| AG777 a întrebat:

Conform religiei crestine, nimic necurat nu intra in imparatia acestui Dumnezeu, ma intreb, oare regula se aplica si la copii sau la femeile rapite si obligate de proxeneti sa se prostitueze fara voia lor?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1 Corinteni 6, 9. Nu stiti cã cei nedrepti nu vor mosteni Împãrãtia lui Dumnezeu? Nu vã înselati în privinta aceasta: nici curvarii, nici închinãtorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii,
10. nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defãimãtorii, nici hrãpãretii nu vor mosteni Împãrãtia lui Dumnezeu.
Daca este vorba de un sclav (sexual) si acesta se duce la Dumnezeu, acest om poate intra inaintea multora in CER, Dumnezeu CUNOASTE inima omului.

| Celcestietot a răspuns:

Nicio regulă. Aceștia vor intra dacă este împotriva voinței lor.

| DeyCj a răspuns:

Asta face parte din doxa creştină, şi nu cred că ar avea vreo legătură cu persoanele obligate să facă gesturi/acţiuni „necreştineşti"

| Algo098 a răspuns:

E un Dumnezeu inventat, atotputernic, surd, orb, impotent, mut si invizibil. La fel e si imparatia lui, inventata. Cartile care-l descriu atat pe el cat si pe imparatia lui sunt scrise cu intentia de a atrage, de a insela si de a crea dependenta. Existenta lui si a imparatiei lui sunt demonstrate prin afirmatii contradictorii neverificabile si fanteziste. Credinciosii trebuie doar sa creada si sa nu aiba nici cea mai mica urma de indoiala. Li se promit lucruri tentante si in acelasi timp sunt si amenintati. Despre toate lucrurile bune care li se intampla li se spune ca se datoreaza lui Dumnezeu si credintei pe care o au. Daca li se intampla ceva rau sau daca s-au rugat la Dumnezeu si nu i-a ajutat cu nimic, li se spune ca nu au fost suficient de credinciosi, ca sunt pacatosi si au fost pedepsiti sau ca au fost pusi la incercare sau ca trebuie sa se roage si mai mult. In aceste conditii Dumnezeu cel inventat poate sa existe linistit in mintea credinciosilor, nefiind responsabil de nimic negativ. Absenta actiunii lui Dumnezeu e justificata si prin "dreptul omului de a alege ce face". Credinciosul inzestrat cu asemenea informatii contradictorii si amenintari nu mai poate iesi din fantezie si ramane fidel credintei in Dumnezeul fals, asteptand minuni, iertare, ajutor divin, viata vesnica si nu mai crede pe nimeni care ii spune ca este inselat, deci crede in continuare de frica si din lacomie in ceva ce nu exista. Credinciosul poate trai o viata cu impresia ca se afla in posesia adevarului, ca tot ceea ce face e bine si spera pana in ultima clipa a vietii ca dupa moarte va primi o alta viata, mai buna si vesnica de la acel Dumnezeu invizibil care nu l-a ajutat nici in viata "scurta" pe care a trait-o.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

"Daca li se intampla ceva rau sau daca s-au rugat la Dumnezeu si nu i-a ajutat cu nimic, li se spune ca nu au fost suficient de credinciosi, ca sunt pacatosi si au fost pedepsiti sau ca au fost pusi la incercare sau ca trebuie sa se roage si mai mult."

Hai sa iti dau un exemplu, aurul trebuie trecut prin FOC ca sa scape de zgura. Asa si noi, trebuie sa fim trecuti prin incercari sa scapam de raul din noi.
Olarul cand modeleaza lutul si vede ca nu a iesit perfect strica ce a facut si modeleaza din nou. Noi suntem lutul iar Dumnezeu olarul, vina este a lutului ori prea moale, ori prea tare.
Fierul trebuie pus in cuptor si lovit ca sa ii dai forma dorita.
Fix asa suntem si noi, dar trebuie sa fim incercati in aceasta viata ca sa devenim perfecti.

Dar daca spui ca Dumnezeu nu exista, cine te-a facut pe tine? Cum ai aparut pe Pamant?

| AG777 explică (pentru GicaGigekGica):

Astea sunt vrajeli, copii aia se chinuie si Dumnezeului tau ii arde de fite, parca era vorba ca Dumnezeu isi iubeste creatia neconditionat, lasa-ma pe mine cu tampenii de astea ca nu ma prostesti.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru AG777):

Cine zice ca isi iubeste creatia neconditionat? Poate ca acei copii vor suferi pe Pamant si vor fi binecuantati cu Raiul.
In foarte multe locuri din Biblie scrie ca il iubeste neconditionat pe cel care "Ma iubeste si pazeste poruncile mele" Exodul 20: "Si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile mele!
Dar iubeste si pe cel pacatos "caci Domnul nu doreste moarte pacatosului ci ar vrea sa se intoarca la El"
Tot in Exodul 20 scrie ca: "Sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc in copii pana la al patrulea neam al celor ce Ma urasc" Deci poate nu e vina copiilor, ci a parintilor.
Un om nu poate intelege pe deplin cum functioneaza creierul uman cu atat mai mult nu poate intelege pe Dumnezeu si deciziile sale.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

"aurul trebuie trecut prin FOC ca sa scape de zgura" Pe asta se bazeaza povestea, pe exemple ireale. Pe mine m-a facut mama si cu tata. Mai mult tata, ca mama nu era asa de pornita. Pe cei din China cine i-a facut? Eu nu sunt nici aur, nici lut, iar Dumnezeul asta invizibil care nu face nimic pentru nimeni, precis ca ma iubeste si are mare nevoie de mine si asa cum ajuta pe toata lumea in prezent cu nimic, tot asa imi va da o viata vesnica de care nici nu am nevoie. Sunt povesti complet ireale si nu sunt de folos nimanui. Credinta e inlocuirea realitatii adevarate cu o realitate inventata. Nu am cum sa astept de la un personaj inexistent din povesti si legende ceva real, fie el ajutor sau pedeapsa, sau inca o viata si aceea vesnica. Ar trebui sa fiu mirat ca in secolul 21 exista oameni care cred in povesti inventate, dar daca ma gandesc bine, e ceva normal, asta e capacitatea omului de a gandi si de a percepe realitatea. Tendinta fireasca de a obtine ceva usor, lacomia de a avea cat mai mult, frica si nestiinta alimentata cu informatii false inca din copilarie conduc la astfel de aberatii in gandire si exemple sunt in numar mare. Un om credincios nu mai poate vedea realitatea asa cum e si nici nu-si doreste lucrul asta, pentru ca este convins ca detine adevarul si ca ar pierde ceva valoros renuntand la lumea fantastica la care e conectat prin credinta si se amageste singur in continuare, asa cum un jucator la jocurile de noroc joaca fara sa se poata opri in speranta ca va castiga candva, insa e si mai rau: la un joc de noroc poate ca mai ai o sansa, fata de credinta unde probabilitatea unui sfarsit fericit este zero.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Ce zici tu acolo are sens dar toate afirmatiile astea se ruineaza atunci cand exista o relatie cu Dumnezeu.
Stii, e o pierdere de timp sa ne contrazicem aici pe TPU pentru ca nu o sa te conving niciodata sa crezi in Dumnezeu. Nici macar nu sunt persoana in stare sa fac asta, eu spun ce stiu.
Sper sa ai o viata fericita fara Dumnezeu, chiar daca nu prea cred ca vei avea.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu poate sa-mi aduca fericire credinta in ceva ce nu exista.
Multumesc pentru urare si la randul meu iti urez sa ai o viata fericita si tot ce iti doresti.

| AG777 explică (pentru GicaGigekGica):

GicaGigekGica Gelozia este asemanata de cele mai multe ori cu posesivitatea si atunci stau si ma intreb, cum poate religia sa spuna oamenilor sa renunte la gelozie, cand in tocmai chiar Dumnezeul lor se considera o fiinta geloasa? interesanta intrebare nu? De asemenea se spune ca razbunarea a arma..., atunci cum pnm Dumnezeu se razbuna pe copii nevinovati, doar pentru ca parintii lor au gresit, inseamna ca Dumnezeu are probleme de logica la acest capitol. Oricum sunt multe semne de intrebare la capitolul crestinatate si nu numai, de asta eu am ales sa renunt la religie, nu pot crede intr-un Dumnezeu gelos, intolerant, razbunator pe copii si alte fiinte nevinovati, nu pot sa cred nici intr-un Dumnezeu care alege sa dea cu atata usurare, copii celor care isi bat joc de ei si care nu isi doresc copii cu adevarat, de asemenea acesta refuzandu-i pe cei care isi doresc copii foarte mult si care chiar pun pret pe acest lucru. Blibia spune ca noi toti vom fi judecati dupa faptele noastre, dar un lucru tot nu il inteleg, pe Dumnezeu cine-l judeca pentru greselile sale?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru AG777):

Pai cum sa nu se razbune Dumnezeu pe acesti copii "nevinovati" daca ma-sa se futea cu toti barbatii, injura de toti dumnezeii si se ducea prin discoteci?

| AG777 explică (pentru GicaGigekGica):

Si ce vina au copii ca ma-sa-i o vaca, cu ce o afecteaza pe ma-sa ca copii ii sunt pedepsiti. Vezi aici e o nedreptate facuta de cel care se intituleaza a fi drept, il pedepsesti pe altul pentru faradelegile altuia.

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca nu face asta de placere, va intra in imparatia lui Dumnezeu. Dar vreau sa va spun ca va veni o zi (care este foarte aproape) cand voi toti astia de huliti numele lui Dumnezeu o sa va para foarte rau. Acolo va fi plansul si crasnirea dintilor!

| Claudiu_Scaunasu_1996 a răspuns:

Pamantul nu este raiul?

| Celcestietot a răspuns (pentru Claudiu_Scaunasu_1996):

În momentul de față nu este.