| soimos a întrebat:

Cine imi explica cum sa fac sa cred in Noul Testament si in faptul ca acesta este inspirat de Duhul Sfant, cand Biblia ne dovedeste clar, ca insusi Isus Christos le-a dat ucenicilor puterea de a lucra cu Diavolul?
Aceasta sa fie "Duhul sfant"?

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cum adica "puterea de a lucra cu Diavolul"? Eu cred ca ai inteles gresit. Le-a dat putere impotirva Diavolului, ca sa stapineasca peste Diavol, ca sa fie impotriva lucrarii lui.

| soimos explică (pentru cristi202):

Simplu! Nu ai inteles!
Si eu daca mi se da puterea si stapanirea peste tine, te pot pune sa lucrezi pentru mine!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Simplu! TU nu ai inteles, pentru ca noi crestinii am inteles foarte bine sensul, si il intelegem asa de ceva timp, nu poate sa vina un om pe un browser pe o pagina de internet sa schimbe sensul, intelegi?

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Voi crestinii sunteti niste amarati de mintiti!
pe voi va minte biseric-politica de 2000 de ani!
Voi nu stiti nimic, doar credeti!
Nu eu trebuie sa va schimb,, ci ratiunea voastra, cea pe cale de disparitie in capetele credinciosilor.
Treziti-va pana nu e prea tarziu si faceti ce vi se cere in Apocalipsa 18.2!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Nu noua ni se cere sa ne trezim, pentru ca suntem treji deja, ci voua. D'oh n-are rost, fa ce vrei, chiar, sa-ti dau si eu niste versete:

11. Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă.
12. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui.
13. Eu sunt Alfa şi Omega, cel dintâi şi cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul.
14. Fericiţi cei ce spală veşmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieţii şi prin porţi să intre în cetate!
15. Afară câinii şi vrăjitorii şi desfrânaţii şi ucigaşii şi închinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna!

AMIN!

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Ar trebui sa-ti fie foarte frica, daca ai intelege ce scrie in versetul dat de tine.

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

O sa-mi ascum riscul.

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Evident, ca altfel nu te-ai numi credincios ci, eventual analist!
Toata lumea stie ca credinta este bazata pe irationalitate, si asta este si motivul pentru care tzata Veta proasta satului este atat de mare credincioasa, si nu mare analista!

| sandra2012 a răspuns:

Mai omule, Iisus nu le-a dat puterea de a lucra cu diavolul, ci impotriva lui. Adica sa scoata demoni in numele lui. Cum ai scris si tu, Le-a dat putere si stapanire peste toti demonii. Adica demonii sa asculte de ei asa cum ascultau de Iisus. Cum putea Iisus sa scoata demoni cu ajutorul cui...tot al demonilor? Adica Iisus lupta impotriva Lui insusi? Esti complet ratacit

| soimos explică (pentru sandra2012):

ratacita esti tu ca nu cunosti Biblia si iti permiti sa vorbesti in totala necunostinta!

Isus stia prea bine ca nu se pot face exorcizari, si asta vezi clar in Matei 12.42! ca sa nu mai vorbesti prostii!
Iar faptul ca Isus facea totusu exorcizari fiind constient de faptul ca acestea nu au nici un rezultat, dovedeste ca Isus era un sarlatan!

| Raquella a răspuns:

Dumnezeu este suveran.El a avut autoritatea sa il alunge pe Lucifer di rai.Vedem ca Duhul Sfant iti da putere de marturisire a Cuvantului lui Dumnezeu.,,Voi veti primi o putere cand Duhul Sfant se va cobora peste voi.,, Putere de a te ridica deasupra pacatului, de a-l birui.Autoritate.Politistii au putere, autoritate peste hoti, dar acest lucru nu ii face hoti.

| soimos explică (pentru Raquella):

da! El este suveran, doar ca tu nu il tratezi ca pe un suveran ci ca pe o cantitate neglijabila de cacao.
Altfel ai intelege sa te inchini Creatorului si nu unei creaturi, iar tu ca si crestina te inchini unei creaturi pe nume Christos pe care il CREZI Dumnezeu, desi el recunoaste singur ca este Lucifer!
Asa ca daca te duc cei doi neuroni din creierasul tau micut si dragut, vei intelege ce am spus eu, si ai lua postarea mea ca pe o indrumare catre documentare!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Dar eu ma inchin lui Dumnezeu in numele lui Isus, pentru ca avem promisiunea ca orice vom cere in numele lui Isus, ni se va da.

| soimos explică (pentru Raquella):

Problema este ca Isus nu a schimbat Legea si nici n-a venit sa o schimbe ci sa o implineasca si tu te inchini unui alt "dumnezeu" care are alte legi decat Dumnezeul Yahwe!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Legile si Poruncile sunt aceleasi.Ele nu s-au schimbat.

| Roses a răspuns:

Ca sa-i poata scoate pe demoni din oameni.

| soimos explică (pentru Roses):

Fals!
Isus stia prea bine ca oamenii nu pot fi exorcizati!
vezi Matei 12.42

43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte.
44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită.
45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.
deci nu exorcismul era scopul... exorcismul este doar masca care ascunde un alt scop!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

"putere si stapanire"in sensul de a-i inrobi sau de a-i fi superiori, fara ca acestia sa ii afecteze.

| soimos explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

da, adica de a fi Sefii lor si a putea lucra cu ei in orice domeniu!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru soimos):

Posibil,dar eu nu cred ca Oamenii Domnului ar face lucruri de acest gen.

| soimos explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dar ce ai invatat din Istorie?
" Oamenii Domnului", organizati in Biserica...au facut sau nu milioane si milioane de bicisnicii?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru soimos):

Eu nu ma inchin altui dumnezeu. Dumnezeul meu este Sfanta Treime.Domnul a dat aceasta putere Apostolilor cu un scop-de a fi superiori raului.Dar daca ei se folosesc(ceea ce eu nu cred)de aceste puteri in scopuri ce se abat de la scopul pentru care Domnul a dat acest Har este treaba lor...

| allex_6955 a răspuns:

IIsus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi dracii şi să vindece bolile. adica diavolul, demonii, nu mai au nici o putere asupra lor, in matei 10:1 spune "1 Apoi Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Săi şi le-a dat putere să scoată afară duhurile necurate şi să tămăduiască orice fel de boală şi orice fel de neputinţă.

| soimos explică (pentru allex_6955):

Vezi raspunsul dat lui Roses

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar ca vrei sa-i inciti pe credinciosi, dar in focul luptei caz in aceeasi lipsa de logica. Spui unui credincios:"si eu daca mi se da putere si stapanire peste tine, te pot pune sa lucrezi pentru mine!". Raspunsul tau la postare lui "cristi 202"este patimas si numai partial rational.Pai daca eu sunt stapan peste tine,te pot pune sa lucrezi pentru mine,dar nu cum vrei tu ci cum vreau EU, si, daca nu faci cum vreau eu te pot disrtruge.Deci nu poti trage concluzia ca Iisus fiind stapanul demonilor era la fel ca ei. Puteai gasi alte exemple din Biblie, care sa-ti sustina mult mai logic p.de vedere.Umila mea parere este ca tu procedezi la fel ca si habotnicii, adica vezi "rosu in fata ochilor"cand cineva nu este de acord cu parerile tale, ceea ce reprezita tot un fel de habotnicism. Ma poti contrazice logic in ce am afirmat mai sus?