| mgtow a întrebat:

Cine nu crede in Dumnezeu sa nu raspunda la intrebare. Daca ma impusc in cap ajung in fata lu Dumnezeu si ii zic, nene uite ca m-am saturat de viata imputita pe pamant si am avut chef sa vin la tine iarta-ma ca m-am sinucis dar tinema aici in lumea ta sa o duc bine, ce ziceti m-ar ierta?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu te iubeste, si este tata. El tine foarte mult la tine si te iubeste neconditionat, daca vii la El si ii spui ca vrei un nou inceput impreuna cu El, El va onora o asemenea decizie. Dumnezeu este maestru in a schimba orice situatie la 180 de grade, si sa iti dea un nou inceput, El doreste tot ce este mai bun pentru tine. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt cateva "probleme" in judecata ta. Viata este un Dar de la Dumnezeu, nu ai voie sa o iei nimanui (porunca: SA NU UCIZI) si tu tocmai ai ucis un om, pe tine. Asta inseamna ca ai pacatuit si ca sa fi iertat TREBUIE ca DUPA pacatul infaptuit sa-ti CERI iertare dar tu nu mai poti face acest lucru pentru ca esi DEJA mort. Deci tu mergi LA JUDECATA cu un pacat INFAPTUIT pentru care NU ti-ai cerut iertare. Cand vei apare in fata lui Dumnezeu ESTI DEJA judecat, nu-ti mai poti cere iertare, IERTAREA se poate face DOAR cat timp traiesti pe pamant. Judecata oamenilor de Dumnezeu se face cat timp esti mort abia apoi mergi in fata lui Dumnezeu. Din punct de vedere Biblic, JUDECATA celor pacatosi va fi facuta de oamenii care au fost alesi DEJA sa traiasca vesnic, nu de Dumnezeu, oamenii vor hotara soarta unui sinucigas, nu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Un lucru se vede ca nu-l sti, noi NU suntem posesorii corpurilor noastre ci DOAR administratori asa ca nu te afecteaza pe "tine" ci pe posesorul de drept, Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

Poate da poate nu. Nu putem sti cum te vede Dumnezeu pe tine. In Biblie scrie ca multi sunt sortiti sabiei si Domnul Dumnezeu ii va omora.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Desi nu e cel mai bun lucru pe care l-ai putea face, te-ar ierta.

| Nilsson a răspuns:

Sunt 100% convins ca NU te va ierta in aceasta situatie ipotetica pentru ca motivatia este una egoista, sa scapi de responsabilitatile acestei lumi in mod las ca sa ajungi intr-un loc mai bun lasand pe pamant numai durere.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Categoric nu vei fi iertat. Tu vrei ca treburile sa se rezolve numai cum vrei tu si nu te intereseaza ce vrea Tatal tau (Dumnezeu). Tatal tau vrea SA STII care este voia lui (si asta este scrisa in Evanghelie ), si SA FACI voia lui. DACA VEI INTELEGE EVANGHELIA sub nici o forma nu o sa-ti mai treaca prin cap asemenea ganduri, cum sunt cele despre suicid

| 6684464 a răspuns:

Nu, pentru ca ai fi egoist(1) si ai elimina scopul umilintei si torturii Sale(2).

| gratargratar a răspuns:

Pacatul care se face cu stiinta, nu se iarta daca nu mai ai vreme de pocainta. Ori sinuciderea este un pacat cu stiinta, in contextul in care tu STII ca este pacat sa te sinucizi, iar pentru el nu mai ai vreme de pocainta pentru ca esti mort.

"De n-aş fi venit şi nu le-aş fi vorbit, păcat nu ar avea; dar acum n-au cuvânt de dezvinovăţire pentru păcatul lor." (in 15, 22)

| unvecin a răspuns:

„Să nu ucizi!" zice porunca a VI-a.
Nu există pocăință după moarte, deci nici iertare.

| Jay1 a răspuns:

Da te iartă -"DIN MOMENTUL CE ITI CERI IERTARE"-, dar vei trece la judecată după faptele pe care le-ai făcut bune şi rele in viaţă!

| Jay1 a răspuns (pentru Jay1):

„A-ţi lua viaţa nu este o scăpare este o fatală agravare a problemei. Judecata este întotdeauna urmată de condamnare sau de absolvire. Judecata lui Dumnezeu este urmată însă și de una, și de cealaltă. El condamnă cu putere dumnezeiască păcatul și-l trimite în focul cel veșnic, dar absolvă păcătosul și-l cheamă să intre în bucuria Stăpânului său. Dumnezeu a împăcat omul cu Sine, nu păcatul.
Răul imită atent binele. Diferenţa o face faptul că Diavolul mută cu subtilitate vina păcatului asupra păcătosului şi acesta nu mai găseşte niciun motiv de a mai trăi. Îi dă minicinoasa promisiune a eliberării care este, de fapt, ultima sclavie – cea a morţii. Atunci păcătosul se condamnă la moarte sau încearcă să scape prin moarte de sub povara vinei, a ruşinii, a eşecului real sau imaginar şi își pune la cale propria execuţie.
Conştient de ceea ce ar însemna prezenţa lui Dumnezeu într-o astfel de situaţie, primul lucru de care încearcă să se asigură diavolul este ca omul să rupă legatura cu cerul. Atunci când omul încetează comunicarea cu cerul începe acel process de judecată sinucigaşă, de condamnare şi executare proprie. De fapt, omul nu îşi ia viaţa atunci când se execută, ci atunci când rupe legătura cu Dumnezeu sau refuză să mai creadă în iubirea Lui şi se face pe sine dumnezeu în judecarea, condamnarea şi executarea propriei sale fiinţe. Nu încape îndoială că omul nu are aprobarea conştiinţei lui în ceea ce vrea să facă, dar ce poţi face despărţit de Dumnezeu? „Eu sunt Viţa, voi sunteţi mlădiţele… despărţiţi de Mine, nu puteţi face nimic."
Atâta timp cât El „trăieşte" şi omul care crede în El va trăi şi va trăi nu pentru ceva care-l recomandă sau îl face superior, ci pentru Cineva în care crede şi care „trăieşte" pentru el sau ea: „pentru că Eu trăiesc, şi voi veţi trăi."

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca te impusti in cap si n-ai noroc sa ajungi la UPU atunci mori. Decedezi. Esti terminat. Finish. Creierul tau moarte, iar tu dispari ca fiinta. Corpul tau este mancat de viermi. Nu exista zei si bazaconii!

| mgtow explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Habar nai ce zici. Mai ales cum nu esti credincios te-ai bagat ca muscan apa de pomana aici.

| kepler22b a răspuns:

Bravo. Bagatii in cap lu dobitocul asta sa se sinucida. Ca Dumnedraci il iarta?

| mgtow explică (pentru kepler22b):

Ma côaie taci in mm si raspunde la alta intrebare.