| RAY a întrebat:

Considerati acest sfaturi biblice bune?

Cu privire la lucrurile despre care mi-aţi scris, eu cred că este bine* ca omul să nu se atingă de femeie.
* 1 Cor 7:8; 1 Cor 7:26;
2 Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
3 Bărbatul* să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat.
* Exod 21:10; 1 Pet 3:7;
4 Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta.
5 Să* nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să** nu vă ispitească Satana din pricina nestăpânirii voastre.
* Ioel 2:16; Zah 7:3; Exod 19:15; 1 Sam 21:4; 1 Sam 21:5; ** 1 Tes 3:5;
6 Lucrul acesta îl spun ca o îngăduinţă; nu* fac din el o poruncă.
* 1 Cor 7:12; 1 Cor 7:25; 2 Cor 8:8; 2 Cor 11:17;
7 Eu aş* vrea ca toţi oamenii să fie ca** mine, dar† fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.
* Fapte 26:29; ** 1 Cor 9:5; † Mat 19:12; 1 Cor 12:11;
8 Celor neînsuraţi şi văduvelor, le spun că este bine* pentru ei să rămână ca mine.
* 1 Cor 7:1; 1 Cor 7:26;
9 Dar, dacă* nu se pot înfrâna, să se căsătorească, pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.
* 1 Tim 5:14;
10 Celor căsătoriţi, le poruncesc, nu* eu, ci Domnul, ca nevasta** să nu se despartă de bărbat.
* 1 Cor 7:12; 1 Cor 7:25; 1 Cor 7:40; ** Mal 2:14; Mal 2:16; Mat 5:32; Mat 19:6; Mat 19:9; Marc 10:11; Marc 10:12; Luca 16:18;
11 (Dacă este despărţită, să rămână nemăritată sau să se împace cu bărbatul ei.) Şi nici bărbatul să nu-şi lase nevasta.

17 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu sunt de acord cu 4, 8, 10, 11 indiferent cine le spune sau scrie.

| RAY explică (pentru Freya1):

Misogism biblic bine cam in toate religile e la fel

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pavel nu era misogin ci experienta unei vaduvii l-a marcat pe viata. El a spus 'vreau sa va crut de necazuri in carne' adica el a vrut sa transmita un mesaj de avertizare ca cine se angajeaza intr-o casatorie este bine pentru el sa fie pregatit mental pentru orice eventual necaz in viitoarea sa familie inclusiv o despartire grea de partener in cazul mortii acestuia.

1 Corinteni 7:28:"Dacă însă te vei însura, n-ai greşit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greşit. Numai că unii ca aceştia vor avea suferinţă în trupul lor. Eu însă vă cruţ pe voi."

Pavel spunea ca "cruta" prin sfatul sau de a ramane mai degraba necasatoriti decat de a ne casatori. Insa pe langa aceasta a pomenit de "arsi de pasiune" si decat sa ardem mai bine "sa ne casatorim" a spus Pavel.

1 Corinteni 7:9:"Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."

Un om care se gandeste deseori cum ar fi sa faca se x cu o persoana de se x opus nu il iubeste nici pe Dumnezeu pentru ca el e concentrat pe curiozitatea de a face se x insa dupa ce se casatoreste si-si face damblaua sau isi satisface curiozitatea atunci se x-ul pentru el nu mai e o obsesie si o distragere si o preocupare exagerata si permanenta sau deasa pentru ceva necunoscut si pe care vrea neaparat sa-l cunoasca sau sa-l experimenteze.

| DeyCj a răspuns:

Aste-as scrieri desprinse din regulile sociale a acelor vremuri, și nu au nici o legătură du divinitatea(inventată) creștină.
Lumea s-a schimbat.Omul a evoluat.Trebuie doar cei ce mai cred

| raMLesS a răspuns:

"Dar, dacă* nu se pot înfrâna, să se căsătorească, pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă."
"Bărbatul* să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat"
"(Dacă este despărţită, să rămână nemăritată sau să se împace cu bărbatul ei.) Şi nici bărbatul să nu-şi lase nevasta."
Cate idiotenii insufla biblia asta.
De ce crezi ca se ajunge la divort si la toate cele?
De ce crezi ca se despart la 40-50 de ani cand mai au si o familie?

Cand ajungi la peste 35-40 de ani si ai deja o sotie, posibil si un copil, la un moment dat, oricat control de sine ai avea, ajungi sa iti doresti anumite lucruri deoarece simti ca ai pierdut, iti doresti intr-un fel sa "recuperezi", mai ales că barbatul ca specie nu este o specie monogama.
Daca respecta prostiile astea pe care biserica, biblia le incurajeaza, o sa ajunga sa aiba o dorinta pe care nu o poate satisface, ce este si mai tare este ca ei judecata au, adica constientizeaza ca nu e bine ce fac, ei stiu ca vor deveni singuri daca se afla, si ce este ironic este ca mai au si familii laughing

Pe de alta parte daca stai sa te gandesti, este foarte bine sa experimentezi, mai ales cand sunt tineri, nu e ok ca cu primul barbat sau cu prima femeie pe care ai cunoscut-o, cu aia sa ramai.
Noi asa am crescut, cu mentalitatea asta indusa de biserica, si cu mentalitatea asta comunista, de a te limita la putin, de a fi "sigur", de a nu fi desfranat, de a nu atrage atentia, de crede ca banul e ochiul dracului... de exemplu ai 25 de ani si o sa zici " De ce sa-mi deschid afacere si sa RISC, unde daca as avea succes pot castiga 4.000 lei, iar daca as esua, as pierde 12.000 lei cand ma pot duce pe varianta USOARA si SIGURA sa pot castiga 2.000 de lei?" Si uita ca sunt tineri, chiar daca pierd 3k euro, ii pot face inapoi... de data asta avand si experienta mai multa.
Si iarasi, legat de femei si de a nu fi desfranat, mai ales cum era odata, " Mi-am gasit o femeie, m-am casatorit si sunt bine de tot daca am reusit lucrul asta"... o alta prostie foarte mare.

Mai sunt unii care procedeaza cum ar fi normal, au un plan financiar mediu/bun, sunt tineri (20-25+ ani), pe langa facultate/munca au si putin timp liber, ei tot timpul liber pe care-l au, si-l axeaza prin a incerca unele lucruri, si nu vad nimic gresit in asta, trebuie sa apreciezi perioadele astea.

Nu a spus nimeni ca trebuie sa ai 1000 de relatii, bă da' macar sa ai cateva relatii, sa umblii si cu o femeie libertina, si cu una timida, si cu una mai matura, etc... diferite caractere, doar asa-ti poti alege cu adevarat partenera de viata pentru ca asa ar trebui sa gandesti.
Este bine sa nu te grabesti dar nici sa nu faci excese, sa nu pici, trebuie sa ramai intr-un echilibru.

Multi o sa ajunga sa isi faca o familie doar ca sa nu fie singuri inca de la niste varste destul de mici, luand ca exemplu si respectand prostiile alea pe care biserica le incurajeaza... Dar daca la 40 de ani mai avea si un copil sau doi si il luau nebuniile? Ei nu au un loc de munca stabil, planul profesional e 0, mai fac si copil, si stii ce zic? Lasa ca noi ne iubim, iubirea invinge tot, trecem si peste astea, sanatosi sa fim.
Si peste cativa ani incep certurile, scandalurile din cauza banilor, nu le ajunge, copilul vrea jucarii, haine, etc...
De asta se destrama atatea casnicii, pentru ca ei sau ele nu au incercat in tinerete si vine nebunia aia atunci cand nu trebuie, cand si-au intemeiat o familie.

| raMLesS a răspuns (pentru raMLesS):

Ai vazut ca am dreptate?
Daca ai citit ce am scris, o sa vezi ca am avut dreptate.
Exemplul de persoane care au facut greselile despre care am discutat o ai chiar aici =))
https://www.tpu.ro/......a-inceput/

| Steregoi a răspuns:

Pavel era vaduv. Pavel fusese căsătorit si deci după ce și-a făcut damblaua a putut spune ca "e mai bine necăsătorit". laughing

| JackR a răspuns:

RAY, te paste gand de insuratoare si ai nevoie de incurajari?

| RAY explică (pentru JackR):

Da

| JackR a răspuns (pentru RAY):

In acest caz, vorba cuiva foarte drag mie, "funeralii fericite"!

| RAY explică (pentru JackR):

Celor neînsuraţi şi văduvelor, le spun că este bine* pentru ei să rămână ca mine.

dar ma gandesc si la acest verset

| Lostlyric a răspuns:

Sunt foarte de acord cu "Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta." Ce chestie... câte ne învață și Biblia asta!

| RAY explică (pentru Lostlyric):

28 Dacă un om întâlnește o fecioară care nu este logodită și o violează și ei sunt descoperiți, 29 el va plăti tatălui ei cincizeci de sicli de argint. El trebuie să se căsătorească cu ea, pentru că a pângărit-o. El nu poate divorța de ea atâta timp cât mai trăiește.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Well asta ar a face cu faptul ca femeia in antichitate in multe locuri nu era vazuta ca o fiinta ci ca un bun.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt de religia asta dar nu practicanta...Adica nu iau motamo toate restrictiile, si cred ca putini o fac.

| RAY explică (pentru Freya1):

Spune mersy ca nu te ai nascut in arabia saudita

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Mersi laughing