| LibertateDeGandire a întrebat:

Citat:,,n-a lasat sa scape nimeni si a nimicit cu desavarsire tot ce avea suflare,cum poruncise Domnul Dumnezeul lui Israel"
Crime(genocid) infaptuite de evrei, la comanda lui IAHWE!? https://www.youtube.com/watch?v=TO-N5BpBpDE
Credeti ca adevarata Divinitate ar putea ordona aceste crime incredibile, indiferent de motiv,timp,spatiu, sau unde este scris!?

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Daca iereai New Ages, aproape c-o pusesesi de-un adept. Tigerul da nara la New Ages. Daca esti gay, poate il imbarligi. Sa nu zici ca te-ai ostenit degeaba 5 ani.

Daca umbli cu stransu sa m-anunti, am niste bancnote de 1Ron, au venit mai putin uratori. le tin pentru tine, navarel

| ania a răspuns:

Da cred, altfel nu aș fi creștină.La fel cum cred că existența pedepsei cu moartea în legislația americană pentru criminalii în serie de exemplu nu e neapărat o greșeală.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu nu i-a luat prin surprindere pe antedeluvienii de pe timpul lui Noe. Prin Noe, Dumnezeu i-a chemat pe acei oameni sa se lase de rau si sa faca binele. Dar a cui e vina ca ei n-au ascultat? Parca in vant a predicat Noe pocainta timp de 160 de ani. Eu ma mir cum l-au crezut membrii familiei, in numar de 8.
Ma mai gandesc si la altceva. Nu cred ca doar 8 insi sa fi ridicat acea imensitate de corabie; eu cred ca au fost mult mai multi oameni. Acestia au muncit la corabie, au fost platiti poate cu ziua pentru munca lor, dar nici ei n-au crezut pe Dumnezeu. Ce tragedie, nu-i asa? Cred ca acestia de-abia asteptau sa vina ziua anuntata de Noe ca sa rada si sa batjocoreasca.
"Ce s-a intamplat in zilele lui Noe se va intampla la fel si in zilele Fiului omului: mancau, beau, se insurau si se maritau pana in ziua cand a intrat Noe in corabie; si a venit potopul si i-a prapadit pe toti.
Ce s-a intamplat in zilele lui Lot se va intampla aidoma: oamenii mancau, beau, cumparau, vindeau, sadeau, zideau; dar, in ziua cand a iesit Lot din Sodoma, a plouat foc si pucioasa din cer si i-a pierdut pe toti.
Tot asa va fi si in ziua cand Se va arata Fiul omului." (Luca.17:26-30)
Gandirea ta nu este sanatoasa. Nu mai pierde timpul. Fiecare sa caute sa fie interesat de salvarea sufletului sau. Oameni buni, de ce nu va interesati de salvarea voastra? E viata voastra in joc. Oare nu este normal sa cautam salvarea? Nici-un presedinte de stat si nici cel mai mare savant nu poate oferi salvarea sufletului nostru.
Voi nu spuneti: "Nu cred ca exista Dumnezeu"; ci prin atitudinea voastra voi spuneti: "Nu ma intereseaza viata vesnica. O am pe aceasta si imi este de ajuns." Dumnezeu nu va sileste sa va salveze; dar va spun ca dupa aceea voua va va parea rau cand unii vor fi salvati, vor fi mantuiti in ziua aceea mare, iar voi nu. Nu-mi pot imagina cum unii dau cu piciorul la vesnicia pe care Dumnezeu a pregatit-o pentru fiecare om care voieste sa intre in ea. El a facut totul ca noi sa fim mantuiti; L-a dat chiar si pe Singurul Lui Fiu pentru noi, iar noi sa refuzam invitatia de a ne bucura de o viata vesnica -fara pacat, fara durere, fara nici pic de suferinta! Daca nu credem, nu va fi vina lui Dumnezeu, ci doar a noastra.

| ColdSoul a răspuns (pentru anonimg):

Http://youtu.be/nkP6GqMFMfk
Va recomand sa il urmariti pe tot

| LibertateDeGandire explică (pentru anonimg):

Ce tot aberezi si o iei razna!? Pe scurt, esti de acord cu crimele ilogice comise la comanda directa a lui Yahwe? pe care biblia o descrie cu lux de amanunte? Da sau nu? ce tot behai acolo? popii smenari fac ceea ce faci tu! esti popa?

| LibertateDeGandire explică (pentru ColdSoul):

De fapt acel Dumnezeu,este(sunt) zeii jidanilor pe care i-ai bagat pe gat crestinilor: Yahwe, Adonai, ElShadai, Sabaoth, etc.etc.Aberatii jidanesti ce au avut si au rolul de indobitocire a lumii!

| anonimg a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Mai mult, caracterul, inima -caci de acolo ies cuvintele urate- numai Dumnezeu poate sa le schimbe.
Eu am incredere in Dumnezeu, ca hotararile Lui sunt drepte si pline de mila. Si cine poate sta impotriva Lui? Lupta-te cu El daca poti.

| anonimg a răspuns (pentru ColdSoul):

L-am urmarit pe tot. Vezi tu, logica lui Dumnezeu este altfel decat a noastra. Dumnezeu nu a indepartat toate indoielile din Scripturi. Daca cineva isi manifesta necredinta in ciuda tuturor dovezilor pe care Dumnezeu ni le-a dat, el va gasi carlige in Sfanta Scriptura unde sa isi agate indoielile.
Sa stii ca cei care acum Il judeca pe Dumnezeu, Dumnezeu ii va pune intr-o situatie aproape similara ca si a Lui. Sa ma explic. Ce hotarare ai lua cand un violator si un criminal in serie ti-ar macelari toata familia si pe toti cei dragi ai tai? Ce sentinta ai pune indreptul unui astfel de om? Si mai ales ca el isi gaseste placere in a face acest lucru? gandeste ca lucrul acesta este posibil si adevarat. Greu de spus, nu-i asa? Iata dar ca s-au intamplat si cazuri de felul acesta in lume; si multumim lui Dumnezeu ca nu suntem noi cei afectati. Mi-e teama ca innecul ar fi o pedeapsa prea usoara pe care i-ai da-o, nu-i asa? Totusi, Dumnezeu a fost bun si le-a oferit timp in care sa se pocaiasca, sa se lase de relele pe care acei oameni le faceau. Sunt unii oameni care si astazi abuzeaza de indelunga rabdare a lui Dumnezeu. Ei Il iau peste picior de parca Dumnezeu ar fi unul dintre ei. Cine se joaca cu harul divin singur si sigur va avea de pierdut.
In curand va veni ziua judecatii; si toti oamenii vor vedea de ce a procedat Dumnezeu astfel in timpul potopului. In ziua aceea toti oamenii vor vedea invitatiile pe care Dumnezeu li le-a facut pentru mantuire si ei au batjocorit pe Dumnezeu si pe trimisii Lui. Nimic nu va ramane ascuns: nici din ce-a facut Dumnezeu dar nici din ce-au facut oamenii.