| taniusa2000 a întrebat:

Cine imi poate spune...de cind a aparut religia crestin-ortodoxa?
Este ea cea mai veche religie?

Răspuns Câştigător
| savvy12 a răspuns:

Nu....religia crestina a fost infintata de Isus, cel mai vechi cult sunt sumerieni, si cred ca ei au cea mai veche religie, dar este la fel ca cea Iudaica si Crestina, au aceleasi povesti, invataturi, numa numele Zeilor difera.

13 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

1054. Nu.

| milan9 a răspuns (pentru Polaris):

Biserica (Ortodoxă) nu a început în 1054. Ea a rămas neschimbată încă de la începutul creştinismului! În 1054 DOAR S-A CONTURAT DEFINITIV CATOLICISMUL (prin cele câteva inovaţii enumerate mai jos)! Meritul catolicismului este însă acela că a păstrat totuşi neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...)!

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi primi atunci doar un alt nume (Biserica Ortodoxă în răsărit, respectiv Biserica Catolică în apus), au reprezentat împreună BISERICA PRIMARĂ, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

| milan9 a răspuns (pentru Polaris):

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, LE APARŢIN CATOLICILOR(!) şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire! Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de nemulţumire pentru răsăriteni (ortodocşi), discuţii, tensiuni şi în final, separare!

Diferenţele sunt banale, dar au ţinut de aroganţa Papei şi trimisului său, cardinalul catolic Humbert:
1.Papa e locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2.adaosul filioque;
3. existenta purgatoriului;
4.folosirea azimelor;

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

| Polaris a răspuns (pentru milan9):

Putem spune că în 1054 și-a primit denumirea oficială, dacă tot te îmbrățișezi disperat de conceptul "creștinismului adevărat".

| Narfundo a răspuns:

Nici de cum. Sunt multe alte religii mai vechi. Zeii au fost inaintea Domnului.
http://www.youtube.com/watch?v=MEcHRR301WA

| Miauti a răspuns:

E cam greu sa spui care e cea mai veche. deoare sant doua care se bat cap in cap : hinduism si zoroastrianism (una a supravietuit alta a murit(cred)

Fideisms
Judaism is the Semitic monotheistic fideist religion based on the Old Testament's (1000-600 BCE) rules for the worship of Yahweh by his chosen people, the children of Abraham's son Isaac (c1800 BCE).
Zoroastrianism is the Persian monotheistic fideist religion founded by Zarathustra (c628-c551 BCE) and which teaches that good must be chosen over evil in order to achieve salvation.

Christianity is the West Eurasian monotheistic fideist religion professing that Jesus of Nazareth (c6 BCE - c30 AD) is the descendent of Abraham and the Son of God whose sacrifice for humanity's sins was recorded in the New Testament (c100), and who fulfilled the prophecies of the divinely inspired Old Testament.

Islam is the Middle Eastern monotheistic fideist religion professing surrender to the will of Allah (God), whose revelations in the Old and New Testaments were superseded by the Koran revealed to Muhammad (c570 - 632-06) for his chosen people, the children of Abraham's son Ishmael (c1800 BCE).

Sikhism is the Punjab monotheistic fideist religion founded by Guru Nanak (1469-1539) and whose sacred Adi Granth (1604) overlays a spartan righteousness onto Hindu cyclical cosmology.

Mysticisms
Hinduism is the South Asian polytheistic mystical religion based on the Veda scriptures (c1000 BCE) and professing a cyclical cosmology, an ultimate reality called brahman, gods Vishnu and Shiva, and reincarnation of atman (soul) under the influence of karma.
Taoism is the Chinese polytheistic mystical religion based on the Tao-Te-Ching ascribed to Lao Tzu (c550 BCE) and which advocates a path (tao) of minimalist serenity and reverence for various deities.

Shintoism is the Japanese polytheistic mystical religion involving mainly the observance of customs and festivals honoring various deities.

Jainism is the Indian pantheist mystical religion founded by Mahavira (599-527 BCE) and which blends monastic asceticism with Buddhist cyclical cosmology.

Buddhism is the East Asian pantheist mystical religion founded in India c525 BCE by the Buddha, who taught that existence is cyclical suffering caused by desiring and can be overcome by the "eightfold path" of right thought and deed.

Confucianism is the Chinese nontheistic mystical religion based on the sayings of Confucius (c500 BCE) recorded in the Analects, and which teaches social order, scholarship, filial reverence for family and ancestors, and divination.

Deci toti spun ca iudaismul ar fi cea mai veche, dar toate dovezile arata altceva;
-daca o luam dupa cele mai vechi scrieri ar fi (3000 BC) Sumerian si Egyptian.
-daca o luam dupa civilizatie sant sumerieni
-daca o luam cea mai veche religie organizata e hiduismul

oricum raspunsul e simplu Zoroastrianism

| kamykaze88 a răspuns (pentru Miauti):

Pana mea copy paste mai bine lasa-i link-ul era mai economic straight face

| dracu14 a răspuns:

A aparut in 1054 cand religia crestina s-a impartit in 2, si nu nu este cea mai veche

| ManStrong a răspuns:

Maximum adica cel mai mult ii putem da paternitatea lui Constantin cel Mare.Sdica anii 325.In nici un caz mai inainte.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Crestinismul. A fost fondat de Insusi Iisus Hristos cand S-a intrupat. El a funda Biserica Apostolica (universala), originala sau cum vrei sa ii spui, deci da.
Apoi ea s-a despartit din mai multe motive in anul 1054 in Biserica de Rasarit si cea de Apus, care la inceput erau asemanatoare, insa cu timpul au inceput sa se diferentieze (nu mult).
Apoi din Biserica de Apus (catolica) au aparut undeva prin anul 1600 protestantii, care la randul lor prin anul 1900 au aparut sectele (sectantii).
In concluzia da, Biserica Apostolica (cea Ortodoxa si cea Catolica) este cea mai apropiata de adevar si totodata cea mai veche.

| savvy12 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

''In concluzia da, Biserica Apostolica (cea Ortodoxa si cea Catolica) este cea mai apropiata de adevar'', ce reclama ti-ai facut, da ii oklaughing

| Hope77 a răspuns:

Dupa cum e pusa intrebarea, raspunsul e categoric NU. Nu e cea m veche religie. Primul credincios de pe pamant a fost Adam. Primul grup de credinciosi care au ascultat de revelatia divina si pentru care avem un nume, sunt evreii. Religii pagane au fost inventate prin Cain si urmasii lui. Daca vrei sa cauti ceea ce este bun trebuie sa urmezi linia lui Abel, Noe, Avraam, Moise, Isus, prin care Dumnezeu S-a revelat. Ortodoxia a existat si inainte de schisma din 1054 insa nu cu numele acesta. Primii crestini insa au fost evrei: ucenicii lui Isus (cei 12-1(Iuda) apostoli, ). Cel m vechi crestinism nu e nici catolic nici ortodox ci evreiesc. Isus a fost evreu, toti apostolii au fost evrei, toate cartile Noului Testament au fost scrise de evrei crestini. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul.

| Ursupadora a răspuns (pentru Hope77):

Evreii din ce stiu eu erau un popor iar religia lor era crestina si nu evreică.Noi Romanii suntem un popor iar o parte dintre noi suntem de religie crestin ortodoxa nu avem religia română.