| PorumbRodica1965 a întrebat:

CINE vrea sa se numeasca crestin, trebuie sa-si iubeasca semeniI! ei care ies in strada si se calomniaza, sunt violenti, neiubitori de bine, de ne artine dumnezeu slujesc? Ai cui crestini sunt?

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Acei oameni sunt crestini doar cu numele. Adevaratii crestini sunt iubitori de bine, de Dumnezeu si de semeni/aproape.

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu mai fumatzzi

| T0T a răspuns:

Nici nu știi să vorbești românește și dai lecții de matematică și fizică(într-un mod retardat că altfel nu aveam nimic de reproșat)? Ești mai prost decât prevede legea(legea aia nescrisă).

| T0T a răspuns (pentru T0T):

PorumbRodica cred că te-ai convins de un exemplu de bou care e capabil să fie violent. Știi ce cred eu? Proștii sunt cei mai răi și violenți oameni.

| PorumbRodica1965 explică (pentru T0T):

Da,multumesc pentru observatia ta, asa este, dar hai sa nu-i numim prosti, ci mai degraba,, slab pregatiti". ei ce sa facem trebuie sa traim unii printre altii pana intr'o zi. Stii cum a spus ISUS,, M'-au urat pe mine, va vor uri si pe voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca adeptii crestinismului sunt si adepti ai sclaviei? Vreti ca omul sa stea in casa fara sa faca nimic in timp ce parlamentarii fura din banii statului de nu se mai satura?
Va felicit, asa sa fiti in continuare, statul corupt are nevoie de oameni ca voi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

DA,multumim pentru apreciere. Ei daca poti sa observi, guvernarea umana este un esec din cele mai vechi timpuri pana azi, Indiferent de forma ei,n-a reusit sa inlature asuprirea,ura, violenta, criminalitatea, coruptia, bolie, saracia si moartea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu n-as zice ca din cele mai vechi timpuri, ci doar de cateva mii de ani de cand au aparut evreii.
Bolile si saracia au fost inventate de evrei. Moartea este aproape inevitabila.
Ura, violenta si criminalitatea sunt determinate si promovate de evrei prin gigantica mass-medie.
Evreii au inventat crestinismul.
Deci absolut tot raul care este in lume a pornit de la ei iar ei nu au existat dintotdeauna. Daca asa scrie in biblie asta nu inseamna ca este si adevarat.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

EI ESTE PAREREA TA? Dar dar dupa parerea ta când a avut loc pe pamant prima condamnare la moarte, care a fost cauza, când a fost executată sentința definitivă? CAre a fost prima crimă,, care au fost cauzele,? Cine a spus prima minciuna si cui? Daca tu nu găsesti Biblia adevarata si de folos, atunci care lege si care carte descrie mai corect decat Biblia necesitatea omului de-as coordona pasii catre adevarata viata, care lege umană si care carte te invata iubirea de semeni, ca fiind o iubire de sacrificiu? Cine crezi ca va putea rezolva problemele omenirii sau pana unde crezi ca mai poate merge situația omenirii e de plâns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu cred ca ai nevoie de o carte ca sa stii ca trebuie "sa-ti iubesti" semeneii, cu ghilimelele de rigoare, pentru ca emfaza asta pusa de biblie pe iubire nu duce decat la sclavie iar asta mi-ai dovedit-o chiar tu la un moment dat.
https://www.tpu.ro/......-violenti/

Nu ti se pare dubios ca religia crestina (intr-o oarecare masura intra si biblia aici), desi are doar 2000 de ani vechime, are raspuns pentru orice? Chiar si pentru ce stiinta in unele cazuri nu poate explica.

Sa stii ca nu desconsider biblia pentru ca promoveaza "iubirea", ci pentru ca pe langa asta mai promoveaza si violenta, anarhia, razboaie, sete de sange, crime, furturi etc. De astfel invataturi chiar nu am nevoie. Cred ca orice carte care nu promoveaza asemenea "valori" sunt mai utile decat biblia.
Avand in vedere ca in aceasta lume se intampla exact "valorile" scrise mai sus, ar trebui sa dam vina pe biblie? Eu zic ca intr-o oarecare masura da, pentru ca evreii s-au folosit de acele "blesteme" ca sa aduca omenirea in stadiul in care a ajuns.
Ca sa-ti dau un exemplu,
Numeri 15:26
26. Se va ierta întregii adunări a copiilor lui Israel şi
străinului care locuieşte în mijlocul lor, căci tot poporul a
păcătuit fără voie.

Gen evreilor li se iarta orice pacat, de parca ei ar fi mai privilegiati, si treaba asta le-a permis sa transforme planeta intr-o groapa de gunoi fara fie acuzati de nimeni. In schimb ei, prin inventarea celor 10 porunci, le-a interzis oamenilor prin apelul la frica sa faca ce ei fac pe ascuns de dinainte de crestinism pana in prezent (crime de exemplu).
Biblia este mai subliminala decat iti poti imagina.

| Elenina356 a răspuns:

Crestinismul se bazeaza pe iubirea fata de Dumnezeu, mila si iertare, dar nu prostie! Dumnezeu ne da libertatea totala de cugetare, iar noi trebuie sa o folosim cum e mai bine pentru noi (mai intai) si mai apoi pentru ceea ce iubim.