| TristanTzara a întrebat:

Considerați că este drept ca cineva să petreacă o eternitate în iad? De ce?

21 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Nu, chiar daca ar exista.

| danut a răspuns:

Unde ai citit tu asa ceva in Biblie care sta la baza crestinismului? Te rog, Cartea, Capitolul, Versetul.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Ei bine...
(1) Nu am spus că acest lucru e sau nu e într-o carte "sfântă".
(2) E un lucru pe care l-am întâlnit de multe ori, fiind spus de persoane religioase.
(4) Nu mi-e clar dacă cumva mi-ai răspuns la întrebare, ți se pare corect, da sau nu.
(3) Atunci, iluminează-mă cum e percepția ta teologică asupra iadului, timpului petrecut acolo și cine e trimis acolo.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Iadul era una din temele favorite ale fariseilor pe vremea lui Hristos iar Acesta ii intepa mereu in erezia lor. Iadul NU exista, Biblia vorbeste despre un foc Vesnic la Judecata Finala, Prin Foc Vesnic se intelege faptul ca efectele acestuia vor fi vesnice, adica NU va exista o noua Reanviere dupa FOC. Prin Rai se intelege locul unde vor ajunge cei sfinti dupa a doua Revenire a lui Hristos. Isus a spus ucenicilor ca SE duce sa le pregateasca un loc, deci acesta nu exista la vremea aceia, raiul fiind ceva ce se va realiza in viitor. Iadul fiind in viitor si raiul la fel, mortii se duc (asa cum a spus cel mai intelept om de pe terra, Eclesiastrul) in PAMANT si nu stiu nimic pana la Judecata Finala. Ceea ce am spus nu este perceptia mea ci aceia Biblica, FARA traditile omenesti.

| Panamax a răspuns:

Daca e sectant, cred ca merita.
Si PSD-istii ar merita.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Până la urmă vor fi sau nu oameni care vor fi arși în acest foc etern. Și ți se pare drept acest lucru?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu exista foc etern ci doar efectele vor fi eterne. Da, mi se pare drept fiindaca mizeria pacatului cu toate efectele lui, inclusiv MOARTEA, nu exista in Univers decat pe pamant si acest lucru trebuie eradicat asa cum este eradicat un cancer cand esti bolnav. Dumnezeu ar fi trebuit sa distruga Pamantul inca de acum 6000 de ani DAR i-a fost mila de oameni si asa a facut un plan de scapare care se afla la sfarsit, fiecare alege, asa cum spune Dumnezeu: ti-am pus in fata Viata si Moartea, alege viata "dar este dreptul tau de a alege ce vrei" (complectarea mea).

| Bizon95 a răspuns:

Este foarte simplista ideea "iad pentru totdeauna"
sunt niste probleme destul de dure care contrazic din prima ideea dar oamenii tind sa ia religia asa cum e si sa "nu cerceteze"

1. daca mori si ajungi in iad/rai/WHATEVER, NU MAI AI CORP (ala e ingropat/ars/pierdut/etc. aici pe pamant), morala e ca orice tortura este aplicata NUMAI peste suflet (care e format din ce?!? foarte exact?!? nici o religie nu zice, se considera ca ar putea fi energie pura, dar asta nu e din religie) cu alte cuvinte foc, mirosuri urate, urcat bolovanul pana sus pe deal si apoi vine nustiuce demon si ti-l arunca inapoi jos sunt PUR imposibile, iar asta se aplica si la rai:

cel mai tare fac misto de islam/jihad cu cele 72 de virgine pe care le primesti dupa ce mori, si la care stai sa te uiti nu? pentru ca... aaaaa, bijuteriile de familie, daca nu au ars in explozia in care te-ai sinucis, tot sunt moarte aici pe pamant si deci nu ai cum sa le mai folosesti in rai

2. S A T U R A T I E
intrebarea e daca mai ai creier sau nu, sau daca sufletul iti functioneaza de parca ai avea creier, iar creierul se blazeaza/satureaza de orice, exemplele sunt numarate, inclusiv la durere (cineva batut in fiecare zi), insa cum astea nu sunt experimentate prea des de majoritate, dau niste exemple pe care le intelege oricine: daca cazi intr-o hazna, dupa 1-2h nu mai simti mirosul de rahat (creierul se satureaza), la fel se intampla daca acasa ai pisica, needucata care face pipi pe peste tot si toate hainele iti miros a pipi de pisica (chiar daca nu a facut pe ele, mirosul se prinde) iar tu nu iti dai seama, pentru ca traind in casa aia nu mai simti mirosul, la fel cu mirosul de transpiratie (tu care il ai, ajungi sa nu il mai simti) iar toate astea de mai sus or sa deranjeze pe oricine ajunge in prezenta ta

cu alte cuvinte, dupa cateva luni de tortura in iad, NU O MAI BAGI IN SEAMA

de asemenea se aplica si la rai, incearca sa te imaginezi plutind pe un norisor si ascultand muzica de harpa TIMP DE O VEJNICIE, cred ca eu cel putin as inebunii in cateva ore

3. vejnicia... ce e aia?!? pana la sfarsitul timpului, unde? in universul asta? sau nu, dupa ce mori nu mai esti in universul asta, atunci, UNDE?!?

etc.

fiecare idee de mai sus dovedeste negru pe alb ca iadul e o inventie a religiei, facut sa sperie credinciosii daca nu sunt destul de credinciosi, si ca a fost inventat intr-un moment in care marea majoritate nu isi puneau intrebari si nu exista cunoastere (sa nu uitam ca biblia era in latina, NUMAI preotii stiau biblia = cuvantul lui D-zeu si traducerea bibliei sa o inteleaga oricine era pedepsita cu moartea, s-a intamplat asta in Anglia)

din pacate si in ziua de azi, PROSTIMEA CREDE, fara sa isi puna intrebari!

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Focul vesnic nu e tot iad?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu este iubire. Daca cititi toata Biblia traducerea Cornilescu veti deduce ca Dumnezeu nu vorbeste despre cei morti ca fiind in iad ci compara moartea cu un somn adanc, mortul nu mai stie nimic.Dovada : Isus cand a aflat ca Lazar a murit a zis ucenicilor ca Lazar doarme si merge sa-l trezeasca din somn.La fel Lazar cand a inviat nu a spus ca a fost in rai sau in iad. Daca ar fi fost undeva Biblia ar fi mentionat lucrul acesta.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu e vesnic, MOARTEA e vesnica.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus spune ca care nu sunt scrisi in cartea vieti vor arde pe vechi in focul vesnic

| RAY a răspuns:

Desigur ca nu,mai ales ca uni promoveaza ca indoiala, gandirea te trimit in iadul vesnic, potrivit iudaismului nu exista asa ceva, nici rai nici iad doar o purificare a sufletului sa nu uitam ca iahve a spus ca in afara de el nu exista nici un mantuitor doar el atat, iar iisus nu a fost mesia o recunoaste pavel = ceea ce asteptau evrei nu este mesia cel promis, oare de ce ar fi spus asta si el stia ca basmul nu se potriviea apoi a spus daca nu a inviat totul degeaba, apocalipsa nu are o legatura biblia este doar o carte cu multe basme iar fanatici pun baza pentru a spala creiere, niciodata iahve nu a spus ceva de iad oare de ce? nici macar la creatie nu apare ca ar fi creat asa ceva, biblia a fost editata de multe ori

| RAY a răspuns:

V. Dumnezeu ar fi trebuit sa distruga Pamantul inca de acum 6000 de ani DAR i-a fost mila de oameni si asa a facut un plan de scapare care se afla la sfarsit, fiecare alege, asa cum spune Dumnezeu: ti-am pus in fata Viata si Moartea, alege viata "dar este dreptul tau de a alege ce vrei" (complectarea mea).

planul a fost legamantul cu poporul lui atat

| RobertMoon a răspuns:

Este o miciuna inventata de religie pentru a indoctrina oameni si pentru a ii face sa execute lucuri fara sa puna intrebari. Religiei nu-i plac oamenii inteligenti, savantii, ei prefera oamenii umili, pe cei care accepta orice foarte usor, oricine poate contesta religia pe baza argumentelor logice, religia nu poate asta e diferenta. Nu te pune nimeni sa crezi in Dumnezeu, in rai sau iad, chiar daca ar exista nu ai nimic de pierdut. Un om de stiinta ateu a fost intrebat in felul urmator: Ce ii vei spune lui Dumnezeu daca iti va cere socoteala pentru faptul ca nu ai crezut in el dupa ce vei muri? Acesta a raspuns: Nu au fost suficiente dovezi, doamne, nu au fost suficiente dovezi.

| Mircea08 a răspuns:

Defineste mai intai iadul. Cum pot eu sa am o parere despre ceva ce nu stiu? Or sa vada cei care ajung acolo cum este si daca e drept sau nu sa fie asa. Pana una alta noi stim ca judecata lui Dumnezeu va fi DREAPTA, si nu poate fi altfel deoarece El uraste nedreptatea, iar ceea ce uraste nu face

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Neah, efecte speciale zic!

| TristanTzara explică (pentru Mircea08):

De obicei iadul e perceput ca un loc unde păcătoșii sunt supuși la pedepse inimaginabile. Dacă tu consideri că e altfel simte-te liber să deliberezi; întrebarea e una deschisă poți să imterpretezi lucrurile.

| Mircea08 a răspuns (pentru TristanTzara):

Cu alte cuvinte iadul este doar o imaginatie a omului, si de fapt nu se stie nimic despre el.
Pedepsele de care vorbesti nu pot cauza suferinta trupului ci numai a sufletului. Poti da un exemplu de pedeapsa inimaginabila a sufletului, sau macar una imaginabila?

| milan9 a răspuns:

SUFLETUL NU MOARE (aşa cum susţine împotriva Bibliei o anumită sectă), pentru că sufletul este veşnic, acest suflet se va afla deci mai aproape sau mai departe de Dumnezeu, respectiv într-un loc de FERICIRE, sau într-unul de nefericire.

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!

Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pentru această "libertate", pentru păcatele oamenilor...

| gogu220 a răspuns:

Cred că ar fi o idee să se bage o IRTA între rai și iad și să vezi atunci navetă, și o zi stai la verdeață cu răcoare și o zi pleci la plaje și te rotisezi un pic.