| Antisistem11 a întrebat:

Constantin cel Mare și-a ucis propriul fiu pe Crispus in anul 326 si totusi Biserica a decis să îl facă sfânt.De ce? Cum poti justifica transformarea unui ucigaș intr-un sfânt?

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bravo, ia-i blocat cu asta!

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Banii sucesc mintile oricarei biserici... ca avea si mai multi bani... asta face diferenta dintre sfant si pleava.

| Mayhem666 a răspuns:

Hai sa facem pe toata lumea sfinti, ca de ce nu?
O sa vezi peste cativa ani ca si vestitul Hitler o sa devina cine stie ce sfant.
Sa devina sfant la evrei ar fi si mai si.

| Antisistem11 explică (pentru Mayhem666):

Din cate stiu eu existau discuții în sânul bisericii germane despre canonizarea lui hitler.so...

| Mayhem666 a răspuns (pentru Antisistem11):

Wtf?

| Antisistem11 explică (pentru Mayhem666):

Scuze daca am spus ceva gresit.dar eu asa stiu.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai scris prea putin. Citeste Biblia nenica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca te miri acum inseamna ca n-ai auzit de Sfantul Moise etiopeanul, sau de Sfanta Maria egipteanca sau de Sfantul Ciprian sau chiar de Sfantul Dismas, talharul de pe cruce.

Dupa cum spunea si Kierkegaard, cea mai mare minune a lui Dumnezeu nu e faptul ca a facut totul din nimic, ci faptul ca a facut sfinti din pacatosi

| Antisistem11 explică (pentru CostinAlamariu):

Sunt curios.ai studii teologice?

| Meme10Meme a răspuns:

Macar stii de ce a ajuns sa-l omoare pe Crispus? Eu nu-l consider sfant, dar gasiti motive cretine pentru a ataca religia, serios vorbind.

| Antisistem11 explică (pentru Meme10Meme):

Pentru un presupus incest.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Antisistem11):

Da,si dupa a ajuns sa o omoare si pe nevasta-sa [se pare ca ea a mintit].

| Whateverrr a răspuns:

Bine punctat. Biblia afirma ca niciun om nu este lipsit de pacat. Asadar, nimeni nu e sfant. Sintagma "sfinti" folosita in Biblie este folosita numai pentru personele care sunt considerate sfinte de catre Dumnezeu prin intermediul Domnului Iisus (adica crestinii nascuti din nou). Iar in VT, se poate referi la persoanele neprihanite, care respectau legea, dar care au fost mantuiti tot pe baza jertfei lui Iisus.

Răspuns utilizator avertizat