| fllu07 a întrebat:

Citind din Biblie, din cartea Faptele Apostolilor capitolul 10:25, 26 si 14:15, am observat că atât Petru cât și Pavel au refuzat ca oamenii să se plece înaintea lor. Imediat m-am întrebat: dacă au refuzat când au fost pe pământ sa li se aducă închinare, de ce li se aduce? În Biserica Ortodoxă chiar este sărbătoarea Petru si Pavel. Atât Petru cât și Pavel sunt în cer acum, conform cu ceea ce ne învață Biblia. Oare ce simt ei, văzând ce fac oamenii în numele lor?

74 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma tu ce religie ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens are sa citesti din Biblie daca nu intelegi o iota din ce ai citit, ori daca ii dai tu o interpretare dupa ureche, nu asa cum spun explica preotii crestini?
De ce vii sa intrebi aici unde nu avem preoti si nu mergi la biserica, sa dezbati problema si dilema asta cu un preot care-i ghityuit de religie si iti poate explica cu lux de amanunte, ceea ce te chinuie pe tine acum?

| fllu07 explică (pentru Violleta2022):

Eu pun o întrebare pentru a crea o discuție, nu pentru că nu știu răspunsul. Dacă vrei o explicație din partea preoților "creștini " ia'-o pe a lui @niciunnumedeutilizator ca tot e aici postată. Asta dacă nu îți insultă inteligența, si esti dintre persoanele care merg pe dictonul crede si nu cerceta. Si daca vrei să iei înformatiile asa, doar pentru că ți le-a spus un popă, ia-le. Eu obisnuiesc să-mi pun mereu întrebări.

| Violleta2022 a răspuns (pentru fllu07):

în 27 Septembrie | fllu07 explică:
...Eu obisnuiesc să-mi pun mereu întrebări."

Pune-ti frate intrebari si daca nu gasesti raspuns, mergi si discuta cu un preot, cu un calugar, cu un arhiepiscop, ca-ti vor explica ei cum sa interpretezi corect Biblia, fara sa vii aici sa te arati arogant si sa jignesti userii.

| iurii75 a răspuns (pentru Violleta2022):

Crezi că cei care "sfințesc" armele, tehnica militară si rachetele, justifică războiul si uciderea de frați, vor fi in stare să-ți explice cum să-ți iubești frații de credință si pe aproapele tău?

| fllu07 explică (pentru Violleta2022):

Încă odată: nu era cu referire la tine. Era continuarea frazei tale. Chiar nu înțeleg de ce te-ai simtit jignită de continuarea frazei pe care tu ai inceput'o. Si încă ceva: dacă cineva care citește biblia tace și nu răspunde la cuvinte jignitoare este luat de prost, aloo pocăitu. spălatul pe creier. papă laptee, Dacă îți dă un răspuns pe măsură, ne ofuscam, mvaii, dar ce te învață pe tine Biblia. Nu e frumos.

Si ca să-ți răspund la ideea ta de a merge la un popă, arhiepiscop, călugăr etc, iti mai spun odată: dacă tu iei de bune cuvintele unui popă indiferent de rangul lui, care nu se bazează pe biblie, care vorbește pe baza scrierilor "sfinților părinți" si mai ales, după cazurile pomohaci, onilă, iată Visarion Alexe, documentarul filmat de Recorder în interiorul BOR, dar și toate celelalte mârșăvii pe care le fac popii, ce sa zic succes. Du-te tu si caută-le îndrumarea. Eu nu, mulțmesc.

| Violleta2022 a răspuns:

"Calul moare de drum lung si prostul de grija altuia! " happy

| fllu07 explică (pentru Violleta2022):

"Oamenii inteligenți vorbesc pentru că au ceva de spus. Proștii vorbesc pentru că trebuie să spună ceva"winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru fllu07):

Jenant, sa vii aici sa te dai drept om bun si credincios doar ca sa arati ca esti arogant si needucat si sa postezi fraze jignitoare la adresa altor useri.
Cu ce esti tu mai bun sau mai destept decat altii?
Asta te invata pe tine biblia aia?
Sa raspunzi cu rautate si aroganta?
Rusine sa-ti fie!

| fllu07 explică (pentru Violleta2022):

Vai de mine, Și de mine. Te-ai simtit? De ce? Nu era cu referire la tine, scuze. Eu doar am continuat ce ai scris tu: "prostul moare de grija altuia".

| Violleta2022 a răspuns (pentru fllu07):

Proverbul la care m-am referit nu era pentru tine!
Acela era un raspuns strict pentru nesimtitul de deaspura care m-a facut proasta. Dar ulterior Adminul i-a sters aluia postarea si rassunsul meu a rams pe topicul tau, nemaifacand sens, doar confuzie.
I-am cerut adminului sa-mi steraga acel raspuns, care acum nu mai face sens, dar probabil dureaza cetava ore... sau poate mai mult.

| fllu07 explică (pentru Violleta2022):

Si eu am continuat fraza ta. De unde supărarea? Si daca te-aș fi făcut proastă indirect, de ce te-ai ofuscat? Tu nu l-ai facut prost pe ăla căruia ia sters adminul comentariul? Sau cum, tu ai voie sa "jignesti userii, si sa fii arogantă" dar alții nu? Chiar dacă ăla te-a făcut proastă, raspunzând-ui cu aceiași monedă arăți că nu ești cu nimic mai diferită de el.

| fllu07 explică (pentru fllu07):

Deci cum e: dacă eu te-aș fi făcut proastă din cauza unei confuzii, eram needucat, arogant, si postam fraze jignitoare la adresa altor useri, si conform spuselor tale ar fi trebuit să-mi fie rușine.
Deci cuvintele astea ți se aplică ție, nu, ca tu la făcut prost pe userul ăla. Ai curaj sa recunosti? Sau o scalzi?

| fllu07 explică (pentru fllu07):

Exact cum ma asteptam.
Nu ai puterea să spui că ai greșit, si ca ai căzut în capcana propriilor cuvinte. Bine ca stii sa le spui altora ce sa facă, cum să facă, când sa facă si te prezinți ca femeie cu experiență, care merită a fi crezută. dar asa cum m-am așteptat, faci gargară ieftină. Te învăt eu, deși am mai puțină experiență de viață decât tine: un om când își recunoaște greseala/vinovăția este mai bine văzut de cei din jur, si popularitatea lui crește. In rest numai bine. Și spune-le altora de si cum.winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci erau oameni, acum sunt sfinți.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

A, și și-au schimbat modul de gândire? Adică om carnal, refuzi închinarea altor oameni, trup spiritual accepți? Cum vine asta?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Șunt în pământ. Sufletul fiecărui om la moarte se întoarce la Dumnezeu care l-a dat.

| fllu07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Bine cred ca stii si tu ca unii oameni au fost aleși sa domnească din cer împreună cu Isus Cristos. Conform Bibliei Pavel si Petru sunt dintre cei aleși. Deci acum sunt în cer, alături de Isus Cristos.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mai știi când am discutat noi pe teme religioase și ți-am explicat diferenția dintre Dulia și Latria, dar tu tot nu voiai să pricepi?
Din nou zic: nimeni, absolut nimeni, din Biserica Ortodoxă nu se închină sfinților. Nu sfinții ne mântuiesc, ei nu sunt Dumnezeu (oamenii se pot îndumnezei prin har, niciodată prin esență). Doar Dumnezeu ne mântuiește. Când te rogi la sfinți sau la îngeri, tu le ceri lor să se roage lui Dumnezeu pentru mântuirea sufletului tău, căci doar El ne mântuiește. Adică e logic: dacă sfinții singuri ne puteau mântui, pentru ce mai era nevoie ca Dumnezeu Însuși să Se întrupeze (Ioan 1; 1 și Filipeni 2, 7)?

| fllu07 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Păi de ce sa te rogi "sfinților" ca ei sa se roage pentru tine? Nu-i poti spune lui Dumnezeu prin unicul mijlocitor pe care el la stabilit? In Ieremia 29 :12 Dumnezeu spune "veți veni si vă veți ruga MIE, iar EU va voi asculta" În plus chestia asta cu Dulia si Latria, e ca si cum eu am o poză în portofel cu alta femeie înafară de soția mea, si când mă întreabă soția, ii spun:
- cine? Eu? Altă femeie? Fugi d'aici. - Păi si ce-i cu poza aia?
-N-am eu treabă cu ea, eu pe tine te iubesc si te prețuiesc.
Dacă Dumnezeu spune sa nu te pleci înaintea nimănui, daca cei în fața cărora te pleci nu au acceptat ca oamenii să li se închine, sa se plece înainte lor, tu ce faci? Vii si spui: Doamne, Dumnezeule, Petru Pavel, eu nu ma închin voua, "decat" vă cinstesc dar asta nu-i închinare. Pe bune? Adică tu insulți inteligența tuturor care citesc ceea ce scrii. Realizezi asta? Ca ii iei pe toți de prosti.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru fllu07):

Ascultă numai un pic ce i-a zis Dumnezeu în vis lui Abimelec: "Dă înapoi femeia omului aceluia, că este prooroc şi se va ruga pentru tine, şi vei fi viu. Iar de nu o vei da înapoi, să ştii bine că ai să mori şi tu şi toţi ai tăi." (Facerea 20, 7). Scrie clar că proorocul se va ruga lui Dumnezeu pentru Abimelec. Iar dacă proorocii se rugau pentru noi lui Dumnezeu cât timp erau în viață, de ce n-ar facea și dupa moarte? De fapt stai, am uitat că tu nu crezi în iad și spui că sufletele "dorm" până la înviere. Dacă vrei puteau dezbate și subiectul ăsta, dar nu cred că vom ajunge la vreun consens.
Repet din nou: e o diferență între adorarea pe care o primește Sfânta Treime și cultul de venerare a sfinților. Pe Dumnezeu Îl adori pentru El Însuși, pentru măreția și perfecțiunea Sa. Pe sfinți nu îi venerăm pentru ei înșiși, căci fără Dumnezeu nici ei nu se mântuiau, iar cinstindu-i pe sfinți, care sunt prietenii Domnului, tot pe Dumnezeu îl slujești. E o mare difență. Dacă cineva îl consideră pe Sf. Apostol Pavel drept Dumnezeu (așa cum preotul lui Zeus îl considera pe Barnaba Zeus iar pe Pavel, Hermes) acela e eretic. Iar referitor la exemplul tău cu soția: un bărbat poate fi amic cu mai multe femei, dar poate avea o singură soție. În momentul în care relația cu celelalte femei trece de amiciție atunci e o problemă.

| iurii75 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Poți da un exemplu biblic cand un creștin s-a rugat la vreun alt creștin deja decedat, pentru " mijlocire"?
Si ma mai frământă o nelămurire, nu prea are legătură cu subiectul dar totuși - cum privești faptul că in Ucraina acum, se ucid reciproc ortodocși, persoane care se declară creștine?

| C0STEL22 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Facerea 18:11 Avraam şi Sarra însă erau bătrâni, înaintaţi în vârstă, şi Sarra nu mai era în stare să zămislească.
Ok.

Dar se pare ca lui Abimelec ii placeau babele.
Facerea 20:2 2. Şi a zis Avraam despre Sarra, femeia sa: "Mi-e soră", căci se temea să spună: "E femeia mea", ca nu cumva să-l ucidă locuitorii cetăţii aceleia din pricina ei. Iar Abimelec, regele Gherarei, a trimis şi a luat pe Sarra.
21:2 2. Şi a zămislit Sarra şi a născut lui Avraam un fiu la bătrâneţe, la vremea arătată de Dumnezeu.

Abimelec asta avea experinta la femei sterpe.

20:17 Şi s-a rugat Avraam lui Dumnezeu şi Dumnezeu a vindecat pe Abimelec, pe femeia lui şi pe roabele lui, şi acestea au început a naşte.
20:18. Căci Domnul lovise cu stârpiciune toată casa lui Abimelec, pentru Sarra, femeia lui Avraam.

| fllu07 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da. Sa spunem, deși este forțat. Dar între timp Isus a murit pentru toți oamenii. " EU SUNT CALEA, adevărul și viața, nimeni nu vine la tatăl decât PRIN MINE"
Cunoști cuvintele astea?
De ce nu a spus Isus: nimeni nu vine la tatăl decât prin mine, prin mama Maria, frații mei vitregi, si încă câteva mii de "sfinti " despre care Biblia nu amintește nimic.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Cel mai probabil o să-ți dea un "sfânt " din sec. III sau IV sau V despre care nu o auzit nimeni. Care vezi doamne ce mari minuni au făcut.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru iurii75):

Nu există o situație de genul în Biblie (sau, cel puțin, nu cunosc eu). Doar că tu faci aici o eroare aplicând principiul lui Luther, "Sola Scriptura" ("numai Scriptura"). Informații cruciale pentru creștinism nu s-au scris în Biblie, ci au fost transmise creștinilor prin viu grai. De aici vine "Sfânta Tradiție", lucru care nu e inventat de mine, ci e menționat chiar în Biblie. Sfântul Apostol Pavel le-a scris celor din Tesalonic: "Deci, dar, fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră." Deducem de aici că Sfântul Apostol Pavel nu îi învăța pe credincioși doar prin scris, ci și prin viu grai iar unele învățături au rămas nescrise. Acele învățături nescrise formează Sf. Tradiție.
Legat de război: Îmi dau seama unde vrei să ajungi cu asta. Nu, slujitul în armată nu e un păcat. Uită-te doar la toate războaiele purtate de evrei în Vechiul Testament. Sau gândește-te la sultașul despre care Însuși Mântuitorul a zis: "La nimeni în Israel n-am găsit atâta credință" (Matei 8, 10). Așadar, nu e păcat să slujești în armată și știm că și primii creștini slujeau în armată, deoarece Dioclețian le-a interzis creștinilor să intre în armată, deci existau deja creștini militari.

| fllu07 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Păi si atunci, dacă în accepțiunea ta, primii creștini au participat la razboi, cum au mai aplicat ei porunca lui Isus Cristos de a-și iubi aproapele? Căci participarea la razboi împotriva unor alți oameni (indiferent de naționalitatea lor) este o încălcare flagrantă a ceea ce Isus Cristos ne-a învățat. Fără să mai amintim ca "dușmanul" e fratele tău ortodox laughing

| iurii75 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Contrar cuvintelor tale despre "sfânta tradiție" Biblia spune "Fraților, am spus aceste lucruri, folosindu-mă de exemplul meu și al lui Apolo, spre binele vostru, pentru ca, astfel, să învățați regula aceasta: „Să nu treceți peste ce este scris"( 1 cor. 4)
laughing Și ce te face să crezi ca cand era prezent Pavel le preda alte lucruri, deseori contrare la cele ce le scria prin scrisori?!
Tocmai pentru a nu fi denaturate si schimonosite poruncile lui Dumnezeu a fost scris totul. Iar cat privește tradițiile - sunt de fapt condamnate in scripturi.
Evreii au purtat multe războaie, dar toate la porunca lui Dumnezeu. Ei au primit un teritoriu care trebuia apărat si era apărată de asemenea si închinarea curată de practicile dezgustătoare ale națiunilor.
Creștinii nu au o țară a lor, ei provin din toate limbile, națiuni și popoare. Creștinii după cuvintele lui Isus aveau să fie recunoscuți după iubirea dintre ei. Dacă ar susține vreun guvern în conflicte militare, ar însemna să lupte împotriva fraților săi. In plus, lor li s-a spus - cine ia sabia, de sabie va pieri. Sa nu întorci rău pentru rău. Sa nu va răzbunați, răzbunarea aparține lui Dumnezeu, el va răsplăti. Să-ți iubești chiar și dușmanul. Și multe altele...
De aceia nici un creștin nu a slujit în armată, si nici un soldat nu a ramas in serviciu după ce a devenit creștin. ( Istoria confirmă aceasta).
De aceia nici un creștin nu a ajuns in situația ortodocșilor care se urăsc si se ucid reciproc in Ucraina ( si nu doar acolo, si nu doar acum).
Preoții ortodocși, chiar capul bisericii ortodoxe ruse, justifică razboiul si uciderea reciprocă a fraților de credință. Tot preoții mai și "sfințesc" armele, tehnica militară și rachetele.
Iar cauza principală a acestor fapte odioase este că ortodoxia a dat la o parte învățăturile lui Isus si respectă tradiții omenești. Astfel faptele lor confirmă ca la ei se aplica versetele -10 Copiii lui Dumnezeu și copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-și iubește fratele. 11 Căci iată mesajul pe care l-ați auzit de la început: să ne iubim unii pe alții; 12 să nu fim asemenea lui Cain, care provenea de la cel rău și și-a ucis fratele." ( 1ioan 3)

| cristi202 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ok, te rogi sfinților sa se roage pentru tine. Dar, cand pupi o icoană cu un sfint in ea, ce e aia? Nu e doar o simplă rugăciune. Seamănă clar cu închinarea.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru iurii75):

1. Nu, nu cred "că când" Pavel era de față spunea ceva și când scria susținea cu totul altceva. Sf. Apostol Pavel nici nu era contra Sfintei Tradiții, quod erat demonstrandum. Gândește-te numai la creștinismul din primele secole: nu toate bisericile aveau copii ale Vechiului Testament, iar copii (chiar și incomplete) ale Noului Testament găseai și mai rar. Așadar vedem că multă informație s-a transmis oral. Sfântul Ioan Teologul a scris că "Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu cu hârtie și cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin la voi și să vorbesc gură către gură, ca bucuria voastră să fie deplină." (2 Ioan 1, 12). Același Sfânt Evanghelist Ioan și-a încheiat evanghelia zicând: "Dar sunt și multe alte lucru pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris." (Ioan 21, 25). Sfântul Apostol Pavel le-a scris celor din Roma: "Prin urmare, credința este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos." (Romani 10, 17). Și exemplele pot continua la infinit.
II. Războaiele, e drept, nu ar trebui să existe. Ele sunt un rezultat al căderii omului. Sunt de condamnat îndeosebi războaiele de cucerire. Conform sfintelor canoane, cel ce a ucis în război e oprit de la Sf. Împărtășanie trei ani.

| iurii75 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

1) mă bucur că nu crezi predarea lucrurilor contrare de Pavel. Dar deseori "tradiția " contrazice scriptura, concluzia o tragi singur.
Copiile scripturilor nu erau așa de rare precum crezi. Pavel deseori cere sa i se aducă sulurile, bereienii su fost lăudați deoarece după ce l-au ascultat pe Pavel, s-au dus acasă si verificau in scriptură dacă ce li s-a spus era adevărat.
Despre Isus Ioan spune ca a "facut" multe care nu au fost scrise, si nu "a spus" multe ce nu au fost scrise. Nu avea rost sa fie menționate toate miracolele, dar referitor la învățătură este scris " toată scriptura este inspirată de Dumnezeu și de folos... Pentru ca omul lui Dumnezeu da fie pe DEPLIN COMPETENT, COMPLET PREGĂTIT pentru orice lucrare bună ".
Cand a fost neînțelegerea referitoare la legea lui Moise, după ce s-a luat hotărârea, pe lângă scrisoare au fost trimiși si doi mesageri care sa le spună același lucru si prin grai viu.
Deci, nimic din Scriptură nu ar lăsa de înțeles ca a fost lăsat pe lângă Biblie si o "sfântă tradiție ".
2) deci războaie nu ar trebui să existe ( cel puțin intre creștini), dar ele sunt! Si încă între creștini. Mai mult, între aceiași confesiune - ortodocși! Si mai mult - sprijinite si justificate de cei din frunte, de cler! Ba încă si cu arme " sfințite "!
Si conform " sfintelor canoane" bazate pe " sfintele tradiții " se rezumă totul la " oprirea de la împărtășanie trei ani "?! Si cum rămâne cu porunca lui Isus de a-ți iubi fratele? Cu faptul că nici un ucigaș nu moștenite regatul cerurilor? Cu faptul ca cei care își ucid frații sunt copiii Diavolului?!
Dacă sincer, cum crezi, corespunde ortodoxia cu cele predate de Isus?

| iurii75 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Apropo, respectul meu pentru onestitate - "Nu există o situație de genul în Biblie (sau, cel puțin, nu cunosc eu). ". Într-adevăr nu există așa ceva in Scriptură.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru fllu07):

Ce înseamnă "a veni la Tatăl"? Ce înțelegi tu din cuvintele astea?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru iurii75):

1) Poți da exemple de situații în care Sf. Scriptură și Sf. Tradiție se contrazic, dacă tot ești așa grăbit să faci acuzații?
Mai vreau să adaug un pasaj din Scriptură care dovedește valoarea Sfintei Tradiții. Când îi scrie lui Timotei, Sf. Apostol Pavel vorbește de Iannes și Iambres, care au stat împotriva lui Moise. (II Timotei 3, 8). Te rog acum să-mi spui unde apar în VT numele Iannes și Iambres. A, stai! Nu apar. Deci te unde știa Sf. Pavel cum se numeau cei doi vrăjitori egipteni, din capitolele 7 și 8 ale Exodului? Nu cumva din tradiția orală?
2) Atitudinea Bisericii față de război este reprezentată cel mai bine de o maximă a lui Georgios Mantzaridis: "Participarea creștinului la război vine în vădită opoziție cu credința sa. Dar și tolerarea nedreptății ce se face celor nevinovați este culpabilă.". Biserica Ortodoxă nu a susținut niciodată războaiele de contropire; cu alte cuvinte nu a fost niciodată bine să invadezi alte țări. Dar și să fugi ca un laș, în timp ce frații tăi sunt măcelăriți, în timp ce soția și mama sunt violate iar copiii tăi și ai prietenilor tăi sunt omorâți de bombe este un act demn de dispreț. Cucerirea e și ea condamnabilă, după cum am spus, indiferent dacă cei cuceriți sub creștini sau necreștini. Îmi place cum voi, iehoviștii, accentuați mereu că "frații ortodocși" se ucid reciproc în Ucraina. Să înțeleg că dacă ucrainenii nu erau creștini era O.K? Ceea ce-au făcut occidentalii cu triburile nativ-americane a fost un act creștinesc? Spaniolii au ucis toți incașii care refuzau să se convertească la creștinism; dar oare ei, spaniolii, care ucideau fără milă creația Domnului pe Care pretindeau că-L adoră, erau mai buni decât ei? Conchistadorii aveau un singur Dumnezeu: aurul. Așa au toți cuceritorii.
Se spune că o dată un pirat fu adus în fața lui Alexandru cel Mare. Cuceritorul Asiei l-a întrebat atunci pe tâlhar:
-De ce ești pirat?
-Pentru că am doar o biată corabie.
-Și dacă ai avea o flotă n-ar mai fi pirat?
-Nu, sire, atunci aș fi cuceritor.

| iurii75 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Exemple de contradicție? O mulțime, dar că sa nu fie prea lung să rămână cea pe care deja ți-am arătat-o - ce spune Biblia despre ucigași si ce afirmă tradiția voastră.
Iane si Iambre - stimabile, nu încurcă doctrinele scripturale cu istoria. In Biblie mai sunt amintite anumite cărți despre istoria Israelului, dar ele nu făceau parte din scriptură si nici nu erau îndrumări pentru închinarea la Dumnezeu. Deci asta nu e dovada in favoarea "tradițiilor".
"maximă a lui Georgios Mantzaridis: "Participarea creștinului la război vine în vădită opoziție cu credința sa. Dar și tolerarea nedreptății ce se face celor nevinovați este culpabilă."." - un exemplu la ce se întâmplă cand oameni dau la o parte poruncilor lui Isus si acceptă " înțelepciunea" umană. Nu te jeneaza că vorbele lui contrazic cuvintele lui Isus? A spus Isus creștinilor sa lupte pentru vreun guvern actual? Sau din contra, a spus ca discipolii săi nu vor face parte din lume?
"Biserica Ortodoxă nu a susținut niciodată războaiele de contropire; " - ei hai, si Gundeaev ( patriarhul Chiril) ce face? Condamnă sau din contra justifică?! Sau e permis deoarece armele au fost "sfințite"?!
"accentuați mereu că "frații ortodocși" se ucid reciproc în Ucraina. " - si e vreun neadevăr aici? Mai ales ca nu e prima dată si nici unicul caz ( in Transnistria sa petrecut același lucru). Oare nu asta se întâmplă?!
" Să înțeleg că dacă ucrainenii nu erau creștini era O.K?" - nu, să înțelegi ca dacă erau cu adevărat creștini, nu se întâmplau toate acestea! Dar faptele lor indica contrariul, urmează nu poruncile lui Isus ci fac faptele lui satan ( nu mai reproduc iar pasajul despre ce fac copiii Diavolului de la 1 ioan cap.3)
"Ceea ce-au făcut occidentalii cu triburile nativ-americane a fost un act creștinesc? Spaniolii au ucis toți incașii care refuzau să se convertească la creștinism; " - spune-mi te rog, faptul că alți pretinși "creștini" comiteau aceleași fapte, scuză cumva ortodoxia, face acest lucru din ortodocși creștini?! Sau doar confirmă ce a spus Isus - de ce ma numiți Domn dar nu îndepliniți ce va spun? Nu va cunosc, îndepărtați-va de la mine voi, lucrători ai nelegiuirii!?
Si spune-mi te rog, le-a zis cumva Isus creștinilor sa lupte pentru Ierusalim, pentru rudele lor, pentru foarte probabil tații si mamele lor ( nu toți au acceptat creștinismul), sau le-a zis altceva? Si ce au fost îndemnați să facă când erau persecutați, sa lupte?

| fllu07 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Dă-mi mai pe larg contextul, te rog.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Au refuzat din smerenie, nu neaparat ca nu asa ar trebui sa faca oamenii! Insa Dumnezeu insisi i-a ales pe sfinti pentru a raspandi harul Lui pe pamant, deci nu este gresit! Insa prin smerenie se deosebesc sfintii crestini de alti sfinti(cum sunt cei hindusi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei nu se bucura, ptc oamenii care se închină la sfinți nu fac ceva biblic, ceva poruncit de Dumnezeu, deci încalcă Biblia.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Daca interpretezi asa,iti dau dreptate.
Asta e o mare discutie, dar in esenta, inchinarea la sfinti e total ridicola. Daca crestinii il au pe Iisus(desi nici el nu era necesar), la ce sa se mai inchine si la apostoli/sfinti.
Unde mai pui ca biserica ortodoxa a tot adaugat de a lungul milenilor sfinti, ceea ce e total necrestinesc.

| iurii75 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Dintr-un alt comentariu al tău, se vede că nu înțelegi ce este "răscumpărarea" si de ce era nevoie de ea. Exemplu cu spartul geamului e complet pe lângă.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru iurii75):

Dragul meu,nu stiu despre ce comentariu vorbesti si daca era de dinainte de acesta (cu destul dinainte), inseamna ca atunci aveam o parere si acum, asta.
Tu de ce spui ca nu stiu ce i rascumpararea, judecandu-ma dupa ce am zis in trecut, daca acum zic asta(comentariul din postare).
CEau.

| iurii75 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"25 Septembrie | andreisergiu123456789 a răspuns:
Intrebarea mai buna e ce rost a avut acel sacrificiu, daca insusi Dumnezeu (fara varsare de sange), putea fi un anulator de pacate.
Sa zicem ca ai spart geamul unui om si ala era tatal celui mai bun prieten.
E foarte dubios, e ca si cum tu te ai impaca cu tatal acelui prieten, doar fiindca tu si baiatul lui sunteti prieteni..."
Deja nu ții minte ce ai scris?
Nu e cu " mult timp înainte" ca intre timp să-ți fi schimbat părerea.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru iurii75):

Man la time se vede clar ca nu intelegi.
La aceasta intrebare doar am afirmat ca sfintii sunt inutili, adta nu inseamna ca nu sunt agnostic.
Agnisticismul apare la intrebari total fara raspuns, intrebarea lui flo are raspuns, clar concis si zis de Iisus "Eu sunt calea adevarul si viata, nimeni nu vine la tatal decat prin mine".
Dar faptul ca eu ii dau dreptate lui fli, nu inseamna ca si cred in ce spune Iisus. Raportandu ne la biblie flo are dreptate, intorcandu ma la realitate, nu are nimeni dreptate indiferent ce filozofie are. Esti incredibil de rigid la minte.
Acum ca stiu la ce comentariu faci referire, parerea mea e neschimbata.
Si tu nu intelegi rascumpararea, Dumnezeu e atotputernic, omnipotent adica si omnibenevolent(atotiubitor).
Nu are nevoie de fisu pentru a ne ierta pacatele. Si aici avem enorm de discutat. Bineinteles daca esti crestin adevarat vei avea rabdare cu mine sa mi zici toate punctele de vedere, daca nu felicitari nu esti demn de a fi mesagerul Domnului.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Dumnezeu e atotputernic, nu a avut nevoie de fi-su sa-i ierte pacatele" :Iisus este una cu tatal si cu Duhul Sfant, asa cum apa, un tot unitar, e formata din 2 elemente diferite(hidrogen si oxigen).

| iurii75 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nu ți-am spus despre răspunsul la această postare. La cealaltă m-am referit.
Ai spus corect, Dumnezeu este atotputernic, iubitor, la fel este și îndurător, dar ai omis un detaliu - este si drept. Iar dreptatea nu permite trecerea cu vederea a răzvrătirii primei perechi. Altfel n-ar mai fi drept.
Referitor la exemplul tau, era complet nepotrivit. Adam și Eva erau perfecți, aveau perspectiva deca trăi veșnic. Ca Creator, Dumnezeu are dreptul de a stabili norme, ce este bine si ce nu. Neluând din acel pom prima pereche ar fi arătat că respectă dreptul lui Dumnezeu de a conduce si a stabili norme. Dar influențați de Satan au dorit să se conducă singurii, să stabilească ei ce este bine fi ce nu. Urmarea a fost după cum și fuseseră avertizați - moartea. Pierduseră viața veșnică si au transmis urmașilor ceea ce aveau - imperfecțiune, bătrânețe și moartea. Că urmașii da poată recăpăta ceea ce a pierdut Adam, era nevoie de o răscumpărare corespunzătoare - o viață umană perfectă. Si asta a oferit Isus.
Si dacă e vorba de exemplu - tatăl tău, un om sănătos, bogat, incepe a duce o viață depravată. Pierde toată averea, casa, intra in datorii imense, mai capătă si unele boli. Tu, că urmaș, moștenești saracie, o boală transmisă genetic si datorii imense. Chiar dacă nu ai nici o vină dar asta este ce ai moștenit de la tatăl tău. Dar cineva bogat, este dispus sa plătească el datoriile tale, să-ți poți recupera casa si sa te vindeci. Asta este răscumpărarea.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru iurii75):

Stai linistit cred ca daca s ar imventa nemurirea ar trece secole pana sa intelegi cat de inutil e Iisus. Dumnezeu putea sa ne ierte direct el pacatele. Punct, nu mai iti bate joc de logica mea.
"Tu ca urmas mostenesti o boala transmisa genetic" - De ce? laughing laughing laughing
Foarte inteligent acest creator mai si zice "Tatal nu va purta neleguirea fiului, fiul nu va purta nelegiuirea tatalui", asta poate insemna si o boala transmisa genetic.

Nu asta e important, important e ca am rabdare sa te fac sa intelegi, ca Iisus e inutil, Dumnezeu efectiv nu poate direct sa ne rascumpere din cer. Asta e o logica de...

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Tu esti extrem de adorabil.
Plod adicalaughing
In biblie doar Dumnezeu e atotputernic, iar ce zici tu nu are sens.
Exemplul cu apa e prost.
De ce ar avea nevoie Dumnezeu de un fou integrat in el. Nu este argument, e eroare de logica.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru iurii75):

Hai ca imi pierd timpul si timp pierdut, inseamna vise neimplinite.
Algoritmul cu Dumnezeu ne rascumpara singuri:
-Dumnezeu ne vede cat putem pacatui.(mai vede si n viitor)
-Dumnezeu vede gravitatea fiecarui pacat
-Dumnezeu simte gravitatea fiecarui pacat.
-Dumnezeu decide sa ia toate pacatele cu el.
-Dumnezeu ne iarta si ne rascumpara, ca oricine vine la El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

Dumnezeu cu Iisus.
-Dumnezeu ne vede cat putem pacatui.(mai vede si n viitor)
-Dumnezeu vede gravitatea fiecarui pacat
-Dumnezeu simte gravitatea fiecarui pacat.
-Dumnezeu decide sa l trimita pe fisu, in fecioara Maria
-Dumnezeu o lasa grea pe fecioara Maria
-Dumnezeu il calmeaza pe Petru ca Maria e cu El, si nu cu un pamantean.
-Iisus se naste.
-iisus traieste pana la 33 de ani.
-Iisus in toata aceasta perioada e instruit de Dumnezeu in misiunea sa.
-Isus simte si el gravitatea pacatelor si suferinta incetul cu incetul.
-Iisus se rastigneste si simte fizic ura oameniilor(apropo si Dumnezeu simte fizic doar o cunoaste)
-Iisus ne rascumpara.
-Iisus ne iarta, si automat ne iarta si taicasu.

Imi spui si tu si dragonbook care algoritm e mai eficient?
(ca timp, lectii etc eu consider ca primul).

| calutulfericit a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Te chinui degeaba.
Vor zice ca Dumnezeu intentionat a aes calea mai lunga ca sa cunoastem suferinta adusa lui Iisus si sa constientizam cat de pacatosi putem fi.
Zeul biblic e invalidat din geneza:
-Pamant creat primul cu viata,inainte de soare. Fara soare pamantul nici nu exista.
Ce sa mai zic de planetele nementionate,ce sa mai zic de rotatia in jurul axei,ce sa mai zic de soarele mult mai mare ca pamantu si ce sa mai zic de faptul ca geneza este EXACT descrierea unui om primitiv.

"Hmmm soarele se misca, hmmm luna la fel, hmmm ele sunt mici, hmmm pamantul sta pe loc, hmmmm pare destul de plat, hmmm e clar pamantul e buricul a tot ce exista restul se misca deasupra noastra."

| fllu07 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Sunt 2 persoane diferite. De aceea Isus Cristos se roagă lui Dumnezeu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Pai cum naiba voiai sa explice Dumnezeu oameilor cum a fost creata lumea la 1200 i. Hr. cand a aparut Geneza? Ca a creat particule, molecule, celule, atomi, si ca o cantitate mare de materie s-a adunat intr-un ou cosmic si apoi universul a creat si a intrat in expansiune?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Oamenilor*

| iurii75 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

La început zici ca ești răbdător, dar vad că nu prea îți ajunge răbdare să citești atent si să frămânți puțin materia cenușie. happy
Am spus doar, îți scapă un detaliu - dreptatea.
Li da spus ca puteau mânca din orice pom in afară de unul. Neascultarea urma să ducă la moarte. Nu au ascultat. Totuși tu insinuezi că trebuia Dumnezeu să zică " a, nimic strașnic, va iert". Si atunci unde e dreptatea? Ce fel de Dumnezeu care stabilește norme dar care totuși pot fi încălcate?
Mai este o chestiune - a fost pus la îndoială nu doar dreptul lui Dumnezeu de a guverna ci și modul de a o face. Satan a insinuat ca omul nu are nevoie de guvernarea de la Dumnezeu ci se poate conduce singur cu mai mult succes. De aceia li sa permis un timp sa încerce a-și demonstra afirmația; rezultatul - eșec total.
"Tu ca urmas mostenesti o boala transmisa genetic" - De ce? " Deoarece parintele pe lângă faptul ca pierde toată averea, mai capătă si sida cu prostituatele, și deoarece urmașul apare după, el moștenește atât sida, cat si o colibă de paie in fundul râpei in loc de casă.
"Tatal nu va purta neleguirea fiului, fiul nu va purta nelegiuirea tatalui", - deja ma întristezi. Nu încurca urda cu brânză. Urmașul nu ajunge la închisoare din cauza că tatăl lui a mai si jefuit pe cineva, nu va purta nelegiuirea tatălui. Dar asta nu schimba moștenirea primită.
"Dumnezeu efectiv nu poate direct sa ne rascumpere din cer." - barem tu ai înțeles ce si scris?
Cât despre "algoritmul" tău, dacă pornești de la un fals nu poți ajunge la adevăr.
Repet, dreptatea nu permite trecerea cu vederea a răzvrătirii. Adam a pierdut viața veșnică, pentru ca urmașii lui să o poată recăpăta era nevoie de o răscumpărare corespunzătoare. Isus sa născut ca om, neavând un tată uman nu a moștenit imperfecțiunea de la Adam. De aceia a fost un om perfect, la fel cum era Adam la început. Și-a oferit viața perfecta ca răscumpărare pentru cea pierdută de Adam, astfel putem obține viața veșnică in pofida răzvrătirii lui Adam.

| iurii75 a răspuns (pentru calutulfericit):

Întotdeauna, cand cineva se dă cu părerea fără a cunoaște subiectul - se face de râs. Știi vorba ceia, dacă tăceai, filosof rămâneai...
Biblia nu afirma că pamantul si viața de pe el au fost create înaintea soarelui.
Planete menționate - hmmm, nici manualul de chimie nu le menționează, deci e aiurea. La fel si cel de biologie... Sau poate nu asta e scopul lor, si nici al Bibliei?
Soarele se mișcă, hmmm, si astăzi se folosește această expresie.
Pământul e plat - hmmm, de fapt spune va e sferă si de asemenea că atârnă pe neant, adică nu are un suport gen balenă sau țestoasă...
Deci, dacă tăceai -...

| calutulfericit a răspuns (pentru iurii75):

Biblia nu afirma că pamantul si viața de pe el au fost create înaintea soarelui.-
Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul* lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
* Ps 33:6 Isa 40:13 Isa 40:14
3Dumnezeu* a zis: „Să fie** lumină!" Şi a fost lumină.
* Ps 33:9 ** 2 Cor 4:6
4Dumnezeu a văzut că lumina era bună şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
5Dumnezeu a numit lumina zi*, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.
* Ps 74:16 Ps 104:20
Cerul
6Dumnezeu a zis: „Să fie* o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape."
* Iov 37:18 Ps 136:5 Ier 10:12 Ier 51:15
7Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit* apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra** întinderii. Şi aşa a fost.
* Prov 8:28 ** Ps 148:4
8Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.
Pământul
9Dumnezeu a zis: „Să se strângă* la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!" Şi aşa a fost.
* Iov 26:10 Iov 38:8 Ps 33:7 Ps 95:5 Ps 104:9 Ps 136:6 Prov 8:29 Ier 5:22 2 Pet 3:5
10Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
11Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea* pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori**, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.
* Evr 6:7 ** Luca 6:44
12Pământul a dat verdeaţă, iarbă cu sămânţă după soiul ei şi pomi care fac rod şi care îşi au sămânţa în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
13Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a treia.
Soarele, luna şi stelele
14Dumnezeu a zis: „Să fie nişte luminători* în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne** care să arate vremurile, zilele şi anii

In cateva cuvinte minti cu o nesimtire crasa.,

Planete menționate - hmmm, nici manualul de chimie nu le menționează, deci e aiurea. La fel si cel de biologie... Sau poate nu asta e scopul lor, si nici al Bibliei?-Manualul de chimie si de biologie nu sunt la fel de importante ca biblia corect?

Atunci intr o carte asa importanta,astronomia trebuia sa fie prezenta.
Apropo nu te pricepi nici la exemple simple, poate vroiai sa spui manual de astronomie sau enciclopedie geografica.

Soarele se mișcă, hmmm, si astăzi se folosește această expresie.-Ce-mi place cand scoti din context, asa credea omu primitiv care a scris biblia, uitandu se de pe pamant.

"Pământul e plat - hmmm, de fapt spune va e sferă si de asemenea că atârnă pe neant, adică nu are un suport gen balenă sau țestoasă...
Deci, dacă tăceai -...-"-Nu spune niciunde ca e sfera de fapt chiar te provoc sa mi dai versetul unde spune, ups nu exista.

"Deci, dacă tăceai -..."Daca taceai tu evident filozof si bibliolog ramaneai.
Nu-ti merge cu mine copilas mic de 50 de ani+.

| calutulfericit a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Lesiiiiiiin.
Lacul e inghetat,taie o bucata de gheata in forma de cerc,apoi ia un mar si apoi ia o nuca de cocos.
Taie marul si nuca de cocos pe jumate.
Ia doi oameni si pune pe unu sa tina cele partii ale nucii cu o mana de josul ghietii si cu alta de deasupra,la fel sa faca si omul celalalt cu marul pe care sa l puna pe marginea ghietii.
Misca marul de a lungul marginii cercului. Felicitari oameni dragi asa se misca pamantul in jurul soarelui.
Ti am citit cu ocazia asta si alte comentarii ale tale de pe forum, faci efectiv o ciorba de filozofii si credinte si te dai tu mare zicand de molecule, particule etc.
Man era suficient exemplul meu, care evident ar fi dus la o heliocentrism, care nu ar fi gasit niciunde in alte religii.
Sah mat si tie si zeului tau.PUp.

| iurii75 a răspuns (pentru calutulfericit):

Ți-ai ales foarte bine "numele", exact ca calul căruia i se pun "ochelari" ca sa nu vadă prin părți, si tu vezi doar sub nas. big grin
Este nevoie de perspicacitate pentru a înțelege mesajul din Geneza.
La început a fost creat cerurile și pământul. Cerurile include tot universul cu planete si stele. Ulterior este descrisă pregătirea pământului pentru a putea susține viața si crearea tuturor ființelor vii.
Sunt descrise din perspectiva unui observator aflat pe pământ, cum ar fi văzut el lucrurile. ( Si ordinea descrisă este in armonie cu descoperirile științifice). La început, un pamant complet acoperit de ape, o atmosferă densă si netransparenta, întuneric. Începe a se " limpezi" atmosfera, la pământ ajunge o lumină difuza, incepe succedarea zilelor si nopților, apare uscatul.
Desi inca difuză, lumina devine destul de puternica pentru a se petrece fotosinteza, sunt create plantele.
O atmosferă limpede, devin vizibili soarele și luna, sunt create peștii, păsările, animalele si in final omul.
Si toate acestea au durat nu 7 zile a cate 24 de ore ci perioade lungi de timp.
De aceia, faptul ca ești cu "ochelari" nu înseamnă că ceilalți mint.
"Manualul de chimie si de biologie nu sunt la fel de importante ca biblia corect?
Atunci intr o carte asa importanta, astronomia trebuia sa fie prezenta." - mda, greu cu unii. Repet, scopul Bibliei este altul, nu de a învăța pe cineva astronomie ci arată cum a apărut viața si omul, care era scopul, de ce este această stare pe pământ si cum va fi remediată.
"Apropo nu te pricepi nici la exemple simple, poate vroiai sa spui manual de astronomie sau enciclopedie geografica." - am scris exact ceea ce trebuia, in speranța ca vei înțelege cat de stupidă este pretenția ta, dar se vede ca te-am supraapreciat.
Iov 26:7... Suspendă pământul pe nimic.
Ecleziastul 1:7 - circuitul apei in natură.
„Cel care locuiește deasupra cercului pământului". (Isaia 40:22) - termenul redat prin "cerc" in ebraică are si sens de sferă.
Deci, copile, dacă tăceai -...

| calutulfericit a răspuns (pentru iurii75):

Este nevoie de perspicacitate pentru a înțelege mesajul din Geneza.
La început a fost creat cerurile și pământul. Cerurile include tot universul cu planete si stele. - Esti strict prost si mai multe nu am ce zice. Biblia zice ca mai intai pamantul inaintea cerurilor, adica pamantul inaintea universului.
Nici macar soarele nu e mai tanar ca pamantul dar altminteri universul.

"Sunt descrise din perspectiva unui observator aflat pe pământ, cum ar fi văzut el lucrurile." - ce frumos, pacat ca n a functionat aceasta descriere, cum incercati voi sa aduceti heliocentrismul in biblie. laughing

" Repet, scopul Bibliei este altul, nu de a învăța pe cineva astronomie ci arată cum a apărut viața si omul, care era scopul, de ce este această stare pe pământ si cum va fi remediată." - biblia bate campii, si te contrazic geneza e astronomie pura, deci indirect si tu bati campii.

" O atmosferă limpede, devin vizibili soarele și luna, sunt create peștii, păsările, animalele si in final omul.
Si toate acestea au durat nu 7 zile a cate 24 de ore ci perioade lungi de timp."-aici devin vizibile, dar geniul tau dovedeste prin asta si ca soarele e mai tanar ca pamntul?
In biblie punerea pe cer de luminatori inseamna creere, deci lasa vrajeala cu stratul de nori si chestii.
Deci, copile, dacă tăceai -...Inca odata e ca daca taceai tu ramaneai bine.
„Cel care locuiește deasupra cercului pământului". (Isaia 40:22) - termenul redat prin "cerc" in ebraică are si sens de sferă.-total fals.

Nu are rost salut si hai sa nu ne mai vorbim.

| calutulfericit a răspuns (pentru calutulfericit):

"Biblia nu afirma că pamantul si viața de pe el au fost create înaintea soarelui." -Atat timp cat pamantul a fost primul(biblic vorbind), si soarele in ziua, era, *** a patra, nu ai nicio posibilitate sa zici ca biblia sustine heliocentrismul.
"La început, un pamant complet acoperit de ape, o atmosferă densă si netransparenta, întuneric. Începe a se " limpezi" atmosfera, la pământ ajunge o lumină difuza, incepe succedarea zilelor si nopților, apare uscatul.
Desi inca difuză, lumina devine destul de puternica pentru a se petrece fotosinteza, sunt create plantele.
O atmosferă limpede, devin vizibili soarele și luna, sunt create peștii, păsările, animalele si in final omul."-biblia zice ca soarele a fost creat dupa pamant, pamantul la inceput, soarele in ziua(era) 4, ce zici tu releva ca biblia se refera la heliocentrism, adica ca soarele era deja inainte de pamant si atmosfera se limpezea si s-a aratat soarele. NU SE PUPA CU BIBLIA, BIBLIA ZICE CA SOARELE A FOST CREAT IN ZIUA 4, NU CA S A ARATAT IN ZIUA 4.Iti bati pur si simplu joc de logica.
Nu mai imi raspunde, fiindca ni are rost cu tine. Nu mi poerd timpul, te ai facut destul de ras.

| calutulfericit a răspuns (pentru iurii75):

Hai sa zicem ca universul reprezinta cerurile(desi stelele au fost create in ziua 4, dar sa le ignoramlaughing.
Ok creezi universul ok creezi pamantul, dar soatele man care zice domnul "Si a facut Dumnezeu cei 2 luminatori". A facut in ziua 4, nu ca erau de la inceput si s au aratat pe masura ce lumina patrundea prin nori.
Biblia zice clar ca soarele e dupa pamant, in ziua 4, e CAT SE POATE DE CLAR.
Ti am explicat deja ca la copii de gradinita, ban direct daca raspunzi. Indiscutabil

| iurii75 a răspuns (pentru calutulfericit):

Nici nu mă așteptam ca calul fericit cu ochelari sa vadă si prin părți. ( Apropo, sper că fericit ești nu din cauza consumării ierbii specificelaughing )
Dar poți fi liniștit, nu ești unicul, nici primul. Cu o anumită ocazie Isus le-a spus celor care ascultau - dacă nu mâncați carnea mea si nu beți sângele meu, nu aveți viața in voi...
Mulți care erau ca si tine cu ochelari, au rămas șocați de gândul da devină canibali. Dar Isus nu la canibalism s-a referit. Problema e ca si altora, pe langa tine, tot le este dificil să folosească materia cenușie. Așteaptă doar mură-n gură. Anume despre voi este spus - "Veți auzi, dar nicidecum nu veți înțelege, și veți privi, dar nicidecum nu veți vedea."
Astfel desi se spune ca lumina era vizibilă înainte de ziua a patra, la tine nu ajunge că soarele deja era existent.
"geneza e astronomie pura, " - mda, Biblia vorbește si despre plante, deci e si biologie, ar trebui sa explice si cum sunt formate celulele si ce este ARN si ADN.
Mai vorbește si de fulger, deci fizica, ar trebui da explice si ce este electricitatea s-a.m.d. Mai vorbește si de diferite metale, deci straniu de ce nu conține si tabelul periodic al elementelor... Asta după "logica" calului, căci pentru oameni astfel de pretenții sunt ridicole și stupide.
"ban direct daca raspunzi. Indiscutabil" - rolling on the floor este o vorbă, dorești să sperii ariciul cu un fund gol.
Pentru a înțelege mesajul Bibliei este nevoie de efort, perspicacitate si judecată. Fără acestea ești doar un cal fericit...

| calutulfericit a răspuns (pentru iurii75):

Ai dreptate ni ti mai dau ban, va fi amuzant sa rad la orice postare de a ta. Ti pup hatere. laughing

| calutulfericit a răspuns (pentru iurii75):

"Astfel desi se spune ca lumina era vizibilă înainte de ziua a patra, la tine nu ajunge că soarele deja era existent."-mai bati mult campii iurii scump? laughing laughing laughing
Nu prea iti merge cu mine, da e ok ca nici n am nevoie sa intelegi, de azi inainte doar rad de voi.
Biblia spune clar, ca soarele e mai tanar ca pamantul, fiindca in ziua 4 a foloseste verbul" a facut", ghici cine chiar miezoul taulaughing

Deci daca pamantul la inceput si in ziua 4 a soarele poti sa metaforizezi cat vrei ca adevarul nu se va schimba.
Biblia e scrisa de un om care statea pe pamant si care pur si simplu asa vedea. Soare mic si care se misca, pamant static deasupra caruia se misca toate.
Apropo eu nu stiu ce traduce biblica folosesti tu iurisel, in cea ortodox spune "La inceput era cerul si pamantul" nu cerurile ai pamantul.
De apa aia de deasupra cerului, nici nu pomenesti si de firmamentul imposibil de trecit de astronauto. Ups surpriza d nul Prunariu a ajuns in spatiu, deci si ala e prost?

Incep sa sufar de mi serupism cand iti vad inteligenta, tot mai negativa.
Din pacate e prea amuzant sa te vad, imdignat.
Ai dreptate imi daduse putina spumita pe la gura. (imi asum, daca imo asum ce zici is prost? happy.)
Insa acum o sa ma delectez cu intelectul tau nostim.
Afla ca pentru ce zici tu, mereu o sa am un raspuns. Ca nu vine in timp util, asta e uniiai au si treaba. Ceau.

| iurii75 a răspuns (pentru calutulfericit):

"in cea ortodox spune "La inceput era cerul si pamantul" nu cerurile ai pamantul" - dacă ai avea ceva minte, ai consulta mai multe traduceri, Biblia nu a fost scrisă în română.
"imi asum, daca imo asum ce zici is prost?" - modul tău de exprimare si gramatica adeverește acest lucru.
Nu are nici un rost să-ți explic sensul cuvintelor folosite in original, vorba ceia - surdului nu-i poți povesti, orbului nu-i poți arăta si prostului nu-i poți dovedi.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

La 1200 î.Hr. se vorbea un fel de proto-ebraică și locuitorii Canaanului nu aveau scriere ebraică.

No. It's-a historical question. And by "theological points of view", you're not referring to the mainstream theological position but what is essentially a fringe theory held by fundamentalist theologians. The purpose of theological study of the bible is hermeneutical - it's about interpretation, and most respected theologians accept that Genesis was written somewhere between the reign of King David (c. 1000 BCE) and the exile period (560 BCE). Claritas (talk) 14:11, 27 May 2010 (UTC)

Nu. Este o chestiune de istorie. Iar prin „puncte de vedere teologice" nu vă referiți la poziția teologică mainstream ci la ceea ce este în esență o opinie marginală aparținând teologilor fundamentaliști. Scopul studiului teologic al Bibliei este hermeneutic - se referă la interpretare, iar cei mai respectați teologi acceptă faptul că Geneza a fost scrisă cândva între domnia regelui David (c. 1000 î.e.n.) și perioada exilului (560 î.e.n.). Claritas (talk) 14:11, 27 May 2010 (UTC)

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Dumnezeu nu este omnipotent. In Biblie scrie clar ca Iehova nu poate infrange o armata care are care de fier.

| FrateleAndrei a răspuns:

Pleacă, Satano", i-a răspuns Isus. „Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti. Matei 4:10

În Matei cap 4, Domnul Isus a fost dus de Duhul în pustie iar diavolul L-a ispsit 40 de zile pe Domnul nostru

Și la un moment dat diavolul i-a cerut sa facă o plecăciune iar Domnul Isus i-a zis: Eate scris "Domnului Dumnezeului tău sa te închini și numai Lui sa-i slujești

Doar Lui trebuie sa te închini, Dumnezeul nostru e un Dumnezeu gelos care urăște idolii. Petru și Pavel erau simpli slujitori nu aveau vrednicia sa fie adorați de popor.
Referitor la ce ai zis tu cu închinarea și cinstirea sfinților sunt doar niște dogme bisericești care nu au nicio treaba cu Biblia.
Dacă în Biblie spune clar: "Domnului Dumnezeului tău să te închini" atât. Lui
Domnul sa te binecuvânteze și sa te ajute sa-I slujești și sa te închini singurului Dumnezeu Atotputernic PreaÎnalt
Nu te lua după ce zic alții uita-te în Biblie și vei fi luminat de Domnul. Amin?

| fllu07 explică (pentru FrateleAndrei):

Corect. Lui Dumnezeu trebuie să ne închinăm. Aceiași idee încercam să o subliniez: Dacă Petru si Pavel înainte să moară erau simpli slujitori, si au respins plecaciunile altor oameni, si au direcționat închinarea spre Dumnezeu, de ce fac popii sărbători după "sfânta tradiție" în numele lor? De ce ii cinstesc/venerează de vreme ce ei au refuzat acest lucru?

| AVAAVA a răspuns:

Confunzi niște lucruri. Plecăciune și închinăciunile se fac în fata lui Hristos.
Sfinții Martiri, icoanele, Sfintele Moaste, sunt daruri oferite de Hristos pentru a întări în nou credință în Hristos și în Înviere. Noi Ortodoxi cinstim Aceste minunate Daruri, dar nu le adoram, pentru ca adorarea se cade a se face doar Lui Dumnezeu. Tu ai anumite influente Protestante, de care ar trebui sa te lepezi și sa te Unești cu Hristos cu ajutorul Bisericii Lui Apostolice Primare. Protestanismul care este manat de Duhul Lumii, deoarece au desființat Sfintele Taine săvârșite cu Duhul Sfânt, este cea mai puternica capcana a Diavolului în lupta lui de nimicire a sufletelor. În ziua de astazi Diavolul lucrează cu Duhul Lumii care este tare periculos.
Nu banii sunt ochii Dracului. Banii pot sa ridice un creștin dacă ei sunt folosiți în scopuri înălțătoare, dar îl pot și dărâma dacă ei sunt folosiți pentru alimentarea viciilor. Alegerea caii mântuirii ete la indemana fiecăruia, Dumnezeu ne-a dat libertate, dar și Diavolului i s-a dat libertate sa ispitească oameni prin fel și fel de metode.
Mergi la Biserica, fa rugăciuni, spovedestete, impartassestete și renunță la orice forma de influenta Sectara.
Odată cazut în Duhul Lumii, greu te mai ridic. Iar dacă renunti la Ortodoxie, implicit la Duhul Sfânt, și te unești cu Sectarii, te smintești, iar revenirea la Ortodoxie va fi aproape imposibila. Sminteala se produce ca efect al răzvrătiri împotriva Duhului Sfânt care sălășluiește în Biserica Apostolică a Lui Isus, și astfel omul smintit poate sa judece matematici, filozofie, ori astronomie, dar nu mai poate judeca adevărul Religios, deoarece Duhul Lumii a pus stăpânire pe El. Și crede-mă ca nu vorbesc din povesti, ceea ce îți spun am văzut cu ochii mei.
Daca ai orice nelămurire în legătură cu Ortodoxia, te rog sa o spui, si poate găsim împreună rezolvarea.
Pentru mine, care am studiat nu doar Ortodoxia, ci religiile lumii, îmi este 100% limpede ca Ortodoxia este cireașa de pe tortul creștinismului, este Arca, Corabia salvatoare, iar miile de secte sunt colacele de salvare care au fost dăruite pentru a păcăli omul ca exista scapare și în afara Corabiei, uitând ca în ocean sunt și pești răpitori.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Mult scris, puțin conținut. Ortodoxia nu este religia adevărată pentru ca:

1) predă învățături false: iad/rai, trinitate, suflet nemuritor
2) se implică în războaie, susține si binecuvântează razboiul
3)se închina la icoane și idoli, nu lui Dumnezeu.
4) nu face lucrarea pe care a făcut-o Isus Cristos.
5) nu are nicio putere în viața enoriașilor: sunt pline pușcăriile de ortodocși care se fură unul pe altul, se tâlharesc, se omoară unul pe altul.
6) pentru ca: popi homosexuali, pedofili, care abuzează femei, șantajisti
7) este o biserică lacomă implicată în politică până peste urechi, că de acolo vine banul.

Vrei sa mai continui?

8) condiționează serviciile spirituale de sume de bani. Nu ai, te lasă cu mortu' pe masă.
9) are o clasă clericală plătită, în timp ce Isus Cristos modelul creștinilor nu a pretins bani pentru nimic.
10) nu ia nicio măsură împotriva enoriasilor corupți, extorcatori, imorali, bețivi, etc.

Mai zic?

Si legat de moaște/idoli/icoane Biblia spune clar: SA NU TE PLECI IN FAȚA LOR. Dar voi ați băgat scuza aia ieftina: stai ca nu le adorăm, doar le cinstim.

Dacă după toate astea, dar și altele pe care nu am timpul necesar să le scriu, tu spui ca ortodoxia este calea, arca, corabia adevarului.

Uite, iti las un link, sper sa te uiți la el, să ai puterea asta, si sa nu zici ca cel care vorbește este de la diavol si alte prostii.

https://youtu.be/Bzv0J_2oOAY

Deci cum e? Dreapta credință? Ma faci sa râd laughing laughing laughing

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Chiar îmi pare rău pentru tine.
Nu înțelegi niște lucruri esențiale.
1:Biserica Ortodoxă este infailibila, fiind formata din mireni și Preoți pocăiți cât și din preoți și mireni păcătoși chemați la pocăință, pentru ca Iisus a venit pentru cei păcătoși, eu au nevoie de alifie, si a lăsat Biseica împreună cu Sfintele Taine.
2:Sfintele Taine sunt esențaBisericii, nu moaștele sau icoanele. Prin batjocorirea moaștelor, omul cade în cel mai mare pacat, și anume Hulă împotriva Duhului Sfânt. Asta pentru ca moastele cât și iconografia sunt daruri sfințite cu ajutorul Duhului Sfânt. Oasele Proorocului Elisei a înviat un mort în vechiul Testament, mărturie mai mare ca acesta nu exista.
Daca tu îți limitezi credința în funcție de Preoții păcătoși, iat-e de mana cu ei. Preotul atâta timp cât nu a fost caterisit, chiar dacă are păcate, poate invoca Duhul Sfânt în folosul celui care Îl cere. El dor invoca, este ca un fel de martor, nicidecum vreun magician.
3:"Să-i întrebăm pe oponenții noștri: cum a fost posibil ca «tradiția apostolică cunoscută întregii lumi» (aşa cum o numeşte Sfântul Irineu) să fie schimbată și coruptă în fiecare Biserică locală, multe dintre aceste Biserici fiind întemeiate de Apostoli și pecetluite cu sângele lor?
Nu a fost nici măcar o singură Biserică printre acestea care să rămână credincioasă învățăturii apostolice? Dar atunci trebuie să recunoaștem că una dintre următoarele două ipoteze este adevărată prin necesitate:
– fie adevărata Biserică a lui Hristos a căzut în erezie cu mai multe secole în urmă, așa cum susțin reformatorii protestanți, chiar dacă acest lucru este absolut absurd și contrar făgăduinţelor Mântuitorului (Matei 28, 20; Ioan 16, 13);
– fie Biserica lui Hristos nu a căzut niciodată, însă atunci protestanții care afirmă că s-au întors la învățătura apostolică autentică spun minciuni."

Sfântul Rafail, Episcop de Brooklyn

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Tu greșești din start, faci exact ca ateul care cauta argumente împotriva existentei lui Dumnezeu, in loc sa caute argumente pro, și va găsi ceea ce cauta. Ceea ce semeni aia vei culege. Asa faci și tu, cauți argumente împotriva Biserici Primare Apostolice, în loc sa cauți argumente pro care sunt logice și înălțătoare. Înțelege ca toate Bisericile asa zise Creștine apărute după 1000 și ceva de ani de la Hristos, au Rupt din Sfintele Taine. Și sa nu îmi zici ca din miile de secte doar una în care crezi tu este cea adevărată.
Le-am studiat pe majoritatea, si știu ce vorbesc.
Daca exista o Biserica a lui Hristos, aceea trebuie sa fie înființată de El și sa dăinui pana la Sfârșit.Iar pentru mine lucrurile sunt clare, eu nu pot contesta Existenta Dumnezeirii lui Iisus, pentru mine este un adevăr asa cum pentru mulți știința este adevărul. Dar imparatia Cerurilor nu se ia nici cu navala și nici cu forța, în ea sunt primiți cei care și-o doresc cu adevărat și care îl urmează pe Hristos.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Păi eu ma uit la preoții voștri si ii trec prin filtrul spus de Isus Cristos: "după roadele lor îi veți recunoaște. Se culeg vreodată Struguri din spini, sau smochine din măracini? Nu. Pomul bun, nu poate da rod rău, nici pomul rau nu poate da rod bun. Si tu imi spui ca un preot pedofil, homosexual, lacom, (păcate condamnate clar de Dumnezeu prin Biblie) poate avea fapte bune, si il ascultă Dumnezeu cand pledează pentru credincioși? Adica tu îl contrazici pe Isus spunând că pomul rău poate da roade bune? Despre ce vorbim? Isus Cristos a spus că cei care spun că îl urmează trebuie să aibă fapte. După fapte ii recunoști. Nu după vorbe. Care sunt faptele? Le stii prea bine. Lux nerușinat. lăcomie, tolerarea păcatelor grave, colaboratori cu fosta securitate, etc.
Ai văzut video? Ce face BOR? Îl plătește pe Connect-r să-i facă imagine? Artistul în videoclipurile lui se tăvăleste pe lângă femei sumar îmbrăcate, si arată clar ca nu are nicio treaba cu credinta. Dar e imaginea bisericii. Dacă vrei să spui că da, sunt preoți păcătoși, câțiva, etc. cazuri mediatizate de cei care urăsc biserica. bla bla bla. Uită-te la documentarul RECORDER (parcă te aud acu: ptiu drace, ptiu ptiu ptiu drace) laughing laughing
Sunt filmați si înregistrați preoții în mediul lor. Ce fac acolo, afaceri cu statul, lăcomii, si o poftă nestăpânită pentru bani. Astea sunt faptele lor, nu actele de pioșenie când ies pe scenă si cântă (Oricum cântă si spun falsitați). Deci, Isus Cristos a spus: După faptele lor îi veți cunoaște. Nu te mai obosi ca nu are rost. Chiar am căutat, am citit, nu vorbesc aiurea în tramvai, si nu caut dovezi împotriva existenței lui Dumnezeu, sau a bisericii apostolice, pur și simplu spun ce observ. Relatez de la firul ierbii. Apropos de apostoli: în faptele apostolilor 5 se spune că apostolii si creștinii din sec I, vindeau tot ce aveau si puneau banii la dispoziția apostolilor ca sa împartă tuturor după nevoie, si sa ii ajute pe cei care vin de departe sa afle mesajul lui Isus Cristos. Popii ce fac? L-ai văzut pe Isus Cristos în cele mai scumpe trăsuri de pe vremea lui? L-ai văzut sa ii deschidă cineva ușa la caleașcă? Nu. din contră a spălat picioarele discipolilor, si a ales să moară ca un răufăcător. Pavel. la fel. a renunțat la cariera lui, si a ales să sufere alături de continuatorii lui Isus. Pavel, A MUNCIT, sa întreținut singur. Popii ce fac? Iau bani de la stat, paraziți. Ai văzut un popă sa pună mâna pe o lopata? Pe o cazma? Nici la el acasă nu pune mâna. are slujnici si servitoare. ca asa a avut si Isus, Petru, Ioan...

Hai, las'o jos că măcăne.

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Nimeni, începând să caute mântuirea, nu are voie să se apuce singur de această lucrare sau să-şi lucreze mântuirea după voia sa şi după cum îi taie capul

După cum pruncul nou-născut nu poate trăi fără mama sa, care se îngrijeşte de el, îl dezmiardă şi îl dădăceşte, la fel şi cel nou-născut în duh, care s-a convertit, are mare trebuinţă, pentru început, de o dădacă şi de dădăceală, de o călăuză şi de călăuzire.Necesitatea de a avea un părinte-conducător este evidentă. Nimeni, începând să caute mântuirea, nu are voie să se apuce singur de această lucrare sau să-şi lucreze mântuirea după voia sa şi după cum îi taie capul, ci, de la bun început trebuie să se predea cuiva care să-l înveţe tot ce trebuie. Căci, de vreme ce a păşit pe o cale cu totul nouă şi necunoscută pentru el, trebuie să se folosească de o dreaptă îndrumare şi să nu rămână doar la propriile presupuneri. La început, umblă ca prin ceaţă sau ca printr-un codru întunecos, înconjurat de capcane – aşadar, să-i întindă mâna celui ce poate să-l scoată de acolo şi să-l pună pe propriile lui picioare.El este bolnav; cum te poţi hotărî să te vindeci singur de cele mai subtile boli sufleteşti, când nici trupul nu ni-l vindecăm singuri, nici măcar medicii, darămite oamenii obişnuiţi? Putem să ne deprindem, fără să le învăţăm, numai cu lucrurile pentru care am fost, în mod firesc, născuţi; artele şi meşteşugurile trebuie să le învăţăm: de pildă, învăţăm să scriem, să desenăm, să cântăm şi aşa mai departe. Iar lucrarea mântuirii este arta artelor şi ştiinţa ştiinţelor: am putea, oare, aici, să ne descurcăm fără învăţător?

Sfântul Teofan Zăvorâtul