| numerbosk a întrebat:

Copiii incep sa nu mai creada in Mos Craciun si Zana Maseluta. De ce nu o fac la fel si cu Dumnezeu?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu, pentru ca primele doua personaje sunt fictive iar Dumnezeu ESTE REAL. NU AI cum nega EXISTENTA lui Dumnezeu care a pus cunoasterea despre EL in ADN-ul nostru. Ce vor unii este problema lor dar nu se pot opune la ceea ce nu poate fi sters din insusi structura noastra genetica, ce este scris in fiecare molecula din noi.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

" Dumnezeu ESTE REAL" cand te ai intalnit ultima data cu el?

"a pus cunoasterea despre EL in ADN-ul nostru" explica exact secventa din ADN pusa de el.

" structura noastra genetica," explica care parte din structura noastra genetica e pusa de un batranel din nori.

PS. Tu ai citit ce ai scris mai sus? Nu te a pufnit rasul?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Danut, care este diferenta mitologica intre Mos Craciun si Dumnezeu?
Savantii au disecat ADN-ul in fel si chip. Nu exista nicio gena a "cunoasterii lui Dumnezeu". Poate doar la tine in cap. Nu mai face afirmatii de genul asta ca te amendeaza!
In "structura noastra genetica" exista molecule organice, iar AND-ul este un acid nucleic.
Este o polinucleotidă, adică un compus în structura căruia se repetă un set limitat de macromolecule numite nucleotide; în acest sens, el este definit ca fiind un „copolimer statistic":
Nucleotida, ce reprezintă unitatea de bază a ADN-ului, este o macromoleculă organică (o N-glicozidă) compusă (prin policondensare) din:

o glucidă (mai exact o monozaharidă) de tipul „pentoză" (în formă furanozică)
o bază azotată heterociclică („inel" sau „ciclu" aromatic în 5 atomi) de tipul pirimidinei, sau o variantă a acesteia condensată cu inelul imidazolic, numită purină
și un rest de acid fosforic (esterificat cu unul din hidroxilii pentozei), adică un „grup fosfat

Unde este "cunoasterea lui Dumnezeu"? Eu zic sa mai treci pe la scoala!

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Astazi.
Faptul ca unul ca tine bantuie pe aici DEMONSTREAZA din PLIN ceea ce am spus eu (valabil pentru cele doua intrebari privind genetica).
Daca iti citesc mesajele sigur ca ma pufneste rasul.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Mos craciun este o inventie catolica iar Dumnezeu ESTE Creatorul universului.
Tu pui intrebarea din postura unei furnici care trebuie sa explice si demonstreze existenta un elefant. Asta fac oamenii tai de stiinta, s-au chinuit sa faca un mare reactor in Elvetia, CERN sa descopere "particula lui Dumnezeu" si ce sa vezi, n-au mai zis nimic despre ce "au descoperit", sa-ti spun eu ce au descoperit ca in loc sa ajunga la "fundul sacului" au dat peste groapa marianelor. Asa este si cu ADN-ul tau, intreaba "oamenii de stiinta". Sincer nu ma pricep la nucleotide dar ce exista in acestea ai aflat? Se pare ca unii au cautat "mai adanc" si s-au dat cu capul de pragul de "sus". Crezi tu ca Dumnezeu ar lasa la indemana oamenilor informatia pusa de EL in om? Crezi ca asta tine de "scoala" voastra care nici abcedarul inca nu=l stie?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Dragul meu, ideea lui Mos Craciun este mai veche decat cea a presupusului tau zeu. Citeste cate ceva despre mitologie si vei vedea.
Universul nu a fost creat de zei decat in mitologie.
De big bang ai auzit? De accelerarea extinderii universului, de microundele cosmice, de energia neagra?

CERN este un accelerator de particule. Ti-ar lua o viata intreaga sa intelegi ce experimenteaza acei savanti. Nu ai cultura si nici educatia necesara ca sa iti dai cu parerea!
Nu te pricepi nici la genetica asa ca mai bine nu ai comenta daca nu stii domeniul.
Dumnezeu nu exista, dar tu esti liber sa crezi in el. Insa nu defaima stiinta si acesti oameni de geniu aruncand religia ca un argument sordid si invechit!

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Aștept răspunsul cu ADN ul încă.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Tu ești troll ul perfect. Recunosc ca nu am auzit pe nimeni care sa îl compare pe Dumnezeu cu acceleratorul de părticole de la cern. Așa un pic de respect pentru oamenii de știință... Nu ii trola și pe ei.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"Ti-ar lua o viata intreaga sa intelegi ce experimenteaza acei savanti. Nu ai cultura si nici educatia necesara ca sa iti dai cu parerea!"
Ai mare dreptate, eu doar ascult ce spun unii angajati acolo care "adapteaza" informatia pentru unii ca mine, crezi ca as putea intelege si eu ceva din ce spun cei care cerceteaza acolo? Si in domeniul geneticii lucrurile stau tot cam asa. Nu ma pricep dar geneticienii pe care ii cunosc incearca sa ma faca sa inteleg si eu ceva din tainele pe care le studiaza. Dumnezeu EXISTA dar sunt lucruri la CERN pe care TU nu le vei intelege niciodata.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Te dai atot cunoscator, ce mai astepti de la mine?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Vezi cat de ingust esti la minte, unde ai vazut tu ca fac o asemenea comparatie?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Cum cucul lui Creanga sa ma faci tu pe mine ingust la minte cand tu afirmi ""a pus cunoasterea despre EL in ADN-ul nostru". Ce troll esti.

Incept sa imi schimb parerea despre aria religie. Pana acum credeam ca sunt habotnici pe aici, dar realizezi ca in realitate sunt doar troli. Ma bucura putin

| RAY a răspuns:

Pentru ca credinta in dumnezeu isi este confirmata de familie,societate isi ofera o stare de confort, in fapt mos craciun, zana maselura nu dispar ele evolueaza in credinta respectiva, cei care cred in dumnezeu au sanse mai mari sa creada in supranatural, pananormal, superstiti si nu doresc explicati rationale si doar care fac apel la credinta

| SG1995 a răspuns:

Pentru că conceptul de Dumnezeu este un concept cultural unanim acceptat, care produce confort psihic.
Adică gândul că zeu X te-a creat și te protejează te face să te simți special.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca omul poate trai si fara Mos Craciun si fara Zana Maseluta dar nu poate trai fara sa se gandeasca la faptul ca exista sau cel putin probabil ar exista o divinitate un Dumnezeu de care depinde tot.

| Octavian199 a răspuns:

Pentru ca; sunt spalati pe creier de mici '. Normal ca nu cred in mos craciun si zana maseluta, ca nu mai sunt mici, dar cu credinta e altceva.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Octavian199):

Cum este credinta altceva?
"Eu cred ca exista Mos Craciun!"
"Eu cred ca exista Zana Maseluta!"
"Eu cred ca exista Dumnezeu!"

Nu este nicio diferenta intre aceste afirmatii. Toate se bazeaza pe fantezii spuse copiilor de catre parinti!

| Octavian199 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ca Dumnezeu sau alt zeu. Daca crestinii se nasteau in tari musulmane, erau musulmani, si invers.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca ei nu sunt indoctrinati de la nastere de familie si mass-medie sa creada in Mos Craciun si Zana Maseluta. Daca ar fi, fii sigur ca ar crede asa cum cred si-n zeul evreiesc.

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu nu este comparabil cu zana maseluta si mos Craciun.
Zana maseluta este inventata de oameni, fapt recunoscut, la fel si mos Craciun, fapt recunoscut.
Dumnezeu a creat oamenii, fapt recunoscut, dar cum multi nu cred asta, nu conteaza laughing, este scris si nici un credincios sau scriitor al Bibliei nu a recunoscut ca a inventat totulhee hee
Pana si Darwin a recunoscut ceva la finalizarea "creatiei" sale.

| wpetterssone a răspuns:

Față de primele două, Dumnezeu există. Avem dovezi solide: ieși pe stradă și spune-mi ce vezi. Da știu, îmi vei spune: accidente, oameni răi, lucruri rele, suferință. Dar există și lucruri bune. Uită-te în oglindă și vei vedea o invenție a lui Dumnezeu. Te vei vedea pe tine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru wpetterssone):

Nu, Dumnezeu nu exista. Nu exista nicio dovada directa sau indirecta a existentei lui.
Vorbeste-mi despre o dovada stiintifica, testata empiric.
La ultima parte ai avut dreptate. Omul este propriul sau Dumnezeu deci in oglinda te vezi pe tine, propriul tau zeu. De altfel, este si una dintre poruncile satanismului modern.

| wpetterssone a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

De ce ar trebui ca Dumnezeu să fie testat științific. El este nevăzut. Noi putem doar să vedem ce a creat El. Eu îi mulțumesc pentru ceea ce a creat El.
Unii oameni nu recunosc adevărata valoare a creației și a Creatorului. Este alegerea ta în ceea ce vrei să crezi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru wpetterssone):

De ce?

| wpetterssone a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Când spui că Dumnezeu nu există, de ce l-ai scris cu literă mare? Crezj că ar putea exista, dar nu ești sigur?
Ce te face să crezi că Dumnezeu nu există?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru wpetterssone):

De ce ai scrie Odin, Zeus, Buddha cu majuscule?
Convenția este ca "Dumnezeu" este apelativul pentru zeul creștin, deși numele sau este Iahve sau Elohim.
Vrei sa te învăț etimologie?
Cred în oamenii care au scris aceste mituri, în frumusețea lor istorica, în geniul lor și în morala pe care o transmit. Miturile sunt poveștile orale ale antichității.

| Jay1 a răspuns:

Pentru că întrucât universul ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput. De exemplu, dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum. Dacă elementele din atmosfera terestră ar avea proporţii diferite cu numai câteva procente, orice vieţuitoare de pe pământ ar muri. Probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine.
Fiecare efect trebuie să aibă o cauză. Universul şi orice există în el reprezintă un efect. Trebuie, deci, să existe ceva care să fi cauzat apariţia şi existenţa acestuia. În sfârşit în acest şir, trebuie să existe ceva "ne-cauzat" care să fi fost sursa a tot ceea ce a apărut şi există. Acest ceva "ne-cauzat" nu poate fi decât Dumnezeu.
Fiecare popor din istorie a avut o formă sau alta de norme sau legi. Toţi au avut o percepţie asupra binelui sau răului. Crimele, minciuna, hoţia şi imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu răul. De unde am putea să avem acest simţ al binelui şi răului?