| ForJesus a întrebat:

Cine la răstignit pe Iisus/Isus Hristos?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Daca te referi la ce s-a intamplat cand Isus a fost pe Pamant, nu Pilat l-a rastignit pentru ca el nu a gasit nici o vina in Isus asa ca s-a spalat pe maini si a zis ca el nu e vinovat de ce se va intampla, iar oamenii strigau"Sa fie rastignit, Sangele Lui sa cada asupra noastra si asupra copiilor nostri".
Iar daca te referi la ziua de azi...Isus e rastignit de noi prin faptele noastre murdare!

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si eu si tu.El a murit pentru pacatele mele si ale tale.Noi L-am tintuit pe cruce.

| Dumnezău a răspuns:

Iisus nu a existat, e o scorneala evreiasca.

| harciog a răspuns:

Noi si, din pacate, n-am facut-o numai o singura data.

| ForJesus explică:

Nu știu de ce am impresia ca preotii:
Marcu 11:18 Preoţii cei mai de seamă şi cărturarii, când au auzit cuvintele acestea, căutau cum să-L omoare; căci se temeau de El, pentru că tot norodul era uimit de învăţătura Lui.
Marcu 14:1 După două zile era praznicul Paştilor şi al Azimelor. Preoţii cei mai de seamă şi cărturarii căutau cum să prindă pe Isus cu vicleşug şi să-L omoare.
Marcu 14:55 Preoţii cei mai de seamă şi tot soborul căutau vreo mărturie împotriva lui Isus, ca să-L omoare; dar nu găseau niciuna.
Luca 19:47 Isus învăţa în toate zilele pe norod în Templu. Şi preoţii cei mai de seamă, cărturarii şi bătrânii norodului căutau să-L omoare...
Luca 22:2 Preoţii cei mai de seamă şi cărturarii căutau un mijloc cum să omoare pe Isus; căci se temeau de norod.
Matei 26:57 Cei ce au prins pe Isus, L-au dus la marele preot Caiafa, unde erau adunaţi cărturarii şi bătrânii.
Matei 26:65 Atunci marele preot şi-a rupt hainele şi a zis: „A hulit! Ce nevoie mai avem de martori? Iată că acum aţi auzit hula Lui.
Marcu 14:63 Atunci marele preot şi-a rupt hainele şi a zis: „Ce nevoie mai avem de martori?
Ioan 18:24 Ana L-a trimis legat la marele preot Caiafa.
Faptele apostolilor 23:2 Marele preot Anania a poruncit celor ce stăteau lângă el să-l lovească peste gură.

| nobodybutme a răspuns:

Practic soldatii romani, insa regele pilat a dat sentinta, cel putin din cate stiu.

| c3s6t9y a răspuns:

Pilat din cate stiu eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand s-a intamplat, oamenii.de atunci incoace,toti, zilnic, pacatuind impotriva lui aproape la fel cum au facut si aia.

| nimeni94 a răspuns:

Pontiu Pilat