| Antisistem11 a întrebat:

Conform genezei Dumnezeu a cerut lui Avraam sa isi ucidă propriul copil.De ce? Ce părinte creștin ar accepta o asemenea poruncă?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Se presupune ca Dumnezeu e bun si iubitor. Cum vine asta?

11 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Pai era evreu.

| Antisistem11 explică (pentru Panamax):

Stiu panamax ca era evreu.eu ma refeream la părinții creștini ai secolului in care trăim.

| Whateverrr a răspuns:

Pe vremea aceea nu existau tablele legii si nici crestinismul. Si bineinteles ca a Dumnezeu intervenit la momentul potrivit.

| Antisistem11 explică (pentru Mayhem666):

E un mister.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca ai citi Biblia cu atentie si nu cu rau-voire ti-ai da seama.

Dumnezeu i-a promis inainte lui Avraam ca prin fiul sau Dumnezeu îl va binecuvanta cu foarte multi urmasi.
Avraam avea incredere in aceasta promisiune a lui Dumnezeu deci a concluzionat logic in mintea lui ca pana la urma n-o sa se intample nimic cu fiul sau. Avraam stia ca fiul sau nu va muri fiindca daca moare nu se mai implineste promisiunea lui Dumnezeu in legatura cu urmasii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da...Avraam avea o credință atât se mare încât se gândea că Dumnezeu i-ar putea învia fiul din morți (chiar le spune slugilor să îi aștepte, pe amândoi se subînțelege, până se vor întoarce de pe munte), și chiar ar fi putut. Însă altul a fost planul Lui. El nu a vrut să facă din Avraam ucigașul propriului său fiu, ci doar l-a supus la un test, la un mare test al ascultării și al credinței, trecut cu demnitate. Avraam rămâne unul din modelele mele, este un om extraordinar...iar Isaac, fiul primit prin făgăduință, a fost umbra Domnului Iisus Hristos, Mântuitorul făgăduit lumii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lasa-l, ca si cu mine a avut aceeasi discuție, si a rămas tot cu prostia ca Dumnezeu cunoaște viitorul sau ca e atotștiutor de inimi.

| AndrElle a răspuns:

Doar cel devotat, lui Dumnezeu.