| GicaGigekGica a întrebat:

Considerati catolicii crestini? De unde au scos ei asta cu purgatoriul? In Biblie nu scrie nimic despre asa ceva, nu ar trebui considerati crestini.

Răspuns Câştigător
| Konstantin2020 a răspuns:

Biblia nu încuviințează nici: închinarea/rugăciunea/venerarea fecioarei Maria, cinstirea moaștelor, rugăciunea către morți, închinarea la statuete/icoane, numirea Papei ca "tata" sau "locțiitor al Fiului lui Dumnezeu". Și multe alte practici. In sensul adevărat al Noului Testament nu sunt crestini. Dar pot fi printre ei oameni temători de Dumnezeu care poate ca vor ieși din acest sistem religios. Toate aceste practici au fost adăugate de-a lungul timpului, și contravin Scripturii. Domnul Isus n-a propovăduit niciodată aceste practici, n-a fost de acord cu ele. Cele mai multe intra la categoria "idolatrie"

23 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Așa se numesc. Citește atent ceea ce am scris, că altfel nu vei înțelege! Au interpretat niste versete biblice și au ajuns la concluzia că există purgatoriu. Totuși, un exemplu bun al existenței acestuia ar fi Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar. Pe când ortodoxismul te trimite prin nu știu ce vămi, iar apoi te bagă la judecata particulară și te trimit în Rai sau Iad, ca niște extremiști, catolicismul ar fi mult mai acceptabil din acest punct de vedere, deoarece locul de așteptare îl reprezintă mai mult purgatoriul, adică Sânul lui Avraam și Iadul, diferența fiind că, Raiul este starea finală de fericire (chiar dacă i-a spus Iisus tovarășului de cruce că astăzi va fi cu El în Rai, asta înseamnă că, cine a crezut în El a fost și judecat într-un sens sau altul și nu neg că a fost cu Iisus în „Rai"), pe când Sânul lui Avraam una temporară, atenție la diferențe! Plus că, Moartea și Locuința Morților vor fi aruncate în Iezerul de Foc, iar acestea pot fi sinonime cu Sânul lui Avraam și Iadul. Am dreptate sau nu, iar dacă nu, de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestiniu sunt: Catloci si Ortodoxi si oarecum Protestantii.
Restul adica Pocaitii = echivalentul Diavolului, abominatia religiei si bisericii in general. Mult mai rai ca Islamistii de infinit ori

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Ca sa fii crestin nu trebuie doar sa crezi in Iisus, trebuie sa si faci ce zice el. Iisus nu a zis "daca nu faceti ca mine, va duceti in purgatoriu si mai discutam acolo"

Prin pocaiti te referi la Penticostali?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

PrinPocaiti ma refer la toti Neo-protestanti Da si penticostalii, iehoviistii, adventisti aia care venereaza diverse zile ale saptamanii etc rolling on the floor Toti in afara de Catolici, Ortodoxi, Protestanti
Ca sa crezi in Isus trebuie sa crezi in cartea scrisa de Prima Biserica in anii 300` cu capitala religioasa in Roma. Cartea respectiva se numeste Biblia.
Sectele au aparut dupa ce biblia a fost tradusa in diverse limbi, s-au creat probleme de traducere, cuvinte cu intelesuri multiple. Dar pana in secolul 20 sectele sunt aproape inexistente, existand in special prin SUA, schimbarea a fost datorita cresterii influentei politicie/economice ale Americaniilor. In Sua datorita libertatii depline oricine isi poate infiinta propria secta daca detine resursele economice., iar cu ajutoare atrag lumea. Odata prinsi acolo sunt spalati pe creier in special copii.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Asta e doar parerea ta.
Protestantii au aparut din cauza neregulilor in Biserica Catolica. Martin Luther a vazut ca popii erau niste hoti si prosteau oamenii asa ca a decis sa scoata invataturile necrestine si sa ramana o religie curata. Dumnezeu nu are nevoie de obiceiuri pagane, cum zice si Konstantin2020 "închinarea/rugăciunea/venerarea fecioarei Maria, cinstirea moaștelor, rugăciunea către morți, închinarea la statuete/icoane, numirea Papei ca "tata" sau "locțiitor al Fiului lui Dumnezeu". Și multe alte practici. "
Voi va credeti mari crestini dar catolici cred in purgatoriu, lucru total gresit, nu scrie in Biblie asa ceva.
Iar ortodoxii isi fac chipuri cioiplite si se inchina la ele (icoane)
Nu mai zic ca pupati oase si va rugati unor oameni muritori asa zisi sfinti. Omul respectiv a fost sfant ca sa se mantuiasca pe el, asta nu inseamna ca are putere de a vindeca oameni...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Dupa tine Martin Luther a vrut sa faca sectele de azi? Luther a vrut schimbare, ca biserica era prea corupta asa au aparut Protestantii., Protestantii s-au caracterizat in primul rand printr-o abordare mai mult simbolica a religiei, rol mai diminuat fata de Catolici nu ceva de viata si moarte, punand accent pe bunastarea economica a oameniilor. Neo-protestantii sunt opusul Protestantiilor, Sectele dau importanta mai mare religiei decat si Catolicii
Luther vroia a reformatie, insa lucrurile au scapat rapid de sub control.

https://youtu.be/1o8oIELbNxE?t=44

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Ce e important e ca protestantii fac ce zice Biblia.

| 757474 a răspuns (pentru anonim_4396):

Creștini sunt cei ce cred in Cristos.
De ce faci aceste acuzații grave asupra "pocăiților"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Eu is protestant oficial, ba chiar dintr-o familie cu mai multi preoti, repet Protestant nu este egal cu Neo-Protestantii., poate chiar opusul.
Tari Protestante sunt in special cele nordice Scandinavia, Partial Germania, In Transilvania miscarea protestanta a fost adusa de Sasi.
Am si cunostinte preoti datat Protestanti cat si Catolici., stiu punctul lor de vedere asupra religiei. Catolicii sunt mai zelosi, mai credinciosi., Protestantii sunt mai agnostici, semi-atei
Dar in general se diferentieaza numai prin traditii, obiceiuri.
Neo-protestantii Sunt o miscare noua Toate sectele sunt pe principiul credintei fanatice, dorintei de a se impune peste altii.
Dintre Pocaiti Baptistii sunt parca cei mai apropiati de Normalitale., Iar Iehovistii consider O idee interesanta, utopie, toti sa traieasca fericiti, o lume pacifista idela., Sunt naivi dar apreciez gestul lor. Opusul fiind Penticostalii - Rautate, Dorinta de a se impune prin orice mijloace, fanatism agresiv.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Ce e rau in a fi fanatic? Sau mai bine spus, cum ai ajuns la concluzia ca penticostalii sunt asa? Chiar e bine sa fie asa, daca ei cunosc adevarul nu s-ar mai departa de la calea buna, corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

A fi fanatic in relgie inseamna a nu lua cunostiinta ca exista altii care gandesc diferit. iar acei "altii", sunt majoritatea. A crede ca Numai U, respectiv grupul tau stie adevarul, are dreptate -> contrazice ratiunea, este raul absolut. Nu exista Bine sau Rau absolut Totul este discutabil
Daca prin minune grupul x detine adevarul suprem Acest grup trebuia sa apara la origini, nu la 2000 de ani dupa presupusele evenimente.
Am avut cunostinte penticostali(sa nu zic prieteni) Toata ziua erau cu Isus in frapta Isus in stanga., Dar sa le pese de altii, sa acorde macar respectul civic nu "frate",? + Bijnitari Numai foloase materiale aveau in cap.
Vad in ochii lor., cum se uita cu dispret la toti, Numai ei stiu adevarul., Cunosc si un om mai in varsta Nascut ortodox dupa aia a trecut la penticostali datorita familiei, iar acum la batrenete S-a scos de la ei., a spus ca e dezastru ce se face acolo.
Da uite aici la Prorocie Penticostali, mi se pare absolut diabolic, fetele oameniilor Nope HELL NO.
https://www.youtube.com/watch?v=9sV4gGmGuxU
Nu mi se pare Ok., ca Copii sa aiba acces la asa ceva. E pur si simplu gresit.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Tot ce spui aici sunt doar minciuni, este doar invatatura gresita pe care o dau "preotii". Am auzit multi preoti care spun ca rautate sa nu vina la penticostali, adica toti suntem fanataci.

"Nu exista Bine sau Rau absolut Totul "
Gresit "Oare din aceeaşi gură de izvor curge şi apă dulce şi apă amară[a]? Fraţii mei, poate un smochin să facă măsline sau o viţă-de-vie să facă smochine? Nici izvorul de apă sărată nu poate da apă dulce." Iacov 3: 11-12
Exista doar doua cai, bine si rau, dupa cum zice si Biblia.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

In legatura cu prorociile. Arata-mi un preot, pastor, predicator sau om care dupa ce a facut legamant cu Iisus Hristos prin botez a inceput sa vorbeasca in Spaniola sau alta limba. Ca doar na, asa trebuie sa proroceasca un om al lui Dumnezeu.

"Li s-au arătat nişte limbi ca de foc[c], care s-au împrăştiat şi s-au aşezat câte una pe fiecare dintre ei. 4 Toţi au fost umpluţi de Duhul Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească.
5 Şi se aflau atunci în Ierusalim iudei, oameni evlavioşi din fiecare neam de sub cer. 6 Când s-a auzit sunetul acela, mulţimea s-a adunat şi a rămas uluită, pentru că fiecare îi auzea vorbind în propria lui limbă."

Pe vremea aia nu era asa usor sa inveti o limba iar ca evanghelia sa fie propovaduita mai eficient au primit prin Duhul Sfant darul de a vorbi in alte limbi.

Uite ce zice Pavel despre "borboroseala" de care spuneti voi ca e diabolica:
„nimeni nu-l înțelege; totuși, în duhul lui, el vorbește misterii." 1 Corinteni 14:2. Totuși, acest dar care a fost dat credincioșilor poate fi folosit ca să zidească pe ceilalți în întâlnirile creștine.
Iar apoi mai zice ca cine are darul prociei sa staruiasca si dupa darul talamcirii ca sa poata zidi spiritual.

Ce numesti tu diabolic este un fel in care se manifesta duhul sfant prin oamenii lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Aia se prefac la maxim, dc nu vorbeste nici unu in chineza, japoneza? De ce vorbesc numai limbi comune in europa, Romania Spaniola, Italiana e vorbita de buna parte de romani si usor de invatat
De ce Nu vorbesc Limba lui Isus Cea evreieasca?

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles. Ala din video vorbeste prin Duhul sfant, cum zice Pavel iar apoi talmaceste in romana ca sa zideasca pe ceilalti. Are doua daruri, prorocie si talmacire.

| Teffan a răspuns:

Sunt crestini pentru ca au credinta in Isus Hristos si in Treime. Purgatoriul este un adaos,specific doctrinei catolice,reminiscenta a paganismului incorporat in aceasta biserica(ca multe multe altele).Cu toate ca catolicilor nu li se pot lua numele de crestini, credintele si dogmele bisericii fata de diferite subiecte nu au nicio legatura cu crestinismul.

Catolicismul, pe de alta parte(ca institutie) e vinovat de crime abominabile care, dupa parerea mea, nu trebuie sa le fie iertate.

| Dana1999 a răspuns:

In biblia ta nu scrie nimic, dar oamenii au si alte păreri si au dreptul să creadă că există o a doua sansa pentru a si spala constiinta de păcate. Catolicii sunt tot crestini. Citeste ce înseamnă crestinismul.

| GicaGigekGica explică (pentru Dana1999):

Dar in care Biblie scrie?

| Daniel323 a răspuns:

Ar trebui numiti creduli toti cei care cred in tampeniile respective.

| Whateverrr a răspuns:

Nu are niciun temei biblic ideea purgatoriului. Dar asta nu inseamna ca nu pot exista crestini catolici, care sa il caute pe Dumnezeu din toata inima

Răspuns utilizator avertizat
| Whateverrr a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum sa nu?

| Nicu3000 a răspuns:

În biblie scrie că unii nu vor avea nici o răsplată dar vor fi mântuiți ca prin foc, probabil catolicii folosesc astfel de pasaje în sprijinul doctrinei purgatoriului.