| AvalohAlyn a întrebat:

Consideri că orice creștin trebuie să citească expres Biblia? Ce creștin e ăla,dacă nu cunoaște Biblia sau daca nu dorește să o cunoască in viitorul apropiat? Ar trebui sa fie o obligație pentru orice creștin citirea Noului Testament de ce zic asta că mulți nu știu ce înseamnă creștinismul,viața lui Iisus,învățăturile lui știu doar sa meargă la biserică,eu am mai învățat la școală la religie, dar și așa mi-am propus cat mai repede sa citesc Noul Testament cap coada.E că o datorie pentru mine.De ce multi mergem la biserică și atât? De ce nu cunoaștem Scripturile mai pe îndelete, cum zice și Iisus va rătăciți facă nu cunoaștem Scriptura ( era în alt context spus E că și cum noi vrem sa din medici dar nu cunoaștem anatomie și biologie așa e și cu creștinul care nu vrea să citească Noul Testament.Deci considerați că oricine ar trebui sa fie îndemnat/obligat să citească Biblia daca vrea sa se numească creștin? Eu sunt sigur că dacă noi întrebam o baba despre viața lui Iisus habar nu are dar se duce la biserica,la slujbe,la spovedit,la împărtășit, e că și cum ai manca ceva dar nu știi ce mănânci dar tot mănânci.Trebuiue că fiecare preot ortodox sa ofere un Nou Testament fiecărui credincioș din biserica și să îl îndemne,sa ii de-a tema sa citească, că doar cunoscând Cuvântul lui Dumnezeu putem fi in Adevăr și să cunoaștem Adevărul (Pe Iisus Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevarat)
Voi ce părere aveți despre subiect?

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Domnul Isus înainte de a se înaltă la cer le-a zis ucenicilor:" Duceti-va in toată lumea si propovăduiți Evanghelia la orice făptură. Cine va crede si se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
Greșeală este la preoți, care botează prunci si nu oameni.Condiția pentru botez este sa crezi.Cum poți sa crezi daca ai doar câteva săptămâni sau luni de viață atunci când ești prunc si te botează?
Ca sa crezi trebuie sa auzi sau sa citești Evanghelia. Ucenicii nu numai ca au cutreierat pământul cunoscut de ei, dar au si lăsat scris ceea ce au propovăduit prin ceea ce noi numim Evanghelii, epistole sau Apocalipsa care împreună formează Noul Testament.Chiar daca nu va dați seama, dar botezul făcut in pruncie nu este valabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus a spus sa facem ce spune popa, nu ce face popa.
Deci ai putea fi om gospodar, ocupat cu treburile zilnice si sa nu ai timp de batut capul cu Biblia interpretabila, asa ca asculti de popa.
Isus când invata lumea era constient de toate problemele lumii.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca popa ar avea mereu dreptate, cati crezi ca ar mai lua aminte la ce spune, ca sa nu mai zic de cati ar fi interesati sa-l asculte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Toti care se cred crestini si care au prea multa treaba ca sa-si mai bata capul cu Scriptura.

| Helper07 a răspuns:

Cunoasterea Scripturii e extrem de importanta. In zilele astea, in zilele din urma multi vor fi amagiti si dusi in eroare pentru ca nu cunosc Cuvantul Domnului.