| 3xfemeie a întrebat:

Consilierul (timp de 17 ani) papei Ioan Paul al 2-lea, profesor în teologie, cu acces la biblioteca secretă a Vaticanului şi la multe alte scrieri secrete prezintă lucrurile cu faţa lor adevărată.
Prima parte aici:
http://youtu.be/ojOBf4yq54M

a doua parte:
http://youtu.be/ptuE7gNXYwY

a treia parte:
http://youtu.be/Nue1A3PoJrg

14 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Eu sunt catolic. Sunt atatea mituri nascocite despre catolicism incat nu imi vine sa cred.
Traim in Romania si asta ne ocpua tot timpul. (Mircea Badea)

| 3xfemeie explică (pentru SaveTheNature):

Esti extraordinar. Daca tipul ar fi fost ortodox, nu ai mai fi raspuns la fel. laughing
De fapt, eu nici nu cred ca ai ascultat ce spune.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Am urmarit doar primul filmulet, in decursul zilei le voi viziona si pe celelalte doua!
Cu siguranta catolicii sunt cu mult mai realisti si cu mult mai corecti decat oricare alta religie! Nu exista acea indoctrinare pe care am vazut-o la ortodocsi, de exemplu! Catolicii sunt dezghetati la minte si cel mai important, ei NU SUNT IN CONFLICT CU STIINTA! Si foarte frumos a explicat asta Miceal Ledwith, aici!
Puterea e in noi, eu cred in auto-vindecare, la fel cum cred in efectul Placebo happy
La fel de frumos explica si diferenta dintre un religios care practica religia si un non-practicant, cat de gresit ati interpretat unii dintre voi credinta!
Iti las si eu un link :

https://2blackjack1.wordpress.com/......aterestri/

| 3xfemeie explică (pentru мιнαɛℓα36):

Curios raspunsul tau. Esti de acord cu ceea ce spune si totusi esti atee. Cum asa?
Si imi mai place ceva: Miceal Ledwhit spune "noi", iar tu spui " voi". Sa inteleg ca tu interpretezi corect credinta? Ti s-a parut ca face o invitatie spre ateism?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu. Eu am spus ca de ar fi sa aleg, ce credinta prefer. as alege Biserica Catolica! Ideile si conceptiile lor sunt cu mult mai ok, mai plauzibile fata de alte religii! Si ceea ce admir la ei( pe langa Biserica) este faptul ca nu inlatura total stiinta! Asta am spu!
Nu am apucat sa vad si celelalte filmulete.Nu am avut timp! Poate aveam mai multe de zis happy

| Zenicide a răspuns:

Destul de interesant, se pare ca TVR e inca singurul post tv romanesc care nu se ocupa de chilotii lui Tonciu happy Mersi pentru linkuri.

| Oana92 a răspuns (pentru Zenicide):

Si din pacate Tvr nu va mai exista pentru mult timp din acelasi motivsad

| Zenicide a răspuns:

:)) Pana la minutul 22 e foarte adevarat, uneori e mai important sa crezi in tine si sa ai vointa de a trai, de obicei cele mai multe boli iti distrug vointa si pofta de viata inainte de toate. Cunosc personal cazuri, multe cazuri, in care unii abuzeaza de medicamente "grele" chiar si la o spimpla raceala. Asta imi aduce aminte de acest clip foarte amuzant, nu e ro din pacate: http://www.youtube.com/watch?v=X29lF43mUlo :))

| Zenicide a răspuns:

Nu zic ca medicamentele nu sunt folositoare, zic doar ca multi folosesc medicamentele intr-un fel gresit si uneori superstitios.

| ManStrong a răspuns:

M ascultat doar prima parte Este uimitor cit se aseamana cu unele din ideile mele.O sa l urmaresc tot si inca de doua ori, cred.Multumesc mult pentru lincuri.

| 1dintrevoi a răspuns:

laughing)) Serios? Nu, hai ca asta-i chiar buna! Daca e teolog si i-a stat Papei alaturi 17 ani inseamna ca tot ce iese din gura lui e adevarat? Am urmarit cu atentie toate cele 3 parti. O parte din ideile sale sunt ok, si logic argumentate. Ceea ce ma ingrozeste la acest om este caracterul manipulant fara limite. Ori sunt singurul care si-a dat seama ca acest om nu este decat un afacerist, ca toti acei clerici "patati" pe care ii critica? Miceal Ledwith este unul dintre predicatorii scolii Ramtha, fidela curentului new age. Prin vanzarea de carti, dvd-uri si alte materiale, ideea s-a transformat intr-o adevarata industrie, extrem de profitabila. De ce nu se intreaba nimeni de ce Miceal a servit Biserica Catolica atatia ani si acum, brusc e impotriva anumitor invataturi? Acest om a fost acuzat de abuzuri sexuale si acum este reprezentantul unei afaceri de milioane de dolari. Spiritualitatea nu i se citeste deloc in ochi...cu atat mai putin bunele intentii. Ps: sunt catolic.

| 3xfemeie explică (pentru 1dintrevoi):

Fiecare intelege ce vrea si cum vrea. Cat despre acuzatiile care i s-au adus poate sunt intemeiate, poate nu. Totusi, clericii "patati" i-ai pus in ghilimele, dar la el nu iei in calcul si o incercare de discreditare.
ps ce relevanta are ca esti catolic?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru 3xfemeie):

Corect, fiecare intelege ce vrea si cum vrea, dar ar mai trebui sa adaug si "din pacate". Zic din pacate pentru cei care nu au habar despre amploarea acestor culte cu potential distrugator urias, pe care individul din imagini le promoveaza subliminal. Pune un psiholog adevarat sa-i faca profilul in functie de cuvintele si ideile pe care le repeta obsesiv si gesturile manipulatoare. O sa-mi dai dreptate. Omul a condus o institutie de invatamant, este un comunicator. Cu alte cuvinte, este un mincinos de profesie happy. Stie sa impleteasca frumos cuvintele, in orice context, pentru a castiga increderea. Am pus "patati" in ghilimele fiindca e o situatie hilara. Un gen de "rade ciob de oala sparta". Sunt convins ca multi clerici cu functii inalte fac abuzuri. Si nu, nu iau in calcul o incercare de discreditare. Asta pentru ca Biserica Catolica nu s-a pronuntat in cazul sau. Daca ar fi exista intentia de a-l discredita, la aparitia zvonurilor ar fi fost pur si simplu excomunicat. A plecat de bunavoie, si se pare ca i-a priit. Plus ca sunt familiarizat cu doctrinele scolii Ramtha, si stiu ca oricine implicat in asa ceva numai intentii bune nu are...
Am tinut sa precizez faptul ca sunt catolic datorita unor adversitati intalnite pe acest site. Cand ma iau de catolici, sunt acuzat ca-s fanaticul altei religii, cand ma iau de ortodocsi...la fel. Eu nu tin cu nimeni. Incerc doar sa atrag atentia asupra lucrurilor pe care nu le consider in regula. Am avut de suferit de pe urma unor indivizi asemanatori celui din interviuri. Daca tot ceea ce trebuie sa fac pentru a-i proteja (pe buna dreptate) pe altii, este sa pun sub semnul intrebarii intergitatea unei persoane, o voi face.