spune cine sunteti. Voi sunteti primii care au modificat Biblia in proprile scopuri in societatea moderna asa ca enumerarea textelor pe care o faci impreuna cu comentariile alaturate sunt DOAR scopul pentru care ati MODIFICAT TEXTUL Biblic. Da o sa-ti dovedesc cu TEXTUL BIBLIC ca manevrati informatia Biblica.
Prima modificare importanta a Bibliei ati facut-o INLATURAND 120 versete din "TEXTUS RECEPTUS", Biblia pe care ati modificat-o a purtat numele de "Jehovah"s Witness Bible" si a fost tiparita la 1900 de Westcott si Hort.
Din Biblia aceasta a fost INLATURAT si, sau modificat urmatoarele texte RELEVANTE pentru textul Biblic:
Inlaturate: Matei 16, 3 Marcu 9, 46 Marcu 16, 9-16
IOAN 1, 1 Ioan 8, 1-11 Fapte 8, 37 1IOAN 5, 7.
Aceste texte sunt PRIMELE TEXTE inlaturate in anul 1881 si confirmate in Revista "Dublin Review 1881"
Din nefericire aceste schimbari au fost preluate si in alte editii Biblice sub alte tiparituri.
Cred ca nu vrei sa-ti scriu toata istoria jehovista dar fi sigur ca in noua editie a bibliei voastre "New World Translation" ati mai modificat inca 647 de texte. Nimic nu se poate ascunde de Dumnezeu, mai copilasiilor.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

..Continuare:
Vom analiza MODIFICAREA textului jehovist fata de cel original care corespunde si cu cel din Biblia Cornilescu.
Ioan 1, 1 Text original:
"La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu."
Textul jehovist modificat in Biblia jehovista:
"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era un dumnezeu.
In versiunea originala este de remarcat faptul ca Isus ESTE Dumnezeu iar in editia jehovista Isus nu mai este Dumnezeu cu "d" mare ci doar cu d mic si este si el un dumnezeu dar nu asemnea Tatalui ca in versiunea originala Textus Receptus, King James sau de ce nu Cornilescu. Uite cum Dumnezeu devine un dumnezeu oarecare cu importanta mica si din cauza nefolosirii de majuscule in textul respectiv.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Oricine care are respect față de Biblie și care a citit argumentele pe care ți le-am adus, înțelege că faptul că nu ai fost în stare să comentezi și să aduci barem un argument Biblic - este o dovadă a faptului că ce afirmai sunt doar părerile tale nesusținute de nimic!
De aceia de fapt și o faci de fiecare dată pe mortu-n păpușoi și cauți cu disperare să schimbi subiectele!
E și normal să nu ai argumente, tot ce afirmai contrazice Scriptura! O persoană umilă ar ține cont de scriptură și și-ar armoniza credința cu ceea ce învață Biblia, însă pe tine mândria pe care ai moștenito de la tatăl tău te împiedică să faci aceasta!
De aceia e clar că în discuția referitoare la "Lege" - ai dato-n bară! O pot considera încheiată!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"enumerarea textelor pe care o faci impreuna cu comentariile alaturate sunt DOAR scopul pentru care ati MODIFICAT TEXTUL Biblic"-
ca de obicei scrii fără să-ți forțezi barem un pic creierul!
Nu mă obosesc să-ți redau din nou toate versetele din traduceri diferite, știi bine că spun acelaș lucru și știu că oricum nu le vei comenta! De fapt nici nu vei putea, altminteri o făceai demult!

"fata de cel original care corespunde si cu cel din Biblia Cornilescu." "i ca in versiunea originala Textus Receptus, King James sau de ce nu Cornilescu." -
Doar unul neinstruit nu știe că originalele s-au deterirat și n-au ajuns până la noi, respectiv să afirmi că cornilescu corespunde 100% cu originalul poate doar dănuț!
Ceea ce nu știi din câte văd e că dispunem totuși de o mare mulțime de manuscrise, unele foarte apropiate de timpul scrierii originalelor. Cei care au un respect profund față de Cuvâtul lui Dumnezeu fac cercetări asidue pentru a se asigura că acest Cuvânt să nu fie modificat după dorința unora. O parte a manuscriselor folosite : א (Álef)Codex Sinaiticus, gr., sec. IV e.n., British Museum, S.E., S.G.
ACodex Alexandrinus, gr., sec. V e.n., British Museum, S.E., S.G.
ArmVersiunea armeană, sec. V e.n., S.E., S.G.
BCodex Vaticanus, mersi. 1209, sec. IV e.n., Roma, S.E., S.G.
CCodex Ephraemi rescriptus, mersi. gr. 9, sec. V e.n., Paris, S.E., S.G.
DCodex Bezae, gr. şi lat., sec. V şi VI e.n., Cambridge, S.E., S.G.
J22Scripturile greceşti creştine, ebr., Societăţile Biblice Unite, Ierusalim, 1979
LXXSeptuaginta, gr., sec. III şi II î.e.n.
LXXLSeptuaginta (P. de Lagarde, Göttingen, Germania, 1883)
MText ebraic masoretic care apare în Codexul Leningrad B 19A
P74Papirusul Bodmer 17, gr., sec. VII e.n., Geneva, S.E., S.G.
SamPentateuhul samaritean, sec. IV î.e.n., Israel
Sy, SypPeshitta siriacă, aram. creştină, sec. V e.n., Londra, 1826, retipărită de Societăţile Biblice Unite, 1979
SycVersiunea siriacă curetoniană, sec. V e.n. (ed. The Curetonian Version of the Four Gospels, de F. Crawford Burkitt, vol. I, Cambridge, Anglia, 1904)
SysCodexul siriac sinaitic, sec. IV-V e.n., Evanghelii
TTargumuri, parafrazări aram. ale unor părţi din S.E.
VgVulgata latină, de Ieronim, cca. 400 e.n.
VgcVulgata clementină, Roma, 1592

Astăzi există mai bine de 1 700 de copii antice ale diverselor porţiuni din Scripturile ebraice. Printr-o minuţioasă comparare ale acestor diverse copii se pot depista şi corecta chiar şi cele mai mici greşeli efectuate eventual de copişti. Există‚ de asemenea‚ mii de manuscrise foarte vechi ale Scripturilor greceşti‚ dintre care unele datează aproape de pe vremea lui Isus şi a apostolilor săi. Astfel că Sir Frederic Kenyon a putut spune: „Prin aceasta s-a înlăturat şi ultimul motiv de îndoială privitor la autenticitatea textului ce ne-a parvenit." — The Bible and Archaeology‚ paginile 288‚ 289.
Aceasta nu vrea să spună însă că nu a existat tentativa de a schimba Cuvîntul lui Dumnezeu. Cităm de exemplu pe 1 Ioan 5:7. În Biblia Cornilescu‚ de exemplu‚ citim: „Căci trei sînt cari mărturisesc în cer: Tatăl‚ Cuvîntul şi Duhul Sfînt‚ şi aceşti trei una sînt." Dar nici unul dintre cele mai vechi manuscrise nu conţin aceste cuvinte. Ele au fost adăugate pentru a sprijini doctrina trinităţii. Fiind evident deci că aceste cuvinte nu fac parte din Cuvîntul lui Dumnezeu‚ ele nu figurează în versiunile recente.
Evident că cei care promovează doctrini și învățături omenești n-au nevoie să țină cont de toate acestea, altfel ar cunoaște și istoria ( nu povești pe care le înșiri cu incașii) că:
- Potrivit lui Eusebiu (aprox. 260–aprox. 340 e.n.), autenticitatea Primei scrisori a lui Ioan n-a fost contestată niciodată. Totuşi, este de remarcat că unele traduceri mai vechi au adăugat în capitolul 5, la sfârşitul versetului 7 şi începutul versetului 8, cuvintele „în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceştia trei Una sunt. Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ" (Biblia sinodală, 1982). Însă aceste cuvinte nu se găsesc în niciunul dintre vechile manuscrise greceşti, ceea ce, în mod evident, înseamnă că au fost adăugate pentru a susţine doctrina Trinităţii. Majoritatea traducerilor moderne, catolice sau protestante, nu includ aceste cuvinte în textul propriu-zis.

Am vrut să mai comentez unele aberații de ale tale dar știu că tu cu un subiect nu prea te descurci, dar dacă sunt mai multe...

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Te contrazici singur, o enumerarecopiata depe net nu iseamna ca sti ce si cum si ca sa te"lamuresc' ca habar nu ai ce vorbesti vom lua cateva exemple enumerate de tine:
ACodex Alexandrinus, gr., sec. V e.n., British Museum, S.E., S.G. Este o versiune gnostica, total rupta de original. Tot ce e tiparit sub oranduirea Vaticanului sunt editii IEZUITE modificate pentru aceleasi lucruri pentru care si voi ati umblat la Biblie, scripturile grtecesti nu sunt cele din greca noului Testament : Greaca Koine disparand sute de cuvinte in versiunile anterioare limbi grecesti Koine si deci neregasindu-se in noile versiuni de greaca, daca nu sti greaca Koine este greaca Noului Testament si a disparut ca limba in anii 250 e.n.
Dine inteles ca trinitatea a disparutr din versiunile Iezuite si papale asa mai cauta si nu pe net ci in scrieri reale, pe hartie cum ti-am dat eu documentatie. Biblile ebraice se refera DOAR la Vechiul Testament. Singura versiune reala si apropiata de realitate ar fi : ArmVersiunea armeană, sec. V e.n., dar tu habar nu ai de ce spui ci doar ai facut copy si paste. Eu ti-am ENUMERAT ce modificari ati facut voi Jehovisti in Biblie si poate iti mai fac enumerari reale nu bazaconi de pe net.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Si inca ceva, eu nu iau informatii din wikipedia ci din carti si studii facute de specialisti, nu adventisti ci in special de cei ce scriu Enciclopedia Britanica care nu inghit de peste 150 de ani modificarile facute de voi Bibliei. Citeste ce scrie in Revista "Dublin Review 1881" despre voi si sigur vei descoperi si cum v-ati numit voi dar si multe altele.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Puțin mă doare ce scriu împotrivitorii adevărului, și în secolul întâi erau calomniați adevărații creștini, și ce am scris nu este de pe net.
Mare este orbirea unora dacă nu văd nici sub nasul lor, chiar și traducerea cornilescu pe care te bazezi ia în paranteze partea adăugată de la 1 ioan 5:7 recunoscând astfel că nu sunt originale.
ioan 1:1 - 1808: „şi cuvîntul era un Dumnezeu". — The New Testament in an Improved Version.
1864: „şi un dumnezeu era cuvîntul". — The Emphatic Diaglott, traducere interliniară de Benjamin Wilson.
1928: „şi Cuvîntul era o fiinţă dinvină". — La Bible du Centenaire, L’Evangile selon Jean, de Maurice Goguel.
1935: „şi Cuvîntul era divin". — The Bible—An American Translation, de J.M.P. Smith şi E.J. Goodspeed.
1949: „şi de natură divină era Cuvîntul".— Das Neue Testament, de Ludwig Thimme.
1950: „şi Cuvîntul era un dumnezeu". — New World Translation of the Christian Greek Scriptures.
1958: „şi Cuvîntul era un dumnezeu". — The New Testament, de James L. Tomanek.
1975: „şi un dumnezeu [sau de natură divină] era Cuvîntul". — Das Evangelium nach Johannes, de Siegfried Schulz.
1978: „şi de natură divină era Logosul". — Das Evangelium nach Johannes, de Johannes Schneider.
Martorii nu sunt nici unicii nici primii care au tradus astfel, dar normal că tu alegi ce-ți convine, chiar dacă aceasta contrazice restul Scripturii.
Îmi place să discut cu oameni care gândesc logic și aduc argumente ( din Biblie, nu povești populare), dar tu nu te încadrezi - n-ai adus argumente nici la subiectul precedent, nici la cel actual!
Te-am mai întrebat înainte cum înțelegi tu relația dintre Tată și Fiul, are Fiul început sau este etern, este egal cu Tatăl sau nu, dar n-ai fost în stare să dai un răsuns.
Poți încerca acum (deși mă îndoiesc că o vei face).

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tot ce ai scris tu sunt urmarile influentei voastre antihriste. In epoca moderna de la 1900 totul pleaca de la voi. Ce vrei sa incerc, satanismul vostru, nicidecum, m-am ferit sa fac comentarii privind starea diferitelor culte si voi continua acest lucru dar voi sunteti fruntasi intr-un domeniu si vom vedea cine are dreptate. Nu vezi ca mi-ai enumerat o intreaga lista de traduceri iezuite, gnostice sau mai nou jehoviste? Vrei sa comentez astea? Nu iti este jena mic antihrist?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Tot ca am scris are suport biblic!
Dar e normal ca o persoană oarbă și mândră să ignore Sfintele Scripturi de dragul poveștilor și de dragul strângerii zeciuielii.
Cineva sincer ar face un efort să explice pe ce se bazează și dacă vede că nu are dreptate - se conformează Scripturii!
Pe tine nu te duce capul la așa ceva, nu ești în stare să-ți argumentezi o convingere sau să explici un verset!
Las-o baltă pe Ilenuța și pune mâna pe Scriptură.
P.S. Odată ce nu ești în stare să răspunzi la o întrebare simplă - nu mai face spume la gură fără rost.

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | IoanaMihaela23 a răspuns:
Ateii nu cred in nimic
a fi ateu nu inseamna a nu crede in nimic si doar lipsa credinteti in zeii atat si da probabilitatea mica a afirmateti =exista dumnezeu

| RAY a răspuns:

Acum 22 minute | Νίκος a răspuns:
Scuze raspund cu intarziere, imi umpluse Ray casuta cu notificari si am omis sa raspund la intrebarile importante
cica are full de notificari cu mine dupa ce tot el recunoaste ca mi-a dat ignor
https://www.tpu.ro/......eatiei-si/
Asa caracter n-am mai vazut, imi pare rau ca nu i-am dat ignore mai demult.

omul asta viseaza ca inca mai are notificari cu mine

| SG1995 a răspuns:

Cool Doamne-Doamne ne testeaza, desi stie totul.

| Eduard196 a răspuns (pentru SG1995):

Mai ai de aflat si de vazut multe. Ca sa iti raspund la ce ai spus, o sa iti spun ca in biserica sunt mare parte prefacuti care zic ca cred in Dumnezeu dar care nu au nicio treaba. Si intr-o zi o sa vina o prigoana asa de mare ca nu o sa ramana langa Dumnezeu decat adevaratii lui oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

"Cool Doamne-Doamne ne testeaza, desi stie totul." - cand este vorba de libertatea de alegere nu mai se pune problema ca stie totul privitor la viitor desi prevede care va fi cursul evenimentelor NU inseamna ca Dumnezeu stie totul cu privire la viitor in ceea ce priveste creaturile inteligente cu libertate de alegere. A nu se confunda puterea lui Dumnezeu de a dirija evenimentele in ansamblu cu faptul de a sti totul cu privire la viitor sau cu privire la deciziile din fiecare moment pe care le va lua o anumita persoana. Testarea presupune a permite Diavolului sa incerce ( testeze ) oamenii si a observa alegerile pe care le face fiecare creatura inteligenta in parte. Nu e vorba de niste roboti. Dumnezeu nu incearca si nu testeaza pe nimeni in mod direct. De fapt scopul initial al Lui Dumnezeu nu a fost sa testeze oamenii ci de a le oferi ocazia sa-si dovedeasca respectul si iubirea pentru Dumnezeu. Dumnezeu nu l-a creat pe "Lucifer" ca sa devina un verificator sau un tester sau un incercator al oamenilor ci sa aiba in grija planeta Pamant. Diavolul s-a facut sau a devenit de la sine tester provocandu-L pe Dumnezeu. De fapt provocarea nu a fost pentru Dumnezeu pentru ca pe Dumnezeu nu-L poate pune la incercare nimeni. Provocarea se adreseaza celorlalte creaturi inteligente precum ingeri si oameni. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eduard196):

"Mai ai de aflat si de vazut multe. Ca sa iti raspund la ce ai spus, o sa iti spun ca in biserica sunt mare parte prefacuti care zic ca cred in Dumnezeu dar care nu au nicio treaba. Si intr-o zi o sa vina o prigoana asa de mare ca nu o sa ramana langa Dumnezeu decat adevaratii lui oameni." - sunt de acord. happy

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Si satana stie deja ce sfarsit va avea dar continua sa lupte, asta da personaj imaginar, stie ca va pierde batalia dar nu schimba nimic la planul lui, de 2000 de anii tot vine si nimic, ce drama, nu va veni nici peste 5000 ca sunt personaje imaginare, am citit mai jos ca cica stiinta e cu diavolul dar astia se folosesc de stiinta ca sa scrie pe TPU cata ipocrizie, sa le vad eu pe ei cum fug la diavol sa le vindece de o boala, e grav in secolul 21 asa gandire, o tara care cica e in UE si in secolul 21

| Nilsson a răspuns:

Scuze raspund cu intarziere, imi umpluse Ray casuta cu notificari si am omis sa raspund la intrebarile importante :)

Referitor la intrebarea ta, de multe ori varianta corecta este cea care nu este acceptata, in cazul de fata antihristul este reprezentat de papalitate pe intreaga perioada a istoriei acesteia.

Dovezile le regasim in Biblie, in Daniel cap. 7 unde papalitatea este simbolizata de cornul mic ce se trage din Imperiul Roman:

``23. El mi-a vorbit asa: "Fiara a patra este o a patra imparatie care va fi pe pamant. Ea se va deosebi de toate celelalte, va sfasia tot pamantul, il va calca in picioare si-l va zdrobi.
24. Cele zece coarne inseamna ca din imparatia aceasta se vor ridica zece imparati. Iar dupa ei se va ridica un altul care se va deosebi de inaintasii lui si va dobori trei imparati.
25. El va rosti vorbe de hula impotriva Celui Preainalt, va asupri pe sfintii Celui Preainalt si se va incumeta sa schimbe vremurile si legea; si sfintii vor fi dati in mainile lui timp de o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme. ``

Dupa cum observi, antihristul (fiara cum este simbolizata in cartea Apocalisa sau cornul cel mic in cartea Daniel) indeplineste urmatoarele conditii care reies din versetele de mai sus:

- isi va avea originea din sanul Imperiului Roman (papa are scanului la Roma)

- va face razboi cu sfintii si ii va persecuta (papaliatea a infiintat Inchizitia in Evul Mediu care a ucis si torturat milioane de oameni care ascultau de Scriptura)

- va rosti vorbe de hula la adresa lui Dumnezeu (papa se autointituleaza loctiitorul lui dumnezeu pe pamant iar decretele sale sunt deasupra autoritatii Cuvantului Sfant - hula)

- se va incumeta sa schimbe vremurile si legea (papaliatea a introdus din Evul Mediu calendarul gregorian pe care il urmam cu totii + cele 10 porunci sunt schimbate in catehismul catolic, ei au scos porunca a 2-a care interzice inchinarea la infatisari si chipuri cioplite si au impartit porunca a 10 cu privire la poftiri in doua)
Poti sa verifici chiar tu, poruncile catolice sunt diferite fata de cum le stim noi, porunca a doua cu privire la chipuri cioplite nu e:
http://www.credinta-catolica.ro/suciu/cele-10-porunci-porunca-1-d/

Este o dovata cat se poate de clara ca Biblia este adevarata, e o profetie care s-a implinit dupa peste 1000 de ani de cand a fost scrisa.

E important sa stim cine e papa, deoarece el imprasie o multime de invataturi mincinoase: ca evolutionismul e adevarat, ca Biblia nu e importanta, poti sa fii ateu si sa fii mantuit, toate sunt declaratii ale actualului papa.

| Mclaren12 a răspuns:

Depinde în ce sens iei termenul. În sens propriu, având în vedere că nu a existat niciodată un "crist" atunci n-o să existe nici un anti-crist. Din punct de vedere ideologic dacă vrei, dacă prin Anticrist te referi la anti-creștinism, adică ceva ce ar putea rade creștinismul de pe fața Pământului, ar fi probabil ce mai mare bine făcut vreodată omenirii.
Papa este doar un jîdan care face miliarde din industria numită creștinism. Am auzit că biserica catolică (Vatican) este cea mai bogată instituție din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul asa zis "stiintific", umanismul, scepticismul, deismul, materialismul, agnosticismul, panteismul sunt la baza anticristului. Anticristul este un curent ideologic propagat printre oameni la orice nivel social si care are ca sursa de inspiratie pe Diavol. Anticristul are mai multe forme ideologice propagate prin internet, mass-media, ziare, reviste, carti si prin viu grai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sectele sunt antihristul! Ele inseala ca Hristos a revenit deja, dar nu in trup, ci in "duh". Unele secte neaga Dumnezeirea lui Hristos, cum este macabra secta iehovista, altele pe ocolisuri, negand Biserica intemeiata de El, preotii, Sfintele Taine, nemurirea sufletului, Sfanta Cruce, icoanele, aceste secte avand doar infatisarea credintei, insa negand puterea ei.
Fereasca Dumnezeu de invataturile diavolesti ale sectelor neoprotestante trimise de americani in Romania! Aceste secte sunt hristosi mincinosi si antihristi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma pregatesc pentru a cincea dimensiune, nu stiu despre ce vorbesti.thinking

| m1dn1gh7 a răspuns:

Şi eu sunt de aceeași părere, realitatea nu e ceea ce ni se servește. N-aş putea să mă pronunț cu un nume sau o idee, cert e că ne așteaptă vremuri grele.

| Eduard196 a răspuns:

Ba da. Papa este antihristul. Intra pe internet si urmareste videoclipul Vaticanul-cetatea Satanei.

| Jigokunokishi a răspuns:

N-as crede sa o sa ajunga cineva sa vada iadul sau raiul. Dupa ce o fiinta moare, elementul primordial din el se va manifesta sub o alta forma. Aceasta credinta cum ca omul este o fiinta vesnica nu prea are temei, deoarece nici macar nu e in stare sa ramana, atat cat tine viata lui pe pamant, la fel. Acel asa zis Suflet care se presupune a fi in fiecare om, de fapt nu este un atribut al omului obisnuit, ci al aceluia care a muncit o viata intreaga si a mers pe calea corecta ajungand sa-l dobandeasca. Cercurile ezoterice inca din antichitate munceau pentru a-si crea un suflet, pentru a dobandi anumite calitati vesnice pe care omul de rand nu le avea. Neexistand nimic permanent in fiinta umana soarta lui e sa renasca si sa tot continue acest ciclu pana se va Trezi. Daca lumea se va duce naibii asta va fi doar din cauza oamenilor care au ajuns intr-un stadiu de degradare de care mi-e sila. Dupa ce vom sfarsi ni se va oferi candva o alta sanas, dar pana atunci mai bine am cauta si am incerca sa gasim Calea si sa muncim pentru schimbarea noatra happy

| adadad a răspuns:

Antihristul a fost, este si va fi mereu prezent in mijlocul nostru. Oare Biserica nu a zvut de infruntat foarta Antihristului inca de la inceputurile ei? (ex: Persecutiile). Antihrist sunt toti aceia care sunt si lupta impotriva lui Cristos.

| Mclaren12 a răspuns (pentru adadad):

Cică persecuțiile laughing
Persecuțiile din Evul Mediu au fost făcute de biserica catolică pentru a converti cu forța păgâni la creștinism.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Crestini mari sfinti ai pamantului au omorat civilizati intregi, dar ei au fost persecutati