| RAY a întrebat:

Conform agnosticismului este imposibil de știut dacă există Dumnezeu, zei etc.
Oare asa e? Teismul ce crede, se poate afla/se va putea afla vreodata daca exista zei?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Depinde ce intelegi prin Dumnezeu.
Daca Dumnezeu este "Universul" (panteism), atunci putem sti ca exista.
Daca Dumnezeu este "o entitate care ii ajuta pe credinciosi", atunci putem sti ca nu exista.

Daca Dumnezeu este "o entitate care nu interactioneaza cu realitatea fizica" atunci nu putem sti daca exista sau nu.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai dacă ne luăm după teisti, există zei, n avem ce s-a aflăm, agnosticii au o destinație și un cal care merge pe lângă ei, dar le e frica sa l încalece. Iykwim

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Dar agnostici afirma ca nu se poate afla, ei fac o afirmatie

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Nu poti afla, deci nu se știe dacă e sau nu, nu spun cu exactitate ca nu e

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Dar un agnostic are credinta fata de dumnezeu?

| Romanul86 a răspuns:

Teismul mistic îți spune că poți afla.
Așa cum ateismul e de mai multe feluri și teismul e de mai multe feluri. Și agnostici tot un fel de atei sunt la fel și nihiliști și existențialiști.