| Paranormal12 a întrebat:

Copiii morti nebotezati ajung in rai? Ce este acel loc de la catolici numit purgatoriu?

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Conform cu bisericile astea purgatoriu este un loc unde stau oamenii inainte sa fie judecati, deci inainte dea spune Dzeu tu in rai tu in iad etc.Zic si eu.Deci copii nu ajung nicaeri deocamdata la fel cum nimeni nu ajunge in rai sau iad decit dupa judecata de apoi.Fiecare biserica a scos asa cite un loc din asta in care cei morti asteapta judecata de apoi. Povesti pentru sugari.

| Zenit313 a răspuns:

Nu ajung in Rai, putrezesc in pamant, exact la fel ca cei care au murit dupa sau la botez...si ca noi toti dupa ce v-om murii.

Purgatoriul...este un loc unde esti curatat de pacate inainte ca sa ajungi in Rai.

| Făgăraş a răspuns (pentru Zenit313):

Trupul se descompune din ce a fost alcatuit iar sufletul merge la Dumnezeu pentru a lua rasplata de ce a facut pe pamant. Cat priveste purgatoriul este o invatatura romano-catolica care afirma ca sufletele pacatoase se curata intr-un foc purificator inainte de a intra in rai. In ce priveste pruncii nebotezati, eu cred ca ei se duc la Dumnezeu, desi la Ioan 3, 5 se afirma ca fara botez nu se poate mosteni Imparatia lui Dumnezeu. In marea sa milostivire, Dumnezeu nu va lasa ca aceste fiinte nevinovate sa se duca in iad pentru neglijenta parintilor sau a altor persoane.

| Zenit313 a răspuns (pentru Făgăraş):

Stiu religie...

Eu vorbeam despre realitate nu o carte antica si S.F

| dracu14 a răspuns:

Copii nebotezati ajung unde ajungem cu totii, in pamant.

| Silviuloan a răspuns:

Purgatoriu dupa catolici este acel loc unde poti sa te pocaiesti sa ii ceri iertare Lui Dumnezeu si sa intri in rai.Asa ceveva nu exista.La crestini exista Parastasul prin acesta credinciosii se roaga lui Dumnezeu pentru iertarea sufletului adormitului, la a doua venire oamenii care au fost in iad prin parastase si pomelnice la Sf Proscomidie sau milostenie pot sa ii scota din iad si prin molistenia bunului Dumnezeu ajung in rai. Copii nebotezati nu pot ajunge in rai, dar prin cele exemplificate mai sus pot ajunge in rai.

| neaivan a răspuns (pentru Silviuloan):

Conform traditiei sau a canoanelor se spune ca cei nebotezati ajung in iad,cum de fapt au ajuns in iad si toti dreptii vechiului testament pana la invierea Mantuitorului, ei ne-avand botezul! Cei ne botezati (copii,barbati, femei )ajung in Iad pana la Judecata Universala unde dupa caz se vor duce acolo dupa faptele lui!

| Silviuloan a răspuns (pentru neaivan):

Da.Asta am zis si eu.

| neaivan a răspuns (pentru Silviuloan):

Copii nebotezati nu
pot ajunge in rai, dar prin cele
exemplificate mai sus pot ajunge
in rai.,, o parte a raspunsului tau! La parastase nu poti pomeni pe cei nebotezati! nu te poti ruga pentru ei!

| ManStrong a răspuns:

Inventia cu care Tezzel in timpul lui Luther a strins sume uriase ca sa cladeasca Biserica Sf Petru din Roma.
Si cu citeva sute ani inainte au fost finantate toate cruciadele crimei.

Răspuns utilizator avertizat