| Narfundo a întrebat:

Conform ortodoxismului sunt in ispita.Cum ies?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Rugăciune, sfaturile înţelepte, informarea asupra consecinţelor, lectura unor cărţi de spiritualitate referitoare la fenomenul în discuţie, toate acestea sunt impotante, dar, aşa cum îţi spuneam şi altădată, rolul duhovnicului este esenţial.

Suportul psihic oerit de acesta, conştiinţa eliberării de păcate oferă într-adevăr o renaştere spirituală. Iar o spovedanie este ca un alt botez, o nouă restaurare fiinţială... happy

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu alegi.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Pur si simplu o ignori si faci altceva. Plus sfaturile celorlalti.

| danay72 a răspuns:

Iacov1:13

| anonimg a răspuns:

In mod practic, cauta sa iti gasesti o preocupare pentru ca gandurile si atentia sa iti fie indreptate de la ispita. Fara ajutor divin nu poti rezista; de aceea cauta sa te pleci pe genunchi si sa ceri ajutor de la Dumnezeu. A birui prin fortele proprii=esec.
Nu uita ca a fi ispitit nu este pacat; pacat este cand dai ascultare ispitei. Daca vrei cu adevarat sa fii biruitor, atunci vei birui; dar daca nu vrei, atunci nu vei birui. Iar daca nu biruiesti ispita/pacatul, atunci vei fi tu biruit de ele.

| milan9 a răspuns:

Prin rugăciune, prin sfaturi înţelepte, prin informare asupra consecinţelor, prin lectura unor cărţi de spiritualitate referitoare la fenomenul în discuţie...

| ErrorFound a răspuns:

Pe usa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ignori.ai vazut.nu dori, si nu sta la taclale cu gandul fiindca te obisnuiesti cu el. obisnuinta e a doua natura, si de la asta pana la faptuire nu e decat un milimetru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spovedania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu talent.

| BlackSulphur a răspuns:

Pe usa afara.

| AlexeHellsing a răspuns:

Cu rugăciunea: Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul. Sau cu un strigăt de tânguire: Doamne Scapă-mă!

Răspuns utilizator avertizat
| sempreinvolo30 a răspuns:

Mai intii trebuie sa te convingi ca ceea ce faci nu este corect deci informeazate.Stabilesteti apoi obiective clare pentru a evita cele ispite dar cel mai important este motivatia pentru care vrei sa te lasi de acea ispita:sanatatea, famia, Dumnezeu...