| DacicusRex a întrebat:

Conform religiei un preot se mantuieste mai usor? De ce?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Sfintii Bisericii spun ca fundul iadului e plin de haine negre...
Ei se mantuiesc cel mai greu, tocmai datorita responsabilitatilor uriase pe care le au...
Dar, Biserica triumfatoare din cer numara si nenumarati preoti care s-au mantuit.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru a fi salvați, toți în egala măsură trebuie sa ne străduim să fim plăcuți lui Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns:

Conform religiei un preot are mai mari șanse să ajungă târfa demoniilor deoarece cică a fost instituit divin, deci are o responsabilitate mai mare.

| xerxes1 a răspuns:

Biserica crestina nu stie nimic despre mantuire.Au inventat totul.

| AC4S4 a răspuns:

Nici mai greu, nici mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da normal. Mai ales daca molesteaza niste copii.

| MiruD a răspuns:

Conform carei religii? Nu am citit nicăieri ca preoții se pot mantui mai usor.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu exista mantuire,, mai usoara". Un preot lupta cu mai mule ispite, trebuie sa studieze mul religia si se osteneste mai mult. Dar mantuirea depinde de faptele sale bune si rele.

| Zabbyel a răspuns:

N`ar conta, daca-i preot sau nu. cine crede v@ primi mantuirea

| JesseH a răspuns:

Nu, dimpotrivă, mai multă cunoștință implică mai multă responsabilitate și mai mult risc. Poziția unui preot implică și o influență mai mare, de aceea un păcat făcut de un lider aduce mai mult rău, decât un păcat făcut de o persoană obișnuită, nu?

"Daca ați fi orbi", le-a răspuns Isus, "n-ați avea păcat; dar acum ziceți: "Vedem." Tocmai de aceea, păcatul vostru rămâne. (Ioan 9:41)

N-avem scuză că nu vedem clar lucrurile spirituale, dar în momentul în care pretindem că le vedem, dar greșim, putem duce în eroare alți oameni. Când un orb călăuzește pe un alt orb cad amândoi în groapă. Una e să cazi tu, alta e să tragi cu tine zeci de oameni. Nu trebuie să se întâmple asta, dar pentru un preot există și acest risc.

„Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință și poruncește acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;" (Fapte 17:30)

Nu avem scuză că nu cunoaștem adevărul, dar e un fapt: dacă știi mai mult, trebuie să te comporți ca atare.

„Căci buzele preotului trebuie să păzească știința și din gura lui se asteaptă învățătura, pentru că el este un sol al Domnului oștirilor." (Maleahi 2:7)