| Correct a întrebat:

Considerati ca pentru animale exista viata dupa moarte?
DA sau NU, justificati raspunsul.

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Totul pleaca de la o confuzie voita si radicala. Trupul unei fiinte cu SUFLAREA de Viata de la Dumnezeu este un suflet viu. Nu exista ceva separat, doar ansamblul este functional, iar acum raspunsul: animalele sunt creatia lui Dumnezeu dar au fost FACUTE ca ajutor pentru oameni (nu drept hrana dar din cauza pacatului sa ajuns si la mancare), totusi animalele NU au constiinta existentei lor chiar daca au o forma de inteligenta primara. DOAR oamenii au fost facuti cu inteligenta, constiinta si dupa asemanarea cu Dumnezeu, asemanarea si constiinta existentei fac oamenii (in parte) partasi la Viata Vesnica (ca dar de la Dumnezeu).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Vrei sa-mi spui ca poti trai fara sa omori? Fara hrana? Am auzit ca in India se face TAPAS! Poti trai si fara apa si fara hrana definitiv! Dar in 'civilizatia asta "? Nu te-ar crede nimeni!

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sunt milioane de oameni care sunt vegetarieni si nu in India ci chiar si in tara noastra sunt destui si sunt grasi si frumasi si sanatosi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Totusi discutiile despre stilul de hrana s-a dus intr-o directie care deseori frizeaza absurdul.Sunt comunitati care nu a voie nici macar plante. Daca sunt vii! Daca a cazut fructul (natural ) din copac, atunci abia ai voie sa-l mananci.
In fine, fiecare mananca ceea ce doreste conform si traditiilor.
Nu venim peste 2000 de ani sa schimbam la scara nationala meniul, ca un smintit din nu stiu ce Universitate a constatat ca un produs ar provoca o afectiune si altul nu.
Oricum, nu cred ca asta era tema intrebarii.
Doar ca veni vorba si vrem sa o legam de 'sufletul animalului'.
Si plantele pot avea in acest caz, exista anumite dovezi mai mult sau mai putin justificative.

| OOOLEOOO a răspuns:

Animalele sa se odihneasca intr-un loc linistit dupa viata fizica,
chinuit au ele din cauza in ororiile speciei umane
si omul sa sufere si sa plateasca pentru fiecare ou furat, fiecare mama lasata fara copilul ei, fiecare copil ramas orfan, fiecare fiinta nascuta dupa gratii fara nici o vina, fiecare specie ce si-a vazut fratele innecandu-se in propiul sange din cauza abundentei si lacomiei fiintei umane. Omul care se crede superior altor specii este rege, asupra intunericului si a suferintei, in existenta lui este fiul lui Satan.

"Daca putem sa traim sanatosi, fara sa-i ranim pe altii, de ce nu? "-veganism

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ca sa nu ranesti EFECTIV pe nimeni! Trebuie sa mori! Doar in literatura si Biblie sunt cazuri' de astea!
Vrem! Putem? Aperi o floare, ranesti o vaca! Voila!

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca au acelasi sfarsit ca si oamenii.Eclesiastul3:19,20,adica merg in pamant, nu in alt loc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Daca iei Biblia la o singura vorba, nu intelegi nimic!

| danay72 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar,daca o studiezi, afli adevarul biblic.

| VelaJohnny a răspuns:

Animalele nu au fost create pentru a trai vesnic ca si specia umana. Desi suntem suflete cu totii, atat oamenii cat si animalele, Biblia spune ca sufletele pot fi moarte, iar definitia mortii este inconstienta. Bun am deviat de la subiect, oricum nu vor fi inviate, doar oamenii.

Eclesiastul 9:5, 6, 10 „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare. Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."

Leviticul 11:46, 47 „Aceasta este legea cu privire la animale, creaturi zburătoare şi orice suflet viu care se mişcă în ape şi cu privire la toate sufletele care mişună pe pământ, ca să se facă deosebire între cele necurate şi cele curate, între creatura vie care se poate mânca şi creatura vie care nu se poate mânca»".

Leviticul 5:2 „Sau dacă un suflet se atinge de ceva necurat, fie de corpul mort al unui animal sălbatic necurat, fie de corpul mort al unui animal domestic necurat, fie de corpul mort al unei creaturi mici necurate, chiar dacă nu este conştient de lucrul acesta, el este necurat şi este vinovat. "

Numere 5:2 „„Porunceşte-le fiilor lui Israel să scoată afară din tabără orice lepros, pe oricine are o scurgere şi pe oricine este necurat din cauza unui suflet mort."

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cam ai dreptate! Fara Dumnezeu suntem ca si Morti! Aici trebuia sa extinzi si asupra ateismului inversunat!
Acum am aflat ce voiai deseori sa spui.

| alexandrualind a răspuns:

Parerea mea ca nu au viata dupa moarte ca daca moare odata nu mai reinvie ca in povesti/filme.
Daca moare odata tot din corp a murit.Nu stiu daca ele au suflet sa ajunga in iad sau la Dumnezeu. Dupa cate stiu eu nu ajung in iad sau Dumnezeu.

| drutzix a răspuns:

Nu si omul tot animal e deci nu cred ca exista viata dupa moarte pentru nimeni.

| drutzix a răspuns:

Stiu ca esti troll asa ca nu iti merge la mine laughing

| DonaldTrump a răspuns (pentru drutzix):

Infometezi trollu' rolling on the floor

| reihiuke a răspuns:

Nu, pentru ca nu.si pot crea corp astral, ca oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de ce?
Pentru ca in opinia mea sufletul e o forma de energie (evident mai greu de explicat de ce cred asta, sau ce forma de energie, deci hai sa o lasam asa), infine ideea e ca si omul e un mamifer, dar corpul se descompune insa nu si constiinta sa, in cazul celorlalte specii exista constiinta doar ca functioneaza diferit de a noastra, de exemplu un caine e constient ca exista, el acumuleaza informatii despre mediu ca si omul, dar modul in care percepe lumea din jur si semeni propriei speci e diferita, aceste fiinte nu au inteligenta conceptuala ci instictuala, cu toate astea exista specii care dau semne de inteligenta conceptuala sau abstracta daca vrei precum primatele care pot daca sunt invate pot convorbi cu omul prin limbajul semnelor, mai era si cazul unui papagal care stapanea limbajul si inteligenta unui copil in varsta de 6-7 ani, iar corbii iar sunt cunoscuti pentru inteligenta lor.

| Correct explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu mare parte din ce spui tu, orice ar fi sau orice am fi, orice fiinta vie se duce in acelasi loc sau nu se duce in niciun loc, parerea mea.
Dar opiniile noastre se despart in momentul in care privim mai adanc din punct de vedere biologic lucrurile, mai precis, adanc cam pana dupa cutia craniana. Ideea e ca constiinta sau energia de care vorbesti, este data de un organ, organul nemaifunctionand, teoretic dispare si constiinta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omiti SUFLETUL!
Inteligenta nu este nici ea asociata neaparat oamenilor, in plus sufletul si-l l-au arogat oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu am omis, sufletul, reciteste ce am scris.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai il omiti in sensul ca atribui animalelor acest concept. Faptul ca un caine da din coada atunci cand ii dai de mancare sau ca un om se bucura ca poate petrece din bani furati un concediu in USA (spre exemplu) nu inseamna ca subiectii au suflet(neaparat). Vrei, am impresia sa generalizezi: "o amoeba, daca traieste, un virus (care nu e nici celula ) inseamna ca are suflet!
Asta voiam doar sa-ti reprosez!
Nu orice 'profesor universitar ' cu diploma, inseamna ca are drept de stampila! Caci majoritatea sunt 'habarnisti', cam asa e si cu animalele tale cu 'suflet".

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Nu,ele sunt aici doar ca noi sa le mancam.