| AvalohAlyn a întrebat:

Consideri că creștinismul e cea mai buna religie sau e cea mai mare a importanta? Daca e sa ne luăm după numărul de adepți din toate timpurile de când a apărut de acum 2000 ani creștinismul e cea mai mare, influenta și importanta religie a umanității.Si oricum Iisus Hristos a influențat cel mai mult societatea occidentală și omenirea de la nasterea și moartea sa încolo in viitor.

2 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Cea mai buna, nu stiu. Cea mai mare, nu. Cea mai importanta, da. Crestinismul a modelat Europa, iar Europa a cucerit lumea. Este drept am avut si vreo 1000 de ani de intuneric, dar am trecut si peste asta happy.

| Teffan a răspuns:

Consider ca crestinismul este religia care se adreseaza cel mai bine oricarui om de pe planeta, intr-un mod in care celelalte religii salvationiste nu reusesc, anume prin ideea unui Dumnezeu personal intreit si prin conceptul vesniciei, sadit in constiinta umana.Caci omul, prin insasi firea lui, tinde spre depasirea carnalitatii instinctuale ce-l apropie de animale, tinde spre infinitate dumnezeiasca.
Nevoia de sacru in om este satisfacuta cel mai bine in crestinism.Nu spun ca celelalte religii nu satisfac spiritual omul, dar crestinismul difera prin importanta acordata iubirii interpersonale(ca reflectie a iubirii dintre cele 3 persoane ale Treimii) si prin seriozitatea ultimatumului sau, prin istoria tumultoasa care a schimbat nu numai geo-politica si societatea, ci pana si modul de gandire a oamenilor l-a schimbat din radacini.Pe cand individul se converteste la budismul pe care il percepe ca pe o alta cale de dezvoltare personala, sau ca pe o alta simpla cale spirituala, convertirea autentica la crestinism se face prin primirea revelatiei divine, printr-o experienta mistica.Consider ca suferinta este mediul spiritual care ar putea pregati in mod deplin convertirea la crestinism.Crestinismul este o religie a suferindului.