| mentholinks a întrebat:

Conform cartii lui Enoh, judecata va avea loc dupa 70 de generatii incepand de la putin timp inainte de potop atunci cand ingerii au venit si s-au impreunat cu fetele oamenilor. De la potop au trecut in jur de 4400 de ani. Daca luam o generatie 50 de ani obtinem 4500 de ani dar poate fi si mai putin o generatie. Deci vremea cam este aproape. Ce credeti? Oare din cauza aceasta a fost exclusa din Biblie cartea lui Enoh pentru a fi ascuns acest lucru?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Povesti,apocalipsa este un basm lucru recunoscut si de teologi, iahve a spus ca niciodata numai va distruge pamantul

| Nilsson a răspuns:

Cred ca a fost exclusa pentru ca scrie in ea ca uriasii din vechime erau de vreun kilometru inaltime si ca soarele si luna sunt trase de care.
Mi se pare o carte cam dubioasa, mai ales ca in ea scrie si despre ierarhii ingeresti si demonice.
Dimensiunea ei e din start un semn de intrebare, are peste 100 de capitole si ai vazut si tu ca in medie cartile Bibliei nu au atat de mult, deci eu cred ca a avut multe adaugiri si influente de-a lungul timpului.
Ce este interesant insa este ca in genealogia din evanghelia dupa Luca de la Enoh la Hristos sunt exact 70 de generatii iar in cartea apocrifa se refera la o judecata a ingerilor.
Iisus spunea „Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer" (Luca 10, 18).

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Nu e adevarat. In cartea apocrifa scrie "pentru 70 de generatii pana la judecata finala si sfarsitul lumii."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

70 de generatii de oameni? Chiar nu tii se pare cam putin? Poate 70 de generatii in anii pamantului

calendarul Mayas spune ca suntem setati in jurul galaxiei o datã la 25, 000 de ani, acum pamantul e in perioada cea mai prospera dpdv energetic, si noi din toate punctele de vedere.
Pana sa vina vremuri Grele mai sunt, mii de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni in afara de Dumnezeu nu stie cand se va sfarsi lumea, nici macar ingerii.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totodata scrie sa bagam de seama semnele ce apar si ne dau indiciile necesare. Cu o asa mentalitate iti pui tie si altora vietile in pericol, deoarece n-ati bagat de seama acele semne si o sa suferiti odata cu restul.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zeii sunt fictivi, inventati de om

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Eu cred ca trebuie sa ne pregatim indiferent ca vine maine sau peste un secol. Doar nu o sa ne comportam crestineste doar cand stim ca vine apocalipsalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea, daca tu nu crezi, asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa ma convingi ca perceptiipe mele sunt gresite, atata timp cat nu te deranjez, cat si invers. Nu am inteles niciodata de ce ateii fac o pasiune din a incerca sa-i determine pe altii sa renunte la credinta lor.

| RaulAlmășan a răspuns:

Cartea lui Enoh este o carte apocrifă care conține SI adevăr dar ai mici detalii greșite.
Acesta este motivul pentru care cartea lui Enoh a fost scoasă din Biblia canonică.
Dumnezeu a spus că nimeni nu îl va putea privi vreodată așa cum este situat că cine o va face va muri, datorită strălucirii sfinteniei lui Dumnezeu.
Iar Enoh zice că la văzut pe Dumnezeu în toată splendoarea lui.

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Pai asa si Ioan in Apocalipsa a vazut scaunul de domnie al lui Dumnezeu si pe cel ce statea pe el. Ea de ce e in Biblie? Si ce greseli ai gasit tu in cartea lui Enoh?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Ioan in Apocalipsa la văzut pe Domnul Iisus Hristos.
SI a fost ales de Dumnezeu pentru a trimite mesaje acelor biserici.
SI pentru a vesti Apocalipsa ce are să vină.