| Vernusio a întrebat:

Constiinta supravietuieste mortii trupului?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,conștiința este eul nostru lăuntric, face parte din noi, deci când creierul moare, nu mai supraviețuiește nimic. Eclesiastul 9:5, 6

| RAY a răspuns:

Din moment ce constinta noastra este creata de legatura intre neuronii, nu cred ca poate supravetui ceva

Bula
| Bula a răspuns:

Multi se nasc si mor fara constiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ramon2473):

Iti dau perfecta dreptate!
"Dumnezeul a creat pe om dupa chipul si asemanarea lui".
Iar Omul a creat calculatorul dupa chipul si asemanarea lui.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Care este "concepţia" lui Dumnezeu DESPRE SUFLET? happy

EL ŞTIE CĂ MORŢII ÎŞI PĂSTREZĂ CONŞTIINŢA, iar accest lucru este arătat în mai multe locuri în Biblie:

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat; fiind în chinuri, în Hades şi-a ridicat ochii..." (Luca 16, 22-23), etc...

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB:  ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea asa zisilor "martori" în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Iar unii îl susțin pe Satan și ce a afirmat el (nicidecum nu veți muri) și-l contrazic pe dumnezeu care I-a avertizat că pedeapsa pentru păcat este moartea, nu existența în altă parte.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Constiinta preexista intruparii sinelui?winking

| Bula a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Arata-mi o persoana care se naste cu constienta!
Multi mor si fara constienta...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bula):

Ne duelam in argumente, sau ne spalam ciorapii Constientei in putul gandirii Constiintei!?winking laughing tongue

| iurii75 a răspuns:

Satan a fost cel care a afirmat ca Adam cu Eva nu urmau sa moara iar cand au murit a nascocit "viata dupa moarte"
https://www.jw.org/......pa-moarte/

| VelaJohnny a răspuns:

Creierul e sediul ei. Dacă moare creierul ce mai rămâne?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu incerci? Te duci intr-un loc langa cineva sa te ajute si-ti tii respiratia cat poti de mult (lesini) vei vedea ca inca poti gandii, doar ca nu poti vedea ce e in jur. eu n-am tinut respiratie am lesinat pur si simplu (40 grade celsius).

Răspuns utilizator avertizat
| IvanMihai a răspuns:

De mort constient nu am auzit! De fapt si unele persoane bolnave dar vii nu sunt constiente.
Citeste asta:
http://www.referatele.com/......ia--Pr.php

Daca ceva supravietuieste mortii este o intrebare complicata...

| Cdolo a răspuns:

Nu o sa afli de graba! Sunt doar păreri nu certitudini.