| RAY a întrebat:

Consider că amândoi suntem atei. Eu doar cred cu un zeu mai puţin decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de l-am respins pe al tău

de ce nu credeti in alti zeii?

Aesculapius, Zeul medicilor (al tămăduirii)
Apollo, zeu al prezicerilor (Orakel), artelor, muzicii, hranei, medicinei și mânuirea arcului, fratele geamăn al Dianei, poate fi recunoscut după (Harfa) care o poartă
Bacchus, zeul vinului
Bona Dea, zeița fertlității, tămăduirii, fecioarelor și femeilor
Ceres, zeița agriculturii, plante de cultură, ca și a căsătoriei și a morții
Diana, zeița lunii, mai târziu a vânătorii
Hercules, acceptat in Olymp ca erou
Janus, zeu cu două fețe, a începutului și a sfârșitului, a porților și ușilor de intrare și ieșire
Jupiter, zeul fulgerului și al tunetului, tatăl zeilor
Juno, zeița nașterilor, căsătoriei, protectoarea Romei și soția lui Jupiter, simbolizata printr-un porumbel.
Mars, zeul războiului fiind pe locul doi pe lista zeilor romani
Mercurius, zeul negustorilor, hoților, solul (mesagerul) zeilor
Minerva, zeița meșteșugarilor, breslelor, poeților și învățătorilor.
Neptunus, zeul mărilor
Pluto, zeul infernului
Proserpina, zeița fertlității
Quirinus, zeul izvoarelor
Saturnus, zeul agriculturii
Tellus, zeița pământului
Uranus, zeul cerului
Venus, zeița vegetației, primăverii, mai târziu a dragostei și frumuseții, fiind reprezentată ca lebădă sau iepure.
Vesta, zeita protectoare a focului din camin si a caminului
Vulcanus, zeul focului

Zeii mici

Acca Larentia
Alemonia: hrănește copii nenăscuți.
Annia Perenna
Carmenta
Carna
Clementia
Consus
Dea Dia
Feronia
Flora
Fons
Furrina
Luna
Maia
Ops
Pales
Pomona
Portunus
Pluto
Robigus
Silvanus
Sol
Veiovis
Vertumnus
Volturnus

Spirite (duhuri)

Genius
Laren
Penaten
Manen
Lemuren(römische mythologie)

Personificări

Aeternitas eternitate
Antevorte viitor
Clementia mila
Concordia harmonia
Dea Tacita moartea sau "zeița tăcerii")
Discordia discordia, dezbinarea
Fama putere, influență
Felicitas noroc
Fides fidelitate
Fortuna noroc și soartă
Honos onoare
Iustitia dreptate
Libertas libertate
Pax pace
Pudicitia pudicitate, rușinea
Roma personificarea orașului Roma
Spes speranța
Virtus curajul
Victoria victoria

Zei străini

Mithras, Sol Invictus
Amor (Cupidon)
Isis
Seth
Serapis

de ce va renegati credinta stramoseasca?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologie_traco-dac%C4%83

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologie_roman%C4%83

26 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Spune-le pe nume astora: credinciosi/religiosi poliatei.

:-))

| WR104 a răspuns:

A fi ateu presupune sa nu crezi intr-o divinitate, deci un crestin nu poate fi ateu.
Nu prea ai logica.

| RAY explică (pentru WR104):

A fi ateu inseamna sa respingi toti zeii, tu de ce respingi toti? fara unul singur

| WR104 a răspuns (pentru RAY):

Ai spus ca amadoi suntem atei, nu suntem atat timp cat eu cred intr-un zeu.
Eu nu resping nimic, tu respingi, eu cred intr-unu, punct.

| RAY explică (pentru WR104):

Suntem ateii pentru zeii care i negam existenta

| rocco09 a răspuns:

Asa-zisa stiinta ---zeul ateilor

| RAY explică (pentru rocco09):

Numa tampeni scrii

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Parerea ta sau a stiintei?hee hee

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Realitatea e ca ti-am cam inchis gura asa cu tampeniilaughing...dar cand nu mai ai ce spune incepi atac la persoana! Daca nu ma insel ti-au fost sterse comentarii mai multe decat mie pe baza de "tampenii"

| RAY explică (pentru rocco09):

Nu stiu de ce nu te ignor

| Kremlin a răspuns (pentru rocco09):

Dacă nu era ştiinţa erai îmbrăcat în blană de pisică rugându-te la cer în timp ce îţi dai cu bâta în cap.

| rocco09 a răspuns (pentru Kremlin):

Inca unu ...nu neg tehnologia si dezvoltarea ei la care au participat deopotriva crestini si necrestini deopotriva! Neg doar multe presupozitii despre care se bate cu pumnul in masa ca sunt adevarate si o sa fie contrazise peste 20 de ani ....asta s-a intamplat tot mereu in istorie!

| rocco09 a răspuns (pentru rocco09):

De aia am specificat "asa-zisa" stiinta

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Ma gandeam si eu, ai iesi mai putin sifonat! Dar nah cand nu poti nu poti, nu te condamnhee hee

| rocco09 a răspuns (pentru Kremlin):

Si apropo, ideia cu oamenii cu fata de maimuta si din epoca de piatra tot "asa-zisa stiinta" a nascocit-o! Dumnezeu l-a facut pe om cu demnitate!

| Kremlin a răspuns (pentru rocco09):

Mai bine te opreai la primul comentariu, mi-ai dat impresia că eşti deschis la minte.Acum nu mai cred asta.

| rocco09 a răspuns (pentru Kremlin):

Ce ma bucur ca nu imi pasa de opinia talaughing

| Kremlin a răspuns (pentru rocco09):

Păi de obicei aşa sunteţi voi, ignoranţi.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Eu m-am nascut si am fost botezat de preot ortodox dar oricum eu acum am ales sa practic budismul care e mult mai usor decat crestinismul si te pregateste psihic si educational pentru viitor.Crestinismul ce te invata? Am vazut la stiri oameni batrani care au inconjurat Manastirea de 3 ori in genunchi>>>>asta vi se pare putin.MACAR la Budisti trebuie sa meditezi si sa te pregatesti mental pentru toate zilele.(de exemplu bunica mea ajuta pe toata lumea fara sa astepte ceva in schimb, tine toate posturile si se roaga si totusi fiul ei, respeciv unchiul meu are nevoie de transplant de plamani>>>>>>asa i-o ajutat Dumnezeu.(Si mai sunt multe religii si zei interesanti care nu cer mai nimic)

| Pufuletica98 a răspuns:

Pot sa-ti raspund cu o intrebare? De ce sa crezi in mai multi zei falsi si in religii politeiste care cer jertfa scumpa cand poti alege pe Dumnezeu ce este si adevarat si economic si se multumeste si cu putin(o rugaciune mica seara macar).

| RAY explică (pentru Pufuletica98):

Eu am pus intrebarea nu invers nu vrei nu raspunde

| Ionait a răspuns (pentru Pufuletica98):

Cer jertfa scumpa?

Hmm, dusul la Biseria cu cozonaci, pasca, colaci, etc. etc. nu se incadreaza tot la capitolul jertfa? Mie asa mi se pare.

La cativa kilometri de locul unde locuiesc, exista un sat unde preotul le cere enoriasilor sa aduca torturi la Biserica. De unde si pana unde s-a ajuns de la un cozonac la torturi?

| RAY explică (pentru Ionait):

Ce oamenii nu se multumes cu cozonac

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Ionait):

Daca ei de exemplu voodoo-isti ei dau o groaza dea bani pe prafulete si ierburi si lucruri si masti si tot cea ce trebuie pentru ritual.

| Ionait a răspuns (pentru Pufuletica98):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Eu nu am intrebat cat cheltuie persoanele de alta religie decat cea crestina.