| briana a întrebat:

Cine se pricepe la visat? Metode de a devnii constient in vise pentru a face ce iti doresti. Mi s-a intamplat de 2 ori dar nu stiu cum am facut laughing)))

Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

Iti explic eu daca vrei. Oamenii in timpul zilei sunt inconstienti. Ei gandesc/simt/actioneaza fara sa fie atenti la ceea ce fac. Fac toate astea, exact ca in vis. Cea mai rapida metoda si care la mine a dat rezultate din prima noapte e urmatoarea: cand stai in pat, seara. (si daca poti ziua cat mai mult) sa devii constienta de tine insati. E greu de explicat tocmai din cauza faptul ca noi credem ca suntem constienti de noi insine si de ceea ce facem. Incearca sa te simti pe tine insati in pat. Sa ai mereu senzatia "sunt aici in pat". Nu trebuie sa repeti asta in minte. Trebuie doar "sa-ti dai seama de tine." Acest "sa-ti dai seama, nu e un gand sau o emotie. Pur si simplu iti dai seama. Vei vedea ca, "mintea te fura". Adica te pierzi in imaginatie/fantezie si uiti de tine. Asta se intampla mereu si ziua. Noi facem lucrurile fara sa ne dam seama ca le facem. Eh, daca faci cum am zis, sa constientizezi ceea ce e in jur si pe tine si daca devii destul de constienta in timpul zilei, vei ajunge in vis sa-ti judeci ca aici si sa-ti dai seama de cea mai mica situatie care "nu e la locul ei". Noi acum suntem asa de inconstienti, ca daca visam un animal cu 3 capete, nu ne ni se pare nimic ciudat. Ni se pare normal. Daca ajungi mai constienta, iti dai seama imediat ca animalul ala nu avea de unde sa apara asa si ca de fapt nu ai cum decat sa visezi. Sper ca ai inteles ceva laughing

Daca adormi incercand sa te constientizezi, sa nu te mai fure "visul", atunci sunt foarte mari sanse sa iti amintesti de tine in vis. (Chiar daca pana la urma o sa adormi tot fara sa-ti dai seama)

24 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Calatorii astrale.

| BlackSulphur a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sau doar o simpla transa adanca poate duce la asta.

| briana explică (pentru OOOLEOOO):

Nu am practicat niciodata.

| briana explică (pentru BlackSulphur):

Nu, nu fac asa ceva.

| BlackSulphur a răspuns (pentru briana):

Atunci de ce mai intrebi?!

| Xenya a răspuns:

De ce sa faci ce vrei in vise cand poti sa faci ce vrei in lumea reala?

| reihiuke a răspuns (pentru Xenya):

Daca ajungi sa ai vise cat de cat lucide, o sa vezi ca o sa ai modul de a gandi, a simti si a actiona aproape la fel cu cel de aici. Vei avea unele vise in care nu-ti dai seama ca visezi, dar e totul la fel de clar ca aici. Apoi urmeaza sa te transpui intr-un vis de genul cand trebuie sa-ti dai viata pentru cineva, sau ajungi intr-o situatie extrema. Si poti observa ca intr-o anumita situatie, ai fi in stare sa omori pe cineva. Tu nici nu banuiesti ca esti in stare de asa ceva, dar o s-o faci. Si asa te poti cunoaste mai bine, intr-un mod in care nu e daunator fizichappy

| Xenya a răspuns (pentru reihiuke):

...ok...cred ca ai dreptate deoarece visele sunt produse de subconstient si tot la nivelul lui apar si acele lucruri pe care fiecare le tine ascuns si nici macar el nu stie de ce este capabil.Intrebarea mea este:Suntem pregatiti mental sa stim de cate lucruri suntem in stare si de ce am putea descoperii despre noi?

| reihiuke a răspuns (pentru Xenya):

Daca doresti, da. Eu nu ma judec pe mine prin prisma a ceea ce patesc, ci a ceea ce se intampla cu mine. Ca si cum as studia comportamentul altui om. Se numeste non-identificare. Daca reusesti sa nu fii absorbita de gandurile/emotiile si comportamentul tau, o sa poti sa te privesti fara sa te judeci. Fara emotii negative. S-a spus ca este important sa nu judeci pe altii, dar nu s-a spus sa nu te judeci nici pe tine. E o diferenta intre a te studia si a te judeca. A doua implica o negativitate fata de tine insuti.

| Xenya a răspuns (pentru reihiuke):

Dar oare se poate ajunge la stadiul de a nu ne judeca pe noi insine? deorece noi suntem cei mai mari critici ai nostri...

| reihiuke a răspuns (pentru Xenya):

Aici tind sa nu-ti dau dreptate. Omul, cat traieste, creaza "scuze" si amortizoare, ca sa poata dormi mai linistit. Asta e si motivul pentru care vedem defectele altora mai repede decat pe ale noastre. Oamenii au intotdeauna dreptate, indiferent ce fac. Pana si daca se impiedica de un prag sau sparg o cana, e "din cauza ca pragul era prea inalt" sau "cana era prea aproape de marginea mesei". De parca trebuia sa se mute cana singura de acolo.

Se poate ajunge la stadiul de a scapa de orice emotie negativa.

| Xenya a răspuns (pentru reihiuke):

...da,poate ai dreptate tongue
Dar la treaba cu visatul nu este vreun risc psihiatric? Adica sa ajungi sa visezi si sa te deconectezi de toate si se se intaple toate acele minuni si sa risti sa nu te mai intorci la "realitate"sau sa ramai cu sechele?

| reihiuke a răspuns (pentru Xenya):

Nu. Din contra. Doar daca esti mai constienta poti face asa ceva. Si cu cat esti mai constienta, cu atat devii mai "normala". Ar trebui sa te sperie faptul ca nu ai niciun control asupra visului si ca ti se poate intampla orice in el, decat ca ai vreun control acolo si ca te poti observa. Apoi, daca ai acolo starea aceasta de constiinta, aici o sa ai o stare superioara. Dar am mai patit sa nu mai stiu ceva, daca am visat sau s-a intamplat cu adevarat, dar nu o iei razna. Te asigur.

| Xenya a răspuns (pentru reihiuke):

...spun cu jumatate de gura ca as dori sa traiesc o asemenea experienta. happy

| reihiuke a răspuns (pentru Xenya):

Pai fa ce am scris mai sus.

| briana explică (pentru Xenya):

E foarte frumos chiar daca nu stiu cum am facut cert e ca am citit mult despre starea de visat si te asigur ca poti avea beneficii de pe urma experientelorde visat controlat. oricum ar fi atatea de spus!

| Xenya a răspuns (pentru briana):

Buna!
Promit ca o sa ma documentez si eu desprea aceasta visare controlata.Cred ca ar fi o experienta unica daca as incerca tongue
O zi buna!

| reihiuke a răspuns:

Sa ne povestesti si noua daca ti-a iesit ceva big grin

| thealchemist a răspuns:

Nu-ti recomand sa incerci prea mult pentru ca iti poti da peste cap sistemul nervos, somnul e dat sa te odihnesti nu sa-ti muncesti creierul.

| Alexsiatit a răspuns:

Diferenta intre a avea vise si-a visa nu apartine categoriei "Religie" Briana, asa c-am sa-ncerc a-ti totusi aici, dar ca "pedeapsa"-ti voi raspunde cu alte doua intrebari "ajutatoare":
Care-i diferenta intre EU si Ego si ce stie Ego-ul tau despre adevaratul tau EU?
Alexsiatat.

| briana explică (pentru Alexsiatit):

Scuza.ma dar e cam personala intrebarea nu crezi? Nu cred ca foloseste nimanui sa cunoasca Egoul meu sau personalitatea mea!

| Alexsiatit a răspuns (pentru briana):

Iubitel, n-ai inteles nimic, dar haide sa-ti explic iar: Intrebarea mea nu are nimic in comun cu "intimitatea" ta, cu"CINEVA" anume care-ar vrea-vezi Doamne- sa-ti cunoasca "personalitatea"(zambet)
Mai pe scurt: si Eu-ul si Ego-ul fac parte din tine.(Doar din tine)Tu trebuie doar sa deosebesti cele doua "entitati"(nimeni altcineva nu o poate face in numele tau) si sa "
gasesti" adevarata ta esenta: EU-ul! Nu te mai identifica cu EGO-ul si-asa vei constata cele mai mari "progrese" spirituale (poti vedea asta si ca raspuns la intrebari de-ale tale mai vechi, ce descriau candva "public" despre anumite "puteri" de-ale tale; bioenergie; vise; ajutor pentru alte persoane; etc.)
Alexsiatat.

| briana explică (pentru Alexsiatit):

Ok da bine recunosc am un Ego mare. Nu ai inteles bine tot ce am sunt bioenergia si visele si probabil ti.ai dat seama ca sunt cu un picior in groapa si unul in afara. E o perioada grea pentru mine sincer dar cred ca pina la urma se vor limpezii lucrurile si voi sti ce trebuie facut. Multumesc!

| Alexsiatit a răspuns (pentru briana):

Nu este "rau" si nu-i nici "bine" in a avea un "Ego" mare Lizuca,( haide mai bine sa-i spunem "pregnant" sau "predominant"). El, Ego-ul ajuta si acorda spijin Eu-lui, in a se putea manifesta aici, in acest plan fizic. "Supravietuieste" prin identificarea noastra (gresita) cu El si incearca astfel, mereu si mereu a "umbrii" perceptia noastra de-a ne constientiza adevarata "esenta": EU-ul, ca mica "Scanteie", desprinsa undeva-candva din "Marea Flacara"... din "Marele Foc Divin".
Toate gandurile mele bune!: Alexsiatat.