| IvanMihai a întrebat:

Conform crestinismului este pacat sa asculti muzica hard rock?
De ce?
Ascult cu mare placere Slipknot, Disturbed, Pro-Pain,
Apocalyptica, Skillet etc.
Skillet din cate stiu sunt crestini, banuiesc ca ei nu considera ca
ar fi asta pacat!

22 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

Ar fi mare pacat sa nu-i asculti.

| Golyat18 a răspuns:

Pai eu zic ca da ca ii scris: orice faceti sa faceti spre slava Lui. Asa ca asculta muzica care sa-l laude pe el. Si lasa-i pe cei rataciti ca mine sa asculte: satanic curses, asking alexandria, black veil brides, etc.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este important sa avem discernământ.Să stim in ce mod ne influențează viata. Daca spunem ca suntem crestini, trebuie sa si dovedim.Stii ca Biblia ne învață :,,Asigurati-va de lucrurile mai importante."Atunci cand cuvintele folosite in piesele respective,nu au o tentă de conotații sexuale,violenta, ura nationalism rasism, sau insultă la adresa altor persoane, poti sa fii atent. Orice lucru sa fie spre zidire morala si spirituală, nu sa ne darame.Cât despre păcat, pacatul este de multe feluri.

| Mclaren12 a răspuns:

Lasa crestinismul ca dupa el toti sunt sclavi si n-au voie sa faca o gramada de lucruri.

| asslove a răspuns (pentru Staind):

Adevarat

| IvanMihai explică (pentru Golyat18):

Mersi, am gasit o melodie de la asking alexandria care imi place... :
( ASKING ALEXANDRIA - Where Did It Go? ) :-)
black veil brides sunt cool, i-am mai ascultat

"Asa ca asculta muzica care sa-l laude pe el." Cam plicitisitor! Apropo dar daca ascult muzica rock care Il lauda - muzica religioasa?

| IvanMihai explică (pentru PorumbRodica1965):

Conform raspunsului tau sa inteleg ca este mai "rau" sa ascult muzica rap decat rock,
muzica rap este aproape toata cu injuraturi/cuvinte obscene, ascult si muzica rap!

Dar cica muzica rock este cu satanismul! Sau chiar ca dracul asculta rock!

| Golyat18 a răspuns (pentru IvanMihai):

Da, care sa il laude cred ca merge, but trebuie sa ai inima inclinata mai mult spre El, decat spre felul muzici, asa ca decat sa te chinui mai bine las-o balta, ca oricum tot ca mine ajungi daca nu faci chestile cu dragoste

| Golyat18 a răspuns:

Ăăă si daca vrei sa stii care sunt melodiile sataniste intreaba-l pe Mclaren ca el e satanist, ba da stai putan nu tu esti tipu care ai zas ca ne inveti de ortodoxie?

| Andy40 a răspuns:

Ma hai sa iti spun eu cum sta treaba sa nu asculti trupe sataniste care il promoveaza pe satan. In rest poti asculta ore rock vrei dar sa nu fie vorba de cel rau in acea melodie. Toate cele bune poti asculta ce vrei nu toate melodiile Rock sunt sataniste sau Rockul e pentru satanisti.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru IvanMihai):

Satan prefera muzica clasica, de asta a si dictat-o:

https://www.youtube.com/watch?v=Zl9FTlKK1e0

insa, intr-adevar, izvoarele de inspiratie ale black metalului isi au originile in Paganism, in trecutul nostru Primitiv.

| danay72 a răspuns:

Orice muzica care îndeamnă la lucruri rele, nu este potrivita pentru un creștin, pentru ca muzica influențează.

| Aslam a răspuns:

Singurul pacat este sa faci parte din turma de oi spalate pe creier de religie. Asculta ce vrei, fratele meu, nu lasa ca religia si dumnezeul asta imaginar sa-ti ia lucrurile care iti fac placere.

| AC4S4 a răspuns:

Muzica ar trebui folosita in primul rand pentru lauda lui Dumnezeu, dar se poate folosi si pentru relaxare sau in alte scopuri. Nu e nimic gresit cu armonia sau ritmurile dintr-o anumita piesa, ci mai degraba cu versurile. Exista melodii laice care au un mesaj pozitiv, nu vad nimic rau in a asculta si astfel de muzica.
Totusi e greu sa gasesti muzica laica in care sa nu gasesti lucruri neplacute Domnului (violenta, destrabalare, iubire de bani, etc.), dar nu imposibil.
Exista muzica crestina de diferite genuri, inclusiv rock.

| NikFlorian a răspuns:

Sfantul Apostol Pavel zice:Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. In 1 Corinteni capitolul 6 versetul 12, de aici deducem ca practic nu este pacat sa asculti genul acesta de muzica atat timp cat nu devii robul ei si nu te lasi controlat de ea.

| YessWey a răspuns:

Tocmai pe skillet ia-i intreba tu ce considera ca e bine.
Hard rock-ul este creat de satanisti exact ca si jocurile de noroc si jocurile de carti.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fii MOI ca un Albus de ou happy
Dumnezeu spune: "Pune'ma la Incercare, sa vezi daca Exist"
Pace Voua!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Dumnezeu exista!
Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fii MOI ca un Albus de ou happy
Dumnezeu spune: "Pune'ma la Incercare, sa vezi daca Exist"
Pace Voua!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Aslam):

Dumnezeu exista!
Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fii MOI ca un Albus de ou happy
Dumnezeu spune: "Pune'ma la Incercare, sa vezi daca Exist"
Pace tie!

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Stai linistit ca nu exista nicio judecata. Este doar una din inventiile crestinismului care exploateaza sentimentul de frica pentru a va putea controla mai usor. Dat fiind ca biblia si religia crestina au fost inventate de evrei, ar trebui sa te puna pe ganduri ca rabinii antici nu credeau in nicio judecata dar credeau in reincarnare asa cum credeau si paganii de la care evreii au furat o gramada de concepte pentru a le putea integra in crestinism.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai fost tu acolo sa stii? Esti mic in fata lui Dumnezeu, recunoaste! De aceea ateii il resping pe Dumnezeu, vor sa fie ei "proprii lor zei". O sa vina judecata, ca vrei, ca nu vrei si o sa fi foarte infricosat! Pune-l la incercare pe Dumnezeu sa vezi daca exista! Eu am avut foarte multe intamplari in viata asta. Iisus plange pentru tine sa te intorci la el, mclaren112. Crede-ma, nu-ti vrea raul. Satan din tine te convinge cu toate porcariile si paful ala de stele. Trezeste-te, Mclaren in numele Domnului Iisus Hristos!

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"De aceea ateii il resping pe Dumnezeu"
Ce treabă am eu cu ateii? Dacă știința controlată le-ar pune ateilor pe tavă o așa zisă dovadă a existenței zeului evreiesc, s-ar face toți creștini de vreme ce majoritatea deja s-au născut creștini și au fost și ei îndoctrinați de la naștere.
Și să fiu eu mic în fața lui Yehova? Dacă ar fi existat măcar, atunci da, puteam pune problema așa, dar nu există.

"Ai fost tu acolo sa stii?"
Dar tu ai fost? De unde știi că așa o să fie? De ce doar crezi orbește fără să te bazezi pe nimic? Scrierile antice evreiești ne arată că nu există nicio judecată, deci automat oamenii nu sunt trimiși în rai și iad în funcție de faptele lor deci probabil putem deduce de aici că nici raiul și iadul nu există. Sunt doar dimensiuni inventate de cei care au creat creștinismul ca să vă exploateze frica. Asta este slăbiciunea principală a omului care poate fi atât de ușor exploatată pentru a-i controla. Prin frică, sunteți dispuși să faceți orice vi se spune. Pe asta funcționează medicina modernă și pe asta funcționează religia creștină modernă.

"Trezeste-te, Mclaren in numele Domnului Iisus Hristos!"
Nu este nevoie să mă exorcizezi boss că pe mine nu mă posedă nimeni.
Mai bine te-ai exorciza tu de credința oarbă pe care o ai.