| mentholinks a întrebat:

Cine sunt ingerii celor sapte biserici mentionati in Apocalipsa? Fiindca mare parte a acelor mesaje se adreseaza lor si nu credinciosilor.

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Apocalipsa se FOLOSESTE o vorbire SIMBOLICA, nu una literara. Cele sapte Biserici sunt Bisericile carora Dumnezeu le-a dat dreptul SA-I poarte mesajul dealungul istoriei pana la REVENIREA lui Hristos. Ingerii acestor Biserici sunt Ingerii ocrotitori ai acestor Biserici dealungul istoriei dar nu este treba noastra sa stim ceva despre ei deoarece acestia isi fac singuri lucrarea data de Dumnezeu. Mentionarea acestora s-a facut ca sa stim ca toata aceasta lucrare istorica se face sub strictul control si coordonare a lui Dumnezeu. Pentru noi sunt importante mesajele adresate Bisericilor si in special ULTIMEI Biserici, Laodiceia care functioneaza in zilele noastre.

| milan9 a răspuns:

Acestia sunt lideri/episcopi (CONTEMPORANI apostolilor) ai acelor biserici sau comunitati crestine din timpul Sf. Apostol Ioan -autorul cartii Apocalipsa!

Răspuns utilizator avertizat
| leo59 a răspuns:

"Îngerii" Bisericilor din Apocalipsă sunt conducătorii spirituali ai lor (episcopii).

| Cristian86 a răspuns:

Cel mai probabil sunt liderii spirituali ai acelor biserici!