| RAY a întrebat:

Considerati ca a-ti exprima parerea despre Dumnezeu este o blasfemie /bataie de jos la adresa lui?

Desigur nu vorbesc de a-l jigni, de a-l injura, limbaj vulgar.

Răspuns Câştigător
| BlackOldSun a răspuns:

Bai copii, de aia nu merge nimic in tara asta, cu mentalitate si gandire de asta de ev mediu alte natii se uita catre stele si noi ne taram in genunchi dupa ideologii false, pupam mortaciuni pentru sanatate cand spitalele se darama pe noi, toti peste 2000 de zei astia au fost inventati de oameni primitivi care nu intelegeau cum functioneaza lumea din jurul lor, si nu uitati sa ganditi in primul rand.
Omul l-a pe dumnezeu dupa chipul si infatisarea sa: intolerant, sexist, homofob si violent!

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar ce zice Steregoi este un argument prost (sofism, eroare de logica).

| Steregoi a răspuns:

Cand mananci un mar gustos nu poti spune in mod drept ca Dumnezeu e rau mai ales ca nu tu ai facut acel mar. Satan a contestat mereu si nu a facut nici un mar.

| N0xEterniS a răspuns:

1. Defăimare a religiei, a dogmelor și a obiectelor de cult.
Defăimare a celor sfinte, a religiei, a divinității; hulă.
Defaimare = A înjosi, A umili, A vorbi de rău, A decădea.

Cum sa fie blasfemie daca tu vorbesti civilizat?
Dar bineinteles probabil astepti vreun pocait sa te pui pe cearta.

| doctorandus a răspuns (pentru N0xEterniS):

Depinde in ce tara te afli. In tarile islamice nu ti-e permis sa-l jignesti nici macar pe Isus. Si multe remarci nevinovate se pot interpreta drept blasfemii.

| RAY explică (pentru N0xEterniS):

De ce afirmi ceva fara sa poti dovedi acel lucru, nu poti stii ce anume astept sau ce nu astept

| danut a răspuns (pentru N0xEterniS):

Toti crestinii TREBUIE sa se pocaiasca (sa fie iertati de Dumnezeu), ca altfel degeaba se numesc crestini.
In Biserica crestina NU EXISTA obiecte de cult, alea sunt adaosuri TRADITIONALE, pagane.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt multe exemple in Biblie de persoane care si-au exprimat parerea despre Dumnezeu. Daca parerea era gresita si prin exprimarea ei ii influentau negativ pe ceilalti, atunci era ceva gresit, intrucat promovau o informatie calomniatoare. Dar sunt si exemple de persoane care au avut o parere gresita, au vorbit despre ea, dar care au fost corectati si au acceptat corectarea, gen Iov care l-a numit nedrept pe Dumnezeu pentru tot ce i se intampla, motivul fiind acela ca el credea ca de la El veneau toate nenorocirile care se abatusera asupra lui.

| Saiko10 a răspuns:

De ce ar fi?

| Roxy_9262 a răspuns:

Iti expui parerea si pui tot felul de intrebari pentru ca esti curios despre Dumnezeu si nu consider ca e un pacat, dar toate sunt nefolositoare daca nu esti deschis spre a accepta ( vorbind in mod general, nu ma refer strict la tine). Multi oameni din biblie si.au expus parerea, dar direct lui Dumnezeu si a fost mult mai folositor pentru ei decat daca ar fi vorbit cu oamenii. Asta ai putea face si tu. Sa fii sincer fata de Dumnezeu si sa.I spui parerile tale prin rugaciune si sa.L rogi sa.ti descopere raspunsurile la intrebarile pe care le ai?