| anonim_4396 a întrebat:

Cine este satanist modern?

50 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Văd că ăștia de pe aici nici nu prea au habar ce e ăla satanism modern dar totuși comentează ca să se afle în treabă, își dau voturi între ei și toți sunt fericiți, super.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu.De ce?
*majuscule*

| Vladuthz a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pur si simplu m-ar interesa sa cunosc unu si sa stau de vorba cu el.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Vladuthz):

Iti las id-ul meu?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa nu o luati in nume de rau, dar de ce atat de multi vorbesc inainte sa se documnteze?

| Dumnezău a răspuns:

Urzi23,EmaS,si Andra20.Cred.

| n0matterman a răspuns:

Poftim ?

| Vladuthz a răspuns:

Oameni buni, vad ca dati raspunsuri fara sa fiti informati, satanistii moderni sunt atei, nu cred in nimica, daca nu stiti nu mai comentati domnule, eu pur si simplu am intrebat cine este, nu aveti nimic inteligent de spus, abtineti-va si gata.

| soimos a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu poti spune despre atei ca ar fi satanisti, pentru ca ateii inca nu au ucis pe nimeni in numele ateismului si nici nu se inchina la Satana!
Asa ca gresit esti tu cand faci o asemenea afirmatie!

| sinx a răspuns (pentru Vladuthz):

Vladuthz:,,Oameni buni, vad ca dati raspunsuri fara sa fiti informati, satanistii moderni sunt atei, nu cred in nimica, daca nu stiti nu mai comentati domnule''.

Pai daca sunt atei, de ce se autointituleaza satanisti moderni? Am vazut care sunt principiile lor si din punctul meu de vedere nu sunt deloc rele, la fel cu nici poruncile crestinilor nu au nimic rau in ele. Cred ca a fi satanist modern inseamna sa te dai putin mai rotund decat restul. Din moment ce te numesti satanist inseamna ca ai o oarecare legatura cu satana (cred) daca nu, de ce nu se intituleaza altfel pentru a preveni interpretarile? Ca ateu poti sa respecti cele 10 porunci fara nici o problema si la fel poti respecta principiile satanistilor moderni, insa asta nu te califica altfel decat ateu. Nu crezi in dumnezeu, nu crezi in satana, nici in allah, etc.

Desi sunt ateu, m-am plictisit teribil de intrebarile anti-crestini si de cele anti-atei. Imi face placere sa vorbesc despre religii in general insa pe site-ul asta nu prea gasesti oameni capabili, fie ei credinciosi sau atei.

| Vladuthz a răspuns (pentru soimos):

Iar vorbesti cand nu esti informat, satanistii moderni nu cred in satana, nu te lua dupa nume, tu gresesti happy

| DorelSudoru a răspuns:

Satanicro.blogspot.com

| soimos a răspuns:

Cei mai moderni sunt satanistii inconstienti!
Adica aceia care se inchina lui Christos fara sa stie ca acela este Satana!
Si asta nu o zic eu ci o zice chiar Biblia!
detalii vedeti/cautati, aici:

http://forum-anti-christi.forumers.ro/

| UnleashedPsycho a răspuns:

Eu sunt Satan aici de faţă!
Sayonara!

| Hirako a răspuns:

Ce inseamna "satanist modern"? Nu mai comunica cu demonii lui Satana prin ritualuri, au aplicatie pe Iphone?
"Satana, de ce nu raspunzi la SMS?! * Oare nu are semnal? * "

Cat de prost trebuie sa fii sa folosesti termenul asta?

| mgtow a răspuns (pentru Hirako):

Asta e o tampenie cu satanismul modern, macar puteau sa ramana satanisti asa mai intelegeam dar daca s-au modernizat inseamna ca si in iad acolo trebuie sa fie metode de tortura din secolul 21.

| soimos a răspuns (pentru mgtow):

> inseamna ca si in iad acolo trebuie sa fie metode de tortura din secolul 21. < ti-a cumva frica ca satanistii vor tortura mai mult decat crestinii?

Aia care comit lucruri rele in numele lui Satana sunt fie niste Diabolici fie niste prosti!
Daca ar avea cultura, ar stii, ca Satana nu este Diavol decat in religia crestina, adica odata cu noul Testament scris de apostolii lui Isus cei care au scris scriptura folosind puterea Diavolului (vezi Luca 9.1)
Satana in iudaism si in zoroastrism (de unde vine) este simbolul intelepciunii si in acelasi timp un supus inger al lui Dumnezeu

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Hirako):

http://www.bisericasatanista.org/tag/satanismul-modern citeste, poate o sa intelegi si tu ceva.Asta bineinteles, daca nu cumva iti e frica sa-l superi pe dumniezo.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

El este raul, indiferent cum doresti tu sa ii spui, sa il numesti.

| Hirako a răspuns (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Si care e diferenta intre satanism obisnuit si cel "modern"? Si voi sunteti la fel de idioti ca si crestinii.

Daca " Ambele religii slavesc o anumita divinitate, respectiv Satanismul pe Satana(nota administratiei – Veneratorii Diavolului, citeste Tipuri de Satanism) si Crestinismul pe Dumnezeu; ", atunci care e diferenta dintre satanism si crestinism? Divinitatea e mereu numita in feluri diferite, doar pentru ca voi ii ziceti Satana iar crestinii D-zeu nu inseamna ca e vreo diferenta.Ca sa merg mai departe, nici voi nici ei nu aveti dovezi asupra existentei/comportamentului divinitatii, deci, ambele religii speculeaza.

Tot ce face site-ul ala e sa puna crestinismul intr-o lumina proasta, dar oricum nu cred in religia asta deci nu vad de ce mi-ai trimite mie asta.Eu vorbeam doar despre faptul ca si satanismul se indreapta spre aceeasi soarta ca si crestinismul.

Cat despre faptul ca crestinismul respinge stiinta, ca au purtat razboaie, etc : foarte corect, crestinii sunt niste curve, stiam deja.Dar pentru ca va " prindeti mintea " cu crestinii si va strofocati atat sa-i convingeti de faptul ca religia lor de un rahat va puneti intr-o luminta proasta. Daca religia voastra era asa superioata nu v-ar fi interesat de ce cred altii si nu incercati asa de mult sa le schimbati punctul de vedere.

Ca sa inchei voi pune citatul gasit tocmai pe site-ul dat de tine : " cam tot articolul tau il consider aberant, nu am sa mentionez chiar fiecare aberatie care ai spus-o dar am sa ma refer la 2-3 care chiar mi-au jignit inteligenta, in primul rand vreau sa mentionez ca consider crestinismu o religie aberanta din multe puncte dvdr, dar sa afirmi ca ai indoieli privind existenta lui d-zeu (crestin) si sa crezi in diavol (inventat de aceiasi religie care-l defineste si pe d-zeu) iarasi ai dat un mare rateu, sa vorbesti despre pozitivitate asociata cu definitia negativului absolut iarasi e ceva foarte aberant, razboi satanist nu ai sa vezi niciodata pentru ca nu vor ajunge niciodata satanistii sa aiba puterea de a crea un razboi. am obosit, si chiar cred ca dau prea multa inportanta acestui articol, am sa inchei cu un "scurt pe doi" : VACILOR! DACA CRESTINISMUL NU AR FI EXISTAT NU AR FI EXISTAT NICI SATANA/SATANISMUL, maine poimaine o sa va transformati toti in rastafarieni cand descoperiti iarba ". kthxbye.

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Hai ca ma faci sa ma sparg de ris rolling on the floor
Auzi domle ce spune "distrusul" "Satana in iudaism si in zoroastrism (de unde vine) este simbolul intelepciunii si in acelasi timp un supus inger al lui Dumnezeu "
Apoi :
Astia nu sunt zdraveni la minte si au citit Biblia in dunga rolling on the floor
Iov :Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu.
Apoi :
Auzi "domle" simbolul intelepciunii a pierit rolling on the floor
Apoi :
In bunatatea lui satan ii face numai "bucurii" amaritului de iov de la sfirsit era in zdrente pe o gramada de gunoi si plin de buboaie si se scarpina pe piele cu un hirb de strachina.
Apoi :
Carel poteca cu ciudatii tai

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

> El este raul, indiferent cum doresti tu sa ii spui, sa il numesti.<
Asa este la voi crestinii unde totul este invers, adica o biserica care a ucis zeci de milioane de oameni este ceva pozitiv in timp ce inteligenta si cunoasterea rationala este ceva negativ!

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

> Iov :Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta".<
Ma da mare diversionist si propagator de minciuni mai poti fi!
Ma mir cum de nu ti-e rusine sa minti, ca te dai crestin, sau poate de aia?
Ai impresia ca ai de a face cu fraierii pe care sa-i duci cu vorba?
Evident ca Satan l-a ascultat pe Dumnezeu, si asa cum a convenit cu acesta, l-a pus la grea incercare pe Iov ca sa-i incerce credinta, luandu-i tot ce avea in puterea sa, dar el Satan nu s-a atins deloc de Iov, exact asa cum i-a derut Dumnezeu, semn ca l-a ascultat!

Cine nu crede ce spun eu sa citeasca cap 1 din Iov de la 10.

Asa ca in concluzie nu esti decat un mincinos... adica un crestin care s-a vandut minciunii, si ii slujeste prin minciuna lui Christos, adica Diavolului, si exact asta ai confirmat cu minciuna ta gogonata!

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Ce vorbesti ma, uite cum fluiera a paguba satan pe la usa Domnului "N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?"
Daca Dumnezeu nu il proteja, sarea satan sa il casapeasca rolling on the floor pe bietul Iov
Ia uite ce apucaturi avea satan si unde era locul lui de munca ""am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos"
Apoi :
Uite cit de fericit era Iov dupa intilnirea binefacatoare cu satan : iată că a venit nenorocirea; aşteptam lumina şi a venit întunericul "Am ajuns frate cu şacalii, am ajuns tovarăş cu struţii. Pielea s-a făcut pe mine neagră şi oasele mele sunt arse de friguri.
Apoi :
Atunci Satan a plecat dinaintea Domnului şi a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creştetul capului.
Apoi :
Uite ma ce trag si evreii cu satan "Atunci s-a sculat Satana împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea Israeliţilor "
Apoi :
Carel poteca cu ciudatii tai ala care zici tu satan "este tatal minciunii"
Apoi :
Eu zic la culcare sa spui Tatal Nostru si sa te faci om de treaba

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

Ma da tu ai grave probleme de cultura generala si ne dai si noua sa gustam din incultura ta.
In primul rand in toata religia mozaica, adica aia bazata pe Tanach si pe Torah, ma refer aici la religia lui Yahwe/iehova, nu cunoaste conceptul de Diavol, nici astazi tot asa cum nici in trecut.
faptul ca minciuna este parte din tine insuti il vedem si in faptul in care ne spui ca Dumnezeu a sarit ca nu cumva satan sa-l casapeasca!
Uiti pesemne intentionat, ca exista si minciuna prin omisiune, ca acele nenorociri au fost facute cu aprobarea lui Dumnezeu si in intelegere cu El pentru al pune pe Iov la incercare?
Mare propagandist al Diavolului mai esti!

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Aha am inteles satan mititelul de el, este intruchiparea bunatatii dar Bunul Dumnezeu il forteaza sa faca rele dupa mintea ta rolling on the floor.

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

Nu draga, asta este dupa mintea crestinilor si a musulmanilor, sau altfel spus este asa dupa "mintea" unor religii diabolice!
In religia sa originala, adica Zoroastrista, Satan a fost procurorul/acuzatorul aflat in slujba directa a lui Dumnezeu!

Evident ca in religia diavolului care se recunoaste Lucifer, adica e vorba de Christos, stapanul cheilor Iadului, orice ingre de incredere a lui Yahwe este automat dusmanul lui Isus, tot asa cum Legea lui Iahwe "strica inaltimea" lui Christos motiv pentru care este socotita GUNOI!
Ai auzit bine, Legea lui Dumnezeu este GUNOI pentru Christos!

6. În ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; în ce priveşte dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie,!

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Hai bre ca la noi in Ortodoxie chestia asta este transata de mult. Daca miine am timp incerc sa te luminez.

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Soimos a răspuns (pentru Urzi23):
Nu draga, asta este dupa mintea crestinilor si a musulmanilor, sau altfel spus este asa dupa "mintea" unor religii diabolice!
In religia sa originala, adica Zoroastrista, Satan a fost procurorul/acuzatorul aflat in slujba directa a lui Dumnezeu!

Evident ca in religia diavolului care se recunoaste Lucifer, adica e vorba de Christos, stapanul cheilor Iadului, orice ingre de incredere a lui Yahwe este automat dusmanul lui Isus, tot asa cum Legea lui Iahwe "strica inaltimea" lui Christos motiv pentru care este socotita GUNOI!
Ai auzit bine, Legea lui Dumnezeu este GUNOI pentru Christos!

6. În ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; în ce priveşte dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie,!

Urzi 23 in dialog :

Aici ai explicatia ta http://www.ioanguradeaur.ro/456/omilia-a-xii-a/ Sper sa reusesti sa o pricepi.

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

> Aici ai explicatia ta http://www.ioanguradeaur.ro/456/omilia-a-xii-a/ Sper sa reusesti sa o pricepi <

Tot asa cum nu angajez pe cineva sa-mi mestece cu gura lui mancarea pe care trebuie sa o inghit, tot asa nu accept ca niste propagandisti mincinosi vanduti diavolului pe care ei il numesc Dumnezeu, sa judece in locul meu!
Slava Domnului mintea inca imi functioneaza normal, si nu sunt mort din p d v spiritual, adica nu mi-a luat dracu mintile, bineinteles prin religie!

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

Tot transat de mult este si adevarul precum ca in Tanach nu exista nici Diavol si nici Iad, iar Satan este un personaj pozitiv!
Asta nu este o parere, ci un fapt real, daca nu crezi contacteaza un mozaic si iti va confirma acest lucru!

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Din pacate tu esti mortul viu rolling on the floor dar nu esti constient de acest lucru.
Apoi :
Tu ce sperai sa ma apuc eu sa comentez pentru tine.cu fraze simple ce a spus Sf Ioan Gura de aur. Poti sa te duci la profa de religie si sa te indrume ea
Apoi :
Sper ca te va duce mintea sa intelegi ca esti in ratacire.
Apoi :
Eu zic sa nu mai bati tu cimpii cu satan al tau Poti sa il crezi in mintea ta cum vrei dar tot "tatal minciunii si raului ramine "
Apoi :
Tu spui "Tot transat de mult este si adevarul precum ca in Tanach nu exista nici Diavol si nici Iad, iar Satan este un personaj pozitiv!"
Apoi :
poate ai citit talmudul ca incepe tot cu litera T, Am mai explicat ce a tras Iov de la personajul tau "satan cel pozitiv "rolling on the floor umflalai
Apoi :
Fac pomana cu un amarit si mai postez ce a tras Iov si evreii din cauza lui satan
"iată că a venit nenorocirea; aşteptam lumina şi a venit întunericul "Am ajuns frate cu şacalii, am ajuns tovarăş cu struţii. Pielea s-a făcut pe mine neagră şi oasele mele sunt arse de friguri".
"a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creştetul capului".
"Atunci s-a sculat Satana împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea Israeliţilor "
Apoi :
Eu zic sa rogi un nene de pe strada, sa comenteze pentru tine cu cuvinte simple, deoarece vad ca stiitor de carte esti dar nu pricepi ce citesti.

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

< Am mai explicat ce a tras Iov de la personajul tau "satan cel pozitiv ">
Omule, tu nu intelegi ca Satan a actionat cu voia lui Dumnezeu si nu i-a iesit din voie, asa ca daca cineva era rau, acela a fost Dumnezeul care a fost de acord sa se faca aceasta proba care avea menirea sa verifice iubirea lui Iov pentru seful sau!
Satan nu a iesit din cuvantul lui Dumnezeu, deci nu poate fi acuzat de nimic!
Cat despre Ion ala al tau cu gura de Balaur, ca fac ceva (adica o lucrare dentara) in gura lui ca pentru mine nu este decat un propagandist al bisericii, adica a unei institutii pe care Isus o condamna si blestema la fel ca si pe slujitorii ei.
Spune-i asta si lui Ion gura de Balaur

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Hai ca esti tare cind nu ai ce zice o dai pe miriste. Poate nu mai gasesti un raspuns pe internet si ai fost lasat la greu.De coane pentru tine a gindi este un chin si un lux prea scump.
Apoi :
Hai sa te vad in VT al evreilor au un Prooroc care il citesc doar 50% restul este tabu. Care este acel Pr si ce versete nu accepta evreii?
Apopi :
Tu spui "Satan nu a iesit din cuvantul lui Dumnezeu, deci nu poate fi acuzat de nimic!"
Apoi :
Hai ca esti haios oamenii au liberul arbitru si satan al tau nu il avea rolling on the floor Dar cine a vrut sa fie mai presus de Dumnezeu? si a ajuns ultimul stift batjocura tuturor "tatal minciunii si raului ", deci satan al tau cu ingerii lui puteau alege dar au ales sa faca rele "unde au actionat mititeii de ei "cu voia Domnului " Poate ai chiorit dar ei au facut o rascoala sa se ridice peste Creatorul lor si au dat de belea rolling on the floor si au ajuns de ocara celor mici care invata Religie.

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

Mai haios esti tu pentru ca nu ai cultura generala!
Acela de care zici tu este Lucifer, adica Diavolul si nu Satan!
Stiu ca la voi in balta minciunii crestine este acelasi lucru, dar in realitate nu este, decat in NT, adica un text fara valoare pentru ca e scrisa de niste apostoli caruia Isus le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolul!
Ia de aici:
Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii...

| Vladuthz a răspuns (pentru soimos):

Eu am pus o simpla intrebare, si anume aceea ca cine este satanist, nu cred ca e cazul sa faceti o dezbatere aici, daca aveti chef faceti acea dezbatere pe privat ca altfel luati amandoi ignore

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

Ce vorbesti ma, acum inversezi creatia cu Creatorul.Parca tu ai citi la monitor stind in cap si vezi toate cele pe dos. Poate tu dai citate din coran si zici ca este Biblia rolling on the floor
Apoi :
Vezi ca acum citeva zile am facut tandari rolling on the floor aberatiile tale de mai sus si acum vi cu ele iar pe aici,sa rida aia mici de tine.
Apoi :
Acum ce doresti sa mai pun inca odata ce am postat ca tu ai jena sa citesti?
Apoi :
Tu cind nu mai ai ce spune incepi sa te repeti, eu zic sa citesti cu luare aminte ce am scris.
Apoi :
Cit despre cultura mea generala eu zic "sa nu mori tu de grija altuia "eu zic sa vezi de tine si sa te faci om de treaba.Ai grija la birna din ochiul tau nu la amaritul de gunoi de la mine.
Apoi :
Ma bucur ca am reusit sa te fac sa citesti si tu din Dumnezeiestile Scripturi chit ca acum nu pricepi nimic, dar va veni si vremea cind le vei intelege si tu

| Vladuthz a răspuns (pentru Urzi23):

Bai tata, tu esti prost sau te prefaci? Nu vezi ce i-am scris lui soimos? E valabil si pentru tine, si nu ma doare nici pe mine in cot ca nu te doare de ignoreul meu.

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

Hai sictir, mai lasa-ma-n pace ca doar nu-mi pierd tot timpul cu prostii care se lauda singuri probabil ca le-au murit laudatorii!

| Urzi23 a răspuns (pentru Vladuthz):

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Te oftici ma? ca intrebarea ta de 2 bani a generat o discutie in care am incercat sa luminez la minte un refuzat de soarta
Apoi :
Daca tu nu pricepi nimic este bine sa taci din gura si sa inveti de la altul mai destept ca tine.
Apoi :
Nici nu trebuia sa pui intrebarea deoarece satanistii sunt niste distrusi refuzati de soarta rolling on the floor

| Vladuthz a răspuns (pentru Urzi23):

Bai frate dar tu chiar esti imbecil rau, adevaratul distrus de soarta esti tu in toata povestea asta happy

| Urzi23 a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu ma pun la mintea unor prapaditi care zic ca sunt satanisti.Tu oi fi capetenia lor,capetenia distrusilor rolling on the floor Satanistii sunt niste ratati si ciudati,ei sunt niste refuzati de soarta care nu stiu de capul lor, Satanistii sunt boschetari si aurolaci si maninca ciini si pisici coapte rolling on the floor
Apoi :
Poti sa il scoti pe @soimos la un gratar, eu va urez "mistuire usoara " rolling on the floor

| Urzi23 a răspuns (pentru soimos):

(24 Decembrie 2011 12:42 )
soimos a răspuns (pentru Urzi23):
< Am mai explicat ce a tras Iov de la personajul tau "satan cel pozitiv ">
Omule, tu nu intelegi ca Satan a actionat cu voia lui Dumnezeu si nu i-a iesit din voie, asa ca daca cineva era rau, acela a fost Dumnezeul care a fost de acord sa se faca aceasta proba care avea menirea sa verifice iubirea lui Iov pentru seful sau!

Urzi23 in dialog :

Hai sa te mai bag si pe tine in seama vis a vis de ciudatul de satan
Apoi :
Foarte interesant. daca se poate sa incerc si eu sa raspund la nedumerirea ta, cine a fost initiatorul ispitirii lui Iov. Parerea mea este ca satan a fost acela. Nu cred ca la o acea intrunire acolo sus in ceruri, la care asista si satan, dialogul relatat in cartea Iov a fost toata discutia. Stiu ca satan este acela, caruia din anumite motive nu i-a placut de creatura lui Dumnezeu adica de om.
Apoi :
De la inceputul creatiei a dorit sa-l ispiteasca pe om pentru ca acesta a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
Apoi :
Deci in situatia lui Iov eu presupun ca satan e cel ce incearca sa-l ispiteasca pe Dumnezeu acuzand omul, dar Dumnezeu care stie totul pana si gandurile ascunse ale inimii omului, ii da exemplu unui om credincios pe care satan il denigreaza inainte ca sa-l cunoasca.
Apoi :
De acea Dumnezeu i-a oferit Satanei placerea distrugerii dandu-i in maini tot de ce avea nevoie pentru asta, permitandu-i satanei sa-l ispiteasca pe Iov.
Apoi :
Totusi din persepctiva lui Dumnezeu, aceasta a fost o incercare a lui Iov in care Numele Lui a fost glorificat, pentru ca Iov l-a biruit pe satan si nu s-a lepadat de Dumnezeu.
Apoi :
Mai mare umilinta pentru o creatura angelica ca satan caruia i s-a incredintat puteri enorme in comparatie cu cele ale lui Iov nu putea fi – sa fie biruit prin credinta unui singur om care-i mai prejos decat ingerii. In aceasta eu vad intelepciunea nepatrunsa a lui Dumnezeu.
Apoi :
Multumesc pentru postare m-a ajuatat sa constientizez unele realitati spirituale.

| soimos a răspuns (pentru Urzi23):

Ma bolovane, tu nu intelegi ca Nimic nu s-a facut fara aprobarea lui Dumnezeu?

Mai cauta si tu documentatie serioasa sa aflii ca in iudaism respectiv in Tanach nu exista nici Diavol nici inger cazut si nici Iad!
Toate acestea au aparut odata cu Isus Christos!
Sa fie aceasta o coincidenta?

| DodoPunkt a răspuns (pentru Hirako):

Cat de prost trebuie totusi sa fi incat inainte de a da un raspuns de **** sa faci un search pe Google? http://googleitfor.me/? q=Satanismul+Modern

| Hirako a răspuns:

Imi place cum injuri ca un dobitoc fara sa aduci vreun argument. Tipic pentru voi crestinii si satanistii.Va credeti mai destepti ca altii pentru ca venerati sau nu o zeitate si ii priviti pe ceilalti cu un aer superior.Bine, frate sataniste, dar daca esti mai presus nu inseamna ca insultand fara vreun argument ramai tot asa.Nici nu voi intra, m-a lamurit site-ul dat de colegul de mai sus, in care explica ce e cu satanismul modern. Daca nici voi, din aceeasi religie nu stiti exact in ce credeti/nu credeti e grav...Foarte grav...

"Doar că sunt împotriva altor religii, cum ar fi creştinismul de exemplu." Intrebarea mea este : De ce? Cum ei au dreptul sa nu creada in nimic si altii au dreptul sa venereze o biserica/carte/zeitate.As putea scrie pagini intregi, dar mi-e prea lene.Esti la fel de jalnic ca ceilalti fanatici ai religiei.

PS : Inteligenta nu e direct proportionala cu numarul neuronilor.

| Hirako a răspuns:

Aceeasi ipocrizie de care vorbeam mai devreme... Pai eu am terminat, sper ca asta ai vrut sa demonstrezi caci ai reusit.Bafta in continuare si toate cele bune!

| herbalist a răspuns:

Mata

| ExodusLaVey a răspuns:

Eu sunt, in caz ca vrei sa ma contactezi, ID'ul meu este : pk_bull_florin
sau cel de skype : GS.LaVey

| Teodora25 a răspuns:

Basescu