| Steregoi a întrebat:

Conduita unui necredincios inrait, pornit total contra credintei, este arbitrara pentru ca niciun om nu poate demonstra ca Dumnezeu nu exista deoarece omul niciodata nu poate sti totul. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| benny7 a răspuns:

Este interesant cât de multă atenție este acordată acestei dezbateri. Cele mai recente cercetări arată că peste 90% din oamenii de astăzi cred în existența lui Dumnezeu sau a unei alte forțe. Cu toate acestea, într-un fel responsabilitatea a căzut asupra celor care cred în existența lui Dumnezeu pentru a dovedi că Dumnezeu există.
Cu toate acestea, nu se poate dovedi că Dumnezeu există sau nu există. Biblia chiar spune că trebuie să acceptăm prin credință faptul că Dumnezeu există: Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că are pe Dumnezeu și că El îi va răsplăti celor care îl caută "(Evrei 11: 6). Dacă ar fi vrut Dumnezeu, el ar putea să apară și să demonstreze întregii lumi că el există. Dar dacă ar face-o, nu ar fi nevoie de credință. Isus i-a spus: Tu ai crezut pentru că m-ai văzut. Ferice de cei care nu văd - și ei cred "(Ioan 20:29).
Biblia declară: "Cerul este slava lui Dumnezeu și lucrarea mâinilor sale este arcul cerului. Ziua dovedește ziua și anunță noaptea nopții. Nu există nici un limbaj, nici un discurs, în cazul în care vocea lor nu ar fi auzit. În țara lor, ei spun cuvintele lor și cuvintele lor până la sfârșitul universului "(Psalmi 19: 1-4). Dacă ne uităm la stele, considerăm mărimea universului, observând minunile naturii, vom vedea frumusețea unui apus de soare - toate dintre noi aceste puncte la un Dumnezeu Creator. Dacă acest lucru nu este de ajuns, există și dovezi despre Dumnezeu în inimile noastre. Eclesiastul 3:11 ne spune: „... și-a stabilit, de asemenea, veșnicia în inima lor..." Există ceva adânc în noi, care recunoaște că există ceva dincolo de această viață și că există cineva deasupra acestei lumi. Putem respinge intelectual aceste cunoștințe, dar prezența lui Dumnezeu în noi și prin noi va fi încă acolo. În ciuda tuturor acestea, Biblia ne avertizează că exsistă cei care neagă existenţa lui Dumnezeu: „Nebunul zice în inima lui,«nu există nici un Dumnezeu»" (Psalmul 14.1). Având în vedere că peste 98% dintre toți oamenii de-a lungul istoriei, în toate culturile, în toate civilizațiile, de pe toate continentele cred într-un fel de Dumnezeu - trebuie să existe ceva (sau cineva), care este cauza unei astfel de credință.
Argumentul teleologic afirmă că, din moment ce universul este creat atât de magnific, atunci trebuie să existe un creator divin. De exemplu, dacă pământul ar fi fost la numai câteva sute de mile distanță de soare, multe dintre formele de viață care există astăzi nu ar fi posibile. Dacă elementele din atmosfera noastră erau doar câteva procente diferite, fiecare ființă vie pe pământ ar muri. Probabilitatea generată accidental de o moleculă de proteine ​​este de 1 din 10243 (aceasta este 10, urmată de 243 nuli). O celulă constă din milioane de molecule de proteine.
Acest univers și tot ce este în el este o consecință. Trebuie să existe ceva care a cauzat existența a tot. În final, trebuie să existe ceva "nu provocat" care a provocat apariția a tot ceea ce este altceva. Acesta este ceva "nedefinit" este Dumnezeu.
Biblia ne spune că oamenii vor respinge cunoașterea clară și de necontestat al lui Dumnezeu și, în loc în ea, va crede minciuna. Romani 1.25 spune: „... cei care au schimbat adevărul lui Dumnezeu, și sa închinat și au slujit făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci, Amin." Biblia proclamă, de asemenea, că oamenii sunt fără scuză pentru a nu crede în Dumnezeu: „Chiar și invizibil Lui atribute, puterea lui veșnică și natura divină, poate fi de creaturi ale lumii văzute în mod clar, în cazul în care în lucrările sale a observat că ei sunt fără scuză „(Romani 1:20)
Adevăratul motiv este că, odată ce recunoaștem că există Dumnezeu, oamenii trebuie să înțeleagă că ei sunt responsabili în fața lui Dumnezeu și că au nevoie de iertare Dumnezeu (Romani 3:23, 6:23). Dacă există Dumnezeu, atunci suntem responsabili pentru acțiunile noastre înaintea Lui.
Simplul fapt că unii oameni încearcă atât de agresiv să nege existența Lui este în sine un argument că El există.
Știu că Dumnezeu există pentru că vorbesc cu El în fiecare zi. Nu aud răspunsul lui cu auzul, dar simt prezența lui, simt călăuzirea Lui, cunosc dragostea Lui, Îmi doresc harul Său. Lucrurile care au avut loc în viața mea pot fi explicate doar de Dumnezeu. Dumnezeu mi-a salvat în mod miraculos și mi-a schimbat viața, astfel încât singurul lucru pe care îl pot face este să-l recunosc și să-i sărbătoresc existența. Nici unul dintre aceste argumente nu poate convinge pe oricine refuză să recunoască ceea ce este atât de clar. Și în final, existența lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credință (Evrei 11: 6). Credința în existența lui Dumnezeu nu este un pas orb în întuneric, ci un pas sigur într-o cameră bine luminată, în care 90% dintre oameni stau deja. ***

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Tu ai scris :
„Nebunul zice în inima lui,«nu există nici un Dumnezeu»" (Psalmul 14.1).
Atentie - nebun nu inseamna ca are o afectiune psihica, inseamna ca "nu e bun", adica e unul dintre cei rai

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate demonstra că persoana Dumnezeu nu există. Dovezi sunt câte vrei.În schimb nu există nici o dovadă cum ca persoana Dumnezeu există.

| Mircea08 a răspuns:

Pot spune ca un necredincios nu este pornit contra credintei - Eu am fost ateu si nu am avut nimic cu cei credinciosi, ii tratam la fel ca pe toata lumea. Tu ai intalnit niste oameni care lupta impotriva lui Hristos, dar acestia nu o fac pentru ca sunt atei ci pentru ca sunt impotriva lui Hristos (Evanghelia spune despre acestia )

| SasukeCS2 a răspuns:

Treaba e ca nici-un om nu poate demonstra ca Dumnezeu exista, de asemenea.

| Steregoi explică (pentru SasukeCS2):

De ce consideri ca trebuie sa renunti la viata? A renunta la a crede in existenta lui Dumnezeu inseamna a renunta la viata.

| cristi202 a răspuns (pentru SasukeCS2):

Depimde de... demonstratie. Daca te astepti sa iti demonstrez printr-o singura chestie ca Dumnezeu exista, e adevarat, nu voi putea sa iti demonstrez. Dar cand sunt o sumedenie de chestii care le vad ar trebui sa imi dea de gindit. Poate faptul de a pune urechea pe sina unui tren si a auzi zgomotul produs de rotile unui tren nu imi va certifica cu siguranta ca vine un tren, insa daca mai ii aud si fluieratul, si impegatul din gara imi zice ca trebuie sa vina un tren, atunci nu trebuie sa vad trenul ca sa cred ca el va intra in gara, imi e de ajuns sa cred, si il voi vedea. La fel e si cu Dumnezeu, o multitudine de intimplari, unele chiar minuni, pentru ca sfideaza logica si statisticile (iti dau doar un caz: merg la Penny, sa iau printre altele si zahar, mult, 20 de kg, sa aiba sotia sa puna pe iarna, merg cu zaharul la casa, nu observ ca era afis ca nu se poate plati cu cardul, bag zaharul in bagaje, cand casiera imi zice ca nu pot plati cu cardul, si ar fi fost penibil, caci trebuia sa scot zaharul si sa plec. A zis insa casiera ca incearca sa vada daca merge, pana a incercat eu am facut o scurta rugaciune, si a mers! Desigur ca nu e o minune, poate fi intimplarea sa fii mers chiar atunci, insa am vazut mina divina cand la urmatorul client care vazind ca merge la mine, a vrut si el sa plateasca cu cardul, si la el nu a mai mers!, si intrebarea e: daca nu exista Dumnezeu, de ce chiar atunci la mine si doar la mine a mers?) te pot duce la a demonstra ca Dumnezeu exista, pentru ca e ca un regizor care regizeaza viata ta.

| DeyCj a răspuns (pentru Steregoi):

Mai degrabă aș spune că renunți la viața de creștin.Eu am renunțat de vreo 24 de ani la persoana Dumnezeu și sunt viu și o să fiu viu mult și bine.