| CinevaAnonimă a întrebat:

Cine este omul care a trait cel mai mult din lume si unde scrie asta in biblie?

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Metusala a trăit 969. Geneza5:27.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treabă are omul care a trăit cel mai mult vreodată cu biblia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi toata biblia este o minciuna si o contradictie, Adam. Geneza 2:16 – dar din pomul cunoștinței binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit." – mai apoi în biblie se spune că Adam a trăit 930 de ani:

Geneza 5:5 – Toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de nouă sute treizeci de ani, apoi a murit.

1 Împărați 22:23 – Şi acum, iată că Domnul a pus un duh de minciună în gura tuturor prorocilor tăi care sunt de față. Dar Domnul a hotărât lucruri rele împotriva ta."

Aici se incalca porunca: "VIII. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău" chiar de iehova.

| MasterDisk a răspuns:

Aavram,a trait 178 de ani, scrie in primul capitol din vechiul Testament, FUNDA!

| T0T a răspuns (pentru MasterDisk):

Nici pe departe Avraam! Uite pe cineva ce a trăit de 6 ori mai mult.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Metusala

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Geneza 5:24-26
24 Enoh a umblat cu Dumnezeu, apoi nu s-a mai văzut, pentru că l-a luat Dumnezeu. 25 La vârsta de o sută optzeci şi şapte de ani, Metusala a născut pe Lameh. 26 După naşterea lui Lameh, Metusala a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi a născut fii şi fiice.

| T0T a răspuns (pentru MasterDisk):

În plus Avraam, nu Aavram, a trăit 175 de ani, nu 178.

| MasterDisk a răspuns (pentru T0T):

Eu sunt evreu...

| T0T a răspuns (pentru MasterDisk):

Din câte știu eu Geneza este carte componentă Bibliei ebreice deci dacă cauți în Biblia ta vei găsi informațiile spuse de mine care ar trebui să fie aceleași pentru toți(asta dacă nu ați tradus voi diferit, că informațiile sunt aceleași, doar traducerea poate fi distinctă ceea ce e deja o vină a religiei, deși nu cred că sunt diferențe mari).

| T0T a răspuns (pentru MasterDisk):

Uite conform Bibliei ebreice în Geneza capitolul 5:

26ויחי מתושלח אחרי הולידו את למך שתים ושמונים שנה ושבע מאות שנה ויולד בנים ובנות׃

26După naşterea lui Lameh, Metusala a mai trăit şapte sute opt zeci şi doi de ani; şi a născut fii şi fiice.

27ויהיו כל ימי מתושלח תשע וששים שנה ותשע מאות שנה וימת׃

27Toate zilele lui Metusala au fost de nouă sute şase zeci şi nouă de ani; apoi a murit.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Chiar în Geneza voastră dacă te uiți capitolul 17 cu 5.

5ולא יקרא עוד את שמך אברם והיה שמך אברהם כי אב המון גוים נתתיך׃

5Nu te vei mai numi Avram; ci numele tău va fi Avraam; căci te fac tatăl multor neamuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MasterDisk):

Nicio problema, vei disparea curand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde, cand, de ce si de cine a fost infiintat JoS?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

2002, de Inalta Preoteasa Maxine Dietrich si celorlalte 2 intrebari nu le inteleg rostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa imi raspunzi la ele sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Statele Unite si cel mai probabil pentru salvarea omenirii si incercarea de restaurare a Satanismului Spiritual ce-l practica inainte de crestinism omenirea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, deci exista de vreo 15 ani. Pe unde au ars-o satan si baietii lui pana atunci? Unde era blondul asta chipes cand copiii lui sufereau sub subjugarea evreilor reptilieni? De ce nu a venit mai devreme sa ne salveze?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma amuzi si tu, Satan si Demonii Sai au fost inchisi, dar acum sunt in Libertate, si El n-are ce sa faca pentru ca in primul rand omenirea trebuie sa-l caute, si Demonii chiar isi ajuta zonele de provincie, dar daca Satan le-ar da ajutor nu toti ar zice "multumesc doamne!"? Serios acum. Oricum, omenirea incepe usor, usor sa se trezeasca. Si in primul rand Satan nu este atotputernic si omniprezent, El s-a folosit de stiinta pentru a ne crea, le reflectam chipul si asemanarea Zeilor. El salveaza si elibereaza de sub suprematia evreiasca doar pe cei care-i cauta numele, si sunt destul de multi. Banuiesc ca esti vreun mic ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, toata gasca? Unde, cand si de cine au fost inchisi, cine e mai bazat decat el?
si cand au scapat, in 2002?

tu l-ai gasit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai chef de stouri, nu cred c-are rost sa-mi bat capul cu tine, 2 nume iti mai dau, Enki si Shiva...si un mic hint: Satanismul isi are originile in religiile dharmice. Documenteaza-te! Cunoasterea este arta lui Satan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bate-ti capatana aia de chestia pe care o folosesti sa le imprastii obsesiv mizeriile pana realizezi ca povestea de pe site-urile lor e la fel de ridicola ca aia din biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dau argumente bazate pe stiinta si istorie si ei zic ca Pamantul a fost creat cu, cuvantul...fix la fel cu biblia.

Răspuns utilizator avertizat