| CalatoriSpreCer a întrebat:

Cine vor fi cei mantuiti : penticostali, baptisti, catolici, ortodocsi. sau cine?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Acei ce au viaţa predată în Mâna lui Hristos, trăiesc în curăţie şi respectă legea Domnului!

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru EmaS):

Serios? Nu te va intreba daca ai facut parte din confesiunea Martorii lui Iehova si l-ai respins pe Hristos ca Dumnezeu? Nu se va mira oare cand te va vedea deja increzut in mantuire, fara sa mai lucrezi la ea(+alte secte)?

| Jardelin a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Corect!

| Ioanantonia a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Martorii lui Ieuova nu il resping pe Hristos..informeaza-te prima data.

| William a răspuns:

Ortodoxii. Dar acum depinde si pe cine intrebi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ateiihee hee

| costis a răspuns:

Sau martorii lui Iehova, sau adventistii sau luteranii, sau metodistii, sau anglicanii, sau starobriatii, sau mormonii, sau...

| danut a răspuns:

Isaia 56,1. Asa vorbeste Domnul: "Pãziti ce este drept, si faceti ce este bine; cãci mântuirea Mea este aproape sã vinã, si neprihãnirea Mea este aproape sã se arate.
Fapte 4, 12. În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiti."
RomaNI 10, 10. Cãci prin credinta din inimã se capãtã neprihãnirea, si prin mãrturisirea cu gura se ajunge la mântuire,
2Timotei 3,15. din pruncie cunosti Sfintele Scripturi, care pot sã-ti dea întelepciunea care duce la mântuire, prin credinta în Hristos Isus.

Apocalips 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care PAZESC poruncile lui Dumnezeu, si TIN MARTURIA lui Isus Hristos.
Exodul 25, 21. Sã pui capacul ispãsirii pe chivot, si în chivot sã pui mãrturia, pe care ti-o voi da.

| Elvina a răspuns:

Daca stai bine si te gandesti nimeni nu ar putea face asta luand in considerare dogma cretina promovata in biserici.

| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca Dumnezeu o singura forma de inchinare aproba, pe cei ce aplica normele sale drepte. Matei7:21-23,fapte15:14,17,Isaia42:10-12,Romani10:13

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e ateu deci noi ateii intram clar in rai

| Mădă0611 a răspuns:

Ateii; nu isi fac chip cioplit, nu se inchina idolilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda,dar nu ai citit ca credinta fara fapte e moarta, si faptele fara credinta iarasi sunt moarte

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, dar tu de unde stii ca exact aia a zis dumnezeu, care poate nu e Yhwh?

| milan9 a răspuns:

Cei smeriţi care s-au străduit în Biserică să lucreze la mântuirea lor, sau, chiar si dintre cei care desi N-AU AVUT ŞANSA SĂ CUNOASCĂ invatatura Bisericii lui Hristos totuşi au făcut fapte corespunzătoare conştiinţei lor şi merită acest lucru.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.
Nu Dumnezeu a lasat cele aproape 40000 de versiuni ale sectelor!

Aceste contradicţii sunt de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc... postat la 11 Ianuarie 2014 14:48

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cei care cred cu adevarat in mos craciun

| Jardelin a răspuns:

Ti-e rau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iepurii pascali sacrificati in ziua Sabatului sub bradul de Craciun de catre un imam...da, eiii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de cult ori religie, toti cei care fac voia Domnului.adica toti cei care din fire, din convingere ori din dedicatie respecta decalogulmsi l-au ales pe Iisus Hristos ca mantuitor al lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mantuirea e personala, i-a se castiga prin credinta si fapte. Nu exista cult perfect, exista oameni in deterimetru a unui cult care se pot perfectiona. Aceasta e o operatiune, si o lupta care dureaza toata viata.

| dragos38 a răspuns:

Crezi ca Divinitatea se uita la religii, eu zic ca mai repede se uita la fapte, nu la religii.

| мαяdυк a răspuns:

Musulmanii

| EvelinaOlivia a răspuns:

Am vazut cateva raspunsuri gen " ateii. Ateii nu cred in Dumnezeu, logic - nu vor fi mantuiti. Parerea mea e ca vor fi mantuiti din mai multe religii, nu neaparat una anumita...trebuie sa existe credinta in Dumnezeu si respectarea poruncilor lui, ceaa ce cred eu ca duce la mantuire happy

| Therraex a răspuns:

Cei ce l-au cinstit pe Dumnezeu si urmeaza Calea Lui Dumnezeu cu adevarat; cu fapta nu numai cu vorba.
Caci e inutil sa dai niste porunci omenesti (crezand tu ca om ca sunt bune) si sa le urmezi dar sa uiti de Dumnezeu.

Marcu (capitolul 7):
''6. Isus le-a raspuns: "Fatarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, dupa cum este scris: "Norodul acesta Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.

7. Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."''

Mantuiti vor fi cei ce cred cu fapta nu numai cu vorba. Caci e inutil sa ''postesti'' in credinta daca o faci doar cu vorba si nu si cu fapta.

| Bragi a răspuns:

Sectele iudeo-crestine( si nu numai ) au sediul in America, de unde,, patronii''din umbra, trag foloasele din zeciuieli si donatii! Acestea iti spune ceva?