| mentholinks a întrebat:

Conform unei prorocii din vechiul testament, inainte de venirea lui Mesia trebuia sa vina prorocul Ilie si sa aseze din nou toate lucrurile. Conform lui Isus acesta a fost Ioan care nu a asezat nimic si s-a ales cu capul taiat. Deci exista doua variante, ori Isus nu este Mesia ori prorocia a dat gres sau Dumnezeu a dat gres. Ce alegeti?

23 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ioan Botezatorul a spus despre sine ca el este acela despre care este scris: ""Iata glasul celui ce striga in pustiu: "Pregatiti calea Domnului, neteziti-I cararile.""
vanghelistul matei spune lucrul acesta.
Si cu cat mai mult ca avem marturia Domnului Hristos despre Ioan ca el este Ilie care trebuie sa vina.
"Cat despre mine, eu va botez cu apa, spre pocainta", spunea Ioan. Botezul cu apa nu a existat mai inainte; nu era deci un obicei, si nici o lege in privinta aceasta. Si totusi, oamenii veneau la Ioan si se botezau. Ioan nu avea nici o autoritate pamanteasca sa faca asta, si nici nu avea nevoie. El a fost condus de Duhul Sfant, si prin puterea lui Dumnezeu a botezat el oamenii, si chiar pe Mantuitorul. Nu degeaba Domnul Isus a marturisit despre Ioan: "Va spun ca dintre cei nascuti din femei, nu este niciunul mai mare decat Ioan Botezatorul." (Luca.7:28)

Si ca sa raspund concret la intrebare, daca nu credem cuvintele Scripturii, ale Mantuitorului, cu cat mai mult nu ar avea credibilitate alte cuvinte sau alte scrieri!

| SG1995 a răspuns:

A 3 a variantă Iisus nu era Mesia și a mințit cu privire la Ioan, nu era Ilie.

| Panamax a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.

| Iote a răspuns:

Tu ai citit Vechiul Testament? Sau spui asta doar din ce ai auzit de la altii? Pentru ca in Vechiul Testament, Dumnezeu spune clar ca este impotriva proorocilor, a prezicatorilor, a vrajitoarelor si a altora asemenea. Citeste si apoi pune intrebari.

| Octavian199 a răspuns (pentru Iote):

Dumnezeu zice? Deci.El a scris biblia, nu omul? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prorocii? Ce e aia? Greu cu limba romana!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

PROROCÍ, prorocesc, vb. IV. Tranz. (În concepțiile religioase și în superstiții) A prezice viitorul grație unui dar special sau prin inspirație divină; (sens curent) a prevedea și a anunța evenimente viitoare. A prorocit bine părintele asupra sărmanului bade Isac. SADOVEANU, O. VIII 258. Vîntule, copile, Codrii ce-i trudești? Ce-mi tot spui de jale Și-mi tot prorocești? CERNA, P. 116. ◊ Refl. impers. Ne apropiam de teribilul an 1840, despre care se prorocea fel de fel de grozăvii. GHICA, S. 172. – Variantă: proorocí (GALAN, Z. R. 126, BASSARABESCU, V. 4, CONACHI, P. 293) vb. IV.

Conform Dex.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Puiutz mic, consulta si tu Dex-ul care trebuie! Daca ti se pare ca e verb cuvantul din postate, atunci nu de Dex ai nevoie, ci de o carte de gramatica!

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Te bagi si tu in seama ca habar nu ai despre subiect.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citat in afara contextului.

Daca te referi la aceasta propozitie :
''Conform unei prorocii din vechiul testament''

Ai dreptate, este scris gresit.

Eu m-am gandit ca nu sti definitia cuvantului.

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Amandoi sunteti varza. PROROCÍE, prorocii, s. f. (Rar) Prorocire. [Var.: proorocíe s. f.] – Proroci + suf. -ie.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni
PROROCÍE, prorocii, s. f. Prezicere, prevestire, prorocire. D-aia a stăruit el pe lîngă mama de a tăiat găina și s-o mănînce el, ca să se împlinească la dînsul prorocia din acele slove. ISPIRESCU, L. 274. Prorocia despre Ștefan cel Mare [titlu]. ȘEZ. III 235. – Variantă: proorocíe (ALEXANDRESCU, M. 277, CONACHI, P. 301, TEODORESCU, P. P. 104) s. f.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dragoste mica, nu am citat nimic in afara contextului. A propos, ramane valabil ce ti-am spus despre cartea de gramatica. Corect, in limba romana, este "nu ştii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Bubi, nu eu am scris aiureli in intrebare. Ceea ce ma face sa cred ca TU nu ai habar despre ce vrei sa intrebi lumea pe aici!

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Cum era corect atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Si Ioan a avut o misiune asemanatoare(vezi ce spune despre el insusi la capitolul 3) insa nu este aceeasi cu ce are de facut Ilie, iar Isus s-a referit ca lumea va proceda asemanator când va veni Ilie in sensul ca unora nu le va pasa, altora le va pasa doar de imagine(cum ar fi preotii) si unii le va pasa intr-adevar.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Aleg sa cred ca esti dezinformat. In Biblie scrie negru pe alb ca este vorba de fapt de cei doi proroci Enoh si Ilie.

"„Şi voi da putere celor doi martori ai Mei şi vor prooroci o mie două sute şaizeci de zile, îmbrăcaţi în sac. Aceştia sunt cei doi măslini şi cele două sfeşnice care stau înaintea Dumnezeului pământului. Şi de va vrea cineva să-i vatăme, foc iese din gura lor şi-i mistuie pe vrăjmaşii lor; şi de va vrea cineva să-i vatăme, acela trebuie tot aşa să fie omorât. Aceştia au stăpânire să închidă cerul, ca să nu plouă ploaie în zilele proorociei lor, şi stă­pânire au peste ape să le schimbe în sânge şi să bată pământul cu orice fel de urgie, ori de câte ori vor voi. Şi dacă vor sfârşi mărturia lor, fiara care se ridică din adânc va face război cu ei si-i va birui si-i va omorî"(Apocalipsa 11, 3-7)."

„Cu şapte ani înainte (de sfârşitul lumii), după cum a proorocit Daniil, vor veni Enoh şi Ilie propovăduindu-le să nu-l primească (pe Antihrist). Antihrist îi va chinui şi le va tăia capetele" (cf. Triodul)."

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Pana si Isus in evanghelii a fost de acord ca intai trebuia sa vina Ilie si a spus ca Ioan ar fi acela deci ce zici tu nu are nicio legatura.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru mentholinks):

„Iată că Eu vă trimit pe Ilie Proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare" (3, 23).

„Ilie va veni ca un Inaintemergător al celei de-a Doua Veniri şi-i va aduce la credinţa în Hristos pe toţi evreii care se vor dovedi ascultători, călăuzindu-i, cum ar veni, către moştenirea lor părintească pe cei care căzuseră de la El".

E vorba de a doua venire.

Tu intelegi romana?

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Atunci de ce a spus Isus ca Ioan este Ilie? Facea aluzie la reincarnare sau de ce?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru mentholinks):

Isus nu învaţă că Ioan Botezătorul era literalmente Ilie, ci pur şi simplu, că el venise "în duhul şi puterea lui Ilie", după cum tot Biblia ne învaţă în Luca1:17, pentru a continua lucrarea lui profetică.

În al doilea rând, ucenicii lui Isus au înţeles că El vorbea despre Ioan Botezătorul, din moment ce Ilie s-a arătat pe Muntele Schimbării la Faţă (vezi Mat.17:10-13).

În al treilea rând, Ilie nu satisface modelul reîncarnării dintr-un alt motiv, şi anume din pricina faptului că el nu a murit. După cum ştim, el a fost luat în ceruri asemenea lui Enoh care nu "a văzut moartea"

Iar conform conceptului tradiţional al reîncarnării, omul trebuie să moară înainte ca să se reîncarneze într-un alt trup.

Şi în al patrulea rând, dacă mai există vreo îndoială privitoare la acest pasaj, el ar trebui înţeles în lumina învăţăturii clare a Scripturii care se opune reîncarnării, spre exemplu, Evrei 9:27 unde ne declară că, "oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata", nu reîncarnarea!

E foarte simplu.

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Daca pe tine te multumeste asta n-am ce zic. Pe mine unul, nu. Mai ales cand a zis ca este Ilie care trebuia sa vina.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru mentholinks):

Pai tot ce am spus se gaseste in Biblie. Si e logic. Daca tu vrei sa iti faci o interpretare proprie, e treaba ta.

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Deci Isus nu poate fi Hristosul, clar.