| Helper07 a întrebat:

Cred ca cu totii stim porunca: "Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau".

Din ea reiese ca daca marurisim stramb fara sa avem intentia de a face rau cuiva, nu pacatuim? Cu alte cuvinte, sa mintim pentru o cauza buna. Dumnezeu i-a spus lui Avraam sa-l aduca jertfa pe Issac, fiul sau, dar nu aceasta era de fapt intentia Sa. Putem spune ca Dumnezeu l-a mintit pe Avraam? De altfel Dumnezeu a nimicit oameni, putem sa-L invinuim de omor? Scopul Legii e iubirea, Legea se intrupeaza in iubire, actionand din iubire, poti spune ca incalci Legea lui Dumnezeu? Categoric nu, dupa parerea mea. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, te rog nu incurca lucrurile, nu le interpreta pentru a putea sa iti justifici purtarea pentru ca nu o sa mearga.
Hai sa analizam variantele tale pe rand.
Porunca: "Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau".
Este o porunca directa si Dumnezeu condamna mincuina, insusi Domnul Iisus Hristos spune ''Cine minte este de la diavolul, pentru ca diavolul este tatal minciunilor'' Toate minciunile vin de la satana, de la diavol, Iisus spune foarte clar si transant.
De asemenea biblia spune ''Omul Lui Dumnezeu uraste minciuna, dar iubeste adevarul''
Fii atent te rog, Dumnezeu i-a spus lui Avraam sa-l aduca jertfa pe Isaac, pentru testarea credintei, si a devotamentului in acel moment, atentie, Dumnezeu nu a mai cerut niciodata asa ceva nimanui, a fost doar atunci, intr-un anumit context, pentru ca prin Avraam trebuia sa vina poporul ales, Israel, a fost intr-o anumita circumstanta cu un scop bine pus la punct, si nu uita ca ingerul Domnului i-a spus lui Avraam sa nu se atinga de copil, ci sa jertfeasca un miel, mielul insemnand o prefigurare a mortii Lui Hristos pe cruce, este mult mai complicat decat crezi, dar Dumnezeu nu a mintit si absolut niciodata in biblie nu se spune, sau sa se sugereze macar ca minciuna este o alternativa, niciodata.
In al doilea rand, Dumnezeu nu este om, este asa cum spune biblia ''Tatal sufletelor, duhurilor'' El a DAT viata, doar El o poate lua, tu nu poti sa iei viata nimanui, nici macar pe a ta, pentru ca nu tu ai oferit-o, Dumnezeu nu omoara, nu este om, nu este acelasi lucru, El cand ia viata, este pentru ca este Tatal sufletelor si stie mai bine ce face in infinita Lui intelepciune.
A incalca legea Lui Dumnezeu, cu pretextul mincinos ''din dragoste'' nu este biblic.
Dragul meu prieten, iti inteleg punctul de vedere, stiu ca este greu intotdeauna sa spunem adevarul, stiu ca este dureros, dar minciuna iese oricum la iveala, asta nu inseamna ca trebuie sa spui adevarul in mod nepoliticos, una este sa ii spui unei persoane care te intreaba : ''Ce parere ai de noua mea masina?'' /.Ei bine, nu cred ca am vazut o masina mai urata ca asta.
Adevarul trebuie spus in mod elegant, delicat, sincer, si nu oricum. Ne va apasa, daca spunem o minciuna, ne va ajunge acea minciuna, ne va creea o stare de apasare, stiu ca este greu uneori, dar trebuie sa nu mintim, si aici nu ma refer in a spune oamenilor absolut tot ce crezi, si a incepe sa critici si sa spui tot ce simti, ci in momentele in care stii ca trebuie sa fii sincer, stii ca trebuie sa spui adevarul, sa o faci.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Irinel15123532):

"El a DAT viata"
In care stadiu al dezvoltarii umane a dat Dumnezeu viata? (am mai pus intrebarea asta de 100 de ori, n-am primit raspuns)
Un spermatozoid si un ovul sunt vii. Zigotul rezultatul e viu. Embrionul, viu. Fatul, viu.
Toate aceste stadii sunt continue, nu exista niciun moment intre aceste stadii in care masa aia de celule sa nu fie vie, ca altfel nu s-ar mai dezvolta.
Deci, in care moment da Dumnezeu viata daca totul e DEJA viu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeu a pus viață in sămânța, fie de om, fie de animale, fie de plante... Dumnezeu la creație a creat totul cu sămânța.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeu a creat aceste lucruri vi cand a facut Pamantul. Crezi ca materia anorganica se poate transforma de una singura in materie organica? Daca nu, cum explici existenta vietii?

| Helper07 explică (pentru Irinel15123532):

Inteleg, nu am vrut sa ma scuz de pacat folosind acest pretext ci am vrut sa pun accent pe scopul Legii si pe faptul ca Dumnezeu nu isi incalca propria Lege. Eu nu am vrut sa apar omul ci sa am un argument la acizatiile pe care le aduc oamenii despre Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Helper07):

Presupunand ca i-a creat pe Adam si Eva, ei nu mai au nicio legatura cu viata care apare acum. Deci, din nou, cum poti spune ca Dumnezeu da viata cand viata nu mai are nicio treaba cu el?

Intamplarea explica destul de bine existenta vietii.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum nici o legatura? Din ei s-a nascut omenirea. Ei sunt stramosii nostri. Cum nu e legatura?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Helper07):

Da. Si Dumnezeu asta nu mai are nicio legatura cu materialul genetic care se propaga in lume acum.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

El i-a dat viata acestui material genetic. El l-a creat. Corpul nostru este un intreg univers mult prea bine creat ca sa fie o intamplare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Helper07):

Nu e deloc bine gandit. Are o gramada de nereguli: sfarcurile la barbati, apendicul, maselele de minte, si altele.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La inceput, Dumnezeu le-a facut pe toate foarte bune.

49 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Ce nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

NU la asta : „actionand din iubire, poti spune ca incalci Legea lui Dumnezeu? "

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Actionand din ura poti spune ca respecti Legea lui Dumnezeu? Legea iubirii? E cam acelasi lucru doar ca am inversat termenii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Depinde ce faci.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Nu, nu depinde.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Da și nu.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Explica.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Putem spune ca faptele ar conta mai mult.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Mai, nu poti sa faci ceva rau actionand din iubire.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Ba da.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Exemplu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tu aici faci o analogie Dumnezeu-om.
Prin ea spui urmatoarele: "De altfel Dumnezeu a nimicit oameni, putem sa-L invinuim de omor? [...] Categoric nu, dupa parerea mea"

Pe o logica similara, daca eu omor oameni la intamplare, inseamna ca am un scop maret pentru umanitate si fac asta din iubire pentru voi.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu, ma refer ca o sursa de iubire nu poate actiona din ura dar omul nu-i ca Dumnezeu, cum poate spune un om ca omoara din iubire? Cand un cal are piciorul rupt si vrei sa-i curmi suferinta poate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Helper07):

De unde imi stii tu planurile mele marete pentru omenire?

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu ti le stiu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu privește la inima omului.Din ea iese atât binecuvântarea cat si blestemul. Daca in inima ai înclinația de a minti,o faci ori de cate ori ai ocazia.Iar daca justifici minciuna ca fiind făcută din iubire, poți păcăli pe om si nu pe Dumnezeu.
Daca Dumnezeu a distrus lumea prin potop si Sodoma si Gomora prin foc, a facut-o pentru ca voia sa facă o demonstrație ca alții sa învețe sa se teama de păcat, si pentru a pune un frâu la adâncimea in care păcatul a degradat omenirea. Oricum acele generații de oameni ar fi murit. Dumnezeu cunoștea ca nici un om din cei care au pierit prin potop sau prin foc nu ar fi ajuns sa își schimbe caracterul, oricât de mult ar fi trăit.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Daca Dumnezeu a distrus lumea prin potop si Sodoma si Gomora prin foc, a facut-o pentru ca voia sa facă o demonstrație ca alții sa învețe sa se teama de păcat, si pentru a pune un frâu la adâncimea in care păcatul a degradat omenirea."

Un lucru e cert. N-a folosit la nimic, asta tot din spusele voastre. Bine, nu e singurul lucru fara nici o noima pe care il puneti pe seama spiridusului asta.
Bine, vorbim in spiritul povestii, oricum n-are legatura cu realitatea. Dupa ce ca povestea asta iudeo-crestina n-are nici o baza in realitate, nu e nici macar coerenta.

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu vreau doar sa pun accentul mai mult pe scopul Legii decat pe poruncile ei. Din exemplul cu Avraam reiese ca Dumnezeu si-a incalcat porunca? Nicidecum.

| Meme10Memu a răspuns:

Sunt mai multe femei decat barbati in lume. Daca toti barbatii ar fi monogami restul femeilor cu cine o vor trage?

https://m.mediafax.ro/......i-12217234

| KhludCiprian a răspuns:

Porunca zice clar să nu mărturisești strâmb: deci dacă tu crezi că s-ar putea să fie nedorit, trebuie să taci.

Lăsând ce spune textul, poruncile din Exodul 20 sunt făcute ca un contract dintre evrei și Dzeu, deci faptul că tu respecți sau nu această poruncă nu știu cum schimbă nimic la faptul că nu faci parte din legea evreiască, nu respecți chivotul, etc.

Legat de Dzeu, în special în VT, poruncile nu erau moralitate cu doar un contract. Dzeu nu era legat de o responsabilitate morală și de asta ucidea destul de vesel cam pe oricine, inclusiv o mulțime de oameni nevinovați (de la bebeluși la bătrâni).

Ideea de iubire a apărut în special când creștinismul a adoptat idei platoniste și le-a atribuit divinului, în special în evanghelia lui Ioan și epistolele lui Ioan, dar Biblia clar nu reflectă un zeu moral în Biblie, ci mai degrabă un zeu obsedat de prepuțuri, carne de porc, miei, virgine ca pradă de război și alte chestii similare (și cine i se opune de obicei înnebunește ori primește o lepră ori un handicap)

| Helper07 explică (pentru KhludCiprian):

Porunca nu spune:"Sa nu marturisesti stramb" ci "Sa nu marturisesti stramb IMPOTRIVA aproapelui tau. Dumnezeul VT e acelasi cu cel al NT. Diferenta o fac legamanturile (Noul si Vechiul). Cand a ucis Dumnezeu un om nevinovat?

| FoundYouLover a răspuns:

Eu zic că mărturisind strâmb păcătuim.Cat despre faptul că l-am mințit pe Avraam, a avut un motiv întemeiat, adică nu orice minciuna oricând e scuzabilă."Dumnezeu a nimicit oameni", la ce te referi? Că toți suntem muritori, prin urmare că El ne ia viețile, sau că îi pedepsește? Eu zic că aici e treabă lui și că asta nu-l face un criminal, nimeni nu e nemuritor și dacă Dumnezeu ia pe cineva are motivele lui, părerea mea, nu o face fara un motiv întemeiat.Despre întrebarea cu iubirea, depinde cum acționezi din iubire, ce anume faci, că dacă de exemplu ai omorât pe cineva și zici că din iubire, nu e in bine, îți dai seama.La fel și dacă cu intenție i-ai făcut rău și zici că e din iubire.

| Helper07 explică (pentru FoundYouLover):

Ideea e ca omul nu cred ca omoara pe cineva din iubire.

| BlackOldSun a răspuns:

Ceva de genul: dumnezeu creaza oamenii si le da liber arbitru.
dumnezeu se enerveaza si ii ineaca pe toti ca nu au facut cum le-a spus el.

| Helper07 explică (pentru BlackOldSun):

Le da liber arbitru pentru a alege viata sau moartea.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Oamenii care au inventat porunca asta au mintit de au inghetat apele si urmasii lor tot fac la fel de cand e crestinismul.
Pana si Yahve a mintit pe Adam si Eva cand le-a spus ca daca vor manca din pom vor muri, fapt care s-a confirmat ulterior cand au mancat merele interzise si au ajuns "capabili sa distinga binele si raul". Yahve apoi i-a pedepsit prin izgonirea din rai. Dupa ce ca i-a mintit s-a si razbunat pe ei.

Apropo, lumea minte si fara sa-si dea seama, e ceva normal cu toate ca-n majoritatea cazurilor e vorba de lucruri nesemnificative.

| Helper07 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Dar Adam si Eva tot au murit. N-au murit in ziua aia fiindca Dumnezeu avea un plan de salvare pentru om fiindca stia ce avea sa se intample. Pentru ca ei sa nu moara, trebuia sa moara un miel in locul lor care-L simboliza pe Hristos. Adam si Eva au murit de batranete fiindca n-au mai avut acces la Pomul Vietii. Dumnezeu le-a interzis sa manance din el pentru ca omul sa nu traiasca vesnic in pacat, fiindca altfel omul ar fi zis:"Ce daca pacatuiesc, oricum voi trai". Si pentru a evita o astfel de mentalitate, ca omul sa poata fi salvat, Dumnezeu i-a oferit un timp limitat in care sa se pocaiasca pe deplin. Prima moarte e pentru ca omul nu poate trai vesnic in starea de acum. A doua mortea e pentru pacat. Adam si Eva nu puteau concepe binele si raul pentru ca nu facusera nimic gresit pana atunci, si nu-si inchipuiau cum ar fi sa faca asa ceva ca sa faca diferenta dintre bine si rau. Cand au incalcat o porunca de-a lui Dumnezeu, si-au dat seama.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Helper07):

Am mai auzit povestea cu Yahve stia ca Adam si Eva vor manca din pom dar i-a testat lasandu-i sa aleaga liber cu toate ca deja stia rezultatele. Eu nu mai sunt crestin de ani buni, am ajuns sa vad dincolo de povestile mitologice din biblie.

| Helper07 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Dumnezeu stia ce se va intampla dar faptul ca omul a pacatuit prin propria vointa, nu-L invinuieste pe Dumnezeu. Dumnezeu voia sa testeze omul, pentru ca iubirea se demonstreaza prin fapte. Fiindca au fost ispititi sa pacatuiasca, Adam si Eva au mai primit o sansa, toata omenirea a mai primit o sansa de salvare. Insusi Hristos a murit ca sa fim salvati.

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

"Dumnezeu voia sa testeze omul..."

Sunt doua ipoteze:
1. Stia ce va face omul
2. Nu stia ce va face omul.

Daca stia, nu poate fi vorba de "a testa". Rezultatul ii era cunoscut deja si trebuie sa si-l asume integral.
Daca nu stia, nu mai e atotstiutor, in concluzie, personajul numit Dumnezeu e mai pacalici decat spuneti voi.

| Helper07 explică (pentru Holiday):

Omul are vointa proprie deci asta schimba totul.

| Helper07 explică (pentru Holiday):

Omul are vointa proprie si asta schimba totul.

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

Si asta ce inseamna? Ca spiridusul habar n-are ce va face omul? Sau?
De fapt nu schimba nimic, tot una dintre cele 2 variante e.

| Helper07 explică (pentru Holiday):

Omule, daca omul n-ar trece prin teste si incercari nu s-ar maturiza si n-ar fi pregatiti pentru misiunea pe care o are Dumnezeu cu ei.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Helper07):

Ma amuza teoriile voastre contradictorii care nici voi nu stiti daca credeti sau nu. Unii spun ca iehova ii testa pe Adam si Eva, altii spun ca destinul este scris in frunte deci era scris ca ei sa mance din pom, altii spun ca Iehova este omniscient si stia ca ei vor manca din pom. Este mai mult decat evident ca asta-i doar mitologie. Adam si Eva sunt personaje preluate din culturi pagane, precum majoritatea personajelor din biblie si sarbatorile crestine (de exemplu in engleza pastele inca mai are si astazi numele Zeitei pagane in cinstea careia a fost creata aceasta sarbatoare pagana).

Apoi la fel si cu Isus Cristos, sursele istorice care incearca sa-i demonstreze existenta sunt bazate in mare parte pe biblie iar este general stiut si acceptat ca biblia este o carte de mitologie si nu o carte de istorie. Istoria biblica nu se identifica cu istoria reala, multe personaje biblice nici macar nu au existat. Astea sunt lucruri deja dovedite in nenumarate randuri. Motivul pentru care crestinii inca mai cred ca in aceste evenimente si personaje fictive este pentru ca au fost indoctrinati de mici cand nu aveau niciun fel de discernamant sau capacitate de a gandi. Practic, suntem fortati de mici sa credem crestinismul exact in acelasi fel in care un animal este dresat sa execute anumite lucruri. Nici animalele nu au capacitatea de a discerne daca ce sunt dresate sa faca este bun sau rau. Practic acum am lasat la o parte istoria sangeroasa a crestinismului pe care elitele nu vor sa le stie oamenii de rand (altminteri n-ar mai fi crestini). Oricum vestea buna este ca tineretul roman se detaseaza de crestinism, treptat. Eu in liceu am avut un grup de 5 prieteni, dintre noi numai 2 erau crestini, dintre care unul era total confuz iar celalalt deja stia lucruri despre masonerie si existenta elitelor sioniste care conduc lumea economic si politic. Cine stie poate in 20 de ani crestinismul o sa cu mult la sub 50% din populatie, cum este im Rusia "ortodoxa" unde mai putin de jumatate mai sunt crestini iar multi redescopera spiritualitatea religiilor pagane.

| Helper07 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Daca as fi Satan, probabil as incerca sa elimin orice urma de-a existentei lui Isus si tot ce tine de El ca lumea sa nu mai creada in asa ceva. Planul ii iese de minune. Din contra, povestiile si alte culte s-au inspirat pribabil din Biblie. Cum iti explici ca o carte ca Biblia a rezistat asa de mult si astazi o multime de oameni se numesc crestini? Pe de alta parte, daca n-ar exista Dumnezeu si ai crede in El, n-ai pierde nimic, dar daca Dumnezeu exista iar tot ce ti se pare tie paranoic, exista, atunci ai pirdut totul. Nu cred ca omul s-a nascut ca sa moara. Daca ne-am fi tras din maimute, atunci toate animalele sau majoritatea ar fi evoluat si ele deci, e ilogica teoria evolutiei ca sa nu mai vorbim de Big Bang. Probabilitatea ca tu sa fi aparut in universul asta e infima, asa ca viata ta e o minune, un gand ceresc.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Helper07):

Cum imi explic ca biblia a rezistat mii de ani? E foarte simplu, cretinismul a fost impus politic in Imperiul Roman, deci elita politica a imperiului inflitrata de oamenii lui Israel au avut grija sa mentina crestinismul la putere pana la declinul imperiului. Biblia nu a avut cum sa nu reziste atat timp cand oamenii care aveau putere deplina au avut grija s-o bage cu forta pe gatul intregului imperiu. Apoi asta s-a repetat in fiecare stat crestin pana in ziua de azi. Elitele politice mentin minciuna crestinismului vie pentru a mentine oamenii spalati pe creier, ignoranti si total dezinformati cu privire la ce se intampla cu adevarat in lume. Traiti intr-o bula impusa de propria voastra religie. De exemplu cati crestini au stiut sau o sa stie vreodata ca comunimul este o ideologie creata de evrei pentru a submina si cuceri celelalte natii umane? Iti zic eu nu prea multi. Asta-i doar un exemplu din multe alte fenomene de care voi n-aveti habar pentru sunteti indoctrinati religios in asa fel. Iar asta raspunde si la intrebarea "Cum iti explici ca asa de multi oameni sunt crestini?"
Din 2 miliarde de oameni, cati crezi ca au ales sa fie crestini? Probabil cu mult sub 0.1%, restul au fost botezati si indoctrinati din nastere pe cand n-aveau nicio capacitate de a alege sau discerne. A naibii libera alegere. In acelasi fel comunistii indoctrinau copiii in scoli cu ideologia comunista.

Iar teoria evolutiei joaca acelasi rol precum crestinismul. Cea din urma a fost conceputa sa mentina crestinii ignoranti si spalati pe creier, in timp ce teoria evolutiei si bing bang spala pe creier oamenii care au realizat ca religia crestina este falsa, adica ateii. Uita-te la o poza cu Darwin si apoi scrie "evreu" la google imagini si zi-mi si mie cu ce seamana Darwin. Ei le-au creat pe ambele pentru a spala masele pe creier. Ei sunt infiltrati atat in stiinta cat in crestinism. Daca chiar esti curios despre toate astea si mai ai o farama de curiozitate in minte, o multime de informatii le poti gasi si aici (sper ca stii engleza)
http://www.deathofcommunism.com/en/

| Helper07 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

A fost o vreme cand m-am indoit si eu de existenta lui Dumnezeu dar am descoperit eroarea. Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca tot ceea ce facem pe Pamant e inutil pentru ca pana la urma, de moarte au parte toti oamenii. Ce sens mai are viata? Te nasti ca sa mori si se duce tot ce ai trait in vid. Mi-am dat seama ca daca Dumnezeu exista, atunci viata are un sens. El este salvatorul ce ne ofera viata vesnica. Mi-am dat seama ca viata vesnica tot nu ma implinea, de ce sa traiesti vesnic nemultumit? Insa sensul vietii e iubirea, singura forta care poate schimba omul in functie de cum e egzercitata. Dumnezeu ne-a creat din IUBIRE, ne-a dat proprie vointa ca sa putem IUBI sincer nu la comanda cuiva, a facut un plan de salvare a omului pentru ca ne- a IUBIT. A dat pe Singurul Sau Fiu, neavand alt motiv decat IUBIREA. De aceea Dumnezeu te schimba un bine, pentru ca El e IUBIRE si doar iubirea schimba. Prin urmare, sensul vietii pentru mine e IUBIREA. A fi prieten cu Cel ce este IUBIRE, inseamna a fi implinit. N-am gasit implinirea in altceva decat in iubire. Nu o iubire deformata ci una adevarata asa cum omul nu cunoaste decat prin Domnul. Mi-am dat seama ca Biblia vorbeste despre asta, ca in asta se intrupeaza tot ce e relogios(sau ar trebui) si am vazut cum era prezentata o cale spre iubirea adevarata care nu se gaseste la om. Motivele politice ar fi venit din iubirea de sine dar nu asta era promovat de Biblie. Desigur, sa fie promovat ceva dorit dar inexistent e perfect pentru manipularea oamenilor, dar aici intervine faptul ca Dumnezeu se descopere oamenilor. Nu se descopere direct fiindca pacatele noastre pun un zid de despartire intre noi si Dumnezeu iar daca un pacatos l-ar vedea, ar muri. Dar prezenta Sa in viata mea e incontestabila si totodata, de neinteles pentru cei ce o resping. Daca eu ajunsesem la concluzia ta iar tu gandesti logic, atunci si eu am gandit logic. Daca eu am simtit prezenta unui Dumnezeu in viata mea, si lipsa acestuia atunci cand nu mai credeam in El atunci pentru mine asta e o dovada ce n-o pot dovedi pentru ca daca Dumnezeu ar lucra cu obiecta, as putea s-o dovedesc dar Dumnezeu lucreaza cu inima, si nu poti cunoaste ce are un om in inima lui in afara de el si Dumnezeu. Insa ceea ce are acel om in inima se manifesta in afara prin faptele sale si de aceea faptele spun mai mult decat vorbele si schimba mai bine. Vorbele te mustra si nu te-nveti minte, faptele sunt sincere, si pot fi un model pentru ceilalti. Pana la urma, daca Dumnezeu exista si eu nu cred in El, am pierdut totul, insa insa daca cred, nu fac rau nimanui, ma simt implinit si am castigat mai mult decat am meritat vreodata. Dumnezeu e mai mult de o poveste, insa omul nu-si va da seama de asta pana nu se apropie mai mult de El.