| pepy63 a întrebat:

Cine stie cum se citeste psaltirea? in zile de post sau si in zile fara post? prefer raspuns de la cei cu credinta ortodoxa

Răspuns Câştigător
| Thethinker30 a răspuns:

Se citeste si in fiecare zi(nu numai in zilele de post), dar trebuie sa ai binecuvantare de la duhovnic; daca ai citit deja e bine sa ii spui.

8 răspunsuri:
| Insigna a răspuns:

Nu are importanta cand o citesti.Conteaza sa ai binecuvantare de la preotul tau duhovnic.In rest, randuiala citirii psaltirii o gasesti chiar in cartea respectiva.

| pepy63 explică:

Are ceva ca am citit fara binecuvantarea preotului pana acum?

| pepy63 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.INSIGNA SI THETHINKER

| pepy63 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru pepy63):

Pe deoparte are pentru ca dracul nu se teme de rugaciunile care le facem fara de binecuvantare.Cu exceptie de cele de dimineata si seara care sunt obligatorii.Trebuie neaparat cu binecuvantare.Insa da-mi voie sa iti dau un sfat. Daca ai vreo patima sau vreun pacat cu care te lupti si nu eesti pregatit sufleteste, mai mult de o catisma nu citi. Oricum cel mai bine este sa cauti un duhivnic iscusit care te va indruma.Numai bine!

| pepy63 explică:

Bine IoNnutz o sa vad eu ce o sa fac multumesc oricum

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, poti citi oricand din Psalmi, te incurajeaza.

| pepy63 explică (pentru danay72):

Multumesc ieri am fost la biserica si tot asa mi-a zis si el, de fapt scrie la incceput ca mai bine sa inceteze soarele a da caldura decat a nu citi psaltirea