| DanionM a întrebat:

"Cocaina este felul lui Dumnezeu de a-ţi spune că ai prea mulţi bani." (- Robin Williams -)

Are Dumnezeu vreun rol în acest "calcul"? Prin "intervenţia" sau prin retragerea Sa parţială din viaţa respectivei persoane?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| 1man1 a răspuns:

Cocaina si multe alte droguri sunt un refugiu pentru multi care incearca sa se sustraga de la realitatile vietii. Din pacate, prea multe VEDETE ofera modele de urmat pentru tinerii de azi. Aceste vedete, plictisiste de efemerul lor succes cad prada viciilor de tot felul. Mai rau este ca formeaza trend-uri pentru contemporani. Cat priveste interventia sau retragerea Sa... Avem ratiune, ne-a dat norme morale care puse in practica ne aduc satisfactie in viata. Nu putem astepta ca Dumnezeu sa stabileasca rezultatul unui meci de fotbal sau sa ii dea peste mana unei persoane cand vrea sa consume droguri.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne-a inzestrat cu liber arbitru, depinde de noi cum il folosim.Deuteronom30:19