| Curiozitati2000 a întrebat:

Cine îmi poate spune cum se desfășoară Pastele la penticostali? Ce urări se transmit?

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Unul zice Cristos a inviat, celalat raspunde: Sa o crezi tu.

| AC4S4 a răspuns:

Ca la ortodocsi, in Joia mare este Cina Domnului, deci slujba. Asa este si la baptisti. Vineri depinde de biserica, fiecare decide daca au sau nu slujba vineri dupa-masa.
Neoprotestantii nu au "Noaptea de Inviere". Slujba se tine Duminica dimineata si dupa-masa. De obicei si luni dimineata sau dupa-masa este slujba, a doua zi de paste.
Nu este nimic pompos. Cantarile si predica au tematica Invierii, in rest slujbele sunt la fel. Asta este ce tine de biserica.
In rest, fiecare sarbatoreste cum vrea, cu familia de obicei. Ca urare este cunoscutul "Hristos a inviat".

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Duminica seara nu au slujba?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Am scris duminica dupa-masa... pentru ca e inca lumina la orele 6-8PM si nu as scrie seara.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru mine ora 6 este seara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi pe strada si tipi ca un derogat psihic crezand ca a intrat scarbosul duh sfant in tine, asa cum fac de obicei in mica lor casuta de rugaciuni.