| TamplaruAnisoara a întrebat:

Citeam astazi despre cancer.Cancerul este o celulua maligna,care înainte de cancerizare a fost i celula normala. Celulele normale,cum a fost de fapt si celula canceroasa înainte de transformare,au câteva caracteristici specifice:
-sunt "altruiste"- trăiesc pentru binele întregului,nu se gândesc doar la sine;
-sunt " cooperante"- trăiesc dintr-o armonie perfecta cu celelalte celule si se ajuta reciproc;
-sunt "credincioase"- își îndeplinesc neabătut si corect programul de funcționare si nu-si părăsesc locul destinat pentru a migra si a ocupa poziții nepotrivite;
- sunt " ascultătoare"-asculta si respecta mesajele înțelepte venite de la "centrul de comanda" -cap (creier).
Celulele maligne nu mai îndeplinesc funcțiile celulelor normale.Ele sunt mari consumatoare de substanțe nutritive,având un anabolism mărit, conducând la slăbirea si denutriția organismului gazda.Mai mult,flamandele,lacomele si tot mai multele celule canceroase scot din rezervele organismului (prin procesul de catabolism) aminoacizii si lipidele organismului pentru folosirea acestora in propriul profit ("egocentrism").
Iată trăsăturile celtului canceroase:
-este individualista -nepăsătoare fata de nevoile celorlalte celule;
-este "independenta" si "răzvrătita"- nu asculta de legile întregului,nici de semnalele venite de la "centrul de comanda" ( creier), migrează in tot organismul diseminând rebeliunea;
-este "egocentrica"- totul pentru ea,consuma toți nutrientii corpului;
-este " agresiva"si "distructiva" -celulele sănătoase sunt înghesuite si zdrobite,funcțiile organelor sunt paralizate,iar organismul pe care il parazitează este finalmente distrus.
Privind caracteristicile celulei maligne : individualista,egocentrica,răzvrătita, agresiva si distructiva, ne dam cu seama ca tocmai acestea sunt caracteristicile majorității oamenilor din vremurile noastre.Sa fie experienta umana ca un cancer ce roade si distruge? Sa fie cancerul o reflectare si o traducere la nivel microscopic a experientei din domeniul macro al vieții egocentrice si individualiste a oamenilor, care nu mai asculta de nici un semnal de avertizare venit de la "Centrul de comanda"- adică de la Dumnezeu?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In general mai tot ce se scrie in carti,net etc nu-s explicatii mura in gura,nu-s explicatii detaliate sa inteleaga tot poporu.
Tu ai citit mult dar ai inteles putin,tocmai ca aia nu stiu a explica mai simplu.
Tu ai inteles ca si celula canceroasa a fost candva normala,este gresit,aia n-a fost o celula normala,sau acum depinde si ce intelegi prin normala.
Normala a fost pana la un pct,dar apoi a ramas tot asa,iar noi spunem ca a ramas anormala,dar de fapt acea celula a ramas la un stadiu,nu sa mai transformat in ce trebuia,deci normal sau anormal depinde ce intelegi si sunt sigur ca tu ai inteles ca acea celula a fost ca si o celula specializata,apoi a devint altceva.

Ok incerc sa iti explic mai simplu cum sta treaba.
In organismul animal,uman,vegetal exista celule care impreuna formeaza tesuturi,apoi aceste tesuturi formeaza un organ,adica mai multe celule formeaza un organ.
Fiecare organ este format din un nr X de celule,celule care mor si sunt apoi inlocuite,exact ca si piesele de la o masina,la un mom dat se uzeaza si celule sunt inlocuite treptat,asa cum se inlocuiesc frunzele la conifere,daca ai vazut coniferele is mereu verzi,dar nu-s asa ca nu le cad frunzele ci ca isi schimba frunzele pe rand.

Deci asa se intampla si cu celulele din organismul nostru. Unde acolo bagat adanc,nu putem vede,exista un intrerupator care primeste informatii de la acel organ cate celule trebuie schimbate,apoi el da comanda altor lucratori sa produca x celule pentru a inlocui pe cele uzate ok?
Se incepe producerea de celule,doar ca celule initial nu-s produse exact cum le stim,adica nu-s celule definitive,nu au forma sa zic asa sa intelegi mai bine,nu au functie,adica nu stiu sa faca nimic intial.
E ceva ca si cum ai o casa goala si dupa te gandesti tu ce sa pui in ea cum so mobilezi ok?
Deci se fac un nr de celule,apoi se ce cuvant sa folosesc,se baga in acele celule sa injecteaza sau cum sa-i zic informatia,ADN care trebuie sa transorme acea celula in celula de ficat sau sau in celula sanguina etc,atunci ea devine specializata,adica devine o celula matura sau normala cum zic oamenii.
Ok ce se intampla cu cancerul? Ei cineva da comanda sa se produca nu stiu ce celule,la ficat,la stomac etc iar la un mom dat dupa ce se fabrica X celuel ar trebuie sa se opreasca productia,ca este de ajuns,doara ca cel care ar trebuie sa dea comanda s-a defectat,nu mai spune stop,iar cei care fabrica celule tot fac in continuare,celule fabricate nu li se baga adn se tot fabrica si devin asa un fel de tesut fara forma,o masa de celule care creste la locul respectiv fara sa aiba vreo specializare,fara sa se faca celule de ficat de stomac etc.

Cam asa are loc in mare acest proces. Ceva se defecteaza la un mom dat si apare acolo acel cancer.
O sa spui de ce se defecteaza? Tocmai pentru ca noi am facut asta,nu dzeu nu altcineva,sau poate ca chiar dzeu a facut-o sau noi prin religiile noastre si prin faptul ca avem constiinta.
Daca observi la animalele salbatice,daca apare un mascul sau o femele si este bolnava o sa vezi ca parteneru sau cu cine vrea sa se imperecheze fuge evita sa se imperecheze.
Ei noi oamenii nu sintem asa,oamenii traiau in comunitati,unia se imbolnaveau,doar ca nu erau evitati,nu erau alungati din trib asa cum ar fi trebuit natural sa o facem,noi oamenii am zis lasa ba si pe asta sa traiasca saracu ca e si el suflet lasat de dzeu laughing
ei bine in timp ce aia sanatosi plecau la vanatoare,la munca in genral,ala bplnavicios sta acasa in pestera sau in coliba si pe linga faptul ca era protejat nu i-a fost de ajuns,s-a apucat sa faca sex cu femeile si copii ramasi acasa laughing si uite asa asta bolnavu a transmis defectele lui urmasilor,de aia specia umana este cea mai bolnava specie de pe planeta asta,pentru ca sia tinut defectele in loc sa le elimine
Cum adica sal alungam,de ce sa moara au sarit cei religiosi,est si el om a lui dzeu,dar uite unde am ajuns.
Si in ziua de azi daca stii,sigur stii ca si cei care au undele defecte genetice,li se spune sa evite sa faca copii,de aia se faceau teste meidicale inainte de casatorie in ro,dar nu te puteau obliga,nu era o lege sa te oblige sa nu faci copii,iar multi faceau asa copii,care ieseau handicapati si cadeau in grija cui?
In grija celor care muncesc,o parte din banii tai se ducea acolo,pentru ca niste animale care nu voiau sa priceapa duceau mai departe defectele.
Cunsoc si acum persoana,femeie,care mai este si fanatica religioasa,este penticostala,sau ceva de genu,baptista in sf,a ramas insarcinata,s-a dus la doctor,ala a aflat ca sunt probleme,i-a zis sa faca avort,altfel copilul va fi autist,sotul ei luase ceva medicatie care a afectat la conceptie.
Ea a refuzat a zis ca are grija Domnu sa iasa sanatos,sia iesit autist,este leguma.
Cam asa a ajuns omenirea unde este acu,nu de la satana nu de la dzeu,noi singuri ne-am facut rau.
Ar fi trebuie de mii de ani impuse legi, care au defecte castrati, sau sterilizati cumva, iar acum am fi fost mult mai sanatosi.
Bine nu-i nimeni vinovat ca are un defect, dar de ce sal transmiti mai departe? Ca asa vrei tu? Ca asa vrea dzeu?
Nu stiu cat o sa intelegi, dar am cautat sa explic cat mai simplu.

| Denisa0954 a răspuns:

E interesanta asocierea facuta de tine. Dar hai totusi sa nu amestecăm știința si religia

| Helper07 a răspuns:

Sa fie oare? Normal ca intrebarea e retorica.