| anonim70 a întrebat:

Cine tine postul Paștelui?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isaia58:5-8 arata ce înseamnă și ce nu, postul.E o decizie personala, dacă ți sau nu.

| AC4S4 a răspuns (pentru danay72):

Am citit undeva o idee care zicea ca pentru majoritatea postul e doar o schimbare de meniu.

| danay72 a răspuns (pentru AC4S4):

Probabil ca da. Ideea e ca dacă cineva postește, dar vorbește urat, este invidioasa, bârfește, etc este făcut degeaba. Dumnezeu vrea ca noi sa avem o personalitate frumoasă, nu sa facem un lucru doar de fațada.

| RAY a răspuns:

Ca crestin trebuie sa ti post toata viata ma refer in fapte nu in dieta ca sa slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa spui cuiva ca tii post, mai bine mananci de trei ori pe zi carne. Asa scrie in "Pateric".

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

40 de zile.

| Nitroblast a răspuns:

Aia care se lauda ca tin postul ii punem la egal cu fariseii. E alegerea fiecaruia, nu o faci de ochii lumi sa te bati in piept ca postesti ca degeaba o faci, o faci pentru tine si atat, e un proces de curatire interioara, nu un motiv in plus de lauda la alte persoane.