| Narfundo a întrebat:

Condamna biserica sau credinta noastra alergatul,cititul,statul la calculator, etc.Condamna religia viata noastra pe care o avem?! Ce ar trebui sa faci ca om ca sa fi exact cum cere biserica? Dati exemple de lucruri ce pot fi facute in folosul nostru cat si al religiei noastre.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atitudinea inimii conteaza. Depinde cu ce scop fac acest lucru.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru EmaS):

Cum adica atitudinea inimii? Ce ai vrut sa spui?

| wales a răspuns:

Depinde de Biserică şi depinde de credinţa fiecăruia, important e, ce condamnă Cuvântul Lui Dumnezeu. Din cele prezentate de tine, Biblia nu condamnă dacă le folosim cum trebuie. Este adevărat că Biblia spune să cercetăm toate lucrurile şi să păstrăm ce este bun '' 1 Tesaloniceni 5:21 '', însă, dacă ne pierdem timpul la calculator doar pe anumite site-uri cu un anume conţinut obscen, asta nu mai e cercetare, ci satisfacere.

`` Ce ar trebui sa faci ca om ca sa fi exact cum cere biserica? ''

Şi aici trebuie să cântărim dacă dogmele bisericii la care dorim să mergem, corespund cu învăţăturile Scripturii. Oamenii în general sunt înclinaţi să atragă pe alţii spre propriul lor sistem de credinţe, îndepărtându-i astfel de Cuvântul adevărului.

Exemple de lucruri: Ascultarea de Cuvântul Domnului cuprinde totalitatea lucrurilor cerute de El.

| Hombre a răspuns:

Pai de ce sa condamne biserica faptul ca eu ma masturbez cand am chef, sa-si condamne pupezele destrabalate de maici, taici, popi, si ce dracu trantori mai are biserica la care noi contribuim ca ei sa frece menta. Asta-i buna sa mai ma traga si la socoteala pe banii mei.

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Laba trista...

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Perversa care esti tu perversa. laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Sa nu ti se faca pofta.

| usuk a răspuns:

Credinta mea nu condamna nimic; EU am propria mea credinta
exemple de lucruri ce pot fi facute in folosul nostru si implicit al religiei noastre:
munca si studiul m-au ajutat pana acum cel mai mult
dorinta de cunoastere, emanciparea intelectuala-fara ele nu as fi fost cel de azi

| milan9 a răspuns:

E mult spus "condamnă". Nu Biserica condamnă. Ea recomandă, arată cale, transmite cuvântul lui Dumnezeu, promisiunile Sale, avertismentele Sale. De la sine însăşi nu adaugă nimic. Nu are voie!

| ErrorFound a răspuns:

Sa traiasca pemunte alaturi de o femeie gonflabila.

Acum sa fim seriosi, probabil ca si statul la pc l-ar condamna fiindca pc-ul a fost inventat de un homosexual. rolling on the floor

| Kalla a răspuns:

Nu trebuie sa asculti ce zice biserica pentru ca nu au fost pusi sa ne ghideze de insusi Dumnezeu. Un adevarat crestin asculta de Dumnezeu si de cuvantul Lui adica Biblia. Din pacate biserica de astazi mai ales cea catolica plina de homosexuali si pedofili nu mai este de incredere. Noi trebuie sa fim pe placul lui Dumnezeu, nu a bisericii.

| milan9 a răspuns (pentru Kalla):

"Nu de insusi Dumnezeu"?
Dar nu El este Cel care a confirmat Biserica şi S-a identificat permanent cu ea (şi bineînţeles a subliniat obsesiv că e UNA SINGURĂ - nici nu avea cum să meargă deodată Dumnezeu pe 40000 de cărări, câte dizidenţe există azi)

"Nu trebuie sa asculţi"? Te identifici tu oare cu Antihrist sad, pentru că în exprimarea ta negi punct cu punct exact ceea ce a cerut Hristos: ascultarea faţă de Biserica Sa pe care a lăsat-o pentru continuarea misiunii Sale! Iar una din lucrările Bisericii de pe la începuturile sale a fost Scriptura.

| milan9 a răspuns (pentru Kalla):

Încă ceva. Îi persecuţi în mod greşit pe catolici, pentru că nu "Biserica Catolică" este de vină pentru că unii indivizi nu respectă "Biserica Catolică".
Tot la fel nici "codul penal" nu este de vină pentru că unii infractori nu respectă "codul penal"!
Nici CREŞTINISMUL nu este de vină pentru că unii "creştini" nu respectă CREŞTINISMUL.

Pe de altă parte, un "fiu al Bisericii"- (un simplu credincios) care încalcă reguli, reprezintă ALTCEVA DECÂT BISERICA!

"Creştinii" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem din păcate uneori). Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică, tocmai pentru că prin trădare S-AU DEZIS DE BISERICĂ!

DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile sfinte ale Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie.stie fiecare ce are de facut. daca nu din religie, din cresterea de acasa, ori educatia primita.nu e greu sa fii un om bun.e imposibil.doar cu ajutorul cui trebuie ajungi a sti.si acela e Iisus Hristos.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu-mi pasa de biserica sincer.
Imi pasa de Iisus Hristos, eu vreau sa fiu ca El, nu ca o biserica.

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută!

Biserica nu condamnă sportul cititul şi nici statul la calculator în scop Moral Religios, pentrucă aşa cum hrănim trupul acesta trecător aşa trebuie să ne hrănim şi Sufletul pentru a câştiga Viaţa Veşnică.Dar, în schimb condamnă cititul şi vizionarea articolelor pornografice. Mântuitorul SPUNE întru-na din Evangheliile Sfântului Maslu "Am venit în Lume să caut şi să Mântuiesc pe cel pierdut''. Deci, Mântuitorul ne aşteptă pe fiecare în parte depinde doar de Noi, dacă îi auziom chemarea duioasă. Referitor la ultima parte a întrebării dumneavoastră trebuie intensificată Taina Spovedaniei şi relaţia cu preotul duhovnic, în cazul în care nu aveţi duhovnic trebuie să îl alegeţi. Deasemenea, pentru îmbunătăţirea VIŢII MORAL RELIGIOASE mai puteţi face fapte de Milostenie (a sătura pe cel flămând a îmbrăca pe cel gol, etc.)

Seară binecuvântată
Doamne ajută!

| sabrina103 a răspuns:

Oamenii gresesc de cand se scoala pana se culca. Orice nu e facut ca pentru Dumnezeu e pacat. Pot sa mananc, sa stau la calculator chiar si sa dezbat. Ele pot fi bune sau rele depinde ce ma motiveaza sa fac.

| MunyLeka a răspuns:

Ce frumos ai scris! @Andrei258