| Holiday a întrebat:

Conform povestii crestine, daca Adam si Eva nu pacatuiau, toti umblam inca in fundul gol.
In conditiile astea, de ce sunt atat de oripilati crestinii de trupuri goale, daca hainele sunt de fapt rezultatul pacatului?!

19 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Era la începutul creației, putea Dumnezeu să le ofere haine sau nu, tu acum doar presupui.

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

Putea sa le ofere si telefoane smart, doar ca povestea e altfel.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu aveau nevoie de telefoane pentru supraviețuire; normal că povestea este altfel.

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

Nu stiu de ce pierd timpul, n-ai inteles nimic, nici din poveste, nici din raspunsul meu cu telefoanele. Dar e bine, las-o asa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Fă-mă să înțeleg, dacă ești un om bun, că voi ateii, darwiniștii, doar așa sunteți, nu? Dacă nu-mi răspunzi, arăți contrariul big grin.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pur si simplu, nu este specificat. Ce este asa ireal in asta?

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Nu putem sti ce s-ar fi intamplat. Poate Adam si Eva nu s-ar mai fi inmultit si au fi ramas doar ei.

| Holiday explică (pentru mentholinks):

Este exclusa varianta enuntata de tine. Judeca si singur de ce. Oricum n-are nici o legatura cu intrebarea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu este logica intrebarea, nu crezi? Premisa gresita, concluzie gresita, ce mare scofala?!

| Panamax a răspuns:

Marele creator al universului stia cum sa tabaceasca piei de animale si stia si cateva tehnici de cusut manual.
Gurile rele spun ca i-a crosetat Evei un sutien cu aceleasi manute cu care a scris legile in piatra.
I-a luat 7 zile sa creeze universul si vreo 8 sa o imbrace pe Eva.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu stiu ce esti asa frustrat pe crestini, in fine. Dumnezeu la inceput a pus oamenii in rai, fara probleme, fara stres, fara bani, cu totul la dispozitie. Doar ca firea omului de a vrea mai mult si de a pacatuii a dus la izgonirea omului din rai.

| Holiday explică (pentru Mirel4412):

Iar legatura dintre ce ai spus tu si intrebare, care e?!

| doctorandus a răspuns (pentru Mirel4412):

Firea? Deci oamenii au avut defect din start, din momentul in care au fost creati. A cui e vina pentru asta?

Asta ai spus tu: ca oamenii au fost de la bun inceput creati cu fire defectuoasa.

Dumnezeu i-a creat in mod defectuos. Ceea ce mi se pare mai cinstit decat sa zici ca oamenii perfecti au picat in plasa Diavolului.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Ei aveau haina de lumina, pe care au distrus-o prin pacat

| doctorandus a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Povestea ta este ne-biblica.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru doctorandus):

Citeste de ex Matei cap22 1-14 Pilda nuntii Fiului de Imparat, oare la ce se refera "haina de nunta"?
Sunt mai multe exemple de acest gen in Biblie, trebuie doar sa faci conexiuni "Noul Testament in cel Vechi se ascunde, Vechiul Testament in cel Nou se descopera"
Astept si explicatia ta biblica...

| doctorandus a răspuns (pentru DuckDodgers0):

De fapt, nu: nu scrie explicit ce-ai zis tu in niciun Testament. Este doar o interpretare mistica din Cartea Zoharului.