| RAY a întrebat:

Cine este scris in cartea vieții?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Drepți
= mântuiți
= izbăviți din păcat (de sub vina lui - iertați, de sub puterea lui - transformați, din prezența lui - deveniți cetățeni ai Noului Pământ după curățirea planetei de păcat)
= oameni care duc o viață de ascultare de Dumnezeu, urmând exemplul lui Isus
= credincioși (numai prin credință putem să ne unim neputința noastră cu puterea divină într-o relație care face punctele de mai sus posibile)
= biruitori ai păcatului (nu doar declarați așa - adică nu se întâmplă doar juridic să fii numit bun, ci în esență făcuți așa)

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns:

Toți oamenii. Dar nu toți rămân scriși. (vezi Psalmii 69:28, Apocalipsa 3:5)

| RAY explică (pentru unvecin):

Cine sunt cei drepti?

| RAY explică (pentru unvecin):

Cei cu cu credinta in iisus, am inteles

| unvecin a răspuns (pentru RAY):

Drepți
= mântuiți
= izbăviți din păcat (de sub vina lui - iertați, de sub puterea lui - transformați, din prezența lui - deveniți cetățeni ai Noului Pământ după curățirea planetei de păcat)
= oameni care duc o viață de ascultare de Dumnezeu, urmând exemplul lui Isus
= credincioși (numai prin credință putem să ne unim neputința noastră cu puterea divină într-o relație care face punctele de mai sus posibile)
= biruitori ai păcatului (nu doar declarați așa - adică nu se întâmplă doar juridic să fii numit bun, ci în esență făcuți așa)