| VreauRspDauFundaa a întrebat:

Cine imi poate spune care este religia care crede doar in iad, nu in rai si in Dumnezeu.Sa nu aud de Satanism.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

In ebraism nu exista conceputul de pedeapsa eterna pentru erori comise intr-o perioada scurta de timp(viata umana).
Iadul este o inventie crestina.
Crestinii s-au priceput de minune sa fure textele evreilor dar sa le traduca corect si sa le inteleaga nu au reusit inca.
Primii patriarhi crestini erau analfabeti.
La noi in tara slujbele s-au tinut in slavona pana acum cateva sute de ani, unii preoti citind mecanic fara sa inteleaga ce scrie.
Ce sa mai zicem de credinciosi.
Ca tot ii aud pe unii zicand 2000 de ani de crestinism in Romania.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La un moment dat evreii credeau doar in Sheol (care ar fi comparabil cu iadul, dar fara cazane cu smoala).

| danay72 a răspuns:

Nu știu dacă exista o astfel de religie, dar majoritatea cred ca exista iad și rai, deși Biblia menționează ca iad se referă la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa 21:8.

| milan9 a răspuns:

O observatie referitoare la Apoc. 21, 8... , „moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii si nicidecum disparitia sufletului asa cum considera iehovistii...

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, „moartea a doua" ar înseamnă „distrugere eternă", dar ei scapă intenţionat din vedere faptul că Scriptura este plină de metafore, de la începutul ei şi până la sfârşitul ei (iar Apocalipsa este formată in mod special NUMAI din metafore!)

Dacă apostolul a spus „moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară „a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva zile şi apoi să moară iar? Nu putea fi „rezolvată" problema de la început?

"Moartea a doua" se referă insa doar la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, esecul libertatii lui, ratarea tintei!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"...dar ei scapă intenţionat din vedere faptul că Scriptura este plină de metafore, de la începutul ei şi până la sfârşitul ei"

Da, elegant putem spune ca TOATA e o metafora, asta daca nu vrem sa spunem adevarul direct, si anume ca in cazul de fata "metafora" inseamna de fapt minciuna sau fals, cum vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la iadul crestin, nu exista asa ceva.