| Inferno a întrebat:

Conform crestinismului inchizitia a fost ceva bun? http://www.historia.ro/......mediu-foto Unele dintre aceste metode de tortura au fost folosite si pe timpul inchizitiilor.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Omul se crede superior animalelor dar e inferior lor

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu a fost ceva bun, din contra in crestinism se cere sa dai si obrazul celalalt.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Asa cum da-i si tu obrazul celalat, adica ignore.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si nu l-am dat?!

NOname
| NOname a răspuns:

Mi s-a făcut rău, sincer. No comment. Sper doar că nu vor accesa copiii acel link.

| Inferno explică (pentru NOname):

La asta nu m-am gandit. straight face

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Copiii ar trebui să ştie despr inchiziţie. E o bucată bună de istorie adevărată acolo.

| Leocerba a răspuns:

Ce-aveti copii?
Informatii legate de tortura se gasesc in manualele de istorie. Cu poze, cu poze!
Elevii merg in vizita la muzeu si se uita razand, de cele mai multe ori, la instrumentele de tortura.
La Sighisoara, Sibiu si chiar la noi( muzeul Banatului) am vazut cuie, tepuse, foarfeci, clesti alaturi de care plozii isi fac poze cu telefonul.
Ca sa nu mai amintesc de discutiile de pe Toti pentru Unu despre basmele pentru copii, alea DA! cu scoate-i inima, omoara-i fratiorii, fa-i un scaun de ceara sa cada in foc etc.
Voi din care oaza de echilibru si normalitate iluzorie veniti, dragii mei? Copiii invata despre tortura la literatura, istorie si...mda,religie...

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Înseamnă că eu mi-s prea sucită. Dar zău că nu pot privi astfel de scene fără să-mi imaginez tot ce au îndurat acei oameni. Parcă resimt toată durerea lor, toată spaima...

Să nu mă inviți la filmele de groază, da? Că prea stau bine cu imaginația.

| Leocerba a răspuns:

Nu cred ca un credincios dedicat credintei sale ar putea spune cu seninatate "Conform crestinismului inchizitia a fost ceva bun".
Eu nu mi-s crestina dar, in capul meu, aia de-au torturat in numele crestinismului, in Evul Mediu sau si de-atunci incoace, nu cred ca-s crestini in adevaratul sens al cuvantului. Aia de-au facut shaorma din oameni la Inchizitie s-au folosit de crestinism ca sa-si faca Stat in Stat dar crestini n-au fost!

| Leocerba a răspuns:

Inferno, imi cer scuze mult-mult dar trebuie s-o lamurim pe Noname cum sta omenirea cu tortura(inclusiv crestinii).
Vrei sa te duci la un film.
Sa luam de ex programul de la cinema din Timisoara (ala de la mall, ca au locuri de parcare).

Alba ca Zapada si Razboinicul Vanator( iti inchipui cata agresivitate ), Umbre intunecate(despre ce vorbeam?) Razbunatorii(nu suna prea pasnic nici asta), Piratii, o bnada de neispraviti( cat casapesc aia pe strazile Londrei si pe mare, pfff) Jurnalul terorii( nu cumva!) Dictatorul ( asta-i decapiteaza, ii bate, ii umileste cu zambetul pe buze, sadic).
Zi-mi tu mie un film ca o boare a diminetii....toate sunt reminescentele inchizitiei lui Inferno, iti zic eu!
Ramane Madagascar 3. laughing ce zici?

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Eu prefer torturi gen nouă săptămâni jumate sau cele cu frișcă și căpșuni (am o rețetă foarte bună).

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Da, numai ca eu dupa ce am vazut filmul proaspat lansat, vreo noua saptamini jumate am indurat "torturi" nocturne...

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Așa torturi să tot fie...

| ania a răspuns:

Nu, a fost ceva groaznic.